Sari la conținut

Invitatie pentru toti posesorii de 2 roti!


cyanide
 Share

Postări Recomandate

CINE si DE CE?

Iubim 2 Roti - un eveniment marca Free Riders impreuna cu Primaria Capitalei, avand sprijinul Brigazii de Politie Rutiera Bucuresti.

Evenimentul este gandit ca o Campanie de Constientizare a prezentei vehiculelor pe doua roti in trafic, fie ele biciclete, mopede sau motociclete. Evenimentul isi propune o educare a participantilor la trafic in spiritul respectului reciproc, al sigurantei si, nu in ultimul rand, al responsabilitatii sociale. Vehiculele pe doua roti EXISTA si sunt din ce in ce mai multe in traficul din Romania. Cu toate acestea, din pacate, utilizatorii nu au fost inca acceptati in totalitate de catre ceilalti participanti la trafic.

CAND si PE UNDE?

Evenimentul va demara in data de 27 Aprilie 2013 cu o parada pe doua roti a motocicletelor, mopedelor si bicicletelor, incepand cu ora 13:00 din zona Piata Presei Libere, iar traseul va fi:
P-ta Presei Libere - Sos. Kiseleff - P-ta Victoriei - Calea Victoriei - B-dul Libertatii - P-ta Constitutiei.

INTAMPLARI

Intreaga zi va fi presarata de evenimente specifice: parada, concerte, activitati de divertisment, moto stunt show, expozitie custom bikes si multe altele in locatia "prime" a capitalei - Piata Constitutiei!
Accesul in cadrul evenimentului din P-ta Constitutiei este LIBER si se va face incepand cu ora 12:00.
Cristi Hrubaru va fi gazda evenimentului in care se vor auzi 8 trupe, ce vor culmina cu un concert extraordinar Cargo!!!

 

 

Clubul moto Free Riders va multumeste anticipat si va asteapta cu mic cu mare, sa demonstram lumii ca existam si ca suntem gata sa ne aparam dreptul la circulatie in siguranta pe drumurile patriei!!!

 

Acestea fiind spuse, va uram asfalt uscat si la cat mai putine incidente (sau poate chiar deloc).

post-60453-0-19961100-1363891578_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Te asteptam cu mare drag. Sa speram ca o sa fie soare si frumos in aprilie (mai ales la sfarsitul lunii). Daca o sa ploua....ei bine, nu trebuie sa uitam ca iubim rotile indiferent ce vreme ne arunca in fata Mama Natura :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cyanide ..................Clubul moto Free Riders va multumeste anticipat si va asteapta cu mic cu mare, sa demonstram lumii ca existam si ca suntem gata sa ne aparam dreptul la circulatie in siguranta pe drumurile patriei!!!

 

sa ne aparam dreptul la circulatie in siguranta ???:)))))))))))))

 

sunt motociclist de 3 ani asta este al 4 lea ...initial am crezut ca de vina sunt soferii ......parerea mea personala este ca 85% din accidente vi se datoreaza ....ce incercati sa dovediti ? sa se dea toti cu masini la o parte ca treceti voi ......imi e mila de voi .....de rip uri si pareri sunt satul ....mai bine belitzi ochii bine in trafic si lasati evenimentele de genul asta

 

o parere personala



totul depinde de VOI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor din Freeriders va promitem noi cei din SlowRiders ca vom fi prezenti la actiunea voastra...cu mare drag....si va invitam si la actiunea noastra din 30 martie 2013...noi nu facem actiune de constientizare...doar o parada in Bucuresti si un party in Lucky13...dar ca sa nu poluez aiurea topicul dvs. ne puteti urmari pe facebook la SlowRiders Romania Oficial

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cyanide ..................Clubul moto Free Riders va multumeste anticipat si va asteapta cu mic cu mare, sa demonstram lumii ca existam si ca suntem gata sa ne aparam dreptul la circulatie in siguranta pe drumurile patriei!!!

 

sa ne aparam dreptul la circulatie in siguranta ??? :)))))))))))))

 

sunt motociclist de 3 ani asta este al 4 lea ...initial am crezut ca de vina sunt soferii ......parerea mea personala este ca 85% din accidente vi se datoreaza ....ce incercati sa dovediti ? sa se dea toti cu masini la o parte ca treceti voi ......imi e mila de voi .....de rip uri si pareri sunt satul ....mai bine belitzi ochii bine in trafic si lasati evenimentele de genul asta

 

o parere personala

 

totul depinde de VOI

deacord, mereu am sustinut si eu asta dar nici unul din prietenii mei nu imi dau dreptate. am un prieten care a fost lovit in vreo 3 ani de vreo 4 ori, a stat si prin spital etc. mereu i-am spus: ma beleste ochii pe sosea, nu exista drum cu prioritate pt motociclisti, exista doar cedeaza trecerea. incetinesti chiar daca ai verde, incetinesti cand unu ajunge in intersectie de pe un drum fara prioritate, incetinesti in toate situatiile in care nu ar trebui, pt ca el iti va da asigurarea dupa ce te loveste iar tu stai prin spitale si suferi si nu merita riscu;. nu as zice ca 85% e vina noastra, ci a soferilor auto, din puct de vedere legal, dar din puct de vedere moral, 85% vinovati suntem noi pt ca ne credem mai presus de conducatorii auto doar ca avem mai multi cai si ne deplasam mai repede si avem impresia ca toti trebuie sa se dea laoparte ca trecem noi. Tata are o vorba: "Beleste ochii ca daca nu belesti p**a" !! Asfalt uscat, ne vedem pe 27

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diabolyk ...ma bucur ca am gasit macar o persoana care sa fie de acord(partzial) cu ce cred eu despte fenomenul moto ...multa bafta ...numai bine ...RIDE SAFE :)

 

 

chiar ma mir ca nu mi am luat injuraturi inca :)))

 

multa bafta tuturor si fara accidente ,mai usor cu viteza ,placere mai multa si ajuns acasa si dormit in pat ,nu la spital

 

 

BAFTA MAXIMA!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt prezent pe 27 kiar e interesant. asfalt uscat va doresc!!!!



diabolyk ...ma bucur ca am gasit macar o persoana care sa fie de acord(partzial) cu ce cred eu despte fenomenul moto ...multa bafta ...numai bine ...RIDE SAFE :)

 

 

chiar ma mir ca nu mi am luat injuraturi inca :)))

 

multa bafta tuturor si fara accidente ,mai usor cu viteza ,placere mai multa si ajuns acasa si dormit in pat ,nu la spital

 

 

BAFTA MAXIMA!!!!

nu ai dc sa primesti injuraturi, asta e un adevar in spusele tale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cahor...nu incercam sa dovedim ca suntem mai "curcani" decat automobilistii ci doar sa "constientizeze" ca exista motociclisti, biciclisti etc printre ei si nu ar fi rau deloc daca ar abuza putin de oglinzile retrovizoare.La capitolul acesta am cateva experiente din cauza unor maxi taxi-uri carora nu le-au ajuns banda a doua libera!!!...nu mai spun de cei care se pun in dreptul meu si ma forteaza sa schimb banda ca sa se poata incadra ei pe directia lor de mers. Despre asta este vorba...daca pleci la dum cu stresul ca la prima, sau a doua, sau a treia intersectie cineva te va baga in sant ca vrea sa schimbe brusc directia de mers atunci, unde mai este placerea de a conduce o motocicleta? Ce senzatie de libertate mai ai cand pleci de acasa odihnit si uscat si ajungi la destinatie transpirat tot si tremurand din toate incheieturile din cauza stresului din trafic, dar bucuros totusi ca a mai trecut o zi si esti inca in viata?..si asta este valabil si pentru motociclisti si biciclisti si scuteristi. Aici nu incercam sa dramatizam sau sa aruncam vina pe altii pentru greselile pe care poate le facem noi. Dar daca am avea aceleasi drepturi in trafic, mersul pe doua roti nu ar fi atat de stresant (cel putin in oras).Este adevarat ca marea majoritate a scuteristilor nu au reguli si s-ar baga si in gaura de sarpe daca asa ar ajunge mai repede la destinatie, dar de obicei ei sunt cei care va aduc pizza la usa in timp util cand veniti obositi de la munca si nu mai aveti energie sa stati la bucatarie sa va faceti de mancare. Eu personal ii inteleg pe omuletii acestia....restul scuteristilor nu au nici o scuza.





diabolyk...este adevarat ca trebuie sa "belim bine ochii" si eu recomand asta oricarui motociclist, oricat de experimentat ar fi. Dar daca ar trebui sa merg in fiecare zi cu motocicleta in conditiile descrise de tine, cred ca mai degraba m-as trezi cu doua ore mai devreme si as merge usor la pas (nu ca asa as fi mai in siguranta...vedem in fiecare zi oameni zburati de pe trotuare sau treceri de pietoni...si nu de motociclisti) Nu ar fi mai bine daca atunci cand te-ai urca pe motocicleta ai simti aceeasi siguranta oferita de un automobil? Nu cerd ca este chiar atat de greu sa respectam regulile de circulatie si implicit sa ne respectam intre noi, participantii la trafic.





AlinS...daca vorbesti despre eventul celor de la BlackHelmets, stim ca va fi facut in aceeasi perioada si vom fi prezenti si acolo. Intamplarea face ca noi sa gandim acest eveniment cu mult timp inainte de a afla de initiativa lor, iar cand am aflat a fost prea tarziu sa mai dam inapoi sau sa reprogramam.

 

 

Valentino1...multumim pentru confirmarea prezentei clubului SlowRiders la eveniment si va asigur ca vom face tot posibilul sa ajungem si noi la parada voastra. Eu cel putin voi fi prezent, cu toate ca mobra mea din pacate este in moarte clinica :( ...sper sa o resuscitez pana atunci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cyanide, nu am zis ca nu este un lucru rau sa constientizeze si automobilistii ca existam, este o campanie excelenta asta. Sunt deacord ca trebuie sa respecte regulile si sa foloseasca cu incredere oglinzile retrovizoare. Ce am vrut eu sa spun e ca eu personal nu ma bazez pe faptul ca ei au constientizat ca exista sau ca folosesc oglinzile, eu franez mereu si DA, daca trebuie sa ma trezesc cu 2 ore mai devreme dar sa ajung in siguranta, O FAC fara nici un regret, decat sa plec cu motorul si sa ajung la spital. Daca tu nu ai grija de tine, nu are nimeni, sa stii. Niciodata nu m-am simtit in siguranta cand m-am urcat pe motocicleta, oricat de constienti ar fi ceilalti participanti la trafic, mereu am fost prudent. Stii vorba aia: e mai bine sa previi decat sa tratezi. Am avut 3 incidente in 3 ani de moto si toate 50% din cauza mea pt ca nu am pastrat distanta si am franat brusc, niciodata mai mult de carena putin zgariata si niciodata nu am lovit pe nimeni. Asta se datoreaza faptului ca de cele mai multe ori merg foarte prudent, si prefer sa ii las pe aia ca tine care se trezesc cu 5 min inainte sa ajunga la serviciu si se grabesc. Tot respectul pt cei ce respecta regulile de circulatie si implicit pe noi, dar mereu va exista 1 care nu o va face si atunci poate fi fatal. Va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diabolyk...treaba cu trezitul cu doua ore mai devreme am spus-o ca sa scot in evidenta faptul ca daca trebuie sa merg in fiecare zi cu motorul intr-un stres continuu, as prefera mersul pe jos. Stii ca de la stres imbatranesti mai repede? Acuma nu zic ca daca ne urcam pe motoare, ne bagam castile in urechi si nu ne mai intereseaza de nimic....zic doar ca daca toti am respecta regulile de circulatie, nivelul de stres ar fi mai mic si nu cred ca asta ar fi ceva rau. Daca in 3 ani ai avut doar 3 inciente minore este foarte bine, dar daca nu ai pastrat distanta corespunzatoare, automat inseamna ca nu ai respectat regulile de circulatie.Eu pana acum nu am avut nici un incident in care sa am macar 1% vreo vina, pentru ca si eu merg destul de preventiv si nu fac manevre evazive care sa ia prin surprinere ceilalti participanti la trafic. Numai eu stiu cate gropi am luat pentru ca,desi as fi putut sa le evit in ultimul moment am preferat sa intru in ele, pentru ca nu eram sigur daca mai era cineva in stanga sau in dreapta mea. Despre asta este vorba de fapt in acest eveniment, despre educarea soferilor in spiritul bunului simt si al repectului pentru cei care sunt mai vulnerabili in trafic.Eu conduc si motor dar si masina si, desi motorul l-am cumparat dupa cativa ani de la obtinerea categoriei B, obiceiul de a ma uita in oglizi si de a intoarce capul pentru a anula unghiul mort l-am deprins conducand masina. Acum si cand merg pe trotuar ma uit inapoi dupa biciclisti daca am vreao pista pe langa mine. Si nu sunt stresat deloc, o fac din reflex si mi se pare cat se poate de natural. Deci daca eu pot, sunt absolut convins ca pot si altii, trebuie doar putina vointa. JAGI zicea mai sus ca astfel de evenimente "nu fac altceva decit sa creeze carne de tun din rindurile prospaturilor pe 2 roti". Eu zic ca, daca mesajul nostru este asimilat de catre toti participantii la trafic, "prospaturile" mentionate vor avea o viata mai usoara....cel putin din punctul asta de vedere.

Acestea fiind spuse, va urez o noapte placuta "la toata lumea" si noul sezon sa ne aduca numai incidente placute :grinbandit:

 

P.S multumum celor care vor fi prezenti la eveniment si, desi nu vom putea ciocani o bere impreuna in acea zi, poate ne vom mai vedea si cu alte ocazii sa recuperam :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ne intelegem. sunt total deacord cu tine, sa ii constientizam. vreau doar sa scot in evidenta ca , chiar si cu aceste manifestari, sa nu ne culcam pe o ureche ca toti vor folosi oglinzile, toti vor constientiza, trebuie sa fim in continuare la fel de vigilenti si sa prevenim eventualele neplaceri. scuze de offtopic, ne vedem la manifest. sa dea domnu sa fim cat mai multi !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, am inteles ce ai spus si ma bucur ca o sa fi prezent alaturi de noi. Si eu sper sa ne adunam cat mai multi, atat la defilare cat si la party-ul de dupa :grinbandit: Sa aveti o seara placuta in continuare :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am ce calari pana la data stabilita incerc sa apar.

In tari civilizate nu intri in examen pt conserva pana nu te plimba instructorul tau ca pasager pe moto cateva ore sa simti morcovul echilibrului si sa-ti miroasa a impact cu diverse din jurul tau pe timpul deplasarii... Nu cred ca-s prosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca sunt prosti. Dar pana la urma, vorbeai de tari civilzate unde probabil ca astfel de evenimente nu isi au rostul. Mai avem de tras pana sa ajungem la nivelul lor si pana atunci, supravietuim cum putem. Speram sa iti faci rost de roti pana atunci, caci impactul este mai puternic daca numarul este mai mare...dar chiar daca nu reusesti sa ajungi la parada, te asteptam cu mare placere la party-ul de dupa...mai bem un mic,mancam o bere, mai ascultam o muzica...sa mai uitam putin de problemele cotidiene. :cheers:

Editat de cyanide
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...