Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deoarece si noi suntem in Uniunea Europeana , legea uniunii ne obliga sa respectam ca stat toate legile ei !

-- ATENTIE majoritatea semnelor sunt doar cu cifre : 50 sau 70 , dar exista si putine semne unde scrie 50 km/ora sau 70 km/ora .

In Franta, reclamatia unui motociclist surprins de radar cu 250 km/h pe o portiune de sosea cu viteza limitata la 70:

"Onorata Curte, intr-adevar, am vazut semnul de circulatie de "70", scris cu negru pe fond alb si incadrat intr-un cerc rosu, pe un panou fara nici o alta indicatie de unitati de masura. Dar dupa cum stiti, Legea din 4 iulie 1837 impune ca obligatoriu in Franta sistemul metric, in timp ce Decretul nr. 65-501 din 3 mai 1961, modificat conform directivelor europene, defineste ca unitati de baza legale, unitatile Sistemului International ( S.I.). Or, in sistemul de unitati S.I., unitatea de masura a lungimii este metrul, iar unitatea de masura a timpului este secunda. Este deci evident ca unitatea de masura legala a vitezei este metrul pe secunda. Eu nu pot sa-mi imaginez nici o clipa ca Ministerul de Interne nu ar aplica Legile Republicii. Prin urmare, 70 metri/secunda corespund exact unor 252 kilometri/ora.

Politistii au afirmat ca eu am fost cronometrat cu 250 km/h, lucru pe care eu nu-l contest. Ma aflam, deci, cu 2 km/h dedesubtul limitei autorizate de viteza. Va rog sa luati nota, sa-mi restituiti permisul de conducere si sa-mi permiteti sa ma retrag. Am onoarea sa va salut."

Si a castigat in instanta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In codul rutier sunt date vitezele maxime in km/h si este specificat ca nu pot sa depaseasca valorile respective. Ca posesor de permis trebuie sa respecti prevederile codului rutier.

Povestea aia cu motociclistul francez e ceva aberatie de asta care circula pe net.. cred ca isi are locul in topicul de fun :) - chiar daca ar fi o scapare legislativa, eu nu as fi foarte fericit sa am blanari care o ard legal cu 180 pe straduta prin fata blocului :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am gasit pe cineva expert in stickereala, auto - moto nu are importanta suportul. Confectioneaza deasemenea orice obiect publicitar, reclame, etc.Vecin de-al meu, tip serios parolist,minutios, absolvent de arte plastice. Recomand!

0740480870

Dan Onea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Stie cineva unde as putea gasi foaie de clingherit (pt garnitura de etansare) de 0.5 mm ?

 

De gasit am gasit doar le firma specializate care nu vand persoanelor fizice.

 

Vreau sa stiu daca a vazut cineva astfel de produs in magazine de bricolaj sau piese auto.

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Stie cineva unde as putea gasi foaie de clingherit (pt garnitura de etansare) de 0.5 mm ?

 

De gasit am gasit doar le firma specializate care nu vand persoanelor fizice.

 

Vreau sa stiu daca a vazut cineva astfel de produs in magazine de bricolaj sau piese auto.

 

Merci.

Ce dimensiune iti trebuie?Am ceva pe la lucru,maine ma pot uita ce grosime e.La ce firme ai gasit,poate te pot ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce dimensiune iti trebuie?Am ceva pe la lucru,maine ma pot uita ce grosime e.La ce firme ai gasit,poate te pot ajuta.

 

Pana la urma am gasit pe Bucuresti la piese de camioane ... mi-am luat sa imi fac garnituri o viata intreaga :)

 

Merci de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred cu tarie ca singurul capabil sa-ti sincronizeze carburatorul la modul "profesionist" este renumitul Yzulica prescurtat Yzu.

Pt date de contact apeleaza la Galen !!!

nu ti rusine? sau esti beat? ce iti bati joc de copil?

 

Salutare tuturor motociclistilor. Apelez la voi cu urmatoarea intrebare. Doresc sa merg la un mecanic (priceput) sa imi faca un reglaj de carburator la un Aprilia Leonardo 250 cc. Pe cine imi recomandati? Multumesc

SC MOTO PETRAS SRL

Cluj-Napoca , str. Sarmizegetusa , nr. 10

Service autorizat R.A.R.

 

Firma presteaza urmatoarele servicii :

- revizii periodice

- constatari defectiuni

- reglaje si sincronizari

- lucrari de intretinere

- reparatii mecanice si electrice

- comercializare piese de schimb , accesorii si consumabile

- reparatii carene

- transport cu remorca MOTO (daca este necesar)

 

Program de lucru : Luni - Vineri Orele : 10:00 - 18:00

Sambata : 10:00 - 14:00

 

Contact : 0744-817.857

0745-801.231

Attached Thumbnails

 

 

uite aici ..lasa-i pe "batranii" motociclismului ...ca is prea "vechi" si prea figuranti sa mai ajute un nou venit..

Pe mecanic il cheama Andrei ...el te va ajuta cu siguranta...la el imi servisez si eu motocicletele...e de incredere il recomand

Editat de timberland0910
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

in urma mai multor experiente neplacute in ceea ce priveste service-urile moto din Cluj,

as vrea sa imi fac o parere mai clara despre calitatea serviciilor oferite inainte sa ma decid la cine apelez pentru diverse interventii.

 

Am nevoie de feedback-ul vostru in acest sens si, poate, reusim sa stabilim la ce service poti apela cu incredere..

 

B Customs

Biasini

COC Motors

Masterbike

Mechatronics

Moto Petras

Polimob (repr. Honda)

Sany Motors

Servicenter

Seth Motors

 

Daca am omis pe cineva rog sa adaugati service-ul respectiv.

 

Astept pareri..

 

Thx!

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SC MOTO PETRAS SRL
Cluj-Napoca , str. Sarmizegetusa , nr. 10
Service autorizat R.A.R.

 

seriozitate , Andrei este un mecanic foarte meticulos , lucreaza atent , este foarte curat in atelier ceea ce spune multe despre un mecanic...am fost cu 3 motociclete la el si am fost de fiecare data foarte multumit de serviciile sale ..Recomand

 

Biasini ---am sunat la ei pt ceva semiringuri de furca pt Honda ..a raspuns unul si mi-a zis sa-l sun pe colegul sau ca el nu e la birou , iar cand am sunat pe celalalt numar mi-a zis respectivul la fel : "suna-l pe colegul ca nu sunt la birou" :) ...urma sa ma sune unul din ei in cateva ore dar nu m-a mai sunat nimeni...deci un mare minus din partea mea..

 

de restul nu stiu nimic sa iti zic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

in urma mai multor experiente neplacute in ceea ce priveste service-urile moto din Cluj,

as vrea sa imi fac o parere mai clara despre calitatea serviciilor oferite inainte sa ma decid la cine apelez pentru diverse interventii.

 

Am nevoie de feedback-ul vostru in acest sens si, poate, reusim sa stabilim la ce service poti apela cu incredere..

 

B Customs

Biasini

COC Motors

Masterbike

Mechatronics

Moto Petras

Polimob (repr. Honda)

Sany Motors

Servicenter

Seth Motors

 

Daca am omis pe cineva rog sa adaugati service-ul respectiv.

 

Astept pareri..

 

Thx!

De B Customs sa va feriti e varza + mincinos si aburitor. Mechatronics sant priceputi si meticulosI. COC Motors sant ok. DE RESTU NU STIU :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

in urma mai multor experiente neplacute in ceea ce priveste service-urile moto din Cluj,

as vrea sa imi fac o parere mai clara despre calitatea serviciilor oferite inainte sa ma decid la cine apelez pentru diverse interventii.

 

Am nevoie de feedback-ul vostru in acest sens si, poate, reusim sa stabilim la ce service poti apela cu incredere..

 

B Customs

Biasini

COC Motors

Masterbike

Mechatronics

Moto Petras

Polimob (repr. Honda)

Sany Motors

Servicenter

Seth Motors

 

Daca am omis pe cineva rog sa adaugati service-ul respectiv.

 

Astept pareri..

 

Thx!

Polimob, am fost pe la ei pentru niste piese. Sunt OK, dar scumpi.

COC motors, am fost pentru schimbat cauciucul, sunt OK.

Sany motors (cel de pe Albinii) NOT OK. Ce mi-a lucrat acolo.... mi-a venit sa tampesc.

Servicenter, cunosc niste fosti angajati de acolo si nu erau deloc multumiti de conditii. Daca angajatul nu e multumit, nu face treaba buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand bcustoms, preturi bune si calitate.

 

Deci, nu cred ca iar incepeti cu Bcustoms! Unele povesti de pe aici nu au moarte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din informatiile adunate pana acum (inclusiv din alte topic-uri mai noi sau mai vechi):

 

Mechatronics -> servicii bune, pret pe masura

COC Motors -> servicii bune (poate ca locatia si programul de lucru nu sunt tocmai ideale)

Polimob (repr. Honda) -> ok, dar scump

Moto Petras -> destule pareri bune, insa nu numai; din experienta NU recomand

Sany Motors -> neclar, insa tinde spre servicii mai slabe

Servicenter -> mecaniti nemultumiti de angajator

Biasini -> dezinteres fata de client

B Customs -> intre neclar si de evitat sub orice forma (notez ca sunt si motoristi multumiti de serviciile lor)

 

Nu am informatii despre:

Masterbike

Seth Motors

 

Orice alte opinii sunt binevenite..



eu zic sa nu va mai luati dupa povesti si basme, mergeti si lamuriti-va singuri ;) baietii lucreaza bine si la cate motoare tari au in service ma indoiesc ca lucreaza rau.

 

In principiu ai dreptate, insa iti permiti sa ii incerci pe toti pe timpul si banii tai?

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

completez si eu:

 

masterbike: au un mecanic,Suba, pe care il recomand cu caldura, foarte amabil si priceput

 

seth motors: nu mai calc la ei In Vecii Vecilor Amin

 

as adauga pe beny de pe Corneliu Coposu nr. 84 pentru cei cu motoare enduro si scootere, un tip foarte de treaba si priceput

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...