Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

Salut,

apelez iar la cunostintele si bunavointa voastra si va intreb daca stiti unde as putea in Cluj sa confectionez piesa din pozele de mai jos. Este un cot la 90 de grade, din plastic, cu un filet apropiat de cel de 1/2 de la instalatii dar cu pas putin mai fin. M-ar interesa daca l-as putea face din metal, aluminiu sau poliamida.

post-29873-0-80361800-1492873437_thumb.jpg

post-29873-0-44263500-1492873443_thumb.jpg

post-29873-0-56886800-1492873451_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

apelez iar la cunostintele si bunavointa voastra si va intreb daca stiti unde as putea in Cluj sa confectionez piesa din pozele de mai jos. Este un cot la 90 de grade, din plastic, cu un filet apropiat de cel de 1/2 de la instalatii dar cu pas putin mai fin. M-ar interesa daca l-as putea face din metal, aluminiu sau poliamida.

. Caută la instalații sanitare, e posibil sa găsești.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

apelez iar la cunostintele si bunavointa voastra si va intreb daca stiti unde as putea in Cluj sa confectionez piesa din pozele de mai jos. Este un cot la 90 de grade, din plastic, cu un filet apropiat de cel de 1/2 de la instalatii dar cu pas putin mai fin. M-ar interesa daca l-as putea face din metal, aluminiu sau poliamida.

 

Sau si mai bine, cred ca mi-ar trebui, un atelier unde sa pot face un filet interior de 1/2 intr-un corp de aluminiu si cred ca am rezolvat problema.

» Post actualizat in 29 Apr 2017 12:45

Antonio..iti multumesc foarte mult si raman dator cu bere! Si tu si Nelu...mari oameni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

A doua faza de genul in ultimele zile, primul m-a lovit, tanti asta nu mai avea mult. Ce se intampla in ultimele zile in cluj? E dezastru.

Se poate face ceve in cazul de mai sus? Nu prea are treaba cu regulile de circulatie tanti... se poate face o reclamatie la politie sau ceva de genul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea cred ca poti face ceva. Din pacate 80% dintre soferi habar nu au cum trebuie sa te incadrezi in sensul giratoriu si cum trebuie sa semnalizezi. Cel mai frica imi este cand intru intr-un sens giratoriu, mai ales cu motorul. Putem doar sa le "multumim" instructorilor auto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua faza de genul in ultimele zile, primul m-a lovit, tanti asta nu mai avea mult. Ce se intampla in ultimele zile in cluj? E dezastru.

Se poate face ceve in cazul de mai sus? Nu prea are treaba cu regulile de circulatie tanti... se poate face o reclamatie la politie sau ceva de genul?

Poti sa faci. Si eu am facut cand era sa intre un dobitoc in mine pentru ca a depasit aiurea. Singura chestie care se poate intampla, conform legii, este sa il cheme pe respectiv/respectiva la sediul politiei si sa il traga usor de ureche si sa il roage frumos sa nu mai faca ce a facut. Conform legii, daca nu s-a intrat pe domeniul penalului (accident cu victime, etc), contraventia trebuie constatata direct de catre organ. Orice filmare ai tu in mana este egala cu 0, ala/aia nu va pati absolut nimic (amenda, puncte, carnet, etc).

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua faza de genul in ultimele zile, primul m-a lovit, tanti asta nu mai avea mult. Ce se intampla in ultimele zile in cluj? E dezastru.

Se poate face ceve in cazul de mai sus? Nu prea are treaba cu regulile de circulatie tanti... se poate face o reclamatie la politie sau ceva de genul?

Nu esti singurul care pateste de astea . Din pacate nu ai ce face , traim in jungla , suntem invizibili .

P.S. Trebuia sa te arunci pe capota ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua faza de genul in ultimele zile, primul m-a lovit, tanti asta nu mai avea mult. Ce se intampla in ultimele zile in cluj? E dezastru.

Se poate face ceve in cazul de mai sus? Nu prea are treaba cu regulile de circulatie tanti... se poate face o reclamatie la politie sau ceva de genul?

Incearca sa te uiti cumva defocalizat, adica nici la iesire din sens, nici la masina, si tot timpul pregatit sa franezi. Cu timpul, o sa ti se para natural, mai ales ca e in avantajul integritatii tale fizice.

 

Legal nu ai ce sa faci, chiar daca e contact intre mobrist si masina, astepti dupa asigurari, nu te despagubesc /suficient, etc.

Ai putea sa iti iei urmatoarea mobra cu abs si cu un alternator ceva mai potent, care sa iti permita doua proiectoare auxiliare, pe langa farul central, ca sa te faci mai bine vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca dai pe google gasesti o gramada de rezultate...hai ca te ajut eu cu unu: https://www.okazii.ro/vaselina-pe-baza-de-cupru-comma-500g-a186345742 - predare personala in cluj

 

@cuki merci mult! nu luasem in considerare olx-ul ca imi trebuia azi, si ma gandeam ca... Stii vb aia, daca n-ai batrani, sa-ti cumperi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnalizezi stanga daca si numai daca nu faci prima la dreapta. Semnalizezi dreapta inainte de iesirea din sens inainte de iesire.Aici ma refer la sensul cu o singura banda. Daca sunt doua benzi in sens si cate doua benzi la fiecare iesire sau intrare,si tu esti pe banda 2 ( practic cea de facut prima la dreapta), consider ca poti iesi la o doua iesire din sens de pe banda 2 tot pe banda 2 ( considerand " axul drumului" mijlocul sensului. Repet pt ca sunt doua benzi iar cel din interior va folosi banda de langa ax la iesirea din sens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai important ca si semnalizatul e faptul ca lumea nu stie a se incadra corect in sens... Aia care intra de pe banda 1, tangenteaza bordura sensului, in loc sa se incadreze pe exteriorul lui.

Din pacate, multi instructori nu le explica reguli de baza, de bun simt pana la urma, logice, elevilor.

 

La fel, sunt "soferi" care nu stiu ca atunci cand calci frana, tii calcaiul pe podea sprijinit, si cand calci ambreiajul, calci cu tot piciorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cuki, urasc okaziile (datorita politicii de corespondenta f limitata). Ala nu-mi raspunde la mesaju pe mail, iar pe olx nu gasesc...

 

Revin cu intrebarea: un magazin in Cluj unde as gasi vaselina cu cupru, azi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu spray cu vaselina cuprata,hai dupa el. :)

 

Din acesta:http://www.elit.ro/ro/download/catalog-chimicale-auto-starline.pdf

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vroiam vaselina groasa... vreau sa demontez franele pe spate la masina si sa le curat / ung... nu-mi tine bine frana de mana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vroiam vaselina groasa... vreau sa demontez franele pe spate la masina si sa le curat / ung... nu-mi tine bine frana de mana

Mno,all wrighty then...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Giratia nu este schimbarea directie de deplasare (chiar daca intorci 180 sau 270 grade), de accea si marcajele intr-un sens giratoriu sunt concentrice. Tu cand intri, te duci dupa marcaje (stanga, 90 grade, 180, 270,360 etc)...cand vrei sa iesi, semnalizezi stanga si schimbi directia de mers (chiar daca tu mergi tot inainte teoretic).

 

Face sens ce spui si ai dreptate. Dincolo si eu ramasesem prost ca nimeni nu semnaliza sensul, ci doar iesirea.

 

Ieri, la un drum de Cluj-Sighisoara si retur, aplicand asta si fortandu-ma sa nu semnalizez sensul, obisnuit si eu probabil de legislatia post comunista, am surprins doi insi care veneau tare din contrasens si vreo alti 5 mai lenti, care s-au aruncat tare pe frane cand s-au trezit cu mine in fata lor, pentru ca se asteptau la semnalizare daca eu fac sensul.

 

Concluzia (in caz ca tii la viata ta, mai ales ca esti pe 2 roti, sau dupa caz a agregatului, etc): in romania si posibil in toate tarile de mana a 3-a... pentru a fi sigur... semnalizeaza. Ca la noi semnalizarea sensului este lege nescrisa si adanc indoctrinata. Dincolo mergi cum scrie in carti si cum este logic.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa-i Razvane, la noi, ca la nimeni......

dar macar mai invatam cate ceva, mai ales cand iesim in strainatate......

 

......si eu aproape o patesc zilnic in acest nou sens girator vis-a-vis de petrom Oasului, cand vin dinspre Gara si sa intru catre Libertatea, sunt unii care vin dinspre zona industriala si nici prin cap nu le trece sa se opreasca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandare: orice schimbare de directie de mers, trebuie semnalizata. Chiar daca treci de pe o banda pe alta sau intri si paresesti un sens giratoriu. Prima conditie pentru a fi vazut si inteles este sa semnalizezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic ca cel mai important este sa te incadrezi corect inainte de a intra in sens (+/- semnalizatul la stanga - eu il fac, pt ca vorba aia: mi-a intrat in sange :), apoi sa te incadrezi corect in sens, si evident musai sa semnalizezi inainte de a iesi din sens. Va doresc asfalt uscat si parteneri de trafic care semnalizeaza !, chiar daca uneori in plus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...