Sari la conținut

Suzuki SV 650s


vladf
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Directioneaza toata pietrele in motor, in 2 ani o s-arate ca sablat motorul :)).

 

Rolul lui e strict estetic, mie imi pare incomplet sv-ul fara el.

 

 

am fost ieri ..atentie la gropile decupate dinspre Sibiu :) .

 

Bine de stiut.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@XTY69, te asteapta cuminte in garaj.

 

Avand in vedere ca mi s-a pus pata pe SV-ul de 1000...

 

SV-ul + Combinezon IXS 52 - 1650 euro

 

Pretul nu este negociabil, combinezonul este cumparat de mine de nou, protectie spate upgradata level 2.

 

Ca idee pretul combinezoanelor:

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ViewAction=View&ObjectID=48976815&PageSize=50&OrderBy=ListPrice&OrderDesc=0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Esti fraier daca-ti iei SV 1000.


Ia-ti RSV Mille. Vb serios,nu glumesc.

E mai buna din orice punct de vedere fata de SV 1000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara indoiala RSV-ul e peste SV dar avand in vedere ca timp sa merg pe circuit nu am, nu are rost sa ma chinui pe strada cu super sport.

Binenteles ca voi lua in considerare toate variantele cand va fi cazul dar visez la SV-ul de 1000 de cand am vazut-o prima oara pe a lui Capone... iar avand in vedere ca imi place sa-mi bag mana, am planuri mari pentru el :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Fara indoiala RSV-ul e peste SV dar avand in vedere ca timp sa merg pe circuit nu am, nu are rost sa ma chinui pe strada cu super sport.

Binenteles ca voi lua in considerare toate variantele cand va fi cazul dar visez la SV-ul de 1000 de cand am vazut-o prima oara pe a lui Capone... iar avand in vedere ca imi place sa-mi bag mana, am planuri mari pentru el :D

 

Vad ca ai si tu aceeasi perceptii gresite...

 

Dintre superbike uri, RSV ul e chiar foarte comod,raportat la alte motociclete. Poti cobora/ridica furca in juguri sa obtii o pozitie mai aplecata/dreapta.

 

Iar in rest, SV 1000 ce crezi ca e? chopper? (bine daca vorbim de S).

 

Nu inteleg de ce ai aspira la SV cand exista o motocicleta mult mai buna si mai ieftina...

 

Am folosit RSV ul 2 ani pe tot felul de drumuri si nu m-a dezamagit la nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SV-ul mi-l doresc eu si nu-l aleg pentru ce poate, il aleg pentru ce a insemnat pentru mine SV.

Imi place la nebunie 650-ul, singurul neajuns e puterea, mie imi place s-o tin in ture joase iar asta nu e capabil sa livreze cat vreau eu pana in 6000-7000.

 

Ma intereseaza chiar foarte putin performantele... incerc sa ma temperez nu sa imi imbunatatesc tehnica pe strada :D

 

Disclaimer: Da, sunt incapatanat.

 

In alta ordine de idei... incepe pregateala pentru Transfagarasan :)

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

m3n, m-ai inteles gresit. Nu e vorba de performanta. Cand am zis ca e superior ma refeream la motocicleta per ansamblu: Frane net superioare, sasiu mai bun,mai rigid, suspensie superioara (mai ales fata), vine cu furtune metalice la frana fata/spate + ambreiaj . Pompe frana/ambreiaj brembo (ca si etrierii cu 4 pistonase per etrier). poti configura harti de injectie (ti le poate scrie un omulet din afara), ele aflandu-se pe un EPROM. etc etc etc...


Singura scuza care o accept e ca-ti place CUM ARATA SV-ul, atat. Asta fiind subiectiv, nu m-as baga sa comentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut vlad, vin cu un set de intrebari pentru a intelege mai bine ce vinzi, ma intereseaza sv-ul tau:

in primul tau post de vanzare pe 07 July 2014 ai scris ca ai schimbat bujiile, pe 15 July 2014 ai schimbat bujiile iar? asa arata o bujie dupa o saptamana?

pe rezervor prezinta infundaturi mici? ma refer la a 3a poza, nu imi dau seama daca este din cauza reflexiei.

cati proprietari a mai avut inaintea ta? in tara/afara?

vopseaua este cea originala si daca nu, cand a fost vopsita?

ai cazut cu ea?

cand ai montat anvelopele Michelin Pilot Power 2CT? km/data?

kilometrii crezi ca sunt reali? pentru ca la o motocicleta veche de 15 ani 40k km sunt putini (tu ai facut ~15k in doi ani cu ea)

care este pretul ei fara combinezon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Iti raspund aici, nu e nici un secret. O sa incerc sa-ti raspund in ordinea intrebarilor.

 

Consumabilele (si bujiile) au fost schimbate la inceputul sezonului (doar topicul a fost creat pe 7 iulie), de atunci estimez ca am facut undeva la 2000km. Aveau undeva la 2500km cand au fost schimbate.

 

De ce le schimb acum? Nu ma pasioneaza drumurile lungi cu moto (ma limitez la ture de maxim 150km dus / pe zi ), este primul si probabil ultimul drum lung pe anul acesta iar din punctul meu de vedere cei 54 lei ma scutesc de o grija.

 

/index.php?/topic/697621-suzuki-sv650s/?p=3684758 <-- Aici detalii cu primul schimb din an.

 

Am cumparat Repsol Full Syntetic + filtru prin aprilie ( /index.php?/topic/697621-suzuki-sv650s/?p=3684966 ) dar nu l-am schimbat decat prin mai. De atunci estimez ca am facut pana in 1500km.

 

De ce am schimbat uleiul? Mi-am propus sa schimb uleiul la 2500km iar anvelopele anual cat timp imi voi permite asta.

 

In tara a mai avut un proprietar, a fost adusa din Italia si conform "legendei" era nerulata de cativa ani. Nu garantez povestea dar mobra indiscutabil arata cel putin decent.

Da, pe rezervor are o infundatura pe partea dreapta si vopseaua ciupita langa, am atasat imagini.

Original cred ca a fost galbena, eu sincer ma bucur ca nu e pentru ca arata superb vopseaua. Asa a fost adusa in tara.

Nu am cazut niciodata si nici nu pare sa fi fost cazuta.

 

Anvelopa fata a fost montata in 27 martie iar spatele in 18 aprilie, ambele anul acesta iar kilometri pana in 2000km estimez.

 

Kilometri daca sunt reali sau nu, nu pot spune, motorul merge, suna si arata cum trebuie.

 

Numarul kilometrilor in 28 Iunie ( /index.php?/topic/697621-suzuki-sv650s/?p=3769433 ), atasez si o poza cu numarul kilometrilor in prezent la care poti adauga aprox. 500 (luni merg pe Transfagarasan). Dupa cum vezi si in pozele de mai sus, ritmul pe anul asta a fost pana in 500km/luna.

 

Dupa cum probabil ai citit in posturile de mai sus, nu plec din tara, nu o vand urgent... pur si simplu imi doresc o motocicleta mai puternica, mai performanta, mai scumpa.

 

Pretul ei e 1450euro, pretul minim pentru care pleaca de la mine este 1400e, cei 50e iti raman sa-i servisezi furca.

 

Am incercat sa scot in evidenta toate defectele estetice si am folosit o bujie ca sa-ti dai seama cat de mari / mici sunt.

 

PS: Bugspoilerul e zgariat dreapta jos, daca reusesti sa te inclini suficient de tare atinge, mie mi-a placut asa si nu l-am revopsit, e o "rana din lupta".

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dacă acum as cauta un sv nu l-aș rata pe asta, la 1400 de euro eu zic ca e pret bun, chiar și pt piața moto de acum. Și e evident ca omul nu și-a bătut joc de el și i-a dat ce e mai bun...

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, serios, chiar sper să nu îl vinzi până în septembrie. Îmi place rău de tot motorul...

 

Daca chiar asa iti place, intalniti va, intelegeti va la un pret, da un avans, faceti o hartie si in septembrie da restul si ia motorul. Restul sunt vorbe.

Vlad nu e omul care sa isi bata joc de motor in astea 2 luni pe considerentul ca e ca si vandut.

Editat de Kevinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu condiționez omul să îmi păstreze mie motorul, chiar dacă îi dau un avans. Poate primește o ofertă între timp și știi cum e, ca fiecare, nu dai vrabia din mână pe cioara de pe gard. Dacă m-a convins pe mine, poate să ia postarea drept reclamă, pentru că sunt pretențios din fire și nu mă arunc cu una, cu două. Problema e că acum sunt în școală pentru categoria A (dacă nu am fost în stare până la vârsta asta să merg decât cu scutere, ce să fac...) și de aceea vreau să îmi iau motor imediat ce termin școala. Aș înnebuni să îl am și să mă uit la el cu jind. Sper să nu îmi fie luat în nume de rău ceea ce am postat, chiar apreciez modul în care vânzătorul are grijă de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum se inghesuie lumea la SV-uri... s-ar putea sa fie si toamna viitoare inca valabil :))...

 

Are acum in aprox. 40.900km, am facut o tura foarte faina pe Transfagarasan binenteles.

 

@XTY69, de unde esti? Ai putea sa vii intr-o zi sa-l vezi daca nu e prea mare distanta,


» Post actualizat in 27 Jul 2014 11:24

Update:

 

Primul venit sa o vada a plecat cu ea acasa, sa aibe noroc de ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...