Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ai obtinut si un consum mediu?

Nu. Consmul nu este relevant, deocamdata, pentru ca abia am facut primul plin si am mers, ce stiu eu, niste kilometri, prin oras. Adica, bordul arata un consum mediu (ce fitze!), dar nu e de luat in seama... Arata, cand l-am lasat in garaj, 9,6 km/l. Uite o poza de atunci.

Zic ca nu se pune si pentru ca motorul avea la pranz 0 (zero) kilometri.

 

Acum vad ca nu am fixat ora in bord.

post-18972-0-16092500-1364058242_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gamo. multumesc pentru precizari :)

 

in rest..da-te cu ea si mai posteaza pareri, chiar sunt foarte folositoare.

ca un batranel ce ma aflu, chiar am apreciat parerile tale mai ales ca suntem " cam pe acolo " cu marimile.

daca te bate vreu un gand cu parbrizul, iti face harea velier daca vrei :) ( dar nu recomand ca apoi il bat aia de la yamaha ca "da " la concureta ) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, harea face cutii, nu?



Uite, asta-i tot parbrizul, vazut din partea potrivita. Unde sa te ascunzi!?

 



Ii banuiesc pe marii producatori de motociclete ca lasa loc suficient producatorilor de "aftermarket", astfel incat sa creeze expunere motocicletelor lor, prin afacerile pe care acestia le pot face cu parbrize, protectii, genti etc.

Altfel nu pot sa imi explic de ce iese in piata o motocicleta definita "de touring" etc. cu basmaluta asta de parbriz. Cica au facut 300 de teste in tunelul de vant. La 200 km/ora probabil...

Am zis ca fac pneumonie, ieri.

post-18972-0-56268600-1364112807_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

face cutii , parbrize, alea alea. nu i fac reclama ca n are nevoie :) , doar am vazut ca ti se pare mic parbrizul si harea are tot felul de solutii ( personal le consider mult mai bune ca cele de " fabrica") . mai ales ca le face " custom " . daca are o poze cu un parbriz pus pe o vitezana ai sa te crucesti :), nici mama lu' yamaha nu facea mai bine.

 

gata cu offtopicaul acum

 

sa te bucurie de jucarie, mare lucru sa vezi mobre 0 km pe aici .

la astea nu mai e cu prima revizie la 1000 km ? ( si pana atunci..mers mai potolit ?)

consumul e irelevant , dupa 5000 km inceepe sa se stabilizeze ( cel putin la ce am condus eu cam asa a fsot )

felicitari inca odata , ptiu ptiu sa n o deochi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Harea face si pe dracu' ghem. Fac si parbrize, nu pt toate motoarele, dar pt unele da, functie de forma si marime. Doar la drum lung si eventual ploaie vei afla daca-ti trebuie. Inca o data s-o stapanesti cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motocicletele astea din gama "adventure" parbrizul este destul de departat de pilot si creaza turbulente la majoritatea motocicletelor. Si eu prefer un parbriz scurt decat unul original care este foarte galagios.

Intr-o lume perfecta trebuia un parbriz foarte mare cu o plaja de reglaj destul de mare ca inaltimea motociclistului variaza unu are 1,65 altul 1,95 cu siguranta iese altceva decat estetic. Este mai simplu si ieftin pentru ei sa te lase pe tine sa alegi ce ti se potriveste, oricum raportat la pretul unei motociclete noi parbrizul este foarte ieftin.

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, o poza cu saua. Am lasat manusile, spre comparatie...

Nu stiu cat de comoda este, deocamdata. Se vede numa' dupa 1-2 ore de mers. Ce stiu e ca aluneca tare, cu pantaloni textili. Ar trebui sa pun ceva pe ea, ca nu pot sa stau mai in spate, in zona in care incepe sa urce, ca vin la vale...



face cutii , parbrize, alea alea. nu i fac reclama ca n are nevoie :) , doar am vazut ca ti se pare mic parbrizul si harea are tot felul de solutii ( personal le consider mult mai bune ca cele de " fabrica") . mai ales ca le face " custom " . daca are o poze cu un parbriz pus pe o vitezana ai sa te crucesti :), nici mama lu' yamaha nu facea mai bine.

 

gata cu offtopicaul acum

 

sa te bucurie de jucarie, mare lucru sa vezi mobre 0 km pe aici .

la astea nu mai e cu prima revizie la 1000 km ? ( si pana atunci..mers mai potolit ?)

consumul e irelevant , dupa 5000 km inceepe sa se stabilizeze ( cel putin la ce am condus eu cam asa a fsot )

felicitari inca odata , ptiu ptiu sa n o deochi

Da, trebuie sa merg la Honda la 1.000 km, a zis dealerul. Speedy (mecanicul) a zis sa nu ii dau varfuri de turatie, ca nebunul...

Atata stiu.

post-18972-0-56818200-1364144724_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motocicletele astea din gama "adventure" parbrizul este destul de departat de pilot si creaza turbulente la majoritatea motocicletelor.

Asa este, dar exista metode de a elimina turbulentele. Spatiu jos intre parbriz si bord, gauri mari in jumatatea inferioara, combinate cu inclinarea usoara a parbrizului spre spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, dar exista metode de a elimina turbulentele. Spatiu jos intre parbriz si bord, gauri mari in jumatatea inferioara, combinate cu inclinarea usoara a parbrizului spre spate.

Cand am schimbat parbrizul stock la Varadero am tot scotocit internetul si am cumparat Kappa. A fost cumplit sa constat ca adormeam dupa mai putin de o ora de mers. Nu e metafora! Atipeam, ca in tren. Dupa mai mult de o jumatate de ora de mers nu mai vedeam bine, la distanta. Am mai cumparat si o extensie X-creen de la MRA si m-am tot jucat cu inclinarea ei, pana cand am reuzit sa duc curentul peste casca. Minunate rezultatele din privinta zgomotului si curentului. De cand l-am montat, nu am mai folosit servetelele de sters muste de pe viziera. Au expirat degeaba, ca n-a mai ajuns niciuna pana la mine.

Minus 1: vara nici daca m-am descheiat la piept nu m-am racorit, ca era ca in autobuz.

Minus 2: daca bate vantul din lateral, e nevoie de multa inspiratie, dedicare si prezenta de spirit.

Minus 2b: pe autostrada, cand sa depasesc cate un TIR nu-i fain deloc, ca ma arunca de colo-colo.

 

Uite, pentru Crossrunner o optiune este: http://www.louis.de/_2088d41687fb9f9a73be593e1ea90b7445/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10006960&typ_id=RC60&lang=en.

post-18972-0-83458600-1364146219_thumb.jpg

post-18972-0-39566200-1364146220_thumb.jpg

post-18972-0-88583500-1364146220_thumb.jpg

Editat de GAMO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un astfel de parbriz pe XRV şi nu-l recomand, am sub 1,70m şi tot îmi bate curentul în cască cu el ridicat în cea mai înaltă poziţie. Dacă mă las în jos 5cm este linişte deplină. Fără Varioscreen este şi mai rău, tot curentul exact sub bărbie, iar cu Varioscreen undeva la nivelul superior al urechilor, dar tot destul de jos încât să nu pot merge cu viziera ridicată din cauza curentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oh...

Zici de super-parbrizul-asta-urias din poza cu Varadero sau de cel din link, cu parbriz + X-creen (sau ce-o fi el)?



Oh...

Zici de super-parbrizul-asta-urias din poza cu Varadero sau de cel din link, cu parbriz + X-creen (sau ce-o fi el)?

Uite, aici sunt combinatiile: http://www.romimoto.ro/Catalog-PARBRIZE-MRA-HONDA-CROSSRUNNER-dupa-2011-2232.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am cumparat-o de mobra de strada, ci de touring, asa cu m am vazut ca fac, de fapt,si cum vad ca faceti si mare parte dintre voi.

Sigur n-ai confundat-o cu Honda Crosstourer? :)

 

 

M-am impacat greu cu Varadero, in curbe foarte stranse, luate maxim in treapta a II-a. Are un centru de greutate care pare a fi sus de tot...

Pai si asta e rau? Tu i-ai vazut pe aia cu soft-enduro cum se dau pe Amkart de nu se poate tine aproape nimeni dupa ei in curbe? Centrul de greutate jos e util la viteze mari si curbe largi, adica SS pe circuit. Daca cele 5 viteze ale vacii te-au nemultumit atunci trebuia sa incerci si una mai noua cu 6 viteze.

 

Nu stiu ce nu ti-a placut la ciclistica Varadero-ului, m-as mira sa fii mai multumit la touring de Crossrunner daca zici ca ai 1.80m. S-o stapanesti sanatos si sa revii cu un review detaliat ca pare o stradala faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur n-ai confundat-o cu Honda Crosstourer? :)

 

 

Pai si asta e rau? Tu i-ai vazut pe aia cu soft-enduro cum se dau pe Amkart de nu se poate tine aproape nimeni dupa ei in curbe? Centrul de greutate jos e util la viteze mari si curbe largi, adica SS pe circuit. Daca cele 5 viteze ale vacii te-au nemultumit atunci trebuia sa incerci si una mai noua cu 6 viteze.

 

Nu stiu ce nu ti-a placut la ciclistica Varadero-ului, m-as mira sa fii mai multumit la touring de Crossrunner daca zici ca ai 1.80m. S-o stapanesti sanatos si sa revii cu un review detaliat ca pare o stradala faina.

Da, asta cu Crosstourer a functionat ca la vanzarile de hrana de animale: promovezi Pedigree si vinzi Chappi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crossrunner este un motor pe care un prieten si l-a cumparat dupa un drive test inopinant, anul trecut. Am avut ocazia sa ma plimb si eu cu ea, la momentul respectiv eu fiind propietarul unui Intruder de 800 cu 70000 km la bord.

 

Nu vreau sa-i stric nimanui jucariile, dar acel Crossrunner cu nici 5000 km la bord si 100 cai, tragea mai slab decat martoaga mea de 50 si un pic de ponei. Aici ma refer la plecare de pe loc si un ritm "citadin".Trebuia sa tragi serios de gaz ca sa fii miscat. Ca idee, este mai slaba decat vfr-ul 750 avut...

 

Saua este comoda, dar minusul mare este ghidonul f ingust si inalt(apehanger?) combinat cu o lipsa a protectiei la vant.Ciclistica e decenta, asta atat timp cat de obisnuiesti cu pozitia freeky cauzata de ghidonul mai sus mentionat.

 

Amicul in cauza a dat Honda dupa nici 2 luni inapoi, a pierdut aproape 2000 eu si si-a luat un FZ1 cu care este happy. End of story.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vedeti si din poze, motorul,cadrul si bascula+roata spate sunt fix si identice dupa VFR`ul de 800 Vtec, acum nu stiu daca si injectia si daca au mai pus Vtec`ul...

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

N-am pet sa inteleg comparatia... Adica n-aveau Crosstourer pe stoc?

Ba, aveau.

Dupa Crosstourer m-am tooot uitat, pana a aparut, da' m-am gandit ca, din nou, sa cumpar cel mai greu motor din lume... Plus inca vreo 3.000 EUR de dat...

 

Crossrunner este un motor pe care un prieten si l-a cumparat dupa un drive test inopinant, anul trecut. Am avut ocazia sa ma plimb si eu cu ea, la momentul respectiv eu fiind propietarul unui Intruder de 800 cu 70000 km la bord.

 

Nu vreau sa-i stric nimanui jucariile, dar acel Crossrunner cu nici 5000 km la bord si 100 cai, tragea mai slab decat martoaga mea de 50 si un pic de ponei. Aici ma refer la plecare de pe loc si un ritm "citadin".Trebuia sa tragi serios de gaz ca sa fii miscat. Ca idee, este mai slaba decat vfr-ul 750 avut...

 

Saua este comoda, dar minusul mare este ghidonul f ingust si inalt(apehanger?) combinat cu o lipsa a protectiei la vant.Ciclistica e decenta, asta atat timp cat de obisnuiesti cu pozitia freeky cauzata de ghidonul mai sus mentionat.

 

Amicul in cauza a dat Honda dupa nici 2 luni inapoi, a pierdut aproape 2000 eu si si-a luat un FZ1 cu care este happy. End of story.

 

Desi sunt la al doilea Varadero si nu sunt tocmai mititel, il gasesc imens pentru uzul de zi cu zi: datul cu spatele, ridicatul pe cric, intorsul in strada, devin treburi serioase, in unul din 3-4 cazuri. In plus, in tura cea mare de anul trecut (10 zile, aprox. 3.500 km), am vazut ca nu e musai sa fie cel mai mare mistret ca sa aduca fun. Asa m-am gandit ca o experienta de Crossrunner (=metis) ar putea fi interesanta. Pentru mine Crossrunner nu vine dupa vreo super-sportiva sau stradala etc., ci dupa touring domol (Moto Guzzi), end...-touring (Varadero) si end...-touring (Varadero). Sunt super-curios sa vad daca am facut-o de oaie (de 10.000 EUR) sau e o super-jucarie. Oricum, de folosit o voi folosi la ture de 250-500 km/zi. Nu fac liniute, nu am de facut naveta, nu ma astept ca ma urc la cabana etc.

 

De exemplu, FZ1000 e prea mult pentru mine. Am vandut unul, catre amicul si colegul meu de calatorii. 150 de cai intr-o super-wheelie machine e o nebunie care nu-i genul meu.

 

Ghidonul de care zici l-am gasit OK pentru mine, pentru ca pozitia este de Varadero, de la brau in sus: familiar.

De la brau in jos este partea care ma sperie, pentru ca acolo unde sa imi tineam eu picioarele acum este schimbatorul de viteze, respectiv frana. :eek:

Cum o sa fie asta la drum lung? Nu stiu, inca.

 

Parbrizul e mic de tot si nu m-a convins Honda cu sutele de teste in tunelul de vant... Imi voi tot cumpara cate un parbriz de touring, pana il nimeresc.

Uite, un forum bun de Honda Crossrunner este la englezi: http://www.honda-crossrunner.com.

 

Dupa cum vedeti si din poze, motorul,cadrul si bascula+roata spate sunt fix si identice dupa VFR`ul de 800 Vtec, acum nu stiu daca si injectia si daca au mai pus Vtec`ul...

Da, au pus V-tec si au mai dat putere la turatii mici, unde inteleg ca se petrecea o balbaiala. N-am avut VFR, nu stiu... Inteleg ca i-au mai taiat din viteza maxima, dupa aceasta operatie.

 

Fac de o intrebare catre voi: aveti interese sa va alaturati intr-o saptamana de Alpi? Perioada este 20-28 iulie. Am rezervat camere intr-o pensiune, langa Bolzano: http://goo.gl/maps/Lv9b3, de unde iesim sa face ture (de o zi?) in Italia, Austria, poate Elvetia. Suntem doi, solo riders, deocamdata: Crossrunner + FZ1000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, hotelul din zona de actiune e asta: http://www.hotelallarocca.biz/en/.

 

Tura este inspirata de http://www.edelweissbike.com/en/allTours/true/cont/eur/touring-center-dolomites.html + http://grossglocknerstrasse.eu/grossgl/motorrad.htm + alte alea din zona.

 

Am rezervat la hotel in zona de luni pana vineri.

Drum catre zona sambata - luni. Nu am rezervat cazare.

Drum catre casa vineri - duminica. Nu am rezervat cazare. Anul trecut am stat, prin Ungaria si Austria, la camping: casute si cort. Nu mai este tocmai visul meu sa dorm la cort... As taia optiunea asta, desi campingurile din vest sunt impecabile.

 

La combustibil mai trebuie sa adaugam taxele de drum si taxele pentru pasuri, in zilele de distractie. Exemplu: http://www.grossglockner.at/static/cms/grossglockner/pdf/Preisliste_2013.pdf.

 

Eu nu sunt vreun organizator in scop comercial, sa zic asa... Doar mai caut "camarazi" pentru aceasta tura, cat sa fie mai mult fun.

Editat de GAMO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite si aici sursa de inspiratie: http://www.louis.de/_1026f88ef837d705e10ce000f2eb787232/index.php?topic=tourentipp_trentino&lang=en

 

Din pacate ai ales cam prost perioada (caldura, aglomeratie, scump) dar probabil ca ai tu motivele tale. Bolzano e foarte bine asezat, poti face multe de acolo, "sa zic asa..." n-as rata o baie la termele de la Merano ;)

http://www.termemerano.it/index.php?lang=3

 

p.s. fa-ti mai bine un topic la "intalniri, evenimente, excursii", ai sanse mai mari sa-ti gasesti camarazi de drum si nici nu "strici" topicul asta daca vrei sa ramana dedicat Crossrunner.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crossrunner am probat si eu in Olanda in 2011.

Nu trage ca un VFR de 750 dar e destul de fasneata, ciclistica e buna, ghidonul e meserias, pozitia buna, protectia la vant 0. E destul de inaltuta, daca ai vreo 1,60 si ceva nu poti merge cu ea.

N-am mers cu Varadero ca sa fac comparatie, dar mie Crossrunneru mi-a dat senzatia ca e un scuter mai cu "balls". Nu simte daca esti singur sau cu pasager, si peste 6000 de ture devine chiar animala cand se deschide V-tec.

Over-all mi-a placut, m-am plimbat cu ea juma de zi, dar la final cand m-am urcat la loc pe VFR-ul meu am zis: "yeah baby, that's the real shit" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oh...

Zici de super-parbrizul-asta-urias din poza cu Varadero sau de cel din link, cu parbriz + X-creen (sau ce-o fi el)?

 

Făceam referire la cel din link, modelul MRA. Oricum pare destul de scund raportat la alte parbrize "MRA Touring".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma deranjeaza absolut de loc ca s-a deschis topicul pe enduro-touring, dar din cate vad eu Crossrunner nu prea are treaba cu aceasta categorie

Daca gasiti o sectiune mai potrivita dati un report si mutam topicul

Daca nu, nu e nicio problema

 

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...