Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cand voi vedea un Crosstourer sau un Crossrunner care sa se tina dupa mine, dupa Andry, dupa Cstelia, Boieru' si altii prin coclauri, atunci o sa imi fac planuri pentru un upgrade

Pana atunci ii dau dreptate lui Gamo, 100%

 

Momentan nu prea ai cum sa vezi ca nu sunt prea multe vandute.

Daca voi folositi africanele numai pentru coclauri va recomand calduros ceva din clasa pur enduro sau motocross, sa nu mai carati 200kg dupa voi inutil.

Sau.. mutati Africana la motocross si enduro si ati rezolvat problema.

 

Si sa citez un pic subtitlul sectiunii "enduro si motocross" :

 

"Daca esti pasionat de drumetii off-road, aici e locul tau"

 

:D

 

Poza nu e ghidusie, sau nu la astfel de ghidusii ma refeream :D

Bafta!

Uite ghidusii cu un Crosstourer.

 

http://www.youtube.com/watch?v=eMxUBtweMbY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi iese ca am consumat in tura aprox. 6,75 litri la suta, pentru primii 250 km de drum.

 

Reprize bune, fara retrogradare. Ar putea sa mearga numai in treapta a patra.

Greu de trait fara parbriz de touring. E asa o vajaiała prin casca...

 

Comenzi bune, la locul lor. Timoneria e in evolutie. Butoane mari, la indemana... Standard Honda.

post-18972-0-64029400-1364741334_thumb.jpg

post-18972-0-24177100-1364741335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clipul era pentru Korben care spunea ca CT nu are suficiente veleitati enduro, era o minidiscutie fara referire la CR.

 

Cat despre CR eu repet, cred ca se poate descurca suficient de bine si pe off-road cat despre touring e cat se poate de clar ca e o motocicleta tourig. N-o ajuta prea tare roata de 17 pt off, dar daca cineva chiar vrea o poate scoate si pe un drum forestier. Am mers eu cu VFR pe forestier si pe drum pietruit.. cu CR ar fi parfum! :D

Unde am testat eu CR nu prea am avut unde sa o scot pe off ca as fi scos-o. :D

 

VFR nu are nici o legatura cu CR in afara de V4.

 

Vezi cate vide-uri sunt pe youtube cu CR si toti cei care au facut testride au zis la fel, sunt complet diferite.

 

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum m-am inteles eu cu motorul, in cei 250 km facuti pana acum, as zice ca nu trebuie turat, pentru a merge in treptele mici. Pare un comportament destil de apropiat de Varadero. Nu ma refer la treptele superioare, unde este muuult mai elastic si furnizeaza muuult fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clipul era pentru Korben care spunea ca CT nu are suficiente veleitati enduro, era o minidiscutie fara referire la CR.

 

Iti multumesc pentru clip, dar nu face altceva decat sa imi confirme ce am scris pana acum

 

Sau.. mutati Africana la motocross si enduro si ati rezolvat problema.

 

Care problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema fiind ca nu vi se pare corecta incadrarea Crossrunner in sectiunea asta, alaturi de adevaratele "enduroaice" si "adventuroaice".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va dati voi seama ca suntem la pagina 5 a acestui topic si inca nu a aparut un posesor de Crossrunner?

Din pacate avem o piata moto asaaaaa de micaaa...

Inca suntem niste exotici care aleg sa "isi riste vietile", intr-un mod de neinteles pentru ceilalti, de dragul acestui vehicul cu numai 2 roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca mai suntem chiar asa de exotici, cel putin nu ca numar

Dar din moment ce pana si cea mai bine vanduta motocicleta din Europa este reprezentata de o duzina sau doua in toata tara, explicatia e clara

La mine nu e cazul, dar cunosc multi oameni care viseaza frumos si raman cu visul

 

Sau tu te referi strict la Crossrunner?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu e vorba numai de Crossrunner, desi ideea unui topic este tocmai sa stranga posesorii sa macane impreuna despre bujii, lanturi, cardane, rezervoare, parbrize etc.

Avem o piata moto infima. Sunt calator prin lume din '92. Atunci m-am mirat ca pisoarul "isi trage apa" singur si am vazut autostrada de 4 benzi pe sens (wow!) si Ferrari (bai, frate, ai vazut, ba'!?). De atunci pana anul trecut am vazut un milion de motociclete, din Suedia si Rusia pana in Nepal si Singapore.

Lumina a aparut anul trecut, cand am fost intr-o tura de 10 zile in europa, pe firul Dunarii, pana la izvor si indarat in patrie, prin Alpi etc. Varadero, de care eram asa de mandru (inca sunt, dealtfel) a fost cea mai batrana motocicleta din cele 100.000 cu care m-am intalnit. Am stat in hoteluri PLINE de motociclisti si am gasit conditii create PENTRU motociclisti, un trafic prietenos cu riderii si, in general, o alta lume moto, cu foarte putine legaturi cu a noastra. Nu e vorba numai de super-motoare, de echipament, de bani, ci si de deschidere la aceasta alternativa si de respect pentru cei care aleg sa se dea cu motorul. Dealtfel, e la fel si cu bicicletele sau cu jogging-ul...

 

http://www.hondamc2013.com/bikes/crossrunner/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre dealeri.

Am cumparat motocicleta din Budapesta. Nu sunt maghiar, nu vorbesc limba, nu am prieteni acolo... Am cumparat de pe internet: www.mobile.ro.

Dupa ce am lamurit cu dealerul ce si cum si cat si cand, l-am intrebat si "pe al nostru" daca ar putea sa ofere conditii "pe-acolo", gandindu-ma ca mai bine cumpar de la noi: raman banii pe-aicea, ne mai imprietenim de un service etc. Omul, dealtfel, absolut saritor si customer-oriented mi-a raspuns ca, sub pretul deja oferit "este sponsorizare" si nu se face. OK, mi-am zis, nu am de luat nicio decizie, pentru ca s-a luat singura, sa zic asa... Am cumparat motocicleta din Budapesta, am platit omului in avans, dealerul a livrat-o la Sibiu, totul impecabil!

Mi-am zis: hm..., te miri de ce-o fi fost asa de ieftina...

Am cerut pret pentru accesorii, ca noi toti: parbriz, cric central, deflectoare, incuietoare, alarma, protectii... M-am lamurit!!! Am inteles!

Al nostru este cu XX% mai scump! Cu XX % mai scump decat in Budapesta, pe aceleasi accesorii Honda!

Exemplu de preturi fara TVA:

  • parbriz touring - 118,81 EUR la Budapesta + mai mult de 60% = 190,32 EUR la Bucuresti;
  • deflectoare - 56,69 EUR la Budapesta + mai mult de 70% = 96,77 EUR la Bucuresti...

O fi si asta din cauza petei moto foarte mici, la fel cum o fi si asta o cauza a pietei moto foarte mici...!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi si asta din cauza petei moto foarte mici, la fel cum o fi si asta o cauza a pietei moto foarte mici...!?

 

Cred ca piata moto foarte mica este din cauza pietei moto foarte mici rezultand o piata moto foarte mica. :) Sau o fi pata?

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate motoare noi se vand pe an in RO, se vand intr-o comuna mai rasarita din Germania sau Italia. La cate motoare sunt vandute, de fiecare dealer in parte, e de mirare ca nu au inchis pana acum. De unde ieftineala la motoare, accesorii si piese? Ce sa mai vorbim de drive teste sau alte promotii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca asta este singurul lucru de care ma bucur prin faptul ca am venit in ploiesti(din mures), clima este mai blanda . aici a inceput de ceva vreme sezonul.............. :moto: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca asta este singurul lucru de care ma bucur prin faptul ca am venit in ploiesti(din mures), clima este mai blanda . aici a inceput de ceva vreme sezonul.............. :moto: .

Da, esti avantajat, din acest punct de vedere. Pe de alta parte, trebuie sa mergi oleaca, pana la un drum virajat, a?

 

Problema fiind ca nu vi se pare corecta incadrarea Crossrunner in sectiunea asta, alaturi de adevaratele "enduroaice" si "adventuroaice".

Uite, am am gasit ca sa imi sustina argumentatia ca segmentul Adventure se muta, dupa clienti, pe strada...

http://www.ktm.com/travel/1190-adventure-eu/highlights.html#.UWBvRBEaySM

Editat de GAMO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, esti avantajat, din acest punct de vedere. Pe de alta parte, trebuie sa mergi oleaca, pana la un drum virajat, a?

 

 

sa stii ca nu ai de mers mult, este chiar destul de aproape drumul care duce spre brasov pe ruta valenii de munte,cheia............apropo acum m-am intors dintr-o tura cam "dreapta" din pacate -_-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

..... ca segmentul Adventure se muta, dupa clienti, pe strada...

 

 

Imi permit o remarca cu tenta tragi-comica: In Romania, da, segmentul Adventure s-a mutat de multa vreme pe strada

In padure nu vin cocalarii cu mertane sa te omoare

Deocamdata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Hmm... Nu stiu ce sa zic...
Uite, cum apare trendul:


Imi permit o remarca cu tenta tragi-comica: In Romania, da, segmentul Adventure s-a mutat de multa vreme pe stradaIn padure nu vin cocalarii cu mertane sa te omoareDeocamdata...




Am instalat o extensie de parbriz X-creen de la MRA, peste parbrizul standard. A cazut cu parbriz cu tot, de la vibratii, la prima trecere de cale ferata...

Am montat un parbriz Variotouring de la MRA, astazi. Mai caut, nu e asta varianta finala.

Nu e, clar. Dat jos! De vanzare. Editat de GAMO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...