Sari la conținut

arogantii de la MYMOTO


unnamed
 Share

Postări Recomandate

in spiritul topicului de anul trecut cu "bisnitarul de la ducati" :D, deschid si eu unul anul asta...

 

Salut, eu am vrut sa cumpar un set de anvelope dar am luat de la alt stand. Nu stiu daca am vorbit cu acelasi angajat dar dupa cum mi-a vorbit am plecat repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

edi... si kamikazele care trec pe rosu , intorc pe trecerile de pietoni si alearga pe trotuar cu 40 printre pietoni sunt tot scuteristi? pardon "motociclisti"? nu ai inteles ce am vrut sa spun ... nu am avut intentia sa jignesc pe nimeni , dar te rog frumos nu numi motociclist un cocalar cu un cazan de scuter care tine casca putin peste urechi si fumeaza sau mananca seminte in mers, care nu are bunul simt si responsabilitatea civica de a sta la semafor (sau paote sunt daltonisti si nu stiu ca atunci cand bulina de sus e aprinsa este ROSU) ... cum iti asterni asa dormi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu numai cuvinte de lauda pentru MYMOTO Constanta . Am cumparat o multime de piese de la ei si mi-am si reparat motocicleta la service ul lor si nu prea am ce sa le reprosez . Desi uneori vanzatorul din magazin are o alura plictisita si pare lipsit de chef ( asa o fi fata lui - nu este o jignire ) niciodata nu am plecat de acolo nelamurit cu privire la vreo piesa sau vreun pret si niciodata nu am fost tratat cu dos ul :) . Din partea mea tinetii-o tot asa ca zilele urmatoare mai ai cate ceva de cumparat de la voi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca s-a "lansat" si bisnitarul de la ducati 2, e o primavara plina. Astept cu interes s-o regasim pe elodia and so on ... :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu accent pe standardizarea formulelor de adresare si raspuns.

 

Cu stima,

MYMOTO Tuning srl

- actionar principal -

 

salut!

Ma, acum sa nu-i transformati in roboti, gen daca intru in magazin zi sic "Salut!/Buna!" sa mi se raspunde cu "BUNA ZIUA DL! BINE ATI VENIT LA MELI MELO!" :crack:

Eu n-am avut probleme memorabile cu mymoto, decat intarziera unor piese originale Honda mai speciale (semicarene cu o anumita schema de culoare), dar era de la ei (dealerul japanez) si nu ma grabeam oricum, ca era iarna.

sunt client MyMoto...dar cumpar de unde gasesc mai ieftin sau mai la indemana, sunt chestii pe care le cumpar de la MyMoto, chestii pe care le cumpar de Kronau, chestii de la Motodiscount sau de la Metricmotion....etc etc.

De exemplu, de la Mymoto am cumparat luna trecuta pr 2 motociclete, ulei, filtre, bujii, lichid de frane bla bla ...in valoare totala de vreo 700 lei....am sunat vineri la Cotroceni, mi-au zis ce nu au, am sunat la depozit si i-am zis baiatului daca poate sa duca piesele la Cotroceni, unde au deschis si sambata...si n-au fost probleme, sambata ma asteptau toate piesele pregatite. Intr-adevar, bujii si filtre gaseam putin mai ieftine in alta parte, dar nu se justifica drumul si umblarea dupa ele...ca tot acolo ajungeam.

 

E bine sa sunati inainte...sa stiti daca au sau nu ce vreti, sau sa-i adaugati pe Ymess...ca merge mai usor asa, decat sa bati drumul pana la mag.

 

Ce problema am eu cu MyMoto e ca au scumpit manopera la service si mie imi placea cum lucra Profesoru'...dar e prea scump acum pt mine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

experienta mea cu mymoto la smaeb a fost una buna mi-am luat o geaca de la ei ; mi s-au parut serviabili baieti cel puti cel care m-a ajutat pe mine un tip cu o bandana pe cap.......

 

off topic : stie cineva cand se deschide magazinul din cotroceni am inteles ca este inchis cateva zile dupa smaeb ?\

 

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in spiritul topicului de anul trecut cu "bisnitarul de la ducati" :D, deschid si eu unul anul asta.(...)

 

Stimate unnamed.

Intai si intai: Da... tipul avea dreptate, bujile iridium nu te ajuta cu nimic, ba din contra ti-ar fi cauzat un prejudiciu patrimonial, iar portofelul tau suficient de plin ar fi devenit cu siguranta mai 'incapator'. Astea toate fara ca investitia sa-ti transforme motoreta intr-un cal alb care tocmai a ingurgitat o tava de jaratec, si in esenta tot cu un ntv rosu te0ai fi ales.

Banuiesc ca acum deja te simti ofensat ca ai fost persiflat?

 

Pana aici omului ii datorai un 'multumesc frate' nu o banana infipta-n spate adresata public pe forum. Ai fi fost mai multumit sa-ti spuna... nu am aici da vino luni la magazin ca-ti dau reducere la ele 5%, si-ti baga pe gat niste bujii scumpe de care tu in calitate de consumator final nu aveai nici o nevoie?

 

Prietene... nu cred ca omu ala te-a luat de mana sa te dea afara din stand, caz in care nemultumirile tale ar fi fost pe deplin justificate, nici nu ti-a dat doua perechi de palme ca ai avut tupeul sa ii strici somnul de frumusete si desi mi-e greu sa intuiesc tonul discutiei din scrierea ta, am o curiozitate: tu te-ai odihnit bine vineri seara? esti sigur ca nu treci printr-un moment mai dificil al existentei tale? Pentru ca oamenii acolo, consilieri angajati samd sunt printre altele motociclisti. Cu siguranta cel care ti-a raspuns, doar pentru ca tu aveai casca si genunchiere, nu stia ca ai o perioada emotionala mai dificila. La Mymoto am vazut casti echipamente uleiuri si alte chestii de genul, nu parfumuri fine si lumanari de aroma terapie. Nu crezi ca ar fi fost mai la indicat sa te duci la spa in weekend in loc sa vii la salon? Imi cer scuze, iar te-am persiflat. Apropo ai vazut ca au niste casti roz sidefat? N-ai incercat sa probezi una? poate-ti mai trecea din suparare.

 

N-am avut rabdare sa citesc tot dar am vazut cativa lupi moralisti care striga cat pot ei de tare HUO!!!

Haideti sa va spun si eu. Intai si-ntai standul Mymoto de anu asta mi s-a parut mai reusit decat cel de anul trecut, iar oamenii de-acolo au facut o treaba beton! Vad ca s-a impamantenit sportul national in care lumea arunca cu noroi ca salonu e talcioc, ca expozantii o sug si Romania e de rahat. N-am auzit pe nimeni sa spuna ca, de fapt salonul este oglinda motociclistilor printre care te numei si tu si eu si toti ceilalti. Ca marea majoritate vin la salon dupa chilipiruri si toti au pretentia ca daca au platit cei 10 roni la intrare ar trebui sa plece de-acolo cu doua hostese tzatzoase, sa dea patru motorete noi pe-o roata, cineva sa le lustruiasca ciocanu mare si greu de la atata motociclism si sa se noteze in cartea de aur a magazinului ca Gheorghe a trecut pe-aici si a fost cel mai cool. Mult prea putini sunt cei care apreciaza faptul ca de niste ani de zile salonul aduna sub acelasi acoperis un numar de expozanti, gasesti o sumedenie de chestii pentru care altminteri ar trebui sa umblii de nebun si ai ocazia sa probezi si aia si aia si ailalta si sa poti alege in cunostinta de cauza. Chiar am merita sa avem un an fara salon! fara bisnitarii de la ducatti fara arogantii de la mymoto samd samd samd.

Anul trecut am ajutat niste amici din provincie first timeri la salon, mai mici dar foarte entuziasti, si am simtit pe pielea mea salonul de partea cealalta a fileului. Iti spun eu prietene... back breaking work. Si am avut parte de oameni ca tine si te asigur ca sunt tare nasoi. E foarte comod sa iti urzici laleaua si sa ti-o scarpini pe forum. Esti radiografia umblatoare a motociclismului romanesc. Cu parerea la accidente trebuie sa-ti mai dai si esti de-acolo!

 

Si eu sunt un client mymoto si sunt foarte multumit de ei. De cate ori am avut intrebari sau nelamuriri in materie de piese feedbackul de la 'piese@mymoto.ro' a venit promt, mereu la obiect si cuprinzator, toate comenzile au venit la timp, oamenii au fost mereu cinstiti si mi-au zis ce pot face dar mai ales ce NU pot face, niciodata n-au vrut sa ma agate cu banii si pe urma 'mai vedem noi', cand a fost cazul mi-au schimbat bateria care era in garantie fara comentarii si rahaturi gen 'baaa da vii la mine fara certificat de ventil si acordu parintilor scris?'. Am calcat de multe ori pragurile de la cotroceni si baietii de-acolo sunt SUPEROK, si i-am recomandat si altor amici care au fost la fel de multumiti. Din pacate un motociclist cu simturi fine care ia cu polonicu pe forum face umbra pe nedrept unui magazin si unor oameni decenti care isi fac treaba, si pana acum n-am vazut sa se inghesuie si cei multumiti de ce-au vazut la mymoto la salon si la magazinele din tara sau din controceni. Asa ca draga 'Cel fara de nume' esti un om de omenie!

 

Bravos natiune, halal sa-ti fie.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vede ca nu ai nici cele mai elementare notiuni de lucru cu clientii, cu publicul. vanzatorul de la magazin nu vreau sa fie tovarasul meu de bere. alte comentarii nu o sa fac pentru ca oricum 3 sferturi din ce ai scris este pe langa subiectul pe care am avrut sa-l ating.

 

 

+ nu ne fac ei un favor ca organizeaza salonul, noi le facem ca-l vizitam, macar cu asta sa ramai dupa ce citesti topicul. in rest, nu o sa mai raspund la postarile tale pentru ca imi dau seama ca nu am cu cine sa discut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faci mai dai si de cate unul ca el. Poti sa te duci in magazin si sa-l eviti ba chiar sa-i spui ca vrei sa vb cu colegul lui pt ca de obicei sunt cate 2. Pt o atitudine ca a lui nu merita sa nu te mai duci pe acolo mai ales ca ai mai cumparat cate una alta. Daca la alt magazin gasesti unul si mai rau....ce faci ? Ignora-l si gata... Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Imi voi incepe postarea printr-o afirmatie:

Am impresia ca UNII motociclisti din ziua de azi sunt niste domnisoare sensibile si nef#t#te. Scuze, am CONVINGEREA ca unii motociclisti din ziua de azi sunt niste domnisoare sensibile si nef#t#te, impresionate pana la lacrimi de mirosul florii de basina porcului, purtat de o pala de vant spre nasucurile lor sensibile.

 

Daca esti atat de stilat si ai astfel de asteptari, apai du-te, tata, si fa-ti cumparaturile pe Champs-Élysées ca pe aici pe la Romania, motociclistii mai vorbesc si nitel mai colorat si nitel mai tare, mai arunca si o gluma doua si asta fara nici un fel de apropos la persoana cu care poarta un dialog. Daca outele matale, scuzati, ovarele matale s-au simtit ofensate de asa ceva atunci in mod cert trebuie sa mergi nitel la spa, sa iti faci un masaj d’ala cu pietre fierbinti si sa iti aranjezi unghiutele si coafura la un stilist ca vad ca stai prost cu Feng Shui-ul si nu pari a avea fata de motociclist chiar si cu geaca, pantalonii, genuncherele si cizmele alea pe care zici ca le-ai carat dealungul istovitoarei plimbari prin expozitie. Probabil ti-ai rupt o unghie si incepusei sa mirosi a orice altceva decat parfumul tau Coco Chanel si te-ai impresionat de tonul baiatului de acolo. Deh asa patesc domnisoarele/simplii posesori de carnet si motocicleta.

 

Dupa cum mentionam mai sus, baietii respectivi nu cred ca vand parfum in Paris si nici nu sunt stilisti intr-un coafor. Sunt motociclisti si vand uleiuri si tot felul de produse din gama moto si in nici un caz nu ti se vor adresa dupa asteptarile dumitale de femeiusca si chiar nu am intalnit motociclisti sa se coboare si sa pupe in fund pe cineva pentru ca acel cineva contribuie la venitul lor. Motociclistii nu fac asa ceva, si sincer, personal, nici nu cred de cuviinta necesar sa faca acest lucru.

 

Din experienta pe care o am cu cei din Cotroceni, eu sunt extrem de multumit si in discutiile mele cu ei am avut parte si de glume si de rasete si de tonuri mai ridicate si de cuvinte mai colorate si asta din partea ambelor parti implicate in discutie si chiar si asa stimate domn, nu m-am putut plange de nimic pentru ca am plecat de acolo cu tot ce mi-a trebuit in materie de produse, sfaturi si informatii, ba chiar bine dispus in urma unei discutii motociclistice, barbatesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Imi voi incepe postarea printr-o afirmatie:

Am impresia ca UNII motociclisti din ziua de azi sunt niste domnisoare sensibile si nef#t#te. Scuze, am CONVINGEREA ca unii motociclisti din ziua de azi sunt niste domnisoare sensibile si nef#t#te, impresionate pana la lacrimi de mirosul florii de basina porcului, purtat de o pala de vant spre nasucurile lor sensibile.

 

 

my friend...acum cateva saptamani am fost la un salon dinafara relativ mare. mult peste siamb smaeb etc. la un stand super mare de echipamente am intrebat de o casca...si m-am dus spre ea. la care vanzatorul mi-a vorbit foarte urat. iti dai seama c-am plecat direct si m-am pishat si pe el si pe firma ce-o reprezenta.

deci vezi tu...atitudinea e totul, mai ales ca esti pus sa vinzi ''ceva'' . daca unu te lua pe tine la misto sau iti vorbea urat, ce faceai ? il pupai presupun...si-ti puneai ovarele-n cap. sau il pocneai, alta varianta romaneasca ;)

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cred ca mai poti sa dai exemple Bullet, de faze de genul acesta, sunt sigur....si ajungi sa te intrebi de ce ti se intampla toate tie???? Va ganditi ca poate voi sunteti cauza problemelor, sau a atitudinii vanzatorului fata de voi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost dupa niste ulei acum vreun an jumate la ei. Am fost surprins de modul de adresare la per tu a domnisoarei vanzatoare destul de tinerele. Nu mi-a displacut, ca m-am simtit si eu mai tanar dar sunt curios ce reactie ar fi avut daca o invitam la o cafea daca tot ne-am imprietenit si ne tutuim.

 

Alta faza a fost acum mai multi ani cand mi-am luat o maneta de frana si am asteptat dupa ea cam o luna. Am sunat eu sa vad ce se-ntampla si mi-a raspuns nenea ala ca maneta e venita de-o saptamana. Pai bine ma, nu ma anuntati si pe mine? :P

 

Eu cred ca totul tine de educatie. Am si eu de-a face cu tot felul de clienti si rar intru la amabilitati. Nu-s o floricica, chiar am repertoriu bogat la insulte, ironii sau injuraturi, dar cand vinzi ceva trebuie sa-ti pui frana la gura, de gandit poti gandi orice.

Eu altceva am de reprosat lu' MyMoto. Ca n-au un site decent si nu promoveaza ofertele. Trebuie sa auzi de la altii sau sa te duci la talci... pardon, targ. Suntem totusi in anul 2013.

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cred ca mai poti sa dai exemple Bullet, de faze de genul acesta, sunt sigur....si ajungi sa te intrebi de ce ti se intampla toate tie???? Va ganditi ca poate voi sunteti cauza problemelor, sau a atitudinii vanzatorului fata de voi?

 

nu chiar...a fost caz izolat, prima data pt mine. de obicei ofer respect si astept la fel. ca si in cazul initiatorului feedbackul a fost...naspa.

ma gandesc ca defapt problema la noi e asa... unii nu stiu sa se comporte ca si vanzatori si pe cealalta parte inca avem de invatat la ce ''ar trebui'' sa ne asteptam de la un vanzator.

 

omu a vorbit, la fel ca si mine de saloane...nu de coshmelia din spatele blocului. une ''ce vrei bah ? - imi trebe o bujie coae, ai ?'' nu-si au locul...

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vesnica problema cu opiniile clientilor despre cei cu care interactioneaza.

dupa ce esti super ok cu n persoane si calci stramb cu una singura vei fi "judecat" pentru exact acel un caz...

 

daca imi sar toti (sau majoritatea) in cap ca ei nu au sesizat chestia asta cand intra la mymoto, ca problema e la mine si sunt eu prea sensibil, atunci promit sa sterg topicul in termen de 7 zile, ca sa nu le fac reclama proasta degeaba...

de curiozitate... cum o sa stergi topicul??? nu se poate...

 

si un pic de generalizare in titlul topicului, nu?

nu mergea mai bine "arogantul de la ..." ???

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Din cate am inteles, situatia s-a rezolvat foarte elegant.

Ce pot eu sa spun despre experienta de la standul lor este ca a fost de nota 10.

Mi-am cumparat o casca pe care mi-au picat ochii din prima clipa si pe care credeam ca nu mi-o permit. Totusi, am vorbit cu 2 tipi de acolo care au fost super amabili si care chiar parea ca se pricep la ce-mi explica. In final am plecat foarte multumit cu o casca super frumoasa (x-lite 802 c. checka replica pentru curiosi), cu o mica reducere + un spray de lant din partea "casei". Topic-ul poate fi inchis :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepand cu anul viitor, la intrare la SMAEB, o sa fie statuia lui unnamed , in fata careia se vor inchina toti expozantii

 

:lol:

 

vesnica problema cu opiniile clientilor despre cei cu care interactioneaza.

dupa ce esti super ok cu n persoane si calci stramb cu una singura vei fi "judecat" pentru exact acel un caz...

 

de curiozitate... cum o sa stergi topicul??? nu se poate...

 

si un pic de generalizare in titlul topicului, nu?

nu mergea mai bine "arogantul de la ..." ???

 

de sters, ma gandeam sa dau edit si apoi cu backspace-ul sau sa rog un moderator sa o fac, dar dupa cum am vazut, nu este cazul.

cat despre titlu am folosit la plural pt ca erau cel putin 2 dupa cum am povestit in deschiderea topicului si oricum, mi-am facut mea culpa cu titlul si am rugat moderatorii sa-l modifice cu "pareri despre MYMOTO" dar se pare ca se lasa asteptati.

 

cat despre postarea lui metalghost, nu o sa fac alte comentarii decat ca este una tipica de persoana care afiseaza o alta personalitate in spatele tastelor si alta (sa speram) in realitate, care face afirmatii despre persoane (despre mine in cazul asta), fara nici cea mai mica idee despre ce sau cine vorbeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu puteai sa rezolvi direct si pe loc problema la momentul producerii evenimentului...?!

"Tu cu cine crezi ca vorbesti? " etc

 

Nu te inteleg, pe moment taci si inghiti apoi dai in hepatita ca vai ce umilit ai fost...lipsa de barbatie as zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu puteai sa rezolvi direct si pe loc problema la momentul producerii evenimentului...?!

"Tu cu cine crezi ca vorbesti? " etc

 

Nu te inteleg, pe moment taci si inghiti apoi dai in hepatita ca vai ce umilit ai fost...lipsa de barbatie as zice.

 

 

 

era si avarianta asta, dar, sa fim seriosi, discutiile de genul asta nu duc nicaieri. e minunat de cand cu internetul asta si dupa cum se vede, functioneaza, se iau masuri. inainte angajatii/patronul ar fi putut sa bata jumatate din clienti, cealalta jumatate tot ar fi revenit.

nu pot sa zic si nu am zis ca am fost umilit.

 

E oare interesat cineva sa auda si versiunea "arogantului" ?

 

da, eu sunt interesat. de la inceput am zis ca astept si o parere de la mymoto, care a venit pe calea actionarului principal, dar nu ar fi rau sa auzim si parerea celor vizati direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era si avarianta asta, dar, sa fim seriosi, discutiile de genul asta nu duc nicaieri. e minunat de cand cu internetul asta si dupa cum se vede, functioneaza, se iau masuri. inainte angajatii/patronul ar fi putut sa bata jumatate din clienti, cealalta jumatate tot ar fi revenit.

nu pot sa zic si nu am zis ca am fost umilit.

 

dimpotriva, dialogul este singura cale rationala de rezolvare a unui conflict.

trebuia sa-l intrebi direct daca te ia peste picior sau care-i faza, sa-i spui ca afirmatia lui te-a deranjat si sa clarificati lucrurile pe loc. nimeni nu vrea sa jigneasca intentionat, mai ales in conditiile date.

 

tu chiar crezi ca intereseaza pe cineva in mod serios patania ta mai ales daca nu e confirmata de experienta personala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...