Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

prima problema va fi cu primul politist care te va opri si te va intreba cine este proprietarul, de acolo te descurci ... stii tu cum, normal la schimbarea proprietarului, vehicolul trebuie inmatriculat in 30 de zile.eu zic sa il cauti pe vechiul bos si sa il treci pe tine fieraraia, proprietarul poate sa il radieze prin instanta, si te trezesti cu citatia acasa....

Editat de AntonioAntonio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai fiscalul vechi ? Daca da fa un contract de vanzare -cumparare intre tine si proprietarul din acte ( il completezi si semnezi tu in locul lui ) apoi te prezinti la finante sa l treci pe tine la impozit = vei plati amenda ca ai depasit termenul de declarare a mijlocului de transport ( parca 60 lei ) + diferenta de impozit de la data certificatului fiscal pana in prezent si gata ; actele la politie nu e musai sa le faci - zic asta pt ca e o noua tendinta de a nu mai platii transcrieri si eventuale taxe de poluare etc

nu se poate asa, trebuie fiscal in termen real, adica 30 zile. daca nu trebuie altul. problema se paote rezolva doar cu proprietarul de drept, adica cel din acte. acesta trebuie sa scoata un fiscal nou cu care trebuie sa mergi la o firma de contracte auto pt intocmirea dosarului de inmatriculare( costa 30 lei si nu iti bati capul cu nimic) , o copie buletin al acestuia si treaba e rezolvata. se intocmeste contract vanzare cumparare si apoi se incepe demersul: primarie- rar - politie si apoi la bere sa uzi motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!...am nevoie de un sfat...intentionez sa cumpar un motor care este inmatriculat, are carte de identificare, talon, dar actualul proprietar nu a trecut-o pe numele sau. A cumparat moto in toamna, si atunci a primit de la proprietarul vechi si fisa de identificare fiscala, dar nu a facut nimica cu ea...fise care dupa 30 zile expira.

Acum el, proprietarul actual nu mai doreste sa faca nimica pentru a trece motorul pe numele lui, sau orice alt demers, care sa ma ajute pe mine viitor proprietar sa o trec pa numele meu.

Sincer sa fiu nici io nu am chef sa il caut pe primul proprietar...nu am nr de tel, exista doar o adresa si un nume...un fel de "cotam-a la gara".

Intrebarea ii: pot folosi motoru' asa cum ii...adica sa nu il trec la finante pa numele meu, cred ca ITP si asigurare ii pot face. Ce risc daca folosesc moto asa cum ii?, adica sa nu il trec la finante pe numele meu?

unul din cei doi fosti proprietari vor avea de platit , fie vechiul impozitul pana azi si tu vei face contract cu el, fie urmatorul amenda ca nu a declarat-o in 30 zile si imozitul pan azi si ei de la el

 

dar pun pariu ca primul a si radiat-o de la finate deci actualul amenda si impozitul la zi

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da el de ce ar vrea sa o treaca pe numele lui? De vreme ce are Cartea si talonul, ii poate face ITP si asigurare. Cand il intreaba agentul, zice ca i-o imprumutat-o un tovaras o saptamana. Politia nu are ce sa iti faca daca cel care conduce masina/motorul nu e acelasi cu proprietarul din talon.

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da el de ce ar vrea sa o treaca pe numele lui? De vreme ce are Cartea si talonul, ii poate face ITP si asigurare. Cand il intreaba agentul, zice ca i-o imprumutat-o un tovaras o saptamana. Politia nu are ce sa iti faca daca cel care conduce masina/motorul nu e acelasi cu proprietarul din talon.

Este rubrica aia cu "instrainat la data de... "pe talon.Daca acolo e scris de fostul proprietar,catre cine a fost instrainat,atunci noul proprietar are inca 30 de zile de la data completarii valabil numarul si talonul.Din cate stiu eu!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da el de ce ar vrea sa o treaca pe numele lui? De vreme ce are Cartea si talonul, ii poate face ITP si asigurare. Cand il intreaba agentul, zice ca i-o imprumutat-o un tovaras o saptamana. Politia nu are ce sa iti faca daca cel care conduce masina/motorul nu e acelasi cu proprietarul din talon.

Politia iti va cere sa dovedesti ca conduci indreptatit acel autovehicul "de inprumut" cu o hartie legalizata intre tine si proprietar. Cum si autovehiculele in "lizing" pe talon au mentionate doua nume in doua rubrici diferite :" proprietar ...........utilizator...........". Asta din proprie experienta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu stii , nu spune prostii ! Eu asa am facut cu auto si daca se poate cu auto se poate si cu moto

Numa bine

 

Ma fratilor : care numa presupuneti si nu v ati lovit efectiv de problema , nu postati aiureli ! POATE sa conduca motorul chiar daca nu e pe numele lui si nu trebuie sa demonstreze nimanui ca are sau nu voie sa conduca acel motor , in caz de accident asigurarea este valabila in baza contractului de vanzare cumparare depus la finante , ca sa stiti si voi :)

La iesirea din tara vamesul poate si are dreptul sa te puna sa faci dovada cum ca auto/moto respectiv pe numele altui om este la tine,

In tari occidentale si politistul poate si are dreptul sa i-ti ceara dovada cum de tu conduci acel auto/moto, dovada care se face cu o imputernicire legalizata

Daca ai accident ca sa deschizi dosar de dauna si proprietarul din talon/CI este persoana fizica: faci dovada dreptului de incredintare ( vanzare, inchiriere, imputernicire etc ),persoana juridica in talon si CI: imputernicire de la persona juridica trecuta in CI/talon

 

 

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine imi poate da ceva detalii despre marca sau ce ii ea de echipamente moto FLM? caut pe net dar nu gasesc nimic. ii ceva de ele. am vazut un costum si as vrea sa il cumpar dar nu stiu nimic de marca. daca merita banii aia care ii cere omu sau nu.

ii marca eftina dar buna ...gen probiker de la louis ,dar pot fi si de f buna calitate la pret mic .....io zic ca daca iti place si pretul ii ok poti cumpara linistit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-ti rupi o mana , ti-o pune-n ghips doctoru' si se repara...

 

Daca-ti rupi neuronii din creier, cu certitudine ca nu mai stie nimeni sa-i repare.

 

Asa ca ... iti recomand sa-ti cumperi cea mai buna casca pe care ti-o permiti. E bine sa nu stii la ce-i buna o casca de calitate, dar daca cumva afli, atunci afli pe propria piele.

 

In general un pret mai mare reflecta o calitate mai buna. Netul in ziua de azi e plin de informatii. Poti sa te documentezi din plin. Dar crede-ma, nu e deloc indicat sa te zgarcesti la bani cand cumperi o casca. Nici pt tine , nici pentru pasager.

 

Relativ la intrebarea ta de mai sus, raspunsul este DA !!! Dar sunt si altele si mai bune. In definitiv e vorba de viata ta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...