Sari la conținut

Accident Otopeni


Antistress
 Share

Postări Recomandate

Acum poti avea 200km/h, dupa 1 minut poti avea 30 km/h... alta gandire proasta. Kosh ai dreptate!

 

Este adevarat, dar daca mergi cu 200 km/h noaptea, cu pasager, la 21 ani, cu o moto puternica, asta spune cate ceva despre ce cacao inseamna viata asta pentru tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 431
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

o sa ti explic simplu si la obiect

 

O MOTOCICLETA S SAU SS NU O IEI DECAT INTRE UN ANUMIT INTERVAL AL VIETII

PENTRU MINE E FOARTE CLAR .... 18- 30 de ani

dupa nu te mai urci pe s sau ss decat daca esti pasionat sau sportiv

de aceea apar atatea accidente ... ale VARSTEI

Ianachime, inteleg si e total adevarat. Insa nu si-o fac cu mana lor ? Statistica e de partea noastra. Daca s-ar face o statistica anuala in randul motociclistilor INCEPATORI pe s/ss si ar arata clar ca spre ex 6/10 motociclisti care au inceput pe o motocicleta de genu au murit ar mai incepe lumea pe asa ceva ? Probabil ca da, dar pentru asta avem un topic pe forum Accidente, daca o tinem in ritmul asta o sa trebuiasca sa deschidem unul "Accidente mortale".

Adica in momentul in care ai dat pentru permis l-ai luat si ti-ai luat un motor s/ss, esti clar INCONSTIENT si o sa mori, daca nu o faci ai un har si ar trebui sa iei in serios sportul asta poate iti faci o cariera. Din pacate rubrica "Accidente" isi asteapta "Incepatorii" (care acu vor sa inceapa pe supersport sau cei care au facut-o deja si sunt intr-o roata pe DN1 chiar acum). Adica sa nu aud un incepator ca isi v-a lua o motocicleta s/ss si v-a merge legal cu ea, echipat si v-a fi un exemplu. E cea mai mare porcarie pe care o pot auzi. E clar ca la un nivel constient sau subconstient vei folosi mototcicleta aia la mult peste parametrii legali (pentru ca vrei sa fii cool si pentru a fi cool trebuie sa risti putin, acum ca o ai nu poti da inapoi, nu?) Daca vrei sa te "dai" in parametrii normali (la limita legalului) cu motorul o poti face pe ORICE motocicleta, fie ea una comunista/enduro/naked etc etc.

 

Falkenberg, am cazut pe scari acu ceva timp , de la etajul 1 ( in fund) , pana la parter ... Circa 12 trepte ... Vreo 2 luni m-a durut coloana cand ma puneam in vine ... , dar sa iau un stalp la 15 km/h. Pepz , placerile si riscurile vietii , acuma daca ai avea un motor de 16.000rpm , ai merge cu el in 3000-4000rpm ? Poate dupa 30-40 de ani cand constientizezi lucrurile ....

Si astea vin la pachet cu niste riscuri, riscuri fooarte mari. Merita ? Din punctul meu de vedere nu si acum sa nu credeti ca daca recent merg pe un Deauville o fac din frica de a ma urca pe un s/ss. Clar nu, motivele nu o sa le spun aici pentru ca nu-si au sensul ceea ce vreau sa spun e ca sunt pe DEPLIN multumit de ceea ce am si in momentul de fata nu as schimba-o pe nimic. Pretuiesc viata si in acelasi timp "savurez" motociclismul spre deosebire de alti incepatori care-si asteapta locul in rubrica Accidente eu chiar vreau sa-mi vad copii crescand si alte "chesti" de astea banale (batranesti si seci).

 

Uneori am senzatia ca nu ganditi majoritatea dintre voi inainte sa scrieti asemena prostii. In primul rand fata nu s-a urcat cu unu care tocmai i-a scris pe facebook sa iasa cu el, ci se cunoasteau foarte bine, erau fosti colegi de liceu, vecini in Otopeni si mai erau si impreuna (prima voastra tampenie scrisa!). In al doilea rand consider ca sunteti frustrati ca un "pusti" are un motor relativ nou (indiferent ca e vorba de Ionut cel de aseara sau de altul) iar voi aveti niste mobre vechi, si desigur sunteti invidiosi. Care e treaba ca avea el F4??? E ilegal???? In al treilea rand, un prieten bun de-al meu era in spatele lor cand s-a produs accidentul si ne-a zis clar ca NU AVEAU VITEZA!!! ci doar nu a putut evita acel individ de 40 de ani, probabil beat, caruia ii era lene sa urce, deoarece i-a aparut in fata, brusc! Motocicleta a alunecat pe carene cativa metrii..nu 150 (!!) si ei s-au izbit de stalpii aia de metal. Daca vreti va fac o schema, numai ca sa nu mai citesc asemea tampenii scrise pe aici! Si da, avea 21 de ani, o varsta frumoasa din pacate terminata mult prea devreme si nu avea experienta, daaaar vooooi...v-ati nascut invatati din scutece ca deh.... Asa-i romanul!

Condoleante familiei si sa se odihneasca in pace tinerii!

Strumfy, draga. Crede-ma, nu suntem deloc invidiosi, chiar suntem mandri si fericiti ca putem savura motociclismul zi de zi singuri sau alaturi de persoanele iubite. Nu o sa spun prea multe insa te ASIGUR ca daca imi doream F4, o aveam. Si ca sa inchei discutia cu tine, mai citeste o data primul post facut si poate o sa intelegi ce am vrut sa spun. Si da ! ai dreptate, nu viteza i-a ucis, dar felul in care motociclistul respectiv si-a facut debutul in motociclism spune multe, cel putin pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draguta, eu pentru mine nu concep 200 la ora in RO. si nici altudeva, cu exceptia circuitelor. nu-s motociclist, da conduc de vreo 15 ani si am 2 titluri nationale la karting. tu, poti avea 200 si mai apoi 30. roaga-te insa sa nu te opresti prea brusc de la 200.

Am mers cu 298 km/h anul trecut pe DN1 (Kawasaki 636) si nu s-a intamplat nimic! Lasa-ma cu textele astea! Cand se intampla, se intampla. Ma irita cand spui ca aveai 90 la ora si ca ei te-au depasit.. asa si??? Poate peste 50 metrii aveau 40 la ora. Nu te mai agita ca o sticla de Pepsi ca iti bubuie o vena. Calmeaza-te si vezi-ti de kartingul tau linistit si mergi cu peste 200 in ce tari vrei tu, Draguta! Daca ma voi oprii brusc la 200 la ora, nu ma vei plange tu, chill out. Inseamna ca asa mi-e scris sau poate mi-a sarit un betiv in fata si am intrat in niste stalpi. V-ati mai dat voi, poate nu chiar aceleasi persoane din paginile trecute, cu parerea, despre un prieten bun care a murit in accident (izbindu-se de o masina parcata si apoi in stalp) ca a intrat o proasta in el cand intorcea pe linie continua si l-ati criticat, tot pe el ca a murit, ca asa e mereu..mortul e de vina.

Editat de strumfy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In al doilea rand consider ca sunteti frustrati ca un "pusti" are un motor relativ nou (indiferent ca e vorba de Ionut cel de aseara sau de altul) iar voi aveti niste mobre vechi, si desigur sunteti invidiosi. Care e treaba ca avea el F4??? E ilegal???? I

Da, suntem invidiosi pe un pusti... mort. Am vrea sa fim in locul lui. :blink:

Da, F4 e ilegal pt cineva cu permis A de un an si ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i. V-ati mai dat voi, poate nu chiar aceleasi persoane din paginile trecute, cu parerea, despre un prieten bun care a murit in accident (izbindu-se de o masina parcata si apoi in stalp) ca a intrat o proasta in el cand intorcea pe linie continua si l-ati criticat, tot pe el ca a murit, ca asa e mereu..mortul e de vina.

 

Exact, ii patam memoria cand scriem. :rusinica:

Dar daca nu-i patam memoria ce se intampla, invie? Acum e undeva la judecata de apoi, daca zicem noi de bine pe forum ii dau drumu inapoi acasa, daca zicem de rau il iau pe lumea cealalta, nu-i asa? Exact de noi depinde totul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, atunci faceti voi brejilor petitii sa interzica astia vanzarea de vitezane persoanelor cu mai putin de 20 de ani de experienta. Ia sa vad cum stopati voi lucrul asta. Sincer e penibil ce spuneti!

Editat de strumfy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s.

 

daca mai apar multi "prieteni" de-astia de-ai decedatilor motociclisti pe-aici incep sa tin cu pietonul...

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s.

 

daca mai apar multi "prieteni" de-astia de-ai decedatilor motociclisti pe-aici incep sa tin cu pietonul... Pe bune.

Nu sunt prietena cu decedatul sau decedata, deabea in seara asta i-am aflat numele lui si am primit profilele lor de facebook pentru a lua legatura cu familiile lor si a strange bani pentru ei. Dar asta nu inseamna ca nu mi se pare totul penibil cand va vad ca spuneti "are 1 an experienta, nu-i trebuia F4". Bine, ii trebuia un scuter de 49. Poate baiatul l-a primit cadou de la parinti iar ei nu stiau ca ii trebuia un scuter amarat. Imi cer eu scuze ca nu v-au cerut inainte parerea, preluminatilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti am alergat ca disperatii la inceputuri prin oras,toti am traversat strada prin loc nepermis ,doar ca majoritatea am scapat cu viata ,poate pt ca am avut putin noroc sau am intuit cumva ce se poate intampla la un moment dat .Unui copil poti sa-i spui de 100 de ori ca fierul de calcat frige dar nu va intelege decat atunci cand va simti pe pielea lui efectul termic.La fel si cu accidentele astea,care baga ceva la cap scapa ,care nu ,nu.Daca i-a sarit pietonul in fata si a fost luat prin surprindere inseamna ca privirea si judecata lui nu puteau cuprinde posibilele pericole de pe acel drum.Pericole anticipabile.Nu este suficient ca doar drumul sa para liber si controlabil, care de fapt este ca o carare de 9 m latime,ci si lateralele trebuie sa ofere siguranta .Pietonul ala nu cred ca a traversat pe burta soseaua ,ori daca era intuneric atunci o lasi naibii incet incat sa poti opri in spatiul pe care il vezi.Daca ai vizibilitate 10 m ,atunci circuli in asa fel incat sa poti opri in 10 m.Asa era sa ma prapadesc si eu ,diferenta a fost ca in locul pietonului era un cal.Asa ca am bagat la cap.Bine ar fi ca toti cei mai tineri (nu numai) sa invete cate ceva din nenorocirile prezentate pe aici.D-zeu sa-i odihneasca pe toti trei.Unul din barbati daca gandea un pic nu se ajungea aici.Fata n-are nici o vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca vrea nimeni sa-l stopeze, stii tu si asa suntem prea multi 7 miliarde e un numar destul de mare nu crezi ? Ceea ce vreau EU e sa nu se mai faca atata drama pe un accident fie el mortal in care UN INCEPATOR (lipsa experienta/echipament/creier/tot ce vrei) pe o motocicleta puternica a patit ce a patit si DACA se poate ca tot mai multi incepatori sa CONSTIENTIZEZE pericolul si sa nu ajunga statistici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ti explic simplu si la obiect

 

O MOTOCICLETA S SAU SS NU O IEI DECAT INTRE UN ANUMIT INTERVAL AL VIETII

PENTRU MINE E FOARTE CLAR .... 18- 30 de ani

dupa nu te mai urci pe s sau ss decat daca esti pasionat sau sportiv

de aceea apar atatea accidente ... ale VARSTEI

Partial eronat...la 33 ani mi-am luat CBR 600 RR, iar la 35 mi-am luat GSX-R 1000...:)

 

Altfel...condoleante familiilor, cat despre tot ce s-a postat aici, umila mea parere este trebuie sa vorbim doar despre nesimtirea si prostia multor semeni de ai nostri (in speta pietonul care a provocat accidentul) si ceasul rau.Restul parerilor, ca avea supersport, ca avea viteza, ca avea 20 de ani, ca nu avea experienta, ca (de ce) avea pasager...mi se par improprii, avand in vedere cum s-a produs decesul celor doua persoane. Daca avea scuter sau Intruder sau avea 10-20 ani experienta sau..........si era aruncat in niste tevi de otel...:(.

 

Sa fim seriosi, Doamne fereste, se poate intampla oricui...astazi din nefericire se implinesc 2 luni de cand a plecat dintre noi bunul meu prieten SABIN ZABARCENCU, motociclist cu MARE experienta, cu supersport...care a murit in urma unui accident deosebit de stupid...RIP Bro, mi-e dor de tine !

 

Si putina decenta si omenie zic ca n-ar strica...abtineti-va de la comentarii gen "pusti in care tropaiau hormonii, pitzi in cautarea de adrenalina etc".

 

De respect pentru doi copii morti, ce sa mai vorbesc...:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strumfy, ce scrie aici nu a inventat acum, sunt suficiente topicuri si zeci/sute de pagini pe forum cu discutii pe aceeasi tema. Intra la sectiunea "Incepatori" si arunca o privire la topicurile care sunt pinned. Au fost scrise de oameni cu experienta in motociclism, cum ar fi old_school (Dumnezeu sa-l odihneasca - a prins ceva ani de pasiune motorizata si nu a murit din asta). Citeste acolo si vezi ca nu ai de ce sa fii asa inversunata.

 

Ok, ai mers cu 300 km la ora o data si nu ai patit nimic. Nu ti-a sarit nimic in fata, nu s-a intamplat nimic. Nu te baza ca va fi la fel si data viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers cu 298 km/h anul trecut pe DN1 (Kawasaki 636) si nu s-a intamplat nimic! Lasa-ma cu textele astea! Cand se intampla, se intampla.

 

Si atunci cand se va intampla, singura mea dorinta este sa "nu ma iei cu tine" !

 

 

OT: Rip fetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, atunci faceti voi brejilor petitii sa interzica astia vanzarea de vitezane persoanelor cu mai putin de 20 de ani de experienta. Ia sa vad cum stopati voi lucrul asta. Sincer e penibil ce spuneti!

 

Nu e vorba de vitejie aici. Incearca sa intelegi ce mesaj vrem sa transmitem. Clar ne pasa de cei care mor pe strazi din vina altora. Mesajul pe care vrem sa il transmitem este ca, cel putin probabilistic, sansele de a iti pierde viata pe strazi oscileaza in functie de anumiti factori cum ar fi: viteza, varsta, starea vremii, etc.. Asta nu inseamna ca eu nu pot sa mor pe bicla, sau tu sa supravietuiesti la 300 km/h... Doar ca sansele de supravietuire difera,,, Fara rautate... Doar vrem sa intelegem ceva de aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca ma bazez pe un lucru dar ma apuca dracii cand vad ca unii prealuminati de aici nu au pic de decenta si uita de unde au plecat. De parca niciunul dintre voi nu a luat pasageri fie si dupa 1 an, de parca niciunul dintre voi nu s-a suit macar o data pe o vitezana in primul an, de parca multe si mai multe. Mai amintiti-va si viata voastra inainte sa dati cu bata intr-un om si despre morti nu se vorbeste de rau niciodata, dar bunul simt nu prea exista pe forum.

Editat de strumfy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte ! :rose:

 

Dupa cum zicea si cineva mai sus, fiecare am mers tare.. o motocicleta "legala" de 10-15 cai tot prinde 100 km/h, ca nu te tenteaza sa-i dai blana e una.. dar daca-i dai si se intampla ca acum va fi acelasi rezultat.

Pacat de ei, educatia rutiera nu se face pe forum, se face prin viu grai de catre prieteni..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care dau vina pe stalpisori. Daca nu erau acolo stalpisori.. ce era in loc ? Ghici ghicitoarea mea: masini parcate. Sau cineva cunoscut lui Cabral care plimba linistit cainele sau carutul cu copil pe care-l secerau doua corpuri de motoclisti. As fi vrut sa-l vad atunci pe Cabral ce nemultumit era de lipsa stalpisorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca ma bazez pe un lucru dar ma apuca dracii cand vad ca unii prealuminati de aici nu au pic de decenta si uita de unde au plecat.

 

Cu totii avem micile noastre ipocrizii si nu e musai sa le recunoastem in public. Important mi se pare sa ne dam noi seama de ele si sa le bagam la cap. Si sa nu murim, in consecinta.

 

Ce ai zis tu, cu 300 la ora si nu ti s-a intamplat nimic, chiar NU mi se pare un exemplu bun. Era Dumnezeu binedispus in ziua aia.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt prietena cu decedatul sau decedata, deabea in seara asta i-am aflat numele lui si am primit profilele lor de facebook pentru a lua legatura cu familiile lor si a strange bani pentru ei. Dar asta nu inseamna ca nu mi se pare totul penibil cand va vad ca spuneti "are 1 an experienta, nu-i trebuia F4". Bine, ii trebuia un scuter de 49. Poate baiatul l-a primit cadou de la parinti iar ei nu stiau ca ii trebuia un scuter amarat. Imi cer eu scuze ca nu v-au cerut inainte parerea, preluminatilor!

N-are sens sa te enervezi, fiecare comunitate are "desteptii" ei, inclusiv a noastra, a motociclistilor...Totusi, raman si eu surprins de cata rautate este in unele comentarii, de lipsa de decenta nu mai zic...:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers cu 298 km/h anul trecut pe DN1 (Kawasaki 636) si nu s-a intamplat nimic! Lasa-ma cu textele astea! Cand se intampla, se intampla. Ma irita cand spui ca aveai 90 la ora si ca ei te-au depasit.. asa si??? Poate peste 50 metrii aveau 40 la ora. Nu te mai agita ca o sticla de Pepsi ca iti bubuie o vena. Calmeaza-te si vezi-ti de kartingul tau linistit si mergi cu peste 200 in ce tari vrei tu, Draguta! Daca ma voi oprii brusc la 200 la ora, nu ma vei plange tu, chill out. Inseamna ca asa mi-e scris sau poate mi-a sarit un betiv in fata si am intrat in niste stalpi. V-ati mai dat voi, poate nu chiar aceleasi persoane din paginile trecute, cu parerea, despre un prieten bun care a murit in accident (izbindu-se de o masina parcata si apoi in stalp) ca a intrat o proasta in el cand intorcea pe linie continua si l-ati criticat, tot pe el ca a murit, ca asa e mereu..mortul e de vina.

Foarte sanatoasa atitudinea ta , n-am ce zice ! 298 km/h? Esti mandra tare de tine , nu ? Daca pupai asfaltul sunt sigura ca nici tu nu ai fi avut mai mult de 70-80km/h...

Stii , vad ca se arunca in stanga si-n dreapta cu rip...Nimeni nu s-a gandit ca kamikaze asta micu putea sa loveasca la fel de bine un pieton care traversa regulamentar...Sau sa intre in unii care circulau regulamentar ( cum s-a intamplat acum nici 2 saptamani cu ala in curba aia... )

Sa fim seriosi...Pacat de familiile lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte sanatoasa atitudinea ta , n-am ce zice ! 298 km/h? Esti mandra tare de tine , nu ? Daca pupai asfaltul sunt sigura ca nici tu nu ai fi avut mai mult de 70-80km/h...

Stii , vad ca se arunca in stanga si-n dreapta cu rip...Nimeni nu s-a gandit ca kamikaze asta micu putea sa loveasca la fel de bine un pieton care traversa regulamentar...Sau sa intre in unii care circulau regulamentar ( cum s-a intamplat acum nici 2 saptamani cu ala in curba aia... )

Sa fim seriosi...Pacat de familiile lor...

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte sanatoasa atitudinea ta , n-am ce zice ! 298 km/h? Esti mandra tare de tine , nu ? Daca pupai asfaltul sunt sigura ca nici tu nu ai fi avut mai mult de 70-80km/h...

Stii , vad ca se arunca in stanga si-n dreapta cu rip...Nimeni nu s-a gandit ca kamikaze asta micu putea sa loveasca la fel de bine un pieton care traversa regulamentar...Sau sa intre in unii care circulau regulamentar ( cum s-a intamplat acum nici 2 saptamani cu ala in curba aia... )

Sa fim seriosi...Pacat de familiile lor...

Merci! Sunt si eu ipocrita ca multi de aici.. vad ca se poarta!

Editat de strumfy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu ma pot abtine,scuze,spune-mi te rog cum se asigura o femeie care conduce un turism si doreste sa iasa de pe o strada fara prioritate dar privind in stanga nu vede decat o mare duba parcata pe colt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...