Sari la conținut

Smenarii de la anvelopemoto.


aladin1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 308
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai sa va zic si eu ceva de bine de ei. Fara sa mai spun ca din 2010 cumpar de la ei, si intotdeauna am fost servit exemplar.

Cumpar in septembrie 2017 un set de gume pentru Suzuki Intruder C1800 inainte sa mi se duca cele de pe motor, pentru ca modelul asta suge ca femeia fara tatze, si cauciucuri neuzuale aduc in 10 zile. Spatele mi se duce cum preconizam, prin octombrie, si fata ma surprinde placut si pastreaza destula carnita pentru iernat.

In decembrie ma loveste criza de identitate si schimb brusc (dar dintr-o data) clasa si imi iau BMW K1600 GT, schimb pe schimb. Raman cu un cauciuc fata nou noutz, Metzeler Marathon 888. Scumput, marime putin ceruta as spune eu pt ca sunt putine motoretele cu 150/80/16 pe fata.

Deci trecusera cam 3 luni de cand cumparasem de la ei. Dupa ce incerc fara succes sa il vand cu pret mai mic ca la ei pe motoretism.ro, ma gandesc sa le propun un targ. Sa returnez cauciucul (care avea si abtibildul pe el, deci tipla), sa dau diferenta si sa iau un set de gume pentru noua motoreta. Trei zile mai tarziu luam micul dejun la umbra unui set de Michelin Pilor Road 4 GT (parca asa se numeste). Cafeluta, gogoasa, si o maslina din buric ca-n filmul ala cu Mickey Rourke.

 

A la votre! Raman clientul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va zic si eu ceva de bine de ei. Fara sa mai spun ca din 2010 cumpar de la ei, si intotdeauna am fost servit exemplar.

Cumpar in septembrie 2017 un set de gume pentru Suzuki Intruder C1800 inainte sa mi se duca cele de pe motor, pentru ca modelul asta suge ca femeia fara tatze, si cauciucuri neuzuale aduc in 10 zile. Spatele mi se duce cum preconizam, prin octombrie, si fata ma surprinde placut si pastreaza destula carnita pentru iernat.

In decembrie ma loveste criza de identitate si schimb brusc (dar dintr-o data) clasa si imi iau BMW K1600 GT, schimb pe schimb. Raman cu un cauciuc fata nou noutz, Metzeler Marathon 888. Scumput, marime putin ceruta as spune eu pt ca sunt putine motoretele cu 150/80/16 pe fata.

Deci trecusera cam 3 luni de cand cumparasem de la ei. Dupa ce incerc fara succes sa il vand cu pret mai mic ca la ei pe motoretism.ro, ma gandesc sa le propun un targ. Sa returnez cauciucul (care avea si abtibildul pe el, deci tipla), sa dau diferenta si sa iau un set de gume pentru noua motoreta. Trei zile mai tarziu luam micul dejun la umbra unui set de Michelin Pilor Road 4 GT (parca asa se numeste). Cafeluta, gogoasa, si o maslina din buric ca-n filmul ala cu Mickey Rourke.

 

A la votre! Raman clientul lor.

Sunt curios cum se comporta Metzler Marathon pe BMW.

Am pus pe Goldwing si au fost un dezastru.

Wobbling groaznic. Nu puteam sa las liber ghidonul.

O sa i le dau inapoi sa faca ce o vrea cu ele.

Am pus Bridgestone. In Austria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno,azi,dupa o saptamana de la expedierea anvelopelor si a camerelor de aer,a reusit sa-mi ajunga marfa.

Totul e ok,cu exceptia firmei de curierat DPD...

post-41801-0-94243800-1518446195_thumb.jpeg

post-41801-0-52210200-1518446212_thumb.jpeg

Editat de CHRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cum se comporta Metzler Marathon pe BMW.

 

 

Nu am fost eu clar, aveam Metzeler Marathon pe Intruder C1800. Pt BMW am Michelin Pilot Road 4 GT.

» Post actualizat in 22 Feb 2018 09:14

Ahaaaaa! si acum aflam cum ai pus manutzele si pe K1600GT :D

 

Troc se numeste. Iti dau mere, imi dai pere. Cu ambele dai in cufureala daca bei apa dupa.

Editat de AWD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mno,azi,dupa o saptamana de la expedierea anvelopelor si a camerelor de aer,a reusit sa-mi ajunga marfa.

Totul e ok,cu exceptia firmei de curierat DPD...

Da, hai sa va spun si experienta mea cu anvelopemoto.eu si cum dau ei vina mereu pe firma de curierat pentru brambureala care exista la ei in firma de ani de zile. Nu contest pretul, calitatea, etc, dar aiureala continua in care traiesc si sevesc clientii, cred eu ca pe termen lung le va aduce prejudicii.

Ii sun, imi raspund, imi spun ca ma suna inapoi cu o oferta, nu ma mai suna. Le dau mail, revin ei cu o oferta, doar pentru cauciucuri desi cerusem si consumabile, si se scuza ca sunt foarte ocupati, nu au sotcurile actualizate, desi pe site, apar produsele... In sfarsit, raman doar la cuciucuri si pun comanda. Dupa aproape o saptamana de linsite, sun la ei si aflu cu stupefactie, ca unul din cauciucuri nu este pe stoc si dureaza peste o saptamana sa soseasca. Ma obisnuiesc cu ideea si astept... Si astept, si astept si nimeni nimic, pana intr-o zi cand primesc mail ca produsul a sosit si urmeaza fi pus la curier. Mai stau vreo doua zile, fac programare la doctorul de cauciucuri, si nicio veste.... Verific AWB-ul si constat ca a fost emis dar nu a plecat coletul din firma. Sun, mi se spune ca o sa revina si ....surpriza, nu mai revin. Sun iar, se constata (zic ei) ca DPD curier a preluat produsul dar a uitat de el in depozit (Sic!!). Promit ei ca vor lua legatura cu curierul. Mai trec cateva zile, niciun semnal. Sun la ei din nou, acelasi text, verificam si va sunam. Normal ca nu suna si nu verifica nimeni. Sun eu la curier, si aflu (asa cum ma asteptam) ca a fost emis doar awb-ul de firma partener dar nu au chemat curierul si nici nu au predat niciun colet (awb-ul se emite de firma care vinde prin integrare in sistemul curierului). Sun inapoi la firma si intr-un final , am fost "pacalit" ca ei au trimis coletul dar curierul e de vina si l-au pierdut prin depozit. Culmea este ca dupa doua zile, se preda coletul, si ajunge la mine.... Hai ca pana aici nu a fost nimic... Mai vine un mail cu factura emisa. Surpriza, nu o pot descarca. Sun iar (mii de nervi) si pe loc, un baiat spune ca mi-a trimis un mail cu factura. Eu in fata laptopului nu primesc nimic... Le trimit mail, nu rapund, factura nu vine, ii sun si-mi spun ca eu sunt de vina ca nu am cont pe site. Imi fac cont, factura din suflet... Acum trageti si voi o concluzie dupa aproape 6 saptamani de chin si timp pierdut, asa se fac afacerile?

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat la ei in data de 10 aprilie a.c. un set de cauciucuri.

Pe 11 aprilie am primit de la ei mail cu vesti bune (dupa cum spun ei in mail), cum ca produsele se afla pe stoc!

Azi e 26 aprilie si inca e liniste. Niciun semn de la ei, de niciun fel. Tacere. Coafura #rezista!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un cost de 8-15lei in plus la transport ar fi,nu ar trimite cu alta firma curierat? Exemplu fan courier,cei mai seriosi dintre neseriosi,si ajunge a 2 a ,maxim a 3 a zi de la expediere

Editat de Robert Rmh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, 28 aprilie au expediat anvelopele. Mi-au spus ca vor ajunge dupa mini-vacanta de 1 mai, miercuri. O sa scriu cand le primesc.

Asfalt uscat tururor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare

 

Sa va povestesc ce am patit eu: am comandat un set de cauciucuri care apareau ca sunt pe stoc, in 06.04.18.

Pana aici ok. Am primit confirmarea comenzii. Iarasi ok.

Prin 25.04.18, dupa ce am incercat de cateva ori sa-i contactez telefonic, le-am trimis un mail sa aflu si eu ce se intampla cu comanda.In zilele urmatoare trimiterii mailului am mai incercat sa-i sun.

Dupa 5 zile primesc raspuns: cauciucurile sunt in curs de livrare de la furnizorul extern catre anvelope moto si ca voi fi contactat ulterior, inainte de livrare.

Astazi, 07.05.18 i-am sunat din nou de cateva ori. Credeti ca a raspuns cineva? chiar daca intimp ce sunam primeam mesajul ca apelatul e angajat in alta convorbire. Deci vedeau ca sun.

Nici dupa ce a terminat convorbirea, persoana respectiva nu a catadicsit sa raspunda.

Ca urmare le-am trimis un mail cu anularea comenzii.

Trageti si voi concluziile.

Incep sa ma simt vinovat ca i-am deranjat cu comanda mea de cauciucuri.

Nu asa se fac afacerile. Un amarat de raspuns cred ca eram indreptatit sa il primesc. Si "Ba (cuvant jignitor), nu ne mai deranja, ca nu ne pasa de comanda ta" era suficient.

Editat de dr.mengele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Eu sunt multumit. Am comandat ieri, un cauciuc spate si azi a intrat in posesia mea, prin curier. Dot saptamana 45 din 2017, deci ok.

Am facut comanda pe net, fara telefoane , fara nimic.Azi am primit sms de la DPD ca se livreaza .

Nu imi explic de ce la unii merge ca uns, si la altii scartie. Angajati diferiti ?

Mai ramane sa ma duc sa il momentez, dar nu prea stiu unde.

Recomandari aproape de sector 1 ?

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum nu iti explici ? Oamenii nu vor sa rateze nici o comanda . Chiar daca nu au pe stoc , ei iti zic ca au pe stoc . Dupa ce faci comanda , ei fac la randul lor comanda si e posibil sa stranga mai multe comenzi pina se expediaza lotul catre ei de la furnizor . In tot acest timp , ei nu iti raspund sa nu fie luati la intrebari sau sa fie anulate comenzile . Tu traiesti cu impresia ca vin , ei le livreaza la un moment dat oricum si toata lumea e multumita :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glumim si noi. Desigur ca ne dorim anvelope cu DOT cat mai recent. Si asa ceva e posibil pentru cei care au magazinul in oras sau se deplaseaza pana in orasul respectiv. Sau: comanzi, verifici coletul, daca nu-ti place- faci retur. Eu nu aveam incotro, spatele era de la sfarsitul lui 2016, fata de la mijlocul lui 2017, dar aveam de plecat dupa cateva zile la Cluj, asa ca a doua zi aveam anvelopele montate si echilibrate. Rodajul s-a facut pe drumul spre Cluj.

E o intreaga poveste cu DOT-ul, dar nu mai dezvoltam.

 

Totusi, ce e curios: unii gasesc anvelopemoto.eu ca fiind ok, livrare prompta (inclusiv eu, si n-am discount la ei, n-am legatura cu firma lor, dar am facut 3 comenzi pana acum, iar a doua zi aveam coletele acasa), altii spun ca e naspa, ca nici nu le-au fost trimise coletele sau, mai rau, nici macar nu au dat curs comenzii. Nu ii pot acuza ca mint, departe de mine acest gand. Totusi e aiurea ca la unii merge treaba, la altii nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Smenari? Nu stiu, nu ma pot pronunta. Profesionisti? IN NICI UN CAZ!!

Fac o comanda pe site, caucioacele pareau a fi in stoc, nu aparea nimic gen "stoc furnizor". De 2 zile incerc sa aflu un termen de livrare - moto e a unui client, omul m-a lasat sa ma ocup si, oarecum firesc, ar vrea sa stie cand se poate da cu motorul. Ei bine, anveloparii-moto-punct-eu nu raspund la nici o cale de comunicare, fie ea mail, telefon, chat de pe site. Nada, nema, neant. Nu stiu daca urmare a insistentelor mele am primit nitel mai devreme un mail cum ca ar fi "in livrare de la furnizorul extern" sau asta inseamna doar ca au trimis ei comanda mai departe... Ce inseamna asta ca timp? O zi, 2-3, o saptamana, o luna, un an? Nu se stie! Ba mai mult, la ei pe site scrie ca incepand cu 6 iulie intra in concediu! :eek: Pai si anvelopele astea, or veni inainte de concediul lor, sau dupa? Pana mea.

Beleaua e ca spatele are o dimensiune mai ciudata (170/60ZR17) si nicicum nu am reusit sa incropesc o pereche de la alt furnizor, sau, daca reusesc, ajunge la preturi prohibitive. Nu mai zic ca alti "profesionisti" mi-au raspuns, scris, ca "merge 180/55R17 pe spate" :eek: :eek: Le-am explicat, tot in scris, ca, pe langa faptul ca nu trece de itp, in caz de accident lucrurile se pot complica rau pt motociclist.

Buna treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat de la ei prin 20.04.2018 anvelope cu dot luna 04 2018. deci se poate. si astazi inca o anvelopa dar cu dot luna 02. Multumit.

primele doua cifre din DOT sunt saptamana din an, nu luna. sau ai impartit tu la patru cand ai facut calculele de mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu am luat luna trecuta 2 anvelope de la ei (pentru prima data).

am comunicat pe mail cu ei si m-au anuntat ca nu pot sa imi garanteze dot de 2018 dar sigur sunt maxim 18 luni vechime de productie si ca dureaza 5 zile pana le primesc.

au venit in 5 zile.

fata avea dot primavara 2018 si spatele vara 2017.

 

happy customer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...