Sari la conținut

Senior riders


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Deci, "fixam in prezoane" punctul 1:

Seniori moto:

* De la 55 de ani si trecuti de varsta de 55 de ani

* Sau /si cu 30 si peste 30 de ani de "experienta la pupitru".

 

La punctul 2...

Ramane sa "batem in cuie" denumirea clubului.

Eu inclin sa va accept propunerea de "Senior Riders"

sau romanescul neaos "Clubul Seniorilor Moto" !

 

Succes si sanatate!

 

chevalsoleil.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 449
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Seniors Riders, peste 55 ani.

Topicul acesta l-am creeat pt problematica specifica. Denumirea a fost grup, fara forma de organizare - club.

De organizarea unui eventual club sa se ocupe cine crede ca este in masura sa o faca. Voi participa - ca invitat - cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De organizarea unui eventual club sa se ocupe cine crede ca este in masura sa o faca.

Voi participa - ca invitat - cu placere.

 

 

Si eu la fel!

 

chevalnoir.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi stau asa cum am spus de ceva vreme pe 2 roti, aici in lumea virtuala sunt chiar nou si inca nu sunt la curent cu ceea ce se intampla. sper ca incetul cu incetul sa pot sami dau seama si sa ma acomodez. oricum de cateva zile calculatorul meu nu8 iese de pe sait aproape deloc. Va multumesc ca existati. Amk invatat multe in cele cateva zile de cand vam descoperit.

Inca o data multumesc tuturor.



Domnule profesor Constantin stiu ce vi sa intamplat5, toata tara asta stie si imi pare tare rau. Sper ca prin acest episod sa se fi terminat toate ghinioanele si ca de acum inainte totul sa mearga ca pe roate, adica ca pe 2 roti.

Va doresc sanatate si nu8mai bine. Cu stima si admiratie Mitica, Sibiu.

 

 

Corect.

Motociclistii activi trecuti de 55 ani intra automat in categoria SENIOR RIDERS.

Cei care vor sa formeze un grup in o zona a tarii sau pe criterii de prietenie ( Ex. Danube) o pot face fara sa intrebe pe nimeni.

Notiunea de " activ" este cam spinoasa. Anul acesta stau mai mult " pe tuse".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seniors Riders, peste 55 ani.

Topicul acesta l-am creeat pt problematica specifica. Denumirea a fost grup, fara forma de organizare - club.

De organizarea unui eventual club sa se ocupe cine crede ca este in masura sa o faca. Voi participa - ca invitat - cu placere.

 

 

Daca tot ați început , cred ca trebuie sa continuați . Personal va dau tot sprijinul . Sunt convins ca vor adera destui camarazi de arme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Toderel Dumitru, foarte serios:

 

Dumneata esti un veteran si senior moto dupa toate regulile artei.

Indiferent de cum i-ar zice asocietiei, gruparii, clubului... sau cine il "pastoreste"...

 

La multi ani cu bucurie si sanatate,

La multi kilometri frumosi alaturi de ceilalti seniori moto!

 

3D_emoticon_185.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 65 nu 55. dar daca nu am ce cauta va rog sami spuneti si asa cum am stat pana acuma voi sta si de acum in colo.

Sunt nascut in 29 aprilie 1948 deci am 65 peste exact 8 zile.

Nu era vorba de tine ci de Nicon.E un pusti care se baga si el in vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... eu ma asociez acestui club al celor " 55 " si sunt dispus sa contribui material .


Generatia noastra reprezinta niste vremuri de demult , de demult uitate . Pe atunci exista respect intre oameni si respectul de sine . In circulatia rutiera acel respect se traduce prin conduita preventiva , lucru necunoscut inca de multi participanti la trficul rutier .

Vremea pantalonilor evazați , a pletelor in vant si al dorintei de evadare din cotitdian .

Pheonix , Rosu si Negru , bitels-ii , balurile de la căminele culturale (unde cantam si eu din cand in cand la chitara , cu statiile alea pe lampi de se incingeau de luau foc in ritmul muzicii cu difuzoarele Electronica , RFT ...) , sau reuniunile de la licee .

 

Cei care aveau motoreta faceau furori in randul fetelor . Pe atunci nu era impusa purtarea castii de protectie la motorete si motocicletele cu atas.

Eu , spre exemplu mi-am obtinut primul permis de conducere in anul 1974 si era cel de motoreta . examenul era acelasi ca pentru gradul A adica , sala , poligon si conducere in oras cu militianul pasager. Cat de greu era sa duci unul de peste 75 de kilograme pe o motoreta de 74 de kilograme si sub influenta emotiilor .

Al doilea permis gradul A , al treilea gradul B , urmatorul C, E.

 

Multe , multe , lucruri si intamplari de neanteles in adevaratul sens de cei din actualele generatii .

 

Astept cu interes propunerile dumneavoastra in vederea infiintarii acestui club .

Editat de nicon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toata stima, veterani moto:

 

Pentru toti pasionatii de motociclism si motociclete

ar fi cazul sa inauguram Clubul Seniorilor Moto

 

fara nicio alta cerinta decat ca membrii sa fie pasionati de motociclete

in varsta de minim 55 de ani

sau sub 55 de ani dar cu peste 30 de ani de vechime moto !

 

Club al carui presedinti de onoare sa fie toti motociclistii de peste 70 de ani.

 

Sa auzim numai de bine!

 

terresurledoigt.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... eu ma asociez acestui club al celor " 55 " si sunt dispus sa contribui material .

 

Generatia noastra reprezinta niste vremuri de demult , de demult uitate . Pe atunci exista respect intre oameni si respectul de sine . In circulatia rutiera acel respect se traduce prin conduita preventiva , lucru necunoscut inca de multi participanti la trficul rutier .

Vremea pantalonilor evazați , a pletelor in vant si al dorintei de evadare din cotitdian .

Pheonix , Rosu si Negru , bitels-ii , balurile de la căminele culturale (unde cantam si eu din cand in cand la chitara , cu statiile alea pe lampi de se incingeau de luau foc in ritmul muzicii cu difuzoarele Electronica , RFT ...) , sau reuniunile de la licee . (statii Concert sau Doina cu difuzoare RFT sau cele mai vechi cu difuzoare GOODMANS)

 

Cei care aveau motoreta faceau furori in randul fetelor . Pe atunci nu era impusa purtarea castii de protectie la motorete si motocicletele cu atas.

Eu , spre exemplu mi-am obtinut primul permis de conducere in anul 1974 si era cel de motoreta . examenul era acelasi ca pentru gradul A adica , sala , poligon si conducere in oras cu militianul pasager. Cat de greu era sa duci unul de peste 75 de kilograme pe o motoreta de 74 de kilograme si sub influenta emotiilor .

 

Cine-s mai aduce aminte...si, posesor numai de A

Editat de papas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... eu ma asociez acestui club al celor " 55 " si sunt dispus sa contribui material .

 

Generatia noastra reprezinta niste vremuri de demult , de demult uitate . Pe atunci exista respect intre oameni si respectul de sine . In circulatia rutiera acel respect se traduce prin conduita preventiva , lucru necunoscut inca de multi participanti la trficul rutier .

Vremea pantalonilor evazați , a pletelor in vant si al dorintei de evadare din cotitdian .

Pheonix , Rosu si Negru , bitels-ii , balurile de la căminele culturale (unde cantam si eu din cand in cand la chitara , cu statiile alea pe lampi de se incingeau de luau foc in ritmul muzicii cu difuzoarele Electronica , RFT ...) , sau reuniunile de la licee .

 

Cei care aveau motoreta faceau furori in randul fetelor . Pe atunci nu era impusa purtarea castii de protectie la motorete si motocicletele cu atas.

Eu , spre exemplu mi-am obtinut primul permis de conducere in anul 1974 si era cel de motoreta . examenul era acelasi ca pentru gradul A adica , sala , poligon si conducere in oras cu militianul pasager. Cat de greu era sa duci unul de peste 75 de kilograme pe o motoreta de 74 de kilograme si sub influenta emotiilor .

Al doilea permis gradul A , al treilea gradul B , urmatorul C, E.

 

Multe , multe , lucruri si intamplari de neanteles in adevaratul sens de cei din actualele generatii .

 

Astept cu interes propunerile dumneavoastra in vederea infiintarii acestui club .

Nostalgia tineretii! Sa fim sanatosi Nicule si vorba lui Dan Nastase: "Motociclismul nu înseamnă un mijloc de transport...

Nu reprezintă o perioadă sau un sezon... Este o stare de spirit!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nostalgia tineretii! Sa fim sanatosi Nicule si vorba lui Dan Nastase: "Motociclismul nu înseamnă un mijloc de transport...

Nu reprezintă o perioadă sau un sezon... Este o stare de spirit!"

 

Sincer sa fiu nu am receptat in totalitate scrierile d-lui Nastase . Unele sunt prea greu de înțeles pentru mine , dar citatul de mai sus format din trei propozitii poate fi tema motociclismului , ca si mod de viata .

Foarte placut pentru mine sa am aceasta posibilitate de comunicare cu oameni de aceasi teapa cu mine . Tocmai de aceea agreez infiintarea unui club al înțelepților pe zona aceasta a pasiunii noastre , fara ierarhii , fara orgolii sau mai stiu eu ce alte patimi.

Pentru dumneavoastră , cei din București este simplu : sunteți numeroși , vorbiti aceasi limba (bucuresteana) , aveti multe in comun , va întâlniți oricând doriți , etc. . Pentru noi ceilalți este puțin mai dificil . Spre exemplu , eu ma înțeleg mult mai greu cu un moldovean . Trebuie sa stau foarte aproape cu urechea de el ca sa înțeleg ce zice.Probabil si la traseu avem diferențe de mers . De asemeni si cu bucureștenii ma inteleg mai greu in cuvinte , in schimb stam bine la traseu . Cu toate astea simplul fapt ca suntem o generație , avem ce ne spune unii altora si numai simplul fapt ca ne vedem si petrecem un timp scurt împreuna este suficient . Asa cum am vorbit si alta data , noi in familia Constantin suntem trei motocicliști (dacă ar veni si japonezul , am fi patru) , de vârste diferite ( mai ales eu fata de ceilalti doi) si nu ne leagă prea multe lucruri comune .

 

...hai , mai dezghețați limbile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea agreez infiintarea unui club al înțelepților pe zona aceasta a pasiunii noastre ,

fara ierarhii , fara orgolii sau mai stiu eu ce alte patimi.

 

Foarte mare adevar graiesti , domnule Nicu.

Ar fi cazul sa ne mobilizam intr-o adunare de motociclisti cu varsta de la 55 de ani in sus

un "divan" de sfat si plimbari... cu o titulatura simpla si fara conditii ierarhice...

un "sfat al batranilor"... calauzit doar de o singura "patima"...

aceea a pasiunii fata de motociclete.

 

Sa auzim numai de bine!

 

coolsmileygp1.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata initiative ale tineretului:

Pentru bucureșteni joia viitoare se ține un prim curs teoretic - http://motoincepator...intrarea-libera,

 

Sunt cateva probleme ale motociclismului actual la care experienta isi poate spune cuvantul. O intalnire de lucru a seniorilor este benefica. Asteptam initiative!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mare adevar graiesti , domnule Nicu.

Ar fi cazul sa ne mobilizam intr-o adunare de motociclisti cu varsta de la 55 de ani in sus

un "divan" de sfat si plimbari... cu o titulatura simpla si fara conditii ierarhice...

un "sfat al batranilor"... calauzit doar de o singura "patima"...

aceea a pasiunii fata de motociclete.

 

Sa auzim numai de bine!

 

coolsmileygp1.gif

ce ziceti de o intalnire in Curtea de arges ? este un restaurant placut pe bulevardul cu castani !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Curetea de Arges mai este interzis moto in centru? cat despre varsta ce sa spun! clubul motoveteranilor nu poate multumi pe toti! asa au aparut seniorii! la mai mare! pacat de cei ce nu stiu de ce sa ajuns aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca este si un restaurant .

Au inflorit cireșii si zarzării . Va spun cu mana pe inima ca depasesc in frumusete sakura japonezilor . In plus , pe aici mai canta si cucul , iar trilurile de dragoste ale celalalt-or pasarele depășește orice așteptări .

 

Hai sa-i dam drumul la o întrunire tovărășească de început de sezon si poate chiar punem un inceput noii mișcări motocicliste .

Va aștept la o pastrama de oaie la iarba verde .

Editat de nicon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Se intampla ca multi nu ajung la 55, cat de stricta e regula asta?

Ma inclin cu respect!

 

Nu exista nicio regula stricta . Pur si simplu aceasta generatie reprezinta niste vremuri de demult si chiar daca deranjez , la noi a inceput numaratoarea inversa . Spre exemplu eu ma simt de 30 de ani acum .Probabil cand voi ajunge la 6 luni voi nevoit sa port pampers . Problema este ca bătrânețea este o boala de care nu scapă nimeni .

In Curetea de Arges mai este interzis moto in centru? cat despre varsta ce sa spun! clubul motoveteranilor nu poate multumi pe toti! asa au aparut seniorii! la mai mare! pacat de cei ce nu stiu de ce sa ajuns aici!

 

Daca ma credeți ,datorita rutinei , nici nu am vazut indicatorul de interdictie

 

Desigur ca este si un restaurant .

Au inflorit cireșii si zarzării . Va spun cu mana pe inima ca depasesc in frumusete sakura japonezilor . In plus , pe aici mai canta si cucul , iar trilurile de dragoste ale celalalt-or pasarele depășește orice așteptări .

 

Hai sa-i dam drumul la o întrunire tovărășească de început de sezon si poate chiar punem un inceput noii mișcări motocicliste .

Va aștept la o pastrama de oaie la iarba verde .

 

Pastrama si sucul sunt gratis.

 

Dar oare dl Constantin, initiatorul topicului acesta, oare ce mai face? S-a externat oare? E spre bine?

 

Sanatate multa!

 

Chiar nu stiu . L-am sunat acum cateva zile si nu a raspuns . Mi-a dat numarul nenea Liche.

 

tu esti prea tanar dar dl.nicon stie bine!

 

Cred ca unul din motivele pentru care m-am retras din clubul motoveteranilor si care este de fapt estesi cel principal , este faptul ca dintotdeauna am fost un nonconformist si nu am acceptat constrângerile . Poate de-a lungul carierei mele profesionale destul de lungi , de aproape 40 de ani , am acceptat un singur șef ca fiind o mare personalitate , restul ....

 

Sunt un peregrin ... si poate un fel de Fat Frumos Batut de Ganduri cum asa de frumos i-a transpus in bazm , Petre Ispirescu .

Si de-asemeni cu mult respect pentru cunoaștere si necunoaștere asa cum spune Lucian Blaga in crezul sau poetic , Gorunul

Editat de nicon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Senior riders

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...