Sari la conținut

Accident Otopeni


Antistress
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ce am realizat ca aceasta sectiune a forumui este cea mai de cacao si asta din prisma faptului ca majoritatea userilor ce au activat in acest topic au mai balacarit si in alte topicuri victimele/motocicleta/sistemul/soferii si n-au invatat nimic, din contra parca se simt din ce in ce mai destepti. Atata timp cat fiecare dintre noi nu constientizeaza ca in orice moment isi poale luxa glezna daca nu e atent pe unde calca, e normal sa i se intample acelasi lucru pe motocicleta noaptea/ziua sau cand pune cricul in fata blocului, avand mult mai mult de platit. Prevenirea accidentelor nu consta in baza avuta pe icoane lipite sub carene sau pe bunul simt al celor din jur, singura baza este capul tau si daca il porti degeaba nu le vei deschide celor din jur ochii decat ca ar fi un accesoriu de ocazie pe care il folosesti doar la frizer.

Aceasta sectiune nu va fi perceputa decat ca locul in care gasesti subiecte hot pe genul fetei de la pagina 5 si unde unii isi vor da cu parerea cum s-o frece pe spate, toti sunt atotstiutori si majoritatea puteau evita acest accident in condtiitle in care il cunosteau cu o zi inainte de pe motociclism.ro. Pana la urma nu suntem o natie ce are multe accidente, in schimb suntem printre cele mai nastrusnice natii la capitolul respect / ilegalitati si nu avem cum sa socotim ca astfel de accidente sunt rezultatul unui buzunar plin de ghinion. Aceste accidente sunt rezultatul unui popor ce se adapa zilnic cu rea vointa si care se simte bine in momentul in care percepe ca vecinul, prietenul, ruda detine un bun de o calitate mai inferioara decat a lui.

 

Aceasta sectiune nu ne va deschide niciodata ochii, suntem predispusi accidentelor intr- un numar considerabil mai mare, in schimb aceasta sectiune este una dintre cele ce face ca acestui forum sa-i creasca lunar numarul de useri. Dpmdv poate fi stearsa pentru ca nu ajuta pe nimeni.

 

ON TOPIC : Odihneasca-se in pace toti 3.

Adevarat ai grait.

 

Cat despre ce s-a intamplat.... nevasta-mea era la vre-o 100 de m in spate si nimic nu i-a atras atentia pana in momentul in care mobra a sarit in sus. Din ce a spus ea... reiese ca mobra era pe banda 1, ala a sarit prea aproape de mobra iar moto nu a mai putut face nimic si l-a lovit in plin. Mai departe*********************.

 

 

Celor care isi dau cu parerea despre viteza avuta, eu imi aduc aminte de la fizica din liceu(a trecut cam mult si nu am prea invatat eu nici la vremea respectivam asa ca daca gresesc, rog pe cineva mai fizician ca mine sa ma corecteze) ca forta de impact este egala cu masa ori viteza la patrat(rezultatul kilograme forta).

Un calcul simplu ne spune ca:

moto=200kg

Viteza=min 50km/h

m*v2=500000 kg forta/mp

Despre ce dreaq vb.?

 

 

Ca si in cazul lui Teo Peter... Toti au spus ca navigatorul ala avea viteza cand a lovit solenta. Faceti acelasi calcul dar in loc de mot 200Kg puneti SUVde 3000KG

Editat de Antistress
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 431
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A grait adevarat, cu o singura exceptie. Suntem EXACT poporul cu cele mai multe accidente mortale din Europa.

In top, ee-o luara lituanienii fata cateva luni, da' romanii care nu se lasa cu una cu doua, au venit iarasi tare din urma. Cumva trebuie sa fim noi fruntasi in ceva, sa nu fim de rasul lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@luke - s-ar putea sa ai dreptate referitor la patania mea.

 

Aceasta sectiune nu ne va deschide niciodata ochii, suntem predispusi accidentelor intr- un numar considerabil mai mare, in schimb aceasta sectiune este una dintre cele ce face ca acestui forum sa-i creasca lunar numarul de useri. Dpmdv poate fi stearsa pentru ca nu ajuta pe nimeni.

 

ON TOPIC : Odihneasca-se in pace toti 3.

 

Ba tin sa te contrazic. Deschide ochii multora, chiar daca doar citesc si nu-si dau cu parerea. N-ai de unde sa stii, eu cred ca citesc o gramada de oameni aceste topicuri, si mai ales pe astea mai controversate si cine are CAP baga ceva in el.

 

Iti jur pe ce vrei tu, ca de la accidentul cu Qaz si Madalina am ramas oarecum cu un gand asa ciudat care m-a facut sa-mi revizuiesc complet atitudinea in trafic. Plus alte nazbatii de accidente si situatii citite aici din care am realizat ca nu o data am fost si eu intr-o anumita situatie, cu exceptia ca eu am avut noroc. Ete, nu mai am chef sa-mi incerc norocul asa. Si daca eu am invatat cate ceva de aici + experienta mea inseamna ca probabil si altii sunt capabili sa invete cate ceva. Ca n-oi fi eu unicul.

 

Ca nu citesc cocalarii.. asta e partea a doua, dar si daca un singur tanar care e la inceput de motociclism citeste aici si-si revizuieste cumva atitudinea sau il pune macar pe ganduri - cred ca toate topicurile astea si discutiile MERITA CU VARF SI INDESAT! Pana la urma ce sunt, niste biti aruncate pe un forum, niste vorbe in vant, dar daca le prinde cine trebuie, tot e un castig!

Si sa ma mai lase cei probabil necopti la minte, cu memoria, cu mortii, cu etc. Bai frate sunt MOOOOOOOOORTI. Gata. Nu mai conteaza pentru ei ce scriem noi aici. Nici mama RIP-urilor, nici povestile cu "vai ce baieti buni erau" nu-i mai scoala din groapa, pe parintii lor nu-i alina cu nimic faptul ca zicem noi ca au fost baieti buni dar i-a luat doamne doamne cel rau. Trezi-ti-va bai la realitate, e GRAV ce se intampla, si numai invatand din greselile altora puteti scapa cu viata. Dand vina pe altcineva nu rezolva nimic si nici nu scoala mortii.



Si inclusiv poezia lui Monsteristu: e de plans, nu e de ras, e jaaaaaaale.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...............

 

 

Ba tin sa te contrazic. Deschide ochii multora, chiar daca doar citesc si nu-si dau cu parerea. N-ai de unde sa stii, eu cred ca citesc o gramada de oameni aceste topicuri, si mai ales pe astea mai controversate si cine are CAP baga ceva in el.

 

Iti jur pe ce vrei tu, ca de la accidentul cu Qaz si Madalina am ramas oarecum cu un gand asa ciudat care m-a facut sa-mi revizuiesc complet atitudinea in trafic. Plus alte nazbatii de accidente si situatii citite aici din care am realizat ca nu o data am fost si eu intr-o anumita situatie, cu exceptia ca eu am avut noroc. Ete, nu mai am chef sa-mi incerc norocul asa. Si daca eu am invatat cate ceva de aici + experienta mea inseamna ca probabil si altii sunt capabili sa invete cate ceva. Ca n-oi fi eu unicul.

 

Ca nu citesc cocalarii.. asta e partea a doua, dar si daca un singur tanar care e la inceput de motociclism citeste aici si-si revizuieste cumva atitudinea sau il pune macar pe ganduri - cred ca toate topicurile astea si discutiile MERITA CU VARF SI INDESAT! Pana la urma ce sunt, niste biti aruncate pe un forum, niste vorbe in vant, dar daca le prinde cine trebuie, tot e un castig!

Si sa ma mai lase cei probabil necopti la minte, cu memoria, cu mortii, cu etc. Bai frate sunt MOOOOOOOOORTI. Gata. Nu mai conteaza pentru ei ce scriem noi aici. Nici mama RIP-urilor, nici povestile cu "vai ce baieti buni erau" nu-i mai scoala din groapa, pe parintii lor nu-i alina cu nimic faptul ca zicem noi ca au fost baieti buni dar i-a luat doamne doamne cel rau. Trezi-ti-va bai la realitate, e GRAV ce se intampla, si numai invatand din greselile altora puteti scapa cu viata. Dand vina pe altcineva nu rezolva nimic si nici nu scoala mortii.

 

Si inclusiv poezia lui Monsteristu: e de plans, nu e de ras, e jaaaaaaale.

Uite mah ca putem sa fim si noi o data de acord!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Zaire!Pentru un nenorocit care a omorat doi copii nevinovati,nu am niciun cuvant de bine.Dumnezeu sa-i ierte si sa-I odihneasca pe motociclisti si sa-l ia d......... pe nenorocitu care i-a omorat.Parerea mea ,subiectiva (sunt doi copii ,membri ai comunitatii motociclistilor din Romania ) este ca singurul vinovat de acest teribil accident,este nemernicul care ,in sfidarea oricaror reguli,traverseaza pe unde-i vine si imi omoara copii.Pentru cei doi copii am varsat cateva lacrimi.Pentru criminal am parerea de rau ca a murit si nu a trait in continuare,schilod si marcat zi de zi ,de teribila fapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca nu citesc cocalarii.. asta e partea a doua, dar si daca un singur tanar care e la inceput de motociclism citeste aici si-si revizuieste cumva atitudinea sau il pune macar pe ganduri - cred ca toate topicurile astea si discutiile MERITA CU VARF SI INDESAT! Pana la urma ce sunt, niste biti aruncate pe un forum, niste vorbe in vant, dar daca le prinde cine trebuie, tot e un castig!

Aici ai dreptate. Uite, de exemplu userul Razvan1. Cand a aparut pe forum, ca proaspat motociclist, era tare viteaz: ca-si ia nus' ce motor de 1000, ca el e mare si tare. Mai multi colegi mai vechi l-am invatat ca nu e chiar in regula sa inceapa pe 1000. Dupa cateva replici acide din partea lui, si dupa cateva topicuri noi la sectiunea accidente, si-a dat seama ca il depaseste situatia. Si-a vandut scula de 1000, a luat ceva mai mic si, ce e mai important, si-a dat seama ca e tanar si ca viata merita traita.

Despre cei disparuti, sa le fie tarana usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Ba tin sa te contrazic. Deschide ochii multora, chiar daca doar citesc si nu-si dau cu parerea. N-ai de unde sa stii, eu cred ca citesc o gramada de oameni aceste topicuri, si mai ales pe astea mai controversate si cine are CAP baga ceva in el.

 

Pe acest principiu a mers aceasta sectiune, dar numarul topicurilor a crescut la fel ca si importul de mobre sh din italia si germania, altfel spus sectiunea nu a deschis nimanui ochii decat pe forum, cand se urca pe bunurile detinute uita de acest forum si de pozele macabre ale celor ce au gresit/ghinion = accidentat/murit

 

Iti jur pe ce vrei tu, ca de la accidentul cu Qaz si Madalina am ramas oarecum cu un gand asa ciudat care m-a facut sa-mi revizuiesc complet atitudinea in trafic. Plus alte nazbatii de accidente si situatii citite aici din care am realizat ca nu o data am fost si eu intr-o anumita situatie, cu exceptia ca eu am avut noroc. Ete, nu mai am chef sa-mi incerc norocul asa. Si daca eu am invatat cate ceva de aici + experienta mea inseamna ca probabil si altii sunt capabili sa invete cate ceva. Ca n-oi fi eu unicul.

 

Tind sa cred ca atata timp cat s-a dorit achizitia unei jucarii ca cele detinute de userii motoretism.ro clar exista o doza de inconstienta pe care ne-o sadisfacem intr-un stil touring/sportiv sau enduro. Cred ca poate a fost un flash in privinta accidentui celor 2 si te-a pus pe ganduri in privinta gropilor din trafic si care ti-a ponderat cateva din urmatoarele drumetii. Toti stim ca exista in trafic caini, pisici, animale fugite de la zoo sau betivi ce ne pot taia calea asa cum si noi existam, de altfel mai exista si bizoni pe 2 sau 4 roti peste care putem da in mijlocul unui verde al semaforului, toti suntem constienti de faptul ca la 100km/h ai sanse mai mari sa dai coltul si sa-i invarti pe altii in cazanul iadului. Motocicleta in cele mai multe cazuri este condusa si achizitionata cu ajutorul inconstientei si condusa 90% din cazuri in acelasi stil, mai mult de dramatism pe aici nu vad sa ne faca intr-un fel sau altul mai constienti si de ceea sustin ca ceea ce se intampla nu-i va tine pe unii sau pe altii departe de zapada daca le trece vreo idee sa se plimbe in mijlocul lui februarie.

Si inclusiv poezia lui Monsteristu: e de plans, nu e de ras, e jaaaaaaale.

Cand dramatismul/misto-ul nu mai functioneaza in astefel de situatii e normal sa incerci si altfel sa deschizi ochii unora. Monsteristu stie ca toti dintre cei ce-si cumpara polizoare de peste 100cp si merg cu fete in carca uita de aceste topicuri si mai dau o blanita, tind sa cred in cazul de fata ca viteza a fost in jurul celei legale si doar pietonul se afla la locul nepotrivit. Greseala motociclistului a fost ca se afla pe banda 1 si nu inteleg ce sa cauti acolo daca nu crosetezi traficul intr-o plimbare. In fine, nu vreau sa ma mai intorc pe acest topic pentru ca imi produce un gust amar.

 

 

@Tarka : Pe acest forum cred ca sunt postate cel putin 60% din evenimentele moto ce se petrec in timpul unui sezon. Cand am dat tura moto in Italia erau zile cand intalnem si 2 accidente unde au fost implicati motociclistii, diferenta e ca majoritatea scapa cu viata iar aici speranta de viata scade din cauza unui sistem sanitar pus pe butuci de medicii care nu te vor opera daca esti in coma pe motiv ca daca ai crapat in mijlocul operatiei pot fi acuzati de malpraxis.

Nu am contorizat mortii, am contorizat numarul evenimentelor moto.

 

Bai Zaire!Pentru un nenorocit care a omorat doi copii nevinovati,nu am niciun cuvant de bine.Dumnezeu sa-i ierte si sa-I odihneasca pe motociclisti si sa-l ia d......... pe nenorocitu care i-a omorat.Parerea mea ,subiectiva (sunt doi copii ,membri ai comunitatii motociclistilor din Romania ) este ca singurul vinovat de acest teribil accident,este nemernicul care ,in sfidarea oricaror reguli,traverseaza pe unde-i vine si imi omoara copii.Pentru cei doi copii am varsat cateva lacrimi.Pentru criminal am parerea de rau ca a murit si nu a trait in continuare,schilod si marcat zi de zi ,de teribila fapta.

Te inteleg, asta am simtit si eu cand mi-a dat un user sa citesc acest topic, dar am ajuns la concluzia ca nu facem nimic daca in continuare ramanem haterii conservarilor si vom arunca cu borduri/scuipat in cei ce ne taie calea. Nu facem altceva decat sa ne inraim si mai adanc altfel incat nu ne vom mai omora in trafic dar ne vom taia mai rau decat cutitarii prin intersectii si tot nu vom rezolva nimic.Trebuie gasita o alta solutie pentru ca aceasta natie sa se cizeleze, iar in cazul acestor copii legea a intrat prea tarziu in viguare, probabil daca ar fi avut un 250RS/400RR nu l-ar fi nimerit pe pieton si poate i-am fi cunoscut amandoi la o bere in mijlocul verii prin cine stie ce drumetie sau festival moto.

 

Din curiozitate te intreb : In ultima saptamana ai traversat numai pe culoarea verde? (pieton fiind)

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar restul de 1 000 000 de masini care trec non stop 24/24 pe dn1 nu deranjeaza niciuna?

alea cateva motoare deranjeaza mai rau decat restul traficului?

 

date la profil? "semnez si eu, dar anonim", nu? clona sau conservar?

 

 

dar restul de 1 000 000 de masini care trec non stop 24/24 pe dn1 nu deranjeaza niciuna?

alea cateva motoare deranjeaza mai rau decat restul traficului?

 

date la profil? "semnez si eu, dar anonim", nu? clona sau conservar?

Suntem pe-un site de motociclisti, nu? Daca citeai mai atent, ma refeream strict la cum circulati unii dintre voi...sau cei mai multi dintre voi carora nu le pasa de ei si de restu`...animale, oameni, muste, rame, tantari si alte crengi. Nu am motor (cu toate ca mi-ar placea), sunt doar un sofer si atat. Mi-am facut cont aici imediat dupa ce s-a intamplat nenorocirea, special ca sa comentez ce se vede "din afara". Cam atat am avut de spus....acum rog pe cei, sau cel in masura sa stearga acest cont. Multumesc, si aveti grija de vietile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune chiar e nevoie sa faceti 20 de pagini pe seama unor oamenii care au murit ? Credeti ca veti merge mai bine pe motor sau va ajuta sa evitati un accident sau invatati ceva daca faceti lectura pe forum . Intreb si eu ca sa nu mor prost .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune chiar e nevoie sa faceti 20 de pagini pe seama unor oamenii care au murit ? Credeti ca veti merge mai bine pe motor sau va ajuta sa evitati un accident sau invatati ceva daca faceti lectura pe forum . Intreb si eu ca sa nu mor prost .

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune chiar e nevoie sa faceti 20 de pagini pe seama unor oamenii care au murit ? Credeti ca veti merge mai bine pe motor sau va ajuta sa evitati un accident sau invatati ceva daca faceti lectura pe forum . Intreb si eu ca sa nu mor prost .

Da. Normal.

Eu am invatat ca daca o motocicleta cu pilot + pasager se izbeste la ~70-100km/h de un pieton pot muri toti trei odata.

Pana acum nu citisem asa ceva, trebuie sa recunosc ca e o premiera pe acest forum. Groaznic. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe bune singurul skill care iti creste balacarind aici e cel de a molfai tastele in gura in rest ... tot prost vei frana pe motoreta si tot prost vei merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape jumatate din posturi sunt ale tale :P iar jumate din ele sunt " :10: "

Da, e normal, atunci cand citesc postari de bun simt sau pareri ale unor oameni care chiar au habar de fenomenul moto, ca in cazul lui OveR...:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba aia: Beleste ochii ca sa nu belesti ***a. Cand inconstienta si ghinionul se intalnesc, nu prea fac casa buna.

 

Citind aceste 20 de pagini, ma gandesc serios sa nu mai traversez ca un bezmetic prin locuri nepermise ca risc sa distrug viata mai mult oameni, nu doar pe a mea ( Doamne Fereste ). Si pentru a nu stiu a cata mia oara, speed kills.

 

Sunt curios daca se mai ia vreun moderator de mine ca pozez in atotstiutor



Pai pe bune singurul skill care iti creste balacarind aici e cel de a molfai tastele in gura in rest ... tot prost vei frana pe motoreta si tot prost vei merge

 

asta depinde si de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am inteles eu din 20 de pagini de forum...multa lume iti da cu parerea, dar nimeni nu stie ce s a intamplat exact acolo,nimeni nu are un raport al politiei ca sa stim ce a fost cum a fost... lumea citeste frumos, mai posteaza cate o vorba de duh, comentarii aiurea despre viteza, stalpisori, betivi , profile de facebook, cateva Rip-uri, una se lauda ca a mers cu 300km/h pe DN, altii vorbesc total pe langa subiect, mai se compune o poezie,fiecare cu treaba lui toata lumea doarme linistita -la fel si cei 2 tinerii care s-au stins la 2 metri sub pamant! Vorba lui Omblandon: "Unu'-si face temele, unu'-si sparge venele/Unu' numara lovelele, altu' belele/Toate problemele puse cap la cap, de fapt/In nici un cap de om oricat ar fi de apt nu-ncap"

 

Nu am aflat nici o informatie despre inmormantare sau daca va participa vr un motociclist la funeralii...sau daca a fost tanar, si mergea cu X/h nu merita?

Rog un moderator sa faca curat pe aici ca destul s-au produs destule jicniri care nu aveau nici o legatura cu accidentul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer as desfinta acest topic cu accident si l-as face doar pentru cauzele in care e nevoie de ajutor , Gen sange , bani etc. Atunci o sa vedem cine este saritor si cine este sef la tastatura ! Hai sa inchidem subiectul ca nu are rost . Odihneascase in pace !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am inteles eu din 20 de pagini de forum...multa lume iti da cu parerea, dar nimeni nu stie ce s a intamplat exact acolo,nimeni nu are un raport al politiei ca sa stim ce a fost cum a fost... lumea citeste frumos, mai posteaza cate o vorba de duh, comentarii aiurea despre viteza, stalpisori, betivi , profile de facebook, cateva Rip-uri, una se lauda ca a mers cu 300km/h pe DN, altii vorbesc total pe langa subiect, mai se compune o poezie,fiecare cu treaba lui toata lumea doarme linistita -la fel si cei 2 tinerii care s-au stins la 2 metri sub pamant! Vorba lui Omblandon: "Unu'-si face temele, unu'-si sparge venele/Unu' numara lovelele, altu' belele/Toate problemele puse cap la cap, de fapt/In nici un cap de om oricat ar fi de apt nu-ncap"

 

Nu am aflat nici o informatie despre inmormantare sau daca va participa vr un motociclist la funeralii...sau daca a fost tanar, si mergea cu X/h nu merita?

Rog un moderator sa faca curat pe aici ca destul s-au produs destule jicniri care nu aveau nici o legatura cu accidentul!

Inmormantarea va fi miercuri, banuiesc ca in Otopeni.

 

Inmormantarea va fi miercuri, banuiesc ca in Otopeni.

Revin...matusa lui Ionut, motociclistul, spune ca slujba va fi marti, ora 10, la Biserica Podeanu din str. Dornei, iar pe pagina Gabrielei, pasagera, scrie ca inmormantarea va avea loc miercuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem pe-un site de motociclisti, nu? Daca citeai mai atent, ma refeream strict la cum circulati unii dintre voi...sau cei mai multi dintre voi carora nu le pasa de ei si de restu`...animale, oameni, muste, rame, tantari si alte crengi. Nu am motor (cu toate ca mi-ar placea), sunt doar un sofer si atat. Mi-am facut cont aici imediat dupa ce s-a intamplat nenorocirea, special ca sa comentez ce se vede "din afara". Cam atat am avut de spus....acum rog pe cei, sau cel in masura sa stearga acest cont. Multumesc, si aveti grija de vietile voastre.

da, suntem pe un site de motociclisti...

unii dintre voi nu este cei mai multi... se bat cap in cap...

sa inteleg ca tu cu masina ocolesti mustele, ramele, tantarii si nu rupi crengutele pe care calci. sa nu mai vorbesc despre majoritatea covarsitoare de morti pe strazi cauzate de conserve/carute cu 4 roti...

cum se vede dinafara? uite asa: majoritatea soferilor nu stie sa conduca si asculta manele.... cam asa ai generalizat si tu, e bine?

si tu sa ai grija de viata ta dar si de vietile celorlalti din jur, avand in vedere ca procentual soferii omoara cel mai des si mai multi participanti la trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba tin sa te contrazic. Deschide ochii multora, chiar daca doar citesc si nu-si dau cu parerea. N-ai de unde sa stii, eu cred ca citesc o gramada de oameni aceste topicuri, si mai ales pe astea mai controversate si cine are CAP baga ceva in el.

 

Asa este belbody. Aceste topicuri ajuta pe cei cu cap. Nu intru aici sa citesc in timp ce sparg o samanta si beau o bere ca nu merge teveu pe cancan, si sa dau un rip cu asta-i soarta sau nu a fost sa fie, doar stau si citesc. Soarta e in mainile noastre. Eu am cazut la 60-80 km/h in viraj pe nisip, si m-am dus taras gropis in sant, puteam sa ajung pe contra sens sub un camion. Acum mai era un topic cu rip si 1001 variante de evitare.De ce am cazut? ....nu pentru ca administratorul drumului nu l-a maturat personal sau pt ca ponta si basescu se cearta........ci pentru ca eu am ales sa fortez pe un drum care nu il stiam intr-o zona cu viraje cu 2 raze de curbura pe niste anvelope din 2001 care erau din plastic. Cine e de vina? ingerul pazitor? soarta? alah? udrea? ...eu .....Pentru mine incepe sezonul 2, si eu invat multe despre dinamica motocicletei si a accidentelor din aceste topicuri. Plansetele si trandafirii se dau la biserica langa cei pe care i-am pierdut, ei nu mai citesc aceste topicuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un accident care s-ar putea intampla oricaruia dintre noi.Un motociclist cu o moto normala,cu echipament normal circuland cu o viteza normala si murind "legal" cum se spune.EXACT din cauza asta multi se chinuie sa dea vina pe morti si sa zica : SS,vitezane,huo,facea pe nebunu cu aia in spate,etc.

Pt ca astfel gasesc o explicatie : DE AIA I S-A INTAMPLAT,ca merea pe ss,si facea pe nebunu cu fata in spate.MIE NU MI SE POATE INTAMPLA,ca eu nu am ss si nu merg ca nebunii astia.Aham,da,da

Eh,uite aici nici nu e ss nici nu e viteza,nici nu e slalom printre masini si totusi murira 2 rapid.Treaba asta ni se poate intampla la toti.

rip

 

Perfect adevarat! Se poate intampla in principiu oricui, doar ca trebuie facute unele corectii statistice ca sa ne apropiem de realitate:

Nu demult alt motociclist a lovit un caine si a fost o intreaga discutie daca era sau nu evitabil. Eu spuneam ca a avut noroc ca nu s-a lovit apoi de nimic altceva, era echipat corect si a avut zile. Ideea e sa tragem invataminte din intamplarile astea triste, nu sa cautam cu mai multa sau mai putina satisfactie vinovati. Sa invatam sa folosim teoria probabilitatilor in avantajul nostru.

 

1. Trebuie sa ne obisnuim cu realitatile de pe soselele romanesti! Unde e liber si se poate, ne putem juca dar cu masura si atunci, in rest pilotati insa in "trafic mode", cea mai sigura cale de a ajunge din punctul A in punctul B si de a le spune apoi cand vine vremea povesti nepotilor.

 

2. Noaptea nu e nicaieri ca ziua, iar in Romania cu atitia conducatori de vehicole orgoliosi in special! Asa ca e bine sa adoptati si un "night trafic mode". Cel mai bine va plasati in "coada" unui sofer vioi si experimentat la o distanta strategica de acesta si il lasati pe el sa absoarba riscurile mai mult sau mai putin previzibile, ca are "armura" in jurul lui. in nici un caz nu slalomati noaptea printre conserve. Doua din cele 3 accidente semnificative avute in trei decenii de motociclism noaptea mi s-au intamplat.

 

3. Daca intr-un film apare un pistol, chiar daca nu e folosit in primul episod, va fi folosit cu siguranta in cele din urma. Nu aveti temperament de ice-man, tineti-va departe de vitezane, momentan nu prea aveti ce face cu ele in Romania dincolo de jocuri puerile gen ruleta ruseasca! Daca nu intelegeti acest principiu simplu, macar taiati cu bomfaierul si detasati jumatatea din spate a seii. Nu va insurati si faceti maximum de fapte bune sa va poarte o amintire placuta rudele si prietenii.

 

Nu cunosc amanunte, dar imi pot imagina scenariul care a dus la un astfel de tragic deznodamant:

 

Bikerul simtea apasarea calduta a trupului prietenei in spate si pulsurile de adrenalina de fiecare data cand gasea cu succes cate un culoar sa incapa putin mai in fata, putin mai repede decat altii, aproape cu totii procedam la fel, asta e jocul. Doar ca trebuie sa stim cand o putem face cu riscuri minime.

 

Pietonul prea puturos si total ripsit de romantism (putea sa admire de pe pasarela, cateva secunde macar, valtoarea colorata a traficului nocturn ) sau poate chiar lejer afumat, arunca cateva priviri in trafic, evalueaza situatia si culoarul, totul e sub control asa ca... Inainte sa inceapa sa horcaie agonic sub presiunile sternale ale resuscitatorilor, ultima imagine din viata lui a fost o lumina rotunda de far neasteptata, care apare brusc printre luminile previzibile. Probabil ultimul lui gand: Ce "ghinion" domle!

 

Asa ca s-au dus cu totii la cimitir si pentru ei discutiile privind imparteala responsabilitatilor nu mai au nici un sens. RIP !

Cei vii (inca ) sa ia insa aminte!

 

ps. in Bucuresti asi pune o lupa peste toate aceste realitati. observatii la 3 zile participant la traficul din Bucuresti:

a) aproape nimeni nu semnalizeaza schimbarea benzii sau chiar a directiei, daca nu te uiti constant in oglinzi faci cel putin hertz-atac!

B) se circula intre 60 si 100 la ora, pe care-l prind cu radarul, asta e, ghinion! Daca nu vrei sa stai frumusel in coloana, circuli si tu in regim "no rules" (fiecare alege dupa cat vrea sa riste)

c) la fel ca in toate orasele aglomerate a aparut si aici efectul de "inversare a benzilor"-tantalaii se maseaza cu totii pe banda extrema lasand banda 1 "meseriasilor"

 

evenimente:

1. A tras unu o frana groaznica in spatele meu pentru ca mi-am permis ca ardeleneste sa opresc la un galben/rosu. Cat pe ce!

2. Altu a trecut milimetric pe langa extema rotii mele fata cand am intrat printre blocuri de pe o alee, pe alta perpendiculara. Circula chiaunul cu peste 100 pe o alee lata exact cat masina.

 

Bafta maxima domnilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pentru ca mi-am permis ca ardeleneste sa opresc...

Sefu', cu tot respectul pot sat-ti spun ca nu ai dreptate! Daca ai locui in Bucuresti dupa o saptamana ti-ai schimba singur stilul de conducere "ardelenesc" sau ai merge cu tramvaiul la munca. In marile aglomeratii rutiere circulatia se desfasoara total diferit fata de localitatile unde sunt in circulatie doar 3 masini, cand apare verde se pune toata coloana in miscare. Cu toate acestea numarul de accidente este mai mic, raportat la numarul de masini/km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut tuturor!

 

Observ o impartire in doua tabere mari pe forumul asta, impartire care se vede si in posturile din topicul asta:

Tabara celor care merg "cu traficul" si tabara celor "car fug de trafic" sau care "nu stau in trafic" si asta e independent de utilajul din dotare, ce-i drept cu un utilaj mai sportiv e mai usor sa "fugi de trafic".

 

Avem o problema de educatie si de intelegere a fenomenului la modul general, si nu e neaparat de blamat, e normal pentru o tara care si-a reinceput existenta de 23 de ani. Noi nu intelegem ca "fenomenul moto" nu e un fenomen decat daca practicam sportul in sine si anume motociclismul pe circuit, indiferent ca e viteza, enduro sau altceva. In rest ne folosim de un mijloc de transport care iti ofera avantaje si dezavantaje in acelasi timp si care in anumite situatii iti ofera mai multa placere decat sofatul unui automobil.

 

Din pacate, atat timp cat pe forumuri vor exista discutii despre cum am atins cu scaritele de asfalt si am mers cu nu stiu ce viteza pe drum public, astfel de evenimente vor tot exista.....repet: indiferent de tipul mobrei folosite...

Pana nu vom intelege ca a merge pe motocicleta e una si a pilota o motocicleta (pe circuit in primcipiu) e alta vom avea accidente, accidente grave soldate iata cu moartea celor implicati. Nici nu mai conteaza cine e de vina.... Chiar conteaza???

 

Cred ca tuturor va e clar chiar daca vreti sau nu sa admiteti ca vina e la jumate in marea majoritate a cazurilor chiar si atunci cand tehnic/legal vorbind vina nu apartine motociclistului. Ca sa sustin teoria: 1 kmh in plus peste limita legala si vina e la jumatate! De acord? Si asta e doar un exemplu, daca luam la puricat itp-uri, echipamente, etc atunci ajungem si mai repede la concluzia asta. Valabil si pt auto acelasi lucru...

 

 

Imi pare rau sa citesc dupa fiecare weekend cate un topic din asta insa asa cum spuneam mai sus, din pacate, pana nu vom face diferenta intre sport si mijloc de transport sau de petrecere a timpului liber nu cred ca numarul accidentelor se va reduce..... Si nu ma refer exclusiv la evenimentul recent ci in general. E o chestie de educatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in bucuresti pe vacaresti se poate...de ce n-ar fi si unele pe dn1 ? da una fara posibilitati de escaladare...tocmai ce-am fost pana la ploiesti..o baba trecea strada linistita, chiar uimita de claxoanele mele insistente ( probabil se gandea ca o cunosc ) asadar traversarile astea sunt la ordinea, nu a zilelor, nici a orelor...ci a minutelor

post-69166-0-28798600-1366140265_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc de poezii ce ar fi sa puneti mana sa iesiti sa invatati franare evitare eventual cateva lapuri pe amkart , asta va poate salva viata . nu o poezie dupa un forum scrisa de unul care in mintea lui crede ca merge BINE si ca daca nu a patito pana acum e bun.

 

Uite daca se gasesc doritori facem niste intrari duminica sau cand e mai liber pe amkart in care invatam franare etc

Editat de OveR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...