Sari la conținut

NEXX - Discutii Generale


cmd
 Share

Postări Recomandate

Sunt interesat de achizitionarea unei casti din gama NEXX mai exact XR1R CARBON Alb Rosu

 

>Date tehnice<

»Casca TRI-compozite (fibra de sticla, de carbon şi Kevlar).
"Standard ECE/22-05, DOT şi NBR-7471: 2001.
"Modelele de carcasa disponibile în 3 dimensiuni.
"EPS cu 3 densităţi pentru diferite niveluri de absorbtie a socurilor.
»Foarte usor (1300 grame).

"2 intrari de aer şi 4 de ieşire (Sistem de aer dinamic).
"CăptuşealăAntialergice şi antitranspiraţie.
»Interior detaşabil, ajustabil şi lavabil.
"SystemAntizgomot (lateral cu protecţie interioara).
Deflector de vant.
"Inchidere dublă Inel cu antialunecare de la curea.
"Casca Rezistent la UV.

»VizieraPC Lexan,cu tratament antizgâriere şi sistem de frânare.
"Pinlock Ready.
»Sistem de ventilaţie a Viziera (1 intrere de admisie a aerului din faţă şi 2 iesiri).
»Reflectoare frontale, laterale şi rectaguarda.
"Sistem de confort ergonomic - kit de umplere, care permite sa se fixeze casca perfect pe cap.

post-33534-0-62674200-1363798085_thumb.jpgpost-33534-0-42788100-1363798094_thumb.jpg

post-33534-0-45998500-1363798106_thumb.jpgpost-33534-0-06386100-1363798107_thumb.jpg

post-33534-0-39145300-1363798105_thumb.png

Am citit tot ce era de citit despre gama carbon a producatorului NEXX peste tot pe internet unde am gasit cate ceva.

Daca cineva foloseste in prezent asa ceva rog sa posteze un review din perspectiva lui

Multumesc

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut acus cateva saptamani am tinut in mana casca respective la luis, e super usoara, frumoasa. la 300 si ceva de euro, cam la acalsi pret a fost si casca Uvex carbon redus cu 50%. Si eu m-am gandit s-o cumpar (la final mi-am luat un Nolan n104), dar ce nu mi-a placut la castile carbon, e ca fac orice pt reducerea greutatii, adica inchizatoarea e alcatuita de fapt din doua inele, si "sfoara" :)) dar e macar e usoara :) nu are ochelari de soare incorporate, si nici o protectie vant sub barbie sau peste nas... lucruri care sunt (parerea mea) obligatorii in castile de performanta sau de viteza. Nah asta a fost preview-ul meu :) sper sa-ti fie de folos. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut acus cateva saptamani am tinut in mana casca respective la luis, e super usoara, frumoasa. la 300 si ceva de euro, cam la acalsi pret a fost si casca Uvex carbon redus cu 50%. Si eu m-am gandit s-o cumpar (la final mi-am luat un Nolan n104), dar ce nu mi-a placut la castile carbon, e ca fac orice pt reducerea greutatii, adica inchizatoarea e alcatuita de fapt din doua inele, si "sfoara" dar e macar e usoara nu are ochelari de soare incorporate, si nici o protectie vant sub barbie sau peste nas... lucruri care sunt (parerea mea) obligatorii in castile de performanta sau de viteza. Nah asta a fost preview-ul meu sper sa-ti fie de folos. Bafta!

tot ce spui tu aici ca nu are si ca e pe dos ,adevarul e ca le are si sunt extraordinare ,nu stiu despre ce ne vorbesti

 

post-33534-0-33482200-1363821869_thumb.jpg

post-33534-0-13844400-1363821500_thumb.jpgpost-33534-0-54289100-1363821514_thumb.jpg

post-33534-0-35751400-1363821522_thumb.jpgpost-33534-0-11559500-1363821534_thumb.jpg

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inchizatoarea aia despre care zice prietenul nostru,alcatuita din 2 inele si sfoara ii de fapt cel mai safe lucru pe care il poate avea o casca!

Cmd'ule eu am avut un hjc carbon si am fost super multumit...daca tie iti place de ce nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze pt dezinformare, dar modelul pe care eu l-am incercat, aparatoare nu avea de nici un fel, si daca mergeti prin Louis, sau hein gericke e oki sa verificati ca pinlock-ul e montat pe vizor, ca am gasit cateva bucati care ar fi trebuit sa aiba, dar au fost scoase/furate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa este,asteptam si testele pentru varianta carbon,aceasta este varianta simpla a xr1r`lui

multumim pt info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt interesat de acest model de casca...chiar daca nu am (inca) si categoria A pe permis si nici motocicleta, nu este rau sa pregatesc echipamentul din timp...si merg pe ideea (pentru unii "de incepator"): dau 300 de euro pe casca (plus alte sute pe restul echipamentului) si imi iau un GSXR (dat ca exemplu) din 2001, decat sa dau 100 de euro (pe TOT echipametul) si sa imi iau GSXR din 2004...dar ca sa nu deviem de la subiect, astept sa vad si ceva teste cu varianta Carbon.

O zi buna si asfalt uscat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mersi Andrei , in uk am vazut ca e super folosita

De 3 zile imi tot caut casca de inceput scoala, si desi am fost bine indrumat de multi forumisti de aici, mai mult spre Arai si Shoei, pe buna dreptate ca sunt casti bune, azi am dat peste XR1R Carbon si sincer nu pot ignora calitatile castii: 1250gr, viziera imensa, si kit-ul ala gratuit cu pads de interior la doar 300 lire! MCN o ridica in slavi, la fel si dudu ala de la Revzilla. O sa hoinaresc prin sat maine sa vad daca o are cineva pe stoc sa ii dau o proba, daca nu tot o comand online ca se poate returna. Sper sa revin cu impresii pe sapt viitoare.

 

Sunt interesat de achizitionarea unei casti din gama NEXX mai exact XR1R CARBON Alb Rosu

Am citit tot ce era de citit despre gama carbon a producatorului NEXX peste tot pe internet unde am gasit cate ceva.

Daca cineva foloseste in prezent asa ceva rog sa posteze un review din perspectiva lui

Multumesc

OK, M-am riscat eu. Vreau sa mentionez ca de 2 saptamani mi-am stricat ochii pe net citind review-uri si am probat mai mult de 20 casti in diferite marimi si de la diferiti producatori in buget de 300. Ideea a fost sa imi cumpar prima casca cu care sa incep scoala, decat sa folosesc castile lor care sunt cand/cum. Un singur criteriu am avut, si anume sa fie usoara dar ECE 22-05. Mi-a placut mult XR 1100 insa ma strangea in partea superioara, Chaser V care se potrivea putin mai bine ca Nexxu insa destul de grea si mult mai scumpa. Prea usor am ales Nexx, pui mana pe o casca apoi pe Nexx si te loveste cat de usoara e fata de echivalentul de la alt producator. La fel cu viziera, celelalte casti par sa obstructioneze mult mai mult. Un magazin avea si Carbon-ul de la Arai(2000)lire si sincer nu mi-a parut mai usoara. Nu pot spune prea multe despre partea practica a castii deoarece am avut doar o lectie pe poligon si nu am mers peste 20km/h :D insa nici nu se compara cu HJC-ul care l-am primit de la instructor. Nu pare prea aerisita, insa mai mult am stat pe loc sa fiu sincer. Design-ul e fain, insa partea vopsita e putin tiganeasca. Inteleg ca e din carbon, dar musai sa aiba 4 logo-uri "CARBON"!?

Sunt fericit de achizitie, e prima mea casca, nu am precedent sa compar, insa pare de calitate in ciuda brand-ului relativ rar, carbon la doar 300lire, ~ 1200gr ECE, pinlock, kit-ul ala de "umplere", nu am gasit la alt producator si ma bucur ca sustin o marca europeeana. Revin cu mai multe impresii odata ce imi da drumul de pe poligon !

post-29419-0-26982900-1366482819_thumb.jpg

post-29419-0-88607500-1366482893_thumb.jpg

post-29419-0-24246900-1366482917_thumb.jpg

post-29419-0-26343500-1366482983_thumb.jpg

post-29419-0-59846200-1366483011_thumb.jpg

post-29419-0-05758000-1366483115_thumb.jpg

post-29419-0-59906400-1366483138_thumb.jpg

post-29419-0-88423200-1366483169_thumb.jpg

post-29419-0-23239700-1366483228_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

azi mi-a venit si mie casca, xr1r NE-carbon...nu am ales modelul carbon pentru ca am gasit la asta un discount de 100 de euro si mi s-a parut ideala ocazia (practic diferenta fata de carbon a fost undeva la vreo 600 de lei)

 

+ frumoasa, materiale de calitate + ca nu are aspectul de lighean (e mica in exterior)

+ destul de aerisita + deflector destul de mare de vant la nas

+ forma ce tinde spre oval e ideala pentru bostanul meu :D

+ e usoara

+++ unghiul de vedere e incredibil! exceptand deflectorul de la nas si foarte putin marginea de sus, vad tot!

+ pretul bun

+ zgomot redus in interior

 

- nu are ochelari de soare inclusi

- sistemul de prindere e destul de enervant...imposibil de folosit cu manusi

- deflectorul de nas ceva cam mare (ma simt putin ca pinochio)

 

in principiu, sunt foarte multumit de achizitie...am tot citit pe forum si prin alte parti si am decis ca modelul acesta e ceea ce caut si momentan consider ca am ales ce trebuie sa se potriveasca pretentiilor mele + bugetului

 

ramane de vazut cum se descurca in timp...pasagera deja saliveaza la ea si daca pana in primavara nu gasesc ceva mai potrivit, e posibil sa mai cumpar una, probabil carbon

 

 

multumesc colegilor de pareri si link-uri!...mi-au fost foarte utile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

+ zgomot redus in interior

 

- nu are ochelari de soare inclusi

- sistemul de prindere e destul de enervant...imposibil de folosit cu manusi

Eu unul am folosit-o cam o luna, in sfarsit mi-am terminat scoala cu ea. Pentru mine e cam galagioasa, am ajuns sa merg cu vreo 100 si cam cere dopuri. Sau probabil tie iti e mulata mai bine. Nu vine cu ochelari ca trag la greutate :glare:, atuul castii e greutatea redusa. Recomand viziera fumurie, cica nu e legala pe drum dar eu unul nu am avut probleme.

 

Iar daca ai sistemul asta de prindere,

nexx_xr1_r_helmet_detail.jpg

Poti comanda kit-ul ala de quick release si nu iti mai trebuie surubelnita

post-29419-0-22448500-1377895263_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!!

 

De ceva timp tot caut informatii despre acest model de casca de la Nexx, XR1R varianta carbon cu alb, am sunat la romimoto astazi si nu au decat modelul ce are quick releasul pt viziera..ceea ce nu as vrea, deoarece am gasit acest clip:

 

Pretul ei fiind de 1088 lei pe site.ul unde am sunat, la reducere, din pacate nu poate aduce si modelul cu suruburi la prinderea vizierei.... nu sunt pretentios la o schimbare rapida a vizierei, vreau doar sa nu am problema tipului ce a facut clipul.

 

Daca are cineva modelul cu acel tip de prindere al vizierei (cel quick release,fara suruburi), va rog, o mica idee aici ar fi de mare folos!

 

Va multumesc! Asfalt uscat!

Editat de doua.roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu una. Eu cred ca ne uitam la 2 clipuri diferite. Tipul din clipul postat de tine nu are nici o problema, demonstreaza doar cum se schimba viziera. Nu vad ce te sperie. Nu inteleg de ce ai vrea sa cumperi prima generatie a castii cand ai disponibil modelul mai nou. Plus ca imediat dupa lansare am gasit cateva plangeri pe anumite forumuri legate de greutatea castii care depasea 1450gr fata de 1250 +/- 50 dupa cum e promovata casca, asa ca ia cu incredere cea cu quick release.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, multumesc mult pt reply, acum am vazut clipul postat de mine, am gresit linkul la postare.... defapt acesta era clipul de care ziceam, de asemenea si problema ce ma ingrijoreaza: http://www.youtube.com/watch?v=d77JnsEDG54

 

Daca ai patit acelas lucru..as vrea sa stiu pt ca are o reducere frumoasa casca la cei de care am zis, nu as vrea sa o ratez...mai ales ca urmaresc aceasta casca de o gramada timp :D dar nici sa o cumpar si sa schimb piesele acelea de prindere ale vizierei la fiecare schimbare a vizierei... sau cine stie cum sa.mi iasa in mers viziera la inchidere/deschidere!...

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, multumesc mult pt reply, acum am vazut clipul postat de mine, am gresit linkul la postare.... defapt acesta era clipul de care ziceam, de asemenea si problema ce ma ingrijoreaza:

 

Daca ai patit acelas lucru..as vrea sa stiu pt ca are o reducere frumoasa casca la cei de care am zis, nu as vrea sa o ratez...mai ales ca urmaresc aceasta casca de o gramada timp :D dar nici sa o cumpar si sa schimb piesele acelea de prindere ale vizierei la fiecare schimbare a vizierei... sau cine stie cum sa.mi iasa in mers viziera la inchidere/deschidere!...

 

Asfalt uscat!

Ok, tipul din video e cam ipocrit. Intradevar nu e o casca de calitatea Arai sau Shoei, insa chiar el mentioneaza ca e a 3-a Nexx pe care o cumpara, wtf. Avantajul castii e greutatea redusa si viziera IMENSA. Dupa 2 sapt de folosit casca, pur si simplu nu pot folosi altceva deoarece parca sunt intr-un tank. De asemenea, nu procedeaza corect cand schimba viziera. Aceasta nu trebuie sa fie in pozitia inchis cand se monteaza deoarece asta streaseaza bucata aia de plastic de care se plange ca-i pica jos. La casca mea trebuie sa pun EFORT ca sa o scot. Caz izolat. Daca ai dubii, eu zic sa iti cumperi versiunea anterioara plus kit-ul de schimbat rapid viziera si le incerci pe amandoua. Daca nu esti incantat, dai jos plasticul si ramai cu surubul. :)

Editat de GPauL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Sincer mi-as lua un XT1 dar nu m-as risca fara sa o probez, iar la noi nu cred ca o are nimeni pe stoc (nu ca m-ar ajuta daca ar avea-o un magazin in Bucuresti sau Constanta de exemplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Cei de la mymoto aveau. Eu am luat una pt. enduro si este foarte bine lucrata si cu materiale de calitate. La banii la care am luat-o a fost best-buy mai ales ca "carcasa" este tri-composite si este f usoara. Nu am vazut una integrala unde conteaza si viziera (adica sistem de prindere, etanseitate si protectia antiaburire) dar cred ca sunt casti mai bune decat Uvex, Caberg si restul din categoria asta de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce in WSBK, MotoGP, nu se folosesc aceste casti? De fraieri? Sint interese financiare mari, dar nu-si risca nimeni viatza acolo, sansele de a termina sau nu fara cazatura fiind sub 50% /an. Daca vi se par grele castile de 1400gr, mergeti la sala si fceti 1 luna de antrenamente specifice pt muschii gitului, costa in medie 100ron abonamentul, si pe deasupra , mai faceti poate si alte grupe musculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De ce in WSBK, MotoGP, nu se folosesc aceste casti? De fraieri? Sint interese financiare mari, dar nu-si risca nimeni viatza acolo, sansele de a termina sau nu fara cazatura fiind sub 50% /an. Daca vi se par grele castile de 1400gr, mergeti la sala si fceti 1 luna de antrenamente specifice pt muschii gitului, costa in medie 100ron abonamentul, si pe deasupra , mai faceti poate si alte grupe musculare.

 

Nu că marketing-ul ar fi relevant, dar echipa olimpică de bob a SUA a folosit căşti Nexx la Sochi. Personal nu cred că un mic producător portughez, lansat destul de recent pe piaţă a venit cu un mare sac de bani la USBSF să se roage de ei pentru ca sportivii americani să le poarte căştile la jocurile olimpice pentru reclamă. Membrii echipei le-au lăudat pentru vizibilitatea bună, comfort şi greutatea redusă.

AGV a mers în aceeaşi direcţie cu gama Pista GP: carbon, câmp vizual mărit - doar că ei au insistat şi pe partea de aerodinamică. Iar AGV Pista GP folosesc Rossi, Bradl, Iannone, etc.

 

În altă ordine de idei, aş vrea şi eu să probez un Nexx X40. Dacă ştiti pe unde se poate găsi (Bucuresti si imprejurimi), aş aprecia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...