Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu asa am auzit ,ca examinatorul va sta intr-o masina ... pana la urma cred ca se va ajunge la chipiu ,precum pe vremuri. Sala e sala ,ramane ceva scris dar la oras e altceva si daca se decide sa stea insusi examinatorul pe sea atunci sigur se ajunge la chipiu. Repede ,dupa ce iau examinatorii o tranta,doua .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

visavis de piata marasti chiar in drept cu trecerea de pieton cu semafor e magazinul mare cu 2 incaperi in vitrina. sa nu-l confunzi cu cel mai de catre sensul giratoriu. eu de acolo mi-am luat materialul si sunt extra multumit de el. a fost destul de maleabil incat sa imi retapitez seile si este impermeabil plus ca nu aluneca. daca vrei ne putem intalni sa iti arat cum sta pe sei. din jumatate de metru liniar cu latimea de 1.50 am impresia, mi-am tapitat ambele sei si mi-a mai ramas de aproape una

mersi, am gasit, super bun si ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pret la metru? am si eu nevoie

cu 17 lei am luat jumatate de metru liniar. latimea a fost 1.30m ceva de genul. material ce imi ajunge pentru 3 sei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut in CJ un vopsitor bun care mai vopsit motoare sa stie ce face si sa NU-si bata joc de materialele si motocicleta clientului.mi-am cumparat vopsea originala de la Kawasaki,exact pe codul de culoare,am dat o gramada de bani pe ea,si NU vreau sa ma aleg cu un lucru facut de mantuiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 17 lei am luat jumatate de metru liniar. latimea a fost 1.30m ceva de genul. material ce imi ajunge pentru 3 sei

cum pusca mea faci tu 3 sei di 50cm habar nam frate ca mie imi iasa una

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sei si single iar aia de spate la chopper ,mai ales daca e cat aripa, are suprafata mica . Probabil ca nu sunt toate integrale .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0744.774.705 firma Centocar - Marius

daca nu raspunde sa insisti ca poate e in cabina si vopseste si nu suna inapoi

caut in CJ un vopsitor bun care mai vopsit motoare sa stie ce face si sa NU-si bata joc de materialele si motocicleta clientului.mi-am cumparat vopsea originala de la Kawasaki,exact pe codul de culoare,am dat o gramada de bani pe ea,si NU vreau sa ma aleg cu un lucru facut de mantuiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut in CJ un vopsitor bun care mai vopsit motoare sa stie ce face si sa NU-si bata joc de materialele si motocicleta clientului.mi-am cumparat vopsea originala de la Kawasaki,exact pe codul de culoare,am dat o gramada de bani pe ea,si NU vreau sa ma aleg cu un lucru facut de mantuiala.

slabe sanse la un vopsitor care sa o faca ca si din fabrica.....incearca la cel recomandat de Dane_Bad....ca aici pe forum sigur nu gasesti nici macar un vopsitor wannabe.....din pacate.... Bafta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il stiu pe tip din 1996, de atunci face tinichigerie si vopsitorie, mai nou repara si lipeste carene moto si spoilere

slabe sanse la un vopsitor care sa o faca ca si din fabrica.....incearca la cel recomandat de Dane_Bad....ca aici pe forum sigur nu gasesti nici macar un vopsitor wannabe.....din pacate.... Bafta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut un vopsitor sau pe cineva sa repare un rezervor de ktm,am vopseaua puscata si nu m-as apuca de el.Rezervorul este din plastic.

 

http://img707.imageshack.us/img707/8092/dsc0091iag.jpg

 

http://img27.imageshack.us/img27/8270/dsc0090vm.jpg

Editat de ovidiu22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari. nu gasesc threadul "Ajutor, ajutor" asa ca voi posta aici rugamintea.

 

Vreau sa imi schimb motorul (EN 500- 94) si am in vizor Honda Shadow 600 (~1990-2005) sau Yamaha Dragstar 650 (~1990-2005). Nu am avut placerea sa conduc nici una din ele ca sa imi pot forma o opinie,

deci pana acum cunosc doar ce am vazut din poze si citit in stanga, dreapta pe forumuri si descrieri. Vreau sa dau o tura si sa vad daca mi se potriveste vreuna mai bine decat EN-ul, nu vreau sa fac o investitie nedocumentata.

 

Asa ca rugamintea mea este urmatoarea, daca este pe aici un posesor de shadow sau dragstar binevoitor sa ne intalnim candva si sa facem schimb de motoare pt 5-10 km, sa vad si eu cum e si desigur sa vada si el cum e EN-ul, as fi foarte recunoscator.

 

Le multumesc in avans celor dispusi sa ma ajute. Numai bine!

 

P.S. Desigur ca ma voi prezenta cu: berea post tura, suc, cipsuri, tigari, just name your poison ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se schimba gumele? Poi cam asa:

1. Suspenzi ca lumea motorul si dai jos roata in cauza. Un cric central sanatos sau daca motorul nu are, bagi o craca zdravana taiata la dimensiune sub bascula in partea opusa cricului lateral basculand motorul pe cricul in cauza. (solutie excelenta in teren. In acest caz e bine sa asigure cineva motorul cat timp lucrezi. Pentru roata fata bagi un cric sub scut si asiguri motorul cu doi butuci bagati 'strategic' sub bulaniere.

2. Demontarea si montarea se incepe si respectiv se termina intotdeuna la valva. Roata sta cuminte pe un plan tare (dusumea, gresie, beton). Atentie, nu o pui cu discul de frana catre planul de lucru pentru ca risti sa indoi discul! La demontare scoti ventilul, apoi bagi doua leviere incepand de la valva si inaintezi pas cu pas pana scoti afara tot talonul de pe parte aia. Apoi scoti piulita de asigurare de la valva si extragi camera. Restul e "piece of cake", celalalt talon iese tot asa fortat cu doua leviere pe aceeasi parte pe care l-ai scos pe primul.

3. Lasi guma care o pui in prealabil la soare sa se moaie cat mai tare, apoi bagi guma cu primul talon pe geanta folosind deasemenea levierul pentru "convingere" (nu va intra greu ca n-ai pus inca camera). obs. Atentie sa respecti sensul de rotatie unde exista (sageata de pe guma). Apoi ungi al doilea talon cu o solutie concentrata de sapun sau detergent de vase sa lunece ca lumea levierele pe el. Bagi camera avand grija sa pui valva in gaura din janta prima data, apoi strangi usor piulita de asigurare sa nu "fuga" valva inauntru. Asta o sa mearga greu, te chinui putin, dar te ajuti cu levierele ca sa departezi al doilea talon de geanta sa-ti faci loc. Aranjezi atent camera sa nu se striveasca intre janta si al doilea talon cand vei trage ulterior cu levierele.

4. Bagi prima data al doilea talon pe geanta intr-un punct opus valvei si tot asa din aproape in aproape inaintezi cu levierele si intr-o parte si in alta avand grija sa calci cu toata greutatea pe guma (in punctul opus valvei, incat aceasta sa se adune cu al doilea talon spre centru gentii. Atentie cand bagi levierul sa nu prinzi camera! Daca auzi o scartiala de rau augur cand tragi cu levierul e nasol, inseamna ca ai prins si gaurit camera. Cand al doilea talon a intrat aproape complet pe geanta (a mai ramas o portiune de 5-7 cm nebagata poti sa lovesti portiunea aia cu un ciocan de guma sau sa calci sanatos pe ea (ca in stadiul asta e cam greu sa bagi levierul) pana scapa pe geanta.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se schimba gumele? Poi cam asa:

1. Suspenzi ca lumea motorul si dai jos roata in cauza. Un cric central sanatos sau daca motorul nu are, bagi o craca zdravana taiata la dimensiune sub bascula in partea opusa cricului lateral basculand motorul pe cricul in cauza. (solutie excelenta in teren. In acest caz e bine sa asigure cineva motorul cat timp lucrezi. Pentru roata fata bagi un cric sub scut si asiguri motorul cu doi butuci bagati 'strategic' sub bulaniere.

2. Demontarea si montarea se incepe si respectiv se termina intotdeuna la valva. Roata sta cuminte pe un plan tare (dusumea, gresie, beton). Atentie, nu o pui cu discul de frana catre planul de lucru pentru ca risti sa indoi discul! La demontare scoti ventilul, apoi bagi doua leviere incepand de la valva si inaintezi pas cu pas pana scoti afara tot talonul de pe parte aia. Apoi scoti piulita de asigurare de la valva si extragi camera. Restul e "piece of cake", celalalt talon iese tot asa fortat cu doua leviere pe aceeasi parte pe care l-ai scos pe primul.

3. Lasi guma care o pui in prealabil la soare sa se moaie cat mai tare, apoi bagi guma cu primul talon pe geanta folosind deasemenea levierul pentru "convingere" (nu va intra greu ca n-ai pus inca camera). obs. Atentie sa respecti sensul de rotatie unde exista (sageata de pe guma). Apoi ungi al doilea talon cu o solutie concentrata de sapun sau detergent de vase sa lunece ca lumea levierele pe el. Bagi camera avand grija sa pui valva in gaura din janta prima data, apoi strangi usor piulita de asigurare sa nu "fuga" valva inauntru. Asta o sa mearga greu, te chinui putin, dar te ajuti cu levierele ca sa departezi al doilea talon de geanta sa-ti faci loc. Aranjezi atent camera sa nu se striveasca intre janta si al doilea talon cand vei trage ulterior cu levierele.

4. Bagi prima data al doilea talon pe geanta intr-un punct opus valvei si tot asa din aproape in aproape inaintezi cu levierele si intr-o parte si in alta avand grija sa calci cu toata greutatea pe guma (in punctul opus valvei, incat aceasta sa se adune cu al doilea talon spre centru gentii. Atentie cand bagi levierul sa nu prinzi camera! Daca auzi o scartiala de rau augur cand tragi cu levierul e nasol, inseamna ca ai prins si gaurit camera. Cand al doilea talon a intrat aproape complet pe geanta (a mai ramas o portiune de 5-7 cm nebagata poti sa lovesti portiunea aia cu un ciocan de guma sau sa calci sanatos pe ea (ca in stadiul asta e cam greu sa bagi levierul) pana scapa pe geanta.

bafta!

ms pt tutorial ...am incercat dar nu merge(am calcat 2 insi pe partea care ramane si nu intra am apelat la colegul nostru bart si e ft ieftin 60 ron ambele cauciucuri ...

Editat de T I M B E R L A N D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vezi tu cum merge cand te prinde o ploaie tzapana undeva prin munti, cum am patit-o eu in turul Romaniei :)) Basca am mai si impins vacutza pe pana vre-o 2 km pana la prima sura :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda aici ce se spune si cum se spune pare simplu mai ales cand esti singur cuc si nu ai un motor dotat cu cric central (de ex. chopper) si ramaii cum o ridici in mijlocul drumului?

as mai fi curios cum se depreseaza cauciucul vechi de pe geanta deoarece eu ma apasam pe el si saream cu 90 de kilograme si tot nu s a depresat.

pe urma am incercat cu un levier si nu am avut mare succes era pur si simplu lipit cauciucul pe geanta,l am adus acasa cu o duba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...