Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

Care este temperatura maxima la care poate ajunge blocul motor?

Vrei sa-l vopsesti? :unsure:

nu cred ca stie cineva exact, a banuiesc ca undeva pe la 100-110 de grade, ca mai mult nu cred ca-l lasa sistemul de racire

Editat de raduprint01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vrei sa-l vopsesti? :huh:

nu cred ca stie cineva exact, a banuiesc ca undeva pe la 100-110 de grade, ca mai mult nu cred ca-l lasa sistemul de racire

Da da, de vopsit e vorba, si am gasit ceva termorezistente unele pana in 260 de grade si altele pana in 600 de grade, si ideea e ca nuanta care o doresc eu se gaseste intre cele pana in 260, cele pana in 600 fiind mult mai inchise. Si-acum, enigma otiliei este daca sa ma risc cu 260 celsius sau sa iau 600.

 

Temperatura de care zici tu, nu se refera la ulei?(poate intreb o tampenie, dar asta este daca nu stiu :cheers: )Blocul nu poate ajunge la temperaturi mai mari decat uleiul?

 

Merci oricum de promprtitudine; mai cercetez oricum. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, de vopsit e vorba, si am gasit ceva termorezistente unele pana in 260 de grade si altele pana in 600 de grade, si ideea e ca nuanta care o doresc eu se gaseste intre cele pana in 260, cele pana in 600 fiind mult mai inchise. Si-acum, enigma otiliei este daca sa ma risc cu 260 celsius sau sa iau 600.

 

Temperatura de care zici tu, nu se refera la ulei?(poate intreb o tampenie, dar asta este daca nu stiu )Blocul nu poate ajunge la temperaturi mai mari decat uleiul?

 

Merci oricum de promprtitudine; mai cercetez oricum.

 

Pai din cate stiu eu, uleiul poate ajunge pana la 160-170 de grade, nu mai mult;

pe de alta parte, am facut o deductie logica, chiar daca nu am multe cunostinte despre termodinamica B) :

motorul se incalzeste din interior spre exterior, evident :cheers:

acuma, logic ar fi asa: cel mai cald in jurul cilindrilor, apoi lichidul de racire si apoi exteriorul blocului; nu prea vad cum exteriorul blocului ar putea fi mai cald decat lichidul de racire, care este mai aproape de sursa de caldura (cilindrii);

Oricum, daca aplici corect vopseaua de pana la 260 de grade si ti se arde, io iti cumpar alta, nu-ti iau bani pe manopera, ti-l refac si dau si o bere :huh:

Ce zici de asta? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,saptamana viitoare pe Miercuri voi merge in Cluj,pt intrunirea Seth,am nevoie de o adresa ceva de la magazine moto unde pot gasii protectii pt genunchi si tibie.

Multumesc,numa bine :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din cate stiu eu, uleiul poate ajunge pana la 160-170 de grade, nu mai mult;

pe de alta parte, am facut o deductie logica, chiar daca nu am multe cunostinte despre termodinamica :P :

motorul se incalzeste din interior spre exterior, evident :huh:

acuma, logic ar fi asa: cel mai cald in jurul cilindrilor, apoi lichidul de racire si apoi exteriorul blocului; nu prea vad cum exteriorul blocului ar putea fi mai cald decat lichidul de racire, care este mai aproape de sursa de caldura (cilindrii);

Oricum, daca aplici corect vopseaua de pana la 260 de grade si ti se arde, io iti cumpar alta, nu-ti iau bani pe manopera, ti-l refac si dau si o bere B)

Ce zici de asta? :cheers:

 

Perfect Radu, pai asa ams a procedez, merci inca o data de sfaturi si deductii, oricum dau o bere cel mai tarziu la SethOnFire :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este temperatura maxima la care poate ajunge blocul motor?

Conform aparatului Hanna pe care intamplator il am in dotare, am monitorizat urmatoarele valori, pe un cobai Bmw:

-cilindru exterior:84-85 grade

-cot toba esapament (saxofon) : >, mult mai mare de 150 grade

-toba asapament, finala, exterior: 68-70 grade

-gazele emanate: ~65 grade

-manere incazite,treapta 2 de putere (~35W) :54 grade

In urma experimentului, cobaiul nu a suferit leziuni , iar experimentul s-a desfasurat pe un esantion de una bucata cobai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform aparatului Hanna pe care intamplator il am in dotare, am monitorizat urmatoarele valori, pe un cobai Bmw:

-cilindru exterior:84-85 grade

-cot toba esapament (saxofon) : >, mult mai mare de 150 grade

-toba asapament, finala, exterior: 68-70 grade

-gazele emanate: ~65 grade

-manere incazite,treapta 2 de putere (~35W) :54 grade

In urma experimentului, cobaiul nu a suferit leziuni , iar experimentul s-a desfasurat pe un esantion de una bucata cobai.

 

Multumim de informatii, se pare ca valorile sunt si mai joase decat am estimat, ceea ce mi se si pare normal :unsure: (eu am estimat un maxim egal cu temperatura apei, da e clar ca tyrebuie sa fie mai mic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi nu vii la sala sporturilor? :P

Nu prea cred, motorul e in lucru momentan, merci SethMotors :unsure: . Insa de joia viitoare, cu putin noroc si suport, nu mai lipsesc B)

 

Conform aparatului Hanna pe care intamplator il am in dotare, am monitorizat urmatoarele valori, pe un cobai Bmw:

-cilindru exterior:84-85 grade

-cot toba esapament (saxofon) : >, mult mai mare de 150 grade

-toba asapament, finala, exterior: 68-70 grade

-gazele emanate: ~65 grade

-manere incazite,treapta 2 de putere (~35W) :54 grade

In urma experimentului, cobaiul nu a suferit leziuni , iar experimentul s-a desfasurat pe un esantion de una bucata cobai.

 

:cheers: Ai putea si vi astazi seara cu Nady pe la noi, recompensa fiind Cola rece si Dunhill cat poti duce (in plamani) :huh:

Editat de Serj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,saptamana viitoare pe Miercuri voi merge in Cluj,pt intrunirea Seth,am nevoie de o adresa ceva de la magazine moto unde pot gasii protectii pt genunchi si tibie.

Multumesc,numa bine :unsure:

 

Gasesti la SSPBIKE lucrurile care le doresti la cel mai bun pret..... str. L. Rebreanu nr.34. Ca sa fi informat despre articolele dorite, suna la 0745033679. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,saptamana viitoare pe Miercuri voi merge in Cluj,pt intrunirea Seth,am nevoie de o adresa ceva de la magazine moto unde pot gasii protectii pt genunchi si tibie.

Multumesc,numa bine :unsure:

 

 

Cred ca o sa gasesti in incinta Seth on Fire, iar daca doresti mai repede, poti sa treci si pe la Seth MOTORS 0264-267437.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii.Ne vedem la Seth :cheers: :unsure::

 

Hai no-rock!!

Editat de Dacul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-A GASIT O CASCA, IN ZONA BULEVARDULUI EROILOR, II ALBASTRU CU GRI, DACA CINEVA STIE CA SI-A PIERDUT-O SAU ARE UN PRIETEN CARE NU ACTIVEAZA PE FORUM SI II A LUI, O POATE REVENDICA DACA DA DETALII DESPRE EA (SEMNE DISTINCTIVE, ZGARIETURI, MODEL, MARCA, TIP, ABTIBILDE, ETC).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-A GASIT O CASCA, IN ZONA BULEVARDULUI EROILOR, II ALBASTRU CU GRI, DACA CINEVA STIE CA SI-A PIERDUT-O SAU ARE UN PRIETEN CARE NU ACTIVEAZA PE FORUM SI II A LUI, O POATE REVENDICA DACA DA DETALII DESPRE EA (SEMNE DISTINCTIVE, ZGARIETURI, MODEL, MARCA, TIP, ABTIBILDE, ETC).

 

 

buna am un prieten care si-a pierdut-o casca ,nu e o marca importanta ca semn distintiv mi-a zis ca are un actibild pe spate rotund si julituri pe viziera.astept un raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna am un prieten care si-a pierdut-o casca ,nu e o marca importanta ca semn distintiv mi-a zis ca are un actibild pe spate rotund si julituri pe viziera.astept un raspuns.

 

 

parca firma e cva de genu B-Sqare.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-A GASIT O CASCA, IN ZONA BULEVARDULUI EROILOR, II ALBASTRU CU GRI, DACA CINEVA STIE CA SI-A PIERDUT-O SAU ARE UN PRIETEN CARE NU ACTIVEAZA PE FORUM SI II A LUI, O POATE REVENDICA DACA DA DETALII DESPRE EA (SEMNE DISTINCTIVE, ZGARIETURI, MODEL, MARCA, TIP, ABTIBILDE, ETC).

Casca si-a gasit proprietarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija unde alimentati!

Am bagat azi (ca niciodata) de la Euroil (Zorilor),Am facut 500m cu cat mai aveam in carburaror si apoi....doamne fereste! Nu mai tragea, nu mai statea la relantiv, a trebuit sa golesc tot si sa alimentez iar. Nu avea apa, dar cred ca cifra octanica era vreo 80, asa ca nu alimentati de la benzinariile astea fantoma!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti pe cineva care sudeaza bine?

 

mi s-a rupt o bucata de 0.5-1cm la unu dintre "bolturile" alea 4 pe care vine prins cilindru... cat mai urgent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti pe cineva care sudeaza bine?

 

mi s-a rupt o bucata de 0.5-1cm la unu dintre "bolturile" alea 4 pe care vine prins cilindru... cat mai urgent!

nu pot da edit... in fine. am aflat unde se sudeaza (tot de pe topicul asta .. pag 5 sau ceva de genu, pe plevnei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot da edit... in fine. am aflat unde se sudeaza (tot de pe topicul asta .. pag 5 sau ceva de genu, pe plevnei)

 

Sal, din cate inteleg eu tie ti s-a rupt bucata din prezon....

daca este asa, in principiu ar trebui facut altul, ca nu prea il poti suda :P

daca nu-i asa, bafta la sudura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, din cate inteleg eu tie ti s-a rupt bucata din prezon....

daca este asa, in principiu ar trebui facut altul, ca nu prea il poti suda :D

daca nu-i asa, bafta la sudura :)

aia e .. acuma no, ma duc sa-mi incerc norocu ... poate se poate suda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare am si eu o intrebare, stie careva vreun strungar bun sau cineva care sa lucreze in inox chestii gen indoit teava si late asemenea prin zona clujului? care stiti ceva spuneti-mi si mie va rog.multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...