Sari la conținut

Reportaj ANTENA 1 - "Motociclistii sunt ignorati in trafic"


ADMIN
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

 

Ideea materialului este cam asta : de cele mai multe ori, atunci cand in trafic se petrece cate un eveniment mai putin placut in care sunt implicati si motociclisti, mai mereu ei sunt de vina. Asa spun soferii.

Noi stim ca nu e chiar asa si vrem sa aratam asta.

Filmarea presupune si sa gasim povesti . Daca vreunul dintre voi a fost implicat intr-un astfel de accident, daca a avut de suferit din cauza neatentiei soferilor, doamne fereste , poate sunt si povesti tragice, poate aveti un prieten care a fost ucis...

Sa spunem asta oamenilor, ce si cum s-a intamplat, a cui a fost vina de fapt, ce ati vrea voi si cum am putea sa-i determinam pe soferi sa va ia in serios in trafic.

Am inteles ca aveti si imagini de acest gen, de pe camerele voastre. Poate ati surprins momente interseante care sa ne ajute sa reflectam astfel de evenimente.

Si am mai vrea sa ne plimbam cu vreo 2-3 impatimiti ai motoarelor si bijuteriile lor in trafic , sa vorbim cu ei, sa ne povesteasca despre pasiunea lor si despre problemele intampinate in trafic .

Intentionam sa terminam filmarile cat mai repede. Am fi vrut chiar maine , dar stiu ca ploaia e crunta pentru voi asa ca , daca maine nu e vreme buna , poate vorbim macar cu cei care au povesti interesante, urmand ca partea de plimbare sa o reprogramam.

 

Astept raspunsurile voastre .

Cele bune.

 

IONELA LUCAN

REPORTER ANTENA 1

ionela.lucan@antenagroup.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Initiativa este de salutat totusi sa vedem ce va iesi la final . Pe cei care vor reusi sa vada materialul/reportajul ii rog sa il posteze si pe aici pt ca eu nu am antena 1 si chiar sunt curios ce o sa dea pe post .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi mirose aceasta oferta...De ce tocmai acum se ofera ,antenele'...? O fi vreo legatura cu accidentul domnului Constantin ? O fi vreo legatura cu ginerele lui Basescu... ? Vor sa ajunga sa loveasca in tata socru, caci la antenele astea discutia ajunge mai mereu la Basescu !?

Initiativa este de salutat totusi sa vedem ce va iesi la final

si chiar sunt curios ce o sa dea pe post .

 

 

P.S. Intentionam sa terminam filmarile cat mai repede

De ce repede ? Ce, arde !?

De ce graba asta tocmai acum, ca sa iasa ce...?

Un asemenea reportaj putem face noi, cu atentie, cu rabdare, sa ne alegem cuvintele si imaginile.

E drept, ca mai tarziu nu se stie cine ne-ar mai difuza.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix pix. E calda treaba cu ginerele lui Base care a accidentat un motociclist si vor sa bata un pic in directia asta.

Nici bine n-a inceput sezonul si gata, si-au dat ei seama ca motociclistii sunt vulnerabili in trafic! Sa-i ia un interviu lui Badea sa=-l intrebe p'ala ce parere are despre motociclisti si cat de nedreptatiti sunt ei in trafic!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

In presa, subiectele pozitive sunt considerate un non-subiect. Peste tot in lume si mai ales la noi... In acest moment, toate televiziunile "urla" pe cu totul alte subiecte, iar prezentarea pozitiva a motociclistilor intra la capitolul "si altele".

 

Intr-adevar: unde-i graba si de ce? :blink:

 

Cred ca Ionela Lucan, reporterul cu pricina -careia-i multumim frumos pentru interes- cu putina documentare poate gasi pe acest forum suficiente subiecte interesante, daca intr-adevar este dispusa sa prezinte latura pozitiva a pasiunii noastre. Asadar:

 

O rugam cu tot dragul sa identifice mai exact ce o intereseaza, de fapt...

 

"poate vorbim macar cu cei care au povesti interesante, urmand ca partea de plimbare sa o reprogramam."

 

Cu un cont de user pe acest forum, poti vorbi oricand, Ionela, cu oricine ti se pare interesant. Vei fi sprijinita si cu imagini, mai mult ca sigur, daca-ti vei arata catre noi aceeasi buna credintza cu care (pentru inceput) si noi te creditam. De asemenea, nu uita Ionela sa ne scrii despre formatul materialelor pe care intentionezi sa le faci si in ce tip de programe TV intentionezi sa le difuzezi.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajunge o cautare pe forum dupa numele din semnatura mea. E absurd si aiurea.

 

Ca sa sifonezi (torni) prin presa ? Ca ai parte de actiuni impotriva motociclistilor la fiecare accident moto ?

http://www.tion.ro/motociclistii-din-timis-vanati-dupa-accidentul-de-la-sacalaz/932177

sau

http://www.tion.ro/motociclistii-din-timisoara-fata-in-fata-cu-politistii/934447

 

Pana nu va avea toata lumea un cunoscut sau vreun membru din familie motociclist ,se vor intampla aceleasi fapte care produc accidente:

- Neatentia in conducere (vorbit la telefon, scris mesaje, visarea cu ochii deschisi, aruncarea de mucuri aprinse pe geam )

- Neasigurare si nesemnalizare la schimbarea benzii de mers (multi soferi cred ca daca semnalizezi primesti prioritate) ...

- Iesirea de pe strazi secundare si intoarcerea ,coroborata cu lipsa vizibilitatii.

- Evitarea gropilor sau a obstacolelor prin manevre bruste.

- TAIEREA CURBELOR cu sau fara vizibilitate !!! (sport national)

- Circulatia pe ax sau un pic pe contrasens (manevra de jmecher).

- Intrarea in depasire chiar daca vine un singur far din contrasens.

si altele.

 

Promit sa urmaresc emisiunea /reportajul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, fix dupa accidentul -> acesta <- Antenele se gandesc sa faca un reportaj repede si ieri daca se poate, pe tema nerespectarii... aha... nici aici nu scapam de politic...

 

Cine vrea sa se amestece in oala asta, sa aiba grija ce scoate pe gura, asta ca sfat.

 

P.S. @Antenele , ati furat de atatea ori continut de pe -> camerele noastre <-, fara sa cereti voie si fara sa va pese. Acum dintr-o data cereti repede.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pentru ca reportajul e facut de Antene, dusmani de moarte cunoscuti ai lui basescu, deducem ca graba e cauzata de omul de cultura Syda care l-a accidentat pe "mosul" ala care mai bine statea acasa. Prin concluzie hai sa le dam cu tifla celor de la o televiziune de mare audienta, sa ignoram sansa de a imbunatati imaginea comunitatii, sa nu cumva sa le facem jocul marsav ci sa-l protejam pe preaiubitul basescu atacat in mod miselesc. Probabil cel mai eficient ar fi sa dam un comunicat in Evz si Hotnews prin care declaram ca l-am vazut pe "mos" consumand frecvent bauturi alcoolice inainte sa piloteze, ca noaptea isi scoate toba si se da pe Magheru si ca in ziua accidentului facea liniute cu scuterul stiind ca Syda are drum pe acolo. Si ca a votat cu Iliescu. Poate ar merge chiar si un mars de sustinere al cocalarilor care taie benzi fara sa se asigure, sub deviza "Ş-i ei sunt uameni, rar omoar-ă pe cineva". Ce ziceti, bun planul?

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tuturor. Imi cer scuze, dar nu pot sa cred ca s-a ajuns si pe forum moto sa se discute politica. Am lucrat in sediul Antenei 1 aproape 1 an si pot spune cu mare fericire, ca am gasit printre angajatii antenelor, mai multi motociclisti decat m-as fi gandit. Chiar zilele trecute am vorbit cu un prieten de acolo care a avut un accidetn nefericit pe langa Bucuresti (vesnica poveste cu soferul care iese de pe stradute in viteza si fara sa se asigure). Stiu ca era vorba si acum vreo 2 ani sa se faca ceva asemanator, dar din pacate nu s-a mai realizat, iar ideea cu reportajul despre motociclisti mi se pare foarte buna si chiar sper sa ajunga pe post.

Sper sa nu mi-o ia nimeni in nume de rau, dar decat sa cautam motivele acestui reportaj, al acestei initiative, mai bine sa incercam sa gasim modalitati de a pune umarul la realizarea lui.

App de poza de mai sus, cred ca e una dintre cele mai importante teme de dezbatut. Felicitari celui care a gasit acea poza.

 

Va multumesc si sper ca nu am suparat pe nimeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai dreptate da' de ce n-au avut initiativa asta acu' 3 zile,de exemplu?

Ca de lovit motociclisti se lovesc zilnic,aproape,din pacate..

 

Poate ca cel lovit de ginerele neatent nu-si doreste atata publicitate facuta pe seama persoanei sale..

Astea-s oportunisme mizere..

 

Si nu ma intereseaza politica de nici un fel..

Da' urasc oportunistii si ipocritii..

 

Vreau sa vad si peste o luna clipuri sau filmulete facute de acest trust in care sa se atentioneze participantii la trafic asupra motociclistilor, nu doar acu' ca-i vorba de nu's ce persoana publica..

Orice minune dureaza 3 zile..

Atat va dura si chestia asta cu constientizarea,vezi Doamne..

 

Poza celui de sus este edificatoare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca este o sansa, a putea face un reportaj de acest gen pe gratis e mare lucru. Ganditi-va cat ar costa daca am face noi un clipuletz mic si am incerca sa-l difuzam pe televiziune.

Parerea mea e ca ar trebui sa-i ajutam cu ce avem, filmulete,sa se mearga si la plimbare prin oras, dar sa li se explice ca nu suntem de acord in a transforma acest reportaj in "Sida a lovit un motociclist, Basescu e de vina".

 

Cred ca se poate gasi intelegere. Acum era bun un reprezentant AMR ca Ozzy care stie ce scoate pe gura si un nucleu de oameni care sa se ocupe. Am castiga in cateva minute de reportaj cat nu castigam noi cu organizari de meetinguri si alte chestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ai dreptate. Cum am spus si mai sus, era vorba sa se faca un astfel de reportaj si acum ceva vreme, pacat ca s-a facut click-ul declansator al acestei initiative dupa ce a a vut loc accidentul cu ginerele presedintelui.

Accidente se intampla zilnic din pacate, anul asta parca a inceput si mai si sezonul...morti...raniti...dar poate la un moment dat se va intampla ceva. Eu sunt de parere ca daca se face acest reportaj si se ajunge pe sticla cu el, vor primi un feedback pozitiv, si de ce nu..poate se vor mai face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important e ca ajunge la TV! De aia zic ca e bine sa facem primavara si marsurile de continetizare, chiar daca e doar o parada cu care incep unii sezonul. Vin televiziunile si ajunge la TV! In alea cateva secunde toti care se uita la stiri vad doar atat:"Iar au iesit aia cu motoarele pe strazi!" .

 

Atat. Si nimic mai mult, dar e de-ajuns. Vor fi un pic mai atenti pentru vor sti ca de acum se pot astepta si la motociclete in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important e ca ajunge la TV! De aia zic ca e bine sa facem primavara si marsurile de continetizare, chiar daca e doar o parada cu care incep unii sezonul. Vin televiziunile si ajunge la TV! In alea cateva secunde toti care se uita la stiri vad doar atat:"Iar au iesit aia cu motoarele pe strazi!" .

 

Atat. Si nimic mai mult, dar e de-ajuns. Vor fi un pic mai atenti pentru vor sti ca de acum se pot astepta si la motociclete in trafic.

LIKE! :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca este o sansa, a putea face un reportaj de acest gen pe gratis e mare lucru. Ganditi-va cat ar costa daca am face noi un clipuletz mic si am incerca sa-l difuzam pe televiziune.

Parerea mea e ca ar trebui sa-i ajutam cu ce avem, filmulete,sa se mearga si la plimbare prin oras, dar sa li se explice ca nu suntem de acord in a transforma acest reportaj in "Sida a lovit un motociclist, Basescu e de vina".

 

Cred ca se poate gasi intelegere. Acum era bun un reprezentant AMR ca Ozzy care stie ce scoate pe gura si un nucleu de oameni care sa se ocupe. Am castiga in cateva minute de reportaj cat nu castigam noi cu organizari de meetinguri si alte chestii.

Hai frate, sansa sa ce?!

 

Presupunand ca se uita un taran la reportaj chiar crezi ca gata, va incepe brusc sa se comporte decent in trafic?

Daca ai ajuns la 20 de ani si esti un neam prost..e cam tarziu, nu cred ca se mai poate face ceva.

 

Nu inteleg cum de nu intelegeti ca nici de-ar fi marsuri zilnice de "constientizare" tot nu s-ar rezolva nimic.

 

La fel, nici programe de constientizare pentru motociclisti nu cred ca vor avea cine stie ce succes (din astea nu prea am vazut, problema e la conservari, ce naiba).

 

Totul pleaca de la aia 7 ani de-acasa. Ii ai sau nu-i ai. Daca nu-i ai..nici pulea nu te mai face om.

 

Ce nu mai inteleg: in conditiile in care toti se plang de conservari sunt destui "eroi" care o ard pe sosele. Bravo baieti!

 

Ce v-o fi placand sa visati cu ochii deschisi..nu stiu.

Acum o sa se trezeasca unul sa spuna "doar prin astfel de actiuni vom imbunatati comportamentul soferilor".

Nu cred! Neamul asta e unul iesit din comun. Stiti cand o sa reusiti? Cand n-o sa mai treaca nimeni strada aiurea, cand n-o sa mai arunce nimeni gunoaie pe jos, cand n-or sa o mai arda baietii in oras cu tobele goale, noaptea tarziu.

 

Stiti cand o sa fie asta? Va zic eu: niciodata.

 

O mica recapitulare:

Sunteti in romania: oameni de (cuvant urat), de unde rezulta trafic de (cuvant urat).

 

Pofta buna!

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin asocierea persoanei accidentatului de care se vorbeşte cu motociclismul în general noi am avea de câştigat, imaginea motociclistului s-ar îmbunătăţi, accidentatul în schimb ar avea de pierdut dacă i s-ar face publicitate, dacă i s-ar devălui numele şi poziţia prin TV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pentru ca reportajul e facut de Antene, dusmani de moarte cunoscuti ai lui basescu, deducem ca graba e cauzata de omul de cultura Syda care l-a accidentat pe "mosul" ala care mai bine statea acasa. Prin concluzie hai sa le dam cu tifla celor de la o televiziune de mare audienta, sa ignoram sansa de a imbunatati imaginea comunitatii, sa nu cumva sa le facem jocul marsav ci sa-l protejam pe preaiubitul basescu atacat in mod miselesc. Probabil cel mai eficient ar fi sa dam un comunicat in Evz si Hotnews prin care declaram ca l-am vazut pe "mos" consumand frecvent bauturi alcoolice inainte sa piloteze, ca noaptea isi scoate toba si se da pe Magheru si ca in ziua accidentului facea liniute cu scuterul stiind ca Syda are drum pe acolo. Si ca a votat cu Iliescu. Poate ar merge chiar si un mars de sustinere al cocalarilor care taie benzi fara sa se asigure, sub deviza "Ş-i ei sunt uameni, rar omoar-ă pe cineva". Ce ziceti, bun planul?

 

Tu ai dreptate da' de ce n-au avut initiativa asta acu' 3 zile,de exemplu?

Ca de lovit motociclisti se lovesc zilnic,aproape,din pacate..

 

Poate ca cel lovit de ginerele neatent nu-si doreste atata publicitate facuta pe seama persoanei sale..

Astea-s oportunisme mizere..

 

Si nu ma intereseaza politica de nici un fel..

Da' urasc oportunistii si ipocritii..

 

Vreau sa vad si peste o luna clipuri sau filmulete facute de acest trust in care sa se atentioneze participantii la trafic asupra motociclistilor, nu doar acu' ca-i vorba de nu's ce persoana publica..

Orice minune dureaza 3 zile..

Atat va dura si chestia asta cu constientizarea,vezi Doamne..

 

Poza celui de sus este edificatoare..

 

 

Probabil ai dreptate. Cum am spus si mai sus, era vorba sa se faca un astfel de reportaj si acum ceva vreme, pacat ca s-a facut click-ul declansator al acestei initiative dupa ce a a vut loc accidentul cu ginerele presedintelui.

Accidente se intampla zilnic din pacate, anul asta parca a inceput si mai si sezonul...morti...raniti...dar poate la un moment dat se va intampla ceva. Eu sunt de parere ca daca se face acest reportaj si se ajunge pe sticla cu el, vor primi un feedback pozitiv, si de ce nu..poate se vor mai face.

 

Brusc, Antenele sunt pretinele motoristilor!

Bai...dar astia ne iau de prosti nu gluma! :crack:

Macar de asteptau si ei 1-2 saptamani....asa de complezenta.

PS: sa-l aveti invitat si pe Sir Mircea Badia, sa va spuna el cum e cu motociclistii....

Presa din Romania nu se mai misca decat daca ies bani si/sau capital politic!

Daca PRO e rege la promovat prostia si incultura, Anetenele iau locu' intai la incercarile de manipulare politica si indoctrinare via ura si scandal...SICTIR! din cauza astora ca voi mi-e scarba sa fac jurnalism si am ales sa fac altceva!

 

PS: Atat in lucrarea de licenta cat si cea de dizertatie am tratat manipularea in scopuri politice cu ajutorul televiuziunilor, si am facut research la greu. Cei mai scarbosi dintre scarbosi: INTACT (Antenele)... si desi in ultimii 3-4 ani toti au luat-o razna si TOT s-a transformat in circ, INTACT "stepped-up" si inca are primul loc pe podium....apropos, va multumesc pt materialul din belsug, n-a fost greu sa-l gasesc.

 

@Adam

Vad ca te basica rau cu cocalarii care taie benzi si dau peste motociclisti...hmm, nu-mi amintesc sa te fi basicat asa de tare cand Nistorescu a taiat scuarul/spatiul verde cu X5 si a bagat 2 oameni calare pe mobra in spital pt multe luni....DPMDV, om care nu-s batut in cap de antene, atitudinea lu' Mr. Succesuri a fost MULT mai de ne-cocalar decat cea a lu' Nistorescu.

Sunt curios ce mai faceau/ziceau antenele daca motoristul era trantit de ginerele lu tatuca Felix... ce mai aparea in presa, care era attitudinea, ce titluri de reportaje mai gandeau antenistii.

Stai stai stai...ca mi-am adus aminte, tu lucrai pe la antene sau ceva de genu', implicat cu PUR sau PCR sau cum ii zice? ...daca da, SICTIR SI TIE!

 

Fratilor, nu va lasati folositi in scopuri politice de jegosii astia!

 

PPS: Respect maxim pt domn profesor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data, recomand celor cu GoPro-uri pe casca pe care ii vad prin oras ca filmeaza fiecare miscare si au astfel de clipuri cu masini care le taie calea,care nu semnalizeaza, neacordare de prioritate, etc, sa incarce pe youtube si sa trimita linkurile la adresa de mail din primul post.

 

Atitudinea asta cu nu facem nimic ca si asa nu suntem civilizati nu e buna.

 

P.S. Pe mine personal nu ma intereseaza deloc constientizarea soferilor, ma descurc in jungla asa cum e ea, cu regulile ei. La fel, nu sunt vreun sfant sau vreun miel ca sa cer indurare din partea soferilor, dar daca ACUM se poate face ceva pentru cei multi pe 2 roti si e GRATIS - de ce sa nu se faca.

 

Cei care nu doresc sa faca nimic pot doar sa stea ca intotdeauna pe margine, nu trebuie sa se oboseasca sa mai scrie ca sa ii mai si combatem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, tu, noi..nu vom putea face niciodata nimic concret de capul nostru, cu ideile, mijloacele si fondurile noastre. Pe cand o televiziune, oricare ar fi ea, are aceasta putere. Cu cat mai multe reportaje, cu atat mai bine. Macar o parte din oameni daca constientizeaza ca si motociclistii/scuteristii/biciclistii sunt oameni, cu familie si copii, tot am realizat ceva si poate scapam de eticheta de donatori. Poate cu aceste ocazii, se vor inaspri si pedepsele pentru neacordare de prioritate, lipsa semnalizarii la schimbarea benzii..etc, cineva din imparatie se va auto sesiza.

Un astfel de reportaj poate avea un puternic impact pe viitor. Think about it :peace:

 

PS. Voi credeti ca basinile alea de marsuri moto au vreun efect? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, tu, noi..nu vom putea face niciodata nimic concret de capul nostru, cu ideile, mijloacele si fondurile noastre. Pe cand o televiziune, oricare ar fi ea, are aceasta putere. Cu cat mai multe reportaje, cu atat mai bine. Macar o parte din oameni daca constientizeaza ca si motociclistii/scuteristii/biciclistii sunt oameni, cu familie si copii, tot am realizat ceva si poate scapam de eticheta de donatori. Poate cu aceste ocazii, se vor inaspri si pedepsele pentru neacordare de prioritate, lipsa semnalizarii la schimbarea benzii..etc, cineva din imparatie se va auto sesiza.

Un astfel de reportaj poate avea un puternic impact pe viitor. Think about it :peace:

 

PS. Voi credeti ca basinile alea de marsuri moto au vreun efect? :D

au efect... cresc profitul benzinariilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Daca ar fi sa recomand ceva in calitate de om normal la cap ar fi sa stati cat mai departe de jegul numit "trustul de presa Intact".

 

Nu vorbiti cu reporterii lor, nu dati interviuri, nu trimiteti scrisori, nu-i bagati in seama.

 

Am experienta cu un hobby mai scump oleaca decat motoretismul, cand baietii de la A1 au trimis un reporter care a stat 4 ore pe teren cu jucatorii, au filmat, baietii i-au explicat in lung si-n lat, si in final a iesit un material de 5 minute in care prezentatoare ii facea cocalari care se impusca cu bile de aluminiu. Pe urma au dat o stire complet "unrelated" ca presedintele Ceh a fost impuscat cu o arma cu bile. Din munca baietilor pe teren de 4 ore s-a ales praful si pulberea, la fel si de credibilitatea sportului. Asta fac angajatii trustului Intact.

 

Concluzionand: nici nu va ganditi sa le raspundeti. They will spin it into some political bullcrap in care motociclistii tot satanisti violatori de babe or sa iasa si Basescu e de vina si pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...