Sari la conținut

Smenarii de la anvelopemoto.


aladin1
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Daca schimbarea a fost facuta intentionat - mentalitate de nemernici.

Nu inteleg totusi atitudinea unora care il blameaza tot pe initiatorul topicului :blink: .

Daca vanzatorii in cauza sunt cinstea intruchipata nu se plang de initierea topicului ci platesc returul gumei omului + transportul uneia 2013 catre el si costul operatiunilor de vulcanizare.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 308
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aladin are dreptate. Cand a dat banii pe ele, a platit 2013. Cand le-a dus acasa, avea 2012. A fost inselat. Daca nu e asa de mare diferenta, de ce i-au schimbat guma cu una 2012? Probabil pentru a vinde tot un 2013 altui client, care a specificat ca vrea 2013.

Urat gest, foarte urat!

Aladin, sper ca ti-ai invatat lectia. In tara asta nu poti sa ai incredere in nimeni, asa ca e bine sa te adaptezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iubitule am precizat ca nu sunt disperat dupa cifre.. ma deranjat gestul ca am fost corentat ca un pusti cordit.

 

 

Cand am vb la tel tine una si buna ca nu m-am uitat le ele.. cand le-am luat. PAI DIN MOMENTUL IN CARE PLATESC 2013 SI IMI DAI 2013 LE ASEZAM FRUMUSEL UNDEVA .. SI LE LUAM DIN UNDEVAUL ALA ALTFEL.. DESPRE CE VORBIM ? NU ESTE CLAR !!!!

 

NU MA DERANJEAZA CA SUNT 2012 DE CRACIUN.. CI GESTUL IN SINE, NU EXISTA GRESEALA, AMETEALA, ETC. DOAR A MAI SCAPAT DE UN DOT BATRAN.

 

ANUL TRECUT AM LUAT DE LA EI GUME ULEI FILTRU ... TOTUL PERFECT.. DOAR CA ACUM A FOST UN MIC DERAPAJ.

stai linistit frate,ca nu ai luat plasa decat un pic.

eu cand am cump kit ul bixenon din prostia mea crasa,si prea mult bun simt(vanzatoarea tocmai se aseza la masa) am mai platit suplimentar un releu (la un pret care a fost 25 % din pretul total) pe motiv ca am zis sa nu deranjez femeia ft tare .

cand sa fac montajul.....pla releu!

aia e .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios ce se intampla daca nu postam aici.. !!!! Cat de serios eram tratat.

 

Stau de 6.. sunt cel mai precaut om pe care il cunsc.. am crescut intre hoti si cu.r.ve , doar ca gumele au fost asezate exact in acelas loc de parca nu se atinsese nimeni de ele si nu m-am gandit o clipa ca se " ratacesc" pe acolo. A fost ceva foarte sigur in mine de nu m-am uitat.

 

Nu le-am dus la masina sa nu le vada vre-un disperat spargea geamul si le fura.. cam asa sunt.. foarte atent la detalii si precaut doar ca in momentul ala nici nu puteam sa ma gandesc la un mic.. vexel, nu eram la mine in Buzau la talcioc.

 

Oricum faptul este consumat, nu este cine stie ce problema, sa le uzez sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ii inteleg pe cei care le tin partea indirect!

daca eu platesc anul 2100 pai 2100 vreau sa fie!

unii nu inteleg de faptul ca nu diferenta de 2sapt l-a deranjat ci gestul foarte urat!

sunt banii omului si daca vrea 2013 pai 2013 sa fie nu altceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-e greu sa cred ca ti-a schimbat produsul vandut, asa cum imi e greu sa cred ca nu a vrut sa-ti schimbe in dot13 daca asta ai cerut, sigur pretul era acelasi in cazul tau, probabil le-ai montat si ai mers cu ele.

personal recomand anvelopemoto.eu fiind pe deplin multumit atat de profesionalism, calitate, pret cat si de corectitudine.

am fost de fata in 2-3 randuri si ce am vazut, am mai vazut in rare ocazii. basca ca am plecat dupa un montaj (ales cauciuc mai sus un pic) cu o datorie la ei de vre-o suta lei, pe care mi-a zis ca o pot plati cand mai am drum pe acolo, nu neaparat a doua zi cum promisesem. mentionez ca ce spun, spun ca simplu client, neavand nici o legatura cu ei.

lumea asta moto e destul de mica, iar seriozitatea e un 'must', mai ales unde trebuie sa ai vanzari mari pentru a avea preturi mici.

e usor sa arunci cu noroi.

poate mai posteaza aici din cei ce si-au luat caucioace si care si le-au montat tot la ei, nu 'cei din auzite' si nici 'pafaristii'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-e greu sa cred ca ti-a schimbat produsul vandut, asa cum imi e greu sa cred ca nu a vrut sa-ti schimbe in dot13 daca asta ai cerut, sigur pretul era acelasi in cazul tau, probabil le-ai montat si ai mers cu ele.

personal recomand anvelopemoto.eu fiind pe deplin multumit atat de profesionalism, calitate, pret cat si de corectitudine.

am fost de fata in 2-3 randuri si ce am vazut, am mai vazut in rare ocazii. basca ca am plecat dupa un montaj (ales cauciuc mai sus un pic) cu o datorie la ei de vre-o suta lei, pe care mi-a zis ca o pot plati cand mai am drum pe acolo, nu neaparat a doua zi cum promisesem. mentionez ca ce spun, spun ca simplu client, neavand nici o legatura cu ei.

lumea asta moto e destul de mica, iar seriozitatea e un 'must', mai ales unde trebuie sa ai vanzari mari pentru a avea preturi mici.

e usor sa arunci cu noroi.

poate mai posteaza aici din cei ce si-au luat caucioace si care si le-au montat tot la ei, nu 'cei din auzite' si nici 'pafaristii'.

Pai ti-a zis omul ca nu zice ca e regula, si ca a fost multumit de ei.

Si eu am fost si sunt multumit de ei, si chiar in urma citrii acestui topic, tot de la ei o sa iau, caci au preturi bune, stocuri si montaj cu echilibrare.

 

A fost un semnal de alarma ca pe viitor sa fie mai atenti si vanzatorii si cumparatorii, atata tot.

Din ce vad eu scopul e imbunatatirea serviciilor, nu smiorcaiala, sau aruncatul cu noroi si chiar cred ca aia daca au facut intentionat magaria, pe viitor nu o sa o mai faca.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate a facut o greseala vanzatorul. Eu am luat anul trecut 2 cauciucuri fata/spate si cat mi-a facut factura mi le-a pus jos langa alte 2 (acelasi model). Am luat factura si cauciucurile si cand am ajuns la masina mi s-a parut ceva dubios. Cand am verificat ala de spate era de 180, eu avand nevoie de 160. M-am intors si le-am luat pe cele bune. Poate a fost acelasi lucru si la tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pentru noi, vizitatorii, targul incepe vineri(10-20) si se termina duminica(10-18).

Pentru cei care expun incepe uneori miercuri(pt.cei care vin din tara)si probabil joi pt.ceilalti si tine pina luni, de la 8 dimineata la 9 seara in fiecare zi, mai putin duminica cind se sta pina dupa miezul noptii sa-si stranga catrafusele, de cele mai multe ori treaba se intinde si luni dimineata.

Se munceste zile integi in stres si oboseala, nu apuci sa mananci decit pe genunchi, pt.ca trebuie sa fi tot timpul zambitor si dragut cu clientii..tot timpul cu ochii in patru sa nu-ti fure "vizitatorii" din standuri..

Prin natura indeltnicirii cunosc destui expozanti si stiu ce agitatie si oboseala este pe ei, abia asteapta sa se termine nebunia cu Smaeb-ul.

Ceea ce vreau sa spun este ca in conditiile astea se poate gresi destul de usor, toti vrem sa fie draguti si amabili, dar nu le gasim scuze daca produc vreo incurcatura sau primim un raspuns care pe noi nu ne satisface!

Nu spun ca nu ai dreptate sau ca nu s-a intamplat asa, daca au facut-o cu intentie sunt intr-adevar de blamat..

Tot prin telefon se rezolva, vorbeste direct cu patronul sa-ti returneze o parte din bani sau la urmatoarea tranzactie sa-ti faca un discount mai serios, nu cred ca nu te poti intelege in vreun fel si abia apoi iti spui nemultumirile aici..

 

Oamenii sunt negustori si vor sa vanda, nu sa dea tepe, am luat de la ei si o sa mai iau in continuare, am recomandat si toti au fost multumiti la randul lor.

 

Apropos, din ce stiu au cele mai bune preturi de pe piata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Feriti-va si de cauciucuridirect.ro, la ei cauciucurile cu vechime intre 3-5 ani sunt considerate brand nou, raspunsul asta mi la dat in continuu pana cand am constatat ca e TEAPA sigura sa iau de la ei cauciucuri. Mai jos e raspunsul lor cu asociatia federala din congo si uzbekistan.

 

A si daca cauciucul sta se imbunatateste miraculos.

 

am luat de vreo 3 ori de la cauciucuridirect.ro (cauciucurimoto.ro, delticom) si de fiecare data dot-ul era din anul precedent, adica in aprilie 2010 am primit dot de la jumatatea sau sfirsitul lui 2009. nu stiu de ce au scris in emailul catre tine treaba aia cu 3-5 ani daca ei vind cauciucuri cu dot vechi de maxim 1 an, si-au batut singuri cuie in talpa. oricum eu am fost multumit de ei.

 

la fel de multumit am fost si de anvelopemoto.eu, am luat in aprilie 2013 si dot-ul a fost din 2012.

 

in primavara lui 2011 un amic a comandat din cipru (aveau preturi bune) si am luat si eu odata cu el ca sa iesim bine la transport. dot-ul era din 2010.

 

eu vad ca toti au dat dot rezonabil, nu mai vechi de un an. pentru mine e suficient. daca insa un alt client specifica ceva si i se schimba produsul dupa plata asta nu e frumos; eu as da vina totusi pe greseala si nu rea intentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 categorii de motociclsiti, unii pentru care la 6 ani abia s-a facut cacuciucu bun si ieftin, si altii care au pretentia sa vina cauciucu/; fumegand de la fabrica :))

Las-o incolo de treaba, e diferenta de cateva luni, si asa in 2-3 ani ar trebui sa-l uzezi fizic, nu moral. Sau iti place cu mobra in fata terasei de primavara pana toamna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I.U.V din clipa in care vad chelnerul ca stranuta cu muci in ciorba nu mai bag in gura si orice ar spune este egal cu 0 , Am fost cu inca doi prieteni care stiu detalii mult mai exacte decat mine.. chiar am avut o discutie despre dot cu tipa aia, ambele gume erau 1113, a facut o prezentare gen teleshopping.

Nu mai puteam face nimic deoarece aveam motocicleta demontata cand am vazut simteam nevoia sa ma duc pe jos la Bucuresti, si nu am considerat ca merita deranjul, moftul meu PLATIT dar gestul fusese facut, era consumat, daca-i dau o palma sotiei degeaba ii spun dupa ca o iubesc,palma ramane data.

 

Am scris si aici deoarece am dat piept cu o nedreptate, NU EXISTA RAVASIT, NU EXISTA AGLOMERATIE, NU S-A VANDUT UN TIR DE GUME SA LE INCURCE, CAT AM DAT EU TURE NU MAI CUMPARASE NIMENI NICI UN CAUCIUC, NU EXISTA GRESEALA SA FIM SERIOSI, DACA INSISTAM CU GRESEALA NU MAI VORBIM, TOTUL ESTE REAL TRAIT PATIT.

 

Nu vreau sa arunc cu noroi, cumpar si alta data de la ei.. dar au fost foarte siguri ca in cel mai rau caz imi trimite unul prin curierat si totul ramane ingropat,

 

La telefon tu nu incerci sa convingi clientul ca nu conteaza daca este 2012,( conteaza sa scapi de ele prin orice metoda si la un pret foarte bun daca se poate maxim) nu cer un kg de ceapa si vanzatoarea ma lamureste ca merg si cartofi in loc de ceapa.. Tot avea impresia ca vorbeste cu un tugulan care miroase a lapte, pana am zis ca ei din politete sa inchid telefonul.

 

Inteleg ca sunt multe voci care vor sa spele rusinea, dar nu este cazul, nu este nici o rusine oameni buni, suntem noi Romanii peste tot, este normalitatea de zi cu zi, gazele de pe conducta sunt jumatate aer, branza este plina de apa, portofelul cumparat ca a fi din piele din magazin cu pretentii este vinilin ordinar, benzina de 95 este de 90 si asa mai departe, doar ca ..... atunci cad patesc ceva este dreptul meu sa spun.. nu sa tac ca se supara vanzatoarea pe mine si nu-mi mai cersesc salutul de sluga.

Marcone esti foarte glumet "praz contry"

dragutule eu termin un set pe sezon, nu merg cum mergi tu cu v strom-ul si am nevoie de gume lipiciose sa nu mor, nu le apuca 3 ani (v-strom urmatoarea mea motocicleta dar cea cu abs) pot sa dorm foarte linistit daca este putintel mai batran singurul loc unde mai conteaza daca este batran este aici pe forum.

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cea mare este GESTUL vanzatorului,ce sa ne mai pierdem in detalii.Nu conteaza diferenta de cateva saptamani,conteaza ca odata ce a fost dragut si a acceptat sa le tina pana ce cumparatorul mai se plimba pe la salon,trebuia sa fie suficient de dragut si sa nu umble la ele.

Din pacate aceasta este atitudinea majoritara a vanzatorilor din piata moto si nu numai(prosteala pe fata).Din bun simt puteau macar sa-si ceara scuze aici pe forum.

Editat de Silviu1977
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul corect si suta la suta de acord cu tine cu o singura exceptie :)

Daca tot esti nemultumit, si din cate am citit ai fost si foarte nervos pt ce ti s-a intamplat...

cumpar si alta data de la ei

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nervii mei s-au terminat dupa montajul pe motocicleta, de obicei prefer sa cheltui eu niste bani (alta situatie) doar sa-i arat ca-s mai al dreq ca el, dar in situatia asta era foarte greu, nu stau sa demontez motocicleta de 10 ori, si m-am razbunat aici.. sa afle toata tara. nu stau nervos toata viata. Alta data am sa fiu si mai atent.

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane, relax putin ca shmenul si tzeapa n-au fost chiar asa de smen si tzeapa. Si eu am colaborat cu ei si m-am inteles foarte bine. Nu as putea sa-i numesc smenari. Ba din contra.

Calea corecta ar fi, daca nu ai fost multumit, sa incetezi "contractul"... mare branza! :) Da-o dracu de victimizare!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

stiu ca ceea ce urmeaza sa zic nu are nici o legatura cu cele discutate aici, doar ca cei de la anvelopemoto.eu nu prezinta garantia promisiunilor facute, am comandat 2 gume in data de 14.03, comanda care trebuia finalizata in 2 saptamani conform spuselor lor.

de atunci ii sun saptamanal sa ii intreb care e starea comenzii si nu fac decat sa-mi spuna "saptamana viitoare sigur ajung la dumneavoastra" sau (mai nou au varianta) "mainea ajunge transportul in tara, urmeaza sa va contactam".

ok inteleg ca ei practica niste tarife mai mici si sunt cam cei mai accesibili de pe piata, dar asta nu ii indreptateste cu nimic sa-si bata joc de clientii lor si efectiv sa te minta in continuu timp de o luna.

vreau sa spun ca in nenumaratele discutii telefonice pe care le-am purtat nu si-au cerut nici macar odata scuze pentru intarziere, poate gresesc dar atitudinea lor mi se para putin aroganta, de parca ai cere ceva de pomana, nu contra cost.

 

 

P.S. seriozitatea trebuie sa fie pe primul loc atunci cand vrei sa vinzi

 

 

iar ce s-a intamplat cu gumele lui aladin1... nu as spune decat atat (parafrazandu-l intr-o mica masura pe mircea badea): traim in Romania si aici se fura in continuu

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in romania cauciucurile oricum sunt mai scumpe ca si afara.mi-am cumparat 2 cauciucuri bridgestone in elvetia si sunt mai ieftine cu un milion pe bucata decat aceleasi cauciucuri la noi in tara. Au romanii bani ce dracu!! :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aladine aladine.. ti'am vazut multe postari slabe pe forum, dar asta deja intrece masura.

 

Faci reclama proasta la niste oameni care CHIAR FAC TREABA. Smenari auzi. Nu ti'e mah rushine? Dupa ce ca'ti aduc ultimu' racnet de cauciucuri si la preturi mai mici decat au "baieti" de pe forum care nu platesc sedii, TVA si alte kkturi.. ii mai si faci "smenari".

 

Daca erau atat de "smenari", nu mai puneai guma pe mobra aia. Si apoi vii si latrii p'aici(aiurea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 comentarii:unul on si unul un pic off.

Legat de "smenarie" eu consider ca chiar a fost pacalit. Omul a recunoscut ca il doare mai putin ca nu e dot2013, tinind cont ca sint numa vreo 2 luni. Cel mai mult l-a durut la lingurica comportamentul omului/oamei. E simplu ca lumina zilei: a cumparat ceva, si i-au schimbat marfa cu altceva, punct si atit. Poate cei care zic ca "ce smen, ce teapa, nu e diferenta intre dec2012 si 2013", oameni buni si mai putin buni, e vorba in mare masura de comportament si in mica masura de caractericticile marfii. Voua v-ar conveni sa cumparati o marfa, sa o bagati in plasa, si cind plecati de la magazin sa va zica "stiti, ia sa ne dati inapoi marfa, ca va dam in locul ei alta doar cu putin mai veche". V-ar conveni?

Sunt 2 posibilitati: fie blonda intradevar a fost blonda si a incurcat borcanele (caz in care ar fi fost mult mai ok sa isi puna cenuse in cap cind a sunat musteriul si si-a spus necazul), fie venise alt client intre timp, cu cerinte expresa pt dot 2013, ei nu au mai avut, i-au dat din marfa platita si aflata la pastrare, pe ideea "lasa ca il aburim". Daca a fost asa, trebuiau sa ii spuna din start omului cum sta problema, si sa ii bage ceva promo , ca sa ii mai calmeze nemultumirea omului (ceva acolo, un spray mic mic de lant, o laveta de visor de casca, un spray de goange, orice, care sa arate ca nu sint chiar nesimtitori).

 

In alta ordine de idei, cind mi-am schimbat eu caucioacele, am cautat pe net prin tara pina mi s-au facut ochii de broscoi. Diferenta de preturi de la cer la pamant pt aceleasi cauciucuri, intre diferiti comercianti. Si tot cautand am dat de o firma de afara (depozit din germania parca) , care avea si site in limba romana, care mi-a livrat la usa cauciucele, la preturi mai mult decit decente (nu dau numele aici, ca sa nu fiu acuzat ca fac reclama pro sau contra cuiva..pot da pe pm) si pot sa spun ca si in momentul de fata au preturi mai bune (la ce ma interesaza pe mine, pt ca nu am facut comparatie intre mai multe cauciucuri) fata de ce am gasit pe piata la noi (am cautat acum, de curiozitate, si m-am convins de asta..e drept, am cautat numai 15 minute, dar nu mi-a trebuit mai mult).

De exemplu la mobra mea setul ma costa 209 euro, la "smenari" costa 235 euro (am dat doar exemplu "smenarilor" pt ca ceva lume spunea aici ca ei ar avea preturi bune la cauciucuri).

E drept ca "nemtii" cer in plus 35 euro livrare pt pachetul ce contine 1-3 anvelope, si costul total poate ajunge la 245, dar le livreaza la usa domiciliului (prin curier),pe cind la "smenari" nu am gasit cit costa transportul (daca costa)...plus ca daca la "nemti" se cupleaza persoane sa se ia 3 cauciucuri, mai scade din pretul de transport/bucata (cum am zis, eu am dat 35 euro/2 bucati, dar puteam sa iau 3 bucati la acelasi cost de transport).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios ce se intampla daca nu postam aici.. !!!! Cat de serios eram tratat.

 

Stau de 6.. sunt cel mai precaut om pe care il cunsc.. am crescut intre hoti si cu.r.ve , doar ca gumele au fost asezate exact in acelas loc de parca nu se atinsese nimeni de ele si nu m-am gandit o clipa ca se " ratacesc" pe acolo. A fost ceva foarte sigur in mine de nu m-am uitat.

 

Nu le-am dus la masina sa nu le vada vre-un disperat spargea geamul si le fura.. cam asa sunt.. foarte atent la detalii si precaut doar ca in momentul ala nici nu puteam sa ma gandesc la un mic.. vexel, nu eram la mine in Buzau la talcioc.

 

Oricum faptul este consumat, nu este cine stie ce problema, sa le uzez sanatos.

Aladine, esti o mare figura, frate! Trecand peste necazul tau, pt care imi pare rau , am ras de mi am blocat maxilarul.., cu precautia ta! tre sa bem o bere odata sa ti alini durerea. bafta.., altadata.

 

Sunt 2 categorii de motociclsiti, unii pentru care la 6 ani abia s-a facut cacuciucu bun si ieftin, si altii care au pretentia sa vina cauciucu/; fumegand de la fabrica :))

Las-o incolo de treaba, e diferenta de cateva luni, si asa in 2-3 ani ar trebui sa-l uzezi fizic, nu moral. Sau iti place cu mobra in fata terasei de primavara pana toamna?

He, he., eu mi am luat un caucioc 'nou-nout' da cu dot 2008.., n-are nici pe naiba.., la celelalte motoare aveam cauciucuri cu dot ul sters de la atata uzura si ani vechime! Da faza este si ramane de cacao, oricit am incerca sa o mai cosmetizam.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......... RUSINEEEEEE !

 

Subscriu la cele scrise de aladin1 ! Am fost lasat in c...uru gol dupa ce am plasat o comanda online pentru o anvelopa fata acum 2 saptamani ce aparea ca fiind in stoc. Am asteptat o saptamana sa-mi ajunga si nimic. Am revenit ieri cu un tel la ei ca sa aflu ca de fapt comanda mea nici nu a fost bagat in seama! Cauciucul nu era in stoc la ei ci in germania, nu a fost adusa insa in sistemul lor comanda aparea ca "LIVRAT". Si toata tigania asta dupa ce lunea trecuta m-am repatat de nenumarate ca am nevoie neaparat de cauciuc pana joi (azi) ca maine plec la un drum mai lung. Total total neseriosi si repet si eu ......RUSINEEEEEE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...