Sari la conținut

Cum sa acorzi primul ajutor


Skywalker
 Share

Postări Recomandate

Am primit azi de la cineva manualul atasat, cred ca ar prinde bine sa il rasfoiasca fiecare motociclist. Se numeste: Cum sa acorzi primul ajutor in peste 50 de urgente medicale.

 

Nu putine au fost cazurile cand, din pacate, a fost nevoie.

Si da, cunostinte la capitolul asta pot face diferenta intre viata si moarte. Poate fi un motociclist, poate fi pasagerul/pasagera de langa voi.

primajutor.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea este buna si gestul este frumos, dar oare cati si-ar risca propria piele sa ajute pe cineva si apoi sa primeasca reprosuri si suturi in fund de la altii? din cate stiu eu nu ai voie sa intervii pana nu soseste ceva ambulanta sau ceva personal calificat...daca-ti moare omu in brate poate sa te incalte pe tine ca nu i-ai facut ce trebuia sau eu stiu ce scuze se mai gasesc si atunci esti pus in situatia urmatoare: te uiti la om si nu-i faci nimic ceea ce este inuman sau pe propria raspundere te implici facand un gest uman de ati ajuta aproapele.

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai intervii, dar dupa caz,dupa gravitate/competente. Ca nu m-oi baga sa-i bag unuia femurul in caz de fractura deschisa,dar nici sa aibe hemoragie sa stau langa el sa vad in cat timp lesina. Plus ca e bine sa ai habar de prim ajutor, in case shit... Poate uita dispecerul sa trimita ambulanta (ca in cazul de la Cluj),poate in drum spre tine,ambulatierilor li se face foame si opresc la o shaorma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea nu era ca-s impotriva a ajuta doamne feri, ci ca avem un sistem cam avariat in care vrand sa faci un bine e posibil sa se rasfranga asupra ta raul. clar ca si eu as da primul ajutor fara sa stau pe ganduri, acum si in functie de complexitate.

A fost un caz parca pe langa sanpetru unde omul binevoitor si-a luat si una-n freza drept multumire ca a ajutat un om la nevoie si chiar avea si cunostinte. Informatia e bine sa fie caci nu se stie cand putem ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e o hemoragie usoara sau fractura, da, poti astepta smurd.

Dar ce faci daca si-a inghitit limba si nu poate respira? cam cat de repede crezi ca ajunge smurd sa poata salva un om care daca nu intervi in primele cateva minute ( 2-3, maxim 5 ) e mort?

Da, poate esti tras la raspundere ulterior si e posibil sa omori un om daca actionezi aiurea. Asta e cel mai important: sa iti dai seama daca salvarea esti tu sau ambulanta care poate veni. Ca daca esti pe Cheia, de exemplu, mai devreme de 30-40 minute nu ajunge. Si aia e optimist. O sugestie - prin 112 poti primi si instructiuni medicale profesioniste, unde e necesara interventia celor de la fata locului si nu e timp pana la sosirea celor de specialitate.

 

De-asta trebuie sa invatam cate ceva la capitolul asta, macar sa stim unde putem face o diferenta. Si sunt multe de spus, sigur ati mai auzit de controversele cu casca motociclistului...Viziera deschisa ar trebui sa asigure destul aer, dati casca jos doar daca e OK gatul SAU daca nu respira deloc. Si exemplele pot continua....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit azi de la cineva manualul atasat, cred ca ar prinde bine sa il rasfoiasca fiecare motociclist. Se numeste: Cum sa acorzi primul ajutor in peste 50 de urgente medicale.

 

Nu putine au fost cazurile cand, din pacate, a fost nevoie.

Si da, cunostinte la capitolul asta pot face diferenta intre viata si moarte. Poate fi un motociclist, poate fi pasagerul/pasagera de langa voi.

multumim, domn' profesor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...