Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Am rupt aripa fata (plastic) lla mobra mea si as vrea sa stiu daca exista cineva in Cluj care ar putea-o repara (lipi).

 

mersi anticipat de ajutor

Pune o poza sa vad cum arata. Am eu una portocalie ca noua, tot asa cu prezoane in partea superioara atasabile la jug.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Lucreaza cineva in domeniul asigurarilor ? Intreb pentru ca vreau sa stiu daca o sa se renunte la trendul asta (sau daca se gandesc sa intervina intr-un fel), daca esti tanar te ingroapa de viu cu pretul pe rca. Si inainte erau asigurarile pentru cei tineri mari, dar nici chiar asa. 6 luni 500 de lei mi se pare exagerat deja, tinand cont ca anul trecut atat a fost pe 12 luni. Daca ar fi masina pe parinti transcrisa ar fi undeva la 300-400 lei pe 12 luni la Alianz nu euroins cum e acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu lucrez in domeniul asigurarilor, insa tind sa cred ca acesta nu e doar un "trend" asa trecator. Se aliniaza si ei la modul in care se opereaza in alte tari.

Am intalnit un tip plecat in Canada de 8 ani, are 26-27 de ani si si-a luat un Intruder 800 din 2005 cu 4000 si ceva dolari. Fiindca avea permisul de motor, canadian doar de 2 ani si a avut un mic incident cu masina in urma cu ceva vreme, asigurarea pe an la motor il costa 3600-3800 de dolari. Deci practic omu isi ia in fiecare an cate un motor. Deci, cred ca in directia aia ne indreptam si noi, din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost cineva zilele astea la expo?ca m-a sunat un prieten duminica de acolo ca sunt iar accesorii si haine moto,de ceva geci la 90 de lei mi-a zis(de care am auzit si data trecuta de aici de pe forum,acuma vreo o luna sau cand au mai fost),ceva brauri si nu mai stie ce ca nu se pricepe(nu e motociclist)..si eram curios daca o fost cineva care are habar cat de cat sa imi spuna daca merita mers pana acolo sau daca mai este ceva daca o fost cineva chiar azi,ca nu am apucat sa merg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Are cineva de aici un Suzuki Samurai?

As vrea sa ma uit la unul de aproape, daca are cineva bunavointa.

Multumesc,

http://www.offroadtuning.ro/contact_suzuki_samurai_vitara.html si ei sunt motociclisti sigur gasesti la ei ce cauti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca treaba asta e cel putin interesanta. Ar putea revolutiona felul in care is proiectate motoarele pe viitor.

 

http://www.motoring.com.au/news/2013/aussie-invention-eliminates-piston-rings-40773

 

Interesanta treaba.... doar ca nu stiu cum o sa asigure ei partea de destindere (lucru mecanic produs dupa explozie). Neavand segmenti nu stiu daca asa zisii segmenti virtuali, cum le spun ei o sa faca fata presiunii enorme degajate de explozie.

Poate la compresoare se poate aplica tehnologia asta.

Plus ca fara segmenti creste consumul de ulei... creste poluarea....norme euro din ce in ce mai mari...

Oricum e bine sa vezi ca se incearca o imbunatatire a motoarelor. Combustibil sa fie, ca restul vine de la sine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta treaba.... doar ca nu stiu cum o sa asigure ei partea de destindere (lucru mecanic produs dupa explozie). Neavand segmenti nu stiu daca asa zisii segmenti virtuali, cum le spun ei o sa faca fata presiunii enorme degajate de explozie.

Poate la compresoare se poate aplica tehnologia asta.

Plus ca fara segmenti creste consumul de ulei... creste poluarea....norme euro din ce in ce mai mari...

Oricum e bine sa vezi ca se incearca o imbunatatire a motoarelor. Combustibil sa fie, ca restul vine de la sine :)

pai cica zice ca face fata la presiune. plus ca daca nu mai este frecare efectiva, ei zic ca nu mai este nevoie de sistem de ungere, deci nu are nevoie de ulei, nu are ce consuma :peace: oricum, fain concept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cica zice ca face fata la presiune. plus ca daca nu mai este frecare efectiva, ei zic ca nu mai este nevoie de sistem de ungere, deci nu are nevoie de ulei, nu are ce consuma :peace: oricum, fain concept

Cat timp sunt piese in miscare tot este nevoie de ungere. Oricum ei stiu mai bine, poate o sa prindem asa ceva si atunci ne putem da cu parerea mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!...am nevoie de un sfat...intentionez sa cumpar un motor care este inmatriculat, are carte de identificare, talon, dar actualul proprietar nu a trecut-o pe numele sau. A cumparat moto in toamna, si atunci a primit de la proprietarul vechi si fisa de identificare fiscala, dar nu a facut nimica cu ea...fise care dupa 30 zile expira.

Acum el, proprietarul actual nu mai doreste sa faca nimica pentru a trece motorul pe numele lui, sau orice alt demers, care sa ma ajute pe mine viitor proprietar sa o trec pa numele meu.

Sincer sa fiu nici io nu am chef sa il caut pe primul proprietar...nu am nr de tel, exista doar o adresa si un nume...un fel de "cotam-a la gara".

Intrebarea ii: pot folosi motoru' asa cum ii...adica sa nu il trec la finante pa numele meu, cred ca ITP si asigurare ii pot face. Ce risc daca folosesc moto asa cum ii?, adica sa nu il trec la finante pe numele meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...