Sari la conținut

Smenarii de la anvelopemoto.


aladin1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 308
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am luat set dunlop gpracer de la motoemotion cu 50 de lei mai ieftin decat la anvelopemoto.eu si transport inclus.

aici cred ca este destul de greu de comparat preturile daca nu stim si cand au fost produse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mi se pare, sau promotiile de pe anvelopemoto.eu is niste vrajeli de 2lei? Adica au urcat preturile anvelopelor Michelin si Dunlop, astfel incat aplicand reducerile rezulta tot preturile de anul trecut?

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare, sau promotiile de pe anvelopemoto.eu is niste vrajeli de 2lei? Adica au urcat preturile anvelopelor Michelin si Dunlop, astfel incat aplicand reducerile rezulta tot preturile de anul trecut?

 

Nu e inventat de ei acest sistem de false reduceri :)

Cel mai evident a fost la "black friday" cand multe magazine prezentau reduceri la preturi umflate artificial.

Deci nu cred ca pot fi acuzati decat ca s-au aliniat trendului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare, sau promotiile de pe anvelopemoto.eu is niste vrajeli de 2lei? Adica au urcat preturile anvelopelor Michelin si Dunlop, astfel incat aplicand reducerile rezulta tot preturile de anul trecut?

 

Acele reduceri apar inca de anul trecut.

De exemplu, eu am urmarit de prin septembrie 2013 un set de michelin road 3 si de atunci era trecuta reducere 30%.

Am luat setul de anvelope saptamana trecuta de la ei cu acelasi pret si aceeasi reducere din sept 2013.

Oricum un set de road 3 la 1250 lei e un pret foarte bun. Nu am gasit la alt comerciant setul la acest pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am apelat de doua ori la ei si au fost ok

 

la presiunea din pneu nu se prea pricep...imi baga pe spate 2.9 cand eu am insistat sa`mi puna 1.9...nu m`a lasat sa plec d`acolo fara 2.5...mi`am facut presiunea singur

Si bine ti-au facut, foarte rau ca ti-ai "facut presiunea singur :

 

http://www.metzeler.com/site/uk/products/tyres-catalogue.html

 

2,9 spate e correct

2,5 fata e corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si bine ti-au facut, foarte rau ca ti-ai "facut presiunea singur :

 

http://www.metzeler.com/site/uk/products/tyres-catalogue.html

 

2,9 spate e correct

2,5 fata e corect

 

vbesti in necunostiinta de cauza...

 

vorbim de niste michelin power supersport 2ct+ cu care am mers numai la targu secuiesc - bozoro

2.9 cat imi puneau ei era presiunea maxima de exploatare cu motoreta incarcata la full cu tot cu pasager

 

presiunea se face in functie de conditiile meteo, suprafata si sil de mers - nu poti sa mergi in septemberie octombrie cu 2.5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vbesti in necunostiinta de cauza...

 

vorbim de niste michelin power supersport 2ct+ cu care am mers numai la targu secuiesc - bozoro

2.9 cat imi puneau ei era presiunea maxima de exploatare cu motoreta incarcata la full cu tot cu pasager

 

presiunea se face in functie de conditiile meteo, suprafata si sil de mers - nu poti sa mergi in septemberie octombrie cu 2.5

Dar 1,9 cat ai spus tu ti se pare OK ?

Mi se pare cam mare diferenta fata de 2,9 indiferent de incarcare,stil si conditii meteo cu exceptia unor cazuri de offroad strict particulare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg cu 2.2 fata si 1.9 spate si merge foarte bine

"...merge foarte bine. " e un termen relativ, subiectiv, in functie de raider.

Presiunea recomandata +/- ceva( dar nu 1 atm) functie (vorba ta) de incarcare, meteo, drum,etc, asigura : aderenta deci siguranta,durabilitate, consum benzina in limite decente.

 

Peace : nu polemizam, fiecare face cum crede de cuviinta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2.2 fata 2.3 spate michelin.

o sa inchdi subiectul...fiecare pe barba lui

 

cu cat ai presiunea mai mare in cauciuc cu atat ai pata de contact mai mica cand ai motoreta aplecata pe viraj...dupa discutii si sfatuiri cu oameni priceputi am ajuns la 1.9

 

asfalt uscat si un sezon nou fara evenimente va urez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa inchdi subiectul...fiecare pe barba lui

 

cu cat ai presiunea mai mare in cauciuc cu atat ai pata de contact mai mica cand ai motoreta aplecata pe viraj...dupa discutii si sfatuiri cu oameni priceputi am ajuns la 1.9

 

asfalt uscat si un sezon nou fara evenimente va urez

http://www.referatele.com/referate/fizica/online10/Legile-frecarii-referatele-com.php

 

Legile frecarii:

 

-Forta de frecare la alunecare nu depinde de marimea suprafetei de contact dintre corpuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

-Forta de frecare la alunecare nu depinde de marimea suprafetei de contact dintre corpuri.

 

Daca imi permiti sa intevin:

Corect doar pentru - frecare uscata, solide nedeformabile (cvasi-nedeformabile). Se exclud orice dependente de timp.

Pentru asfalt-anvelopa nu se aplica aceleasi legi.

 

(Discutiile astea ar trebui mutate in topicul dedicat)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi permiti sa intevin:

Corect doar pentru - frecare uscata, solide nedeformabile (cvasi-nedeformabile). Se exclud orice dependente de timp.

Pentru asfalt-anvelopa nu se aplica aceleasi legi.

 

(Discutiile astea ar trebui mutate in topicul dedicat)

Probabil ca ai dreptate. Totusi, cuget ca presiunea recomandata de producatorul anvelopei +/- 10% (asta-i de la mine, fara pretentii...) este cea care confera optimul in ceea ce priveste capacitatea de franare, aderenta in general,fiabilitatea anvelopei, etc.

Exceptie bineinteles offroad-ul , drum neasfaltat cu sleauri si eventual noroi cat China, zapada,gheata,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...