Sari la conținut

Avem caini si pe la tara :)


Postări Recomandate

:) nici eu nu vreau. doar ca vazusem destule filmulete inainte, cu cazaturi din cauza cainilor, majoritatea pe asfalt (naspa).

 

Iar ultimul filmulet pe care-l vazusem era cel cu baietii in drum spre giurgiu. Unul dintre ei a patit la fel. Si ma minunam de ce anume povesteau, despre ce s-a intamplat dupa: cum le-au "urat" localnicii de toate samd.

 

Ca sa vezi, s-a intamplat la fel: in loc sa ma intrebe cei de pe la porti...bai nene esti bine? S-a gasit unu sa-mi zica: vezi...vezi? (tot eu vinovat ca mergeam pe strada)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un caine d-asta imputit pe strada ..

cand is cu motorul mereu ma fugareste , sare in fata ..

 

da' cand is cu dacia al draq mereu fuge , nu-l nimeresc niciodata !

si eu am unu de prins...

dar nu "ataca" decat daca vine din spate... cand incetinesc sau ma dau jos o tunde urgent...

 

ontopic: a iesit ca blegul din umbra....

m-am uitat de 3 ori pana sa-mi dau seama de unde a rasarit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Busitura e relativ noua ...de vreo 2 zile, la fel si juliturile de pe mana :)

 

Enjoy !

 

bai nu am experienta dar un prieten zice pentru situatii dinastea "lasi la 0 viteza ,lasi sa latre si pleaca" poate ne ajuta sa invatam din greseli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am glumit...iti dai seama ca nu pot sa am nimic cu bietul caine. Si de fapt, iti dai seama ca am ceva cu cei care ii lasa pe strada, le dau de mancare iar cand vine vorba ca a mai muscat vreun om sau copil, nu-i al lor. Si cand te dai la ei sa te feresti cand esti cu bicicleta sau motoreta, atunci brusc, stapanul de ocazie, se transforma in protectorul suprem. Trist este ca mentalitatea lor lasa ffff mult de dorit. Eu ma duc acolo doar in weekend, dar sincer, pe strada aia trec si cu bicicleta si as vrea sa pot trece si cu copilul la o plimbare. Crezi ca am cum? eu nu cred



bai nu am experienta dar un prieten zice pentru situatii dinastea "lasi la 0 viteza ,lasi sa latre si pleaca" poate ne ajuta sa invatam din greseli

 

aici depinde, poti s-o lasi mai moale pana cand ajungi in dreptul lor, dar atunci risti sa te si apuce de picior (depinde de exemplar) :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt animale... nu au ratiune. In schimb, de condamnat sunt stapanii care le dau drumul pe strada.

Care stapani?

 

De ce crezi ca le zice "caini fara stapan"?

 

Trebuia sa-i dai uili si sa il toci cu roata spate :grinbandit: (stiu, usor de zis )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, voi ati trait toata viata la Monte Carlo si acum ati aterizat in Romania?

 

Animale care umbla in voia lor pe strada sunt de cand ma stiu. N-ai ce sa le faci decat sa fii atent.

 

Va casuna pe caini ca sunt mai usor de aratat cu degetul si nu are cine sa-i apere. E usor sa zicem toti in cor "moarte cainilor". Si? Tot or sa fie pe strada pentru ca asta e mentalitatea romaneasca. Nu cainii sunt de vina ci oamenii necivilizati.

 

Acum cateva zile a fost accidentul ala oribil la Otopeni. Cu tzaranii cum ramane? Ii exterminam si pe-astia ca traverseaza aiurea? Dar cu idiotii care nu se asigura si intorc masina in drum? Macar cainii au o scuza... sunt animale, nu gandesc.

 

Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca nu traim intr-o tara in care toate lucrurile sunt puse la punct. Pe la noi mereu vor fi animale pe sosele, de la sobolani pana la vaci.

Daca ne putem feri ne ferim, daca nu... motociclismul in Romania e sport extrem; cand ne suim pe motor ne asumam riscul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si exc-ul ala tot un soi de bicicleta e, cu motor. Ia-ti si tu o mobra cu greutate sa nu se impiedice de un amarat de caine :P

 

:) cu "greutatea" n-ajung in varf de munte

 

Mah, voi ati trait toata viata la Monte Carlo si acum ati aterizat in Romania?

 

Animale care umbla in voia lor pe strada sunt de cand ma stiu. N-ai ce sa le faci decat sa fii atent.

 

Va casuna pe caini ca sunt mai usor de aratat cu degetul si nu are cine sa-i apere. E usor sa zicem toti in cor "moarte cainilor". Si? Tot or sa fie pe strada pentru ca asta e mentalitatea romaneasca. Nu cainii sunt de vina ci oamenii necivilizati.

 

Acum cateva zile a fost accidentul ala oribil la Otopeni. Cu tzaranii cum ramane? Ii exterminam si pe-astia ca traverseaza aiurea? Dar cu idiotii care nu se asigura si intorc masina in drum? Macar cainii au o scuza... sunt animale, nu gandesc.

 

Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca nu traim intr-o tara in care toate lucrurile sunt puse la punct. Pe la noi mereu vor fi animale pe sosele, de la sobolani pana la vaci.

Daca ne putem feri ne ferim, daca nu... motociclismul in Romania e sport extrem; cand ne suim pe motor ne asumam riscul.

 

adevarat...din pacate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Animale care umbla in voia lor pe strada sunt de cand ma stiu. N-ai ce sa le faci decat sa fii atent.

Din pacate... desi platim pe unii sa managerieze tara si nu o fac. manageriaza buzunarele proprii...

Daca ma da un caine pe jos ma duc cu cainele la primarie si il fac guler cui apuc pana ma aresteaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am unu de prins...

dar nu "ataca" decat daca vine din spate... cand incetinesc sau ma dau jos o tunde urgent...

 

ontopic: a iesit ca blegul din umbra....

m-am uitat de 3 ori pana sa-mi dau seama de unde a rasarit....

Jerry daca e vorba de ala negru , poate facem front comun. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa mi-am luat eu prima cazatura (~30 km/h), numai ca a avut noroc cainele si nu l-am calcat, pentru ca am blocat roata fata. Si in timp ce ma dezmeticeam, curgea benzina pe mine si trageam piciorul de sub mobra, a scos un taran capul din curtea lui si a strigat "asa va trebuie, motociclisti nenorociti!". Da' al dracu' statea la el in curte, n-ar fi iesit sa-i trag o casca-n dinti.

 

Busitura e relativ noua ...de vreo 2 zile, la fel si juliturile de pe mana :)

 

Enjoy !

 

Uitandu-ma la filmulet, teoretic ai fi avut timp sa incetinesti, ca doar ai fost "avertizat" de ceilalti caini. In teorie poate si eu as fi evitat cazatura daca franam din timp. Asta e.. se intampla.

Bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domle, ieri am mers mai mult prin sate decat de obicei si am observa ca totusi cainii de la tara sunt mai civilizati decat cei de la oras. din cei vreo 200 de caini de pe marginea drumului, doar unul s-a apucat sa ne latre :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greseala ta! Nu trebuia sa accelerezi, mai ales ca erau si oameni pe acolo. Credeai ca-ti musca roata sau cizma?

In zona mea de enduro, e o padure frecventata de multi caini liberi care de fiecare data cand ma vad se agita unii pe altii si incepat sa ma latre. De obicei incetinesc astfel incat sa-i pot evita fara sa-i lovesc. De multe ori am oprit sa vad ce fac si culmea se linistesc instant.

Ba mai mult se poate intampla ca tu cazut la pamant, haita sa sara pe tine si sa te muste, ceea ce e chiar nasol.

Ideea e ca nu trebuie provocati, sunt animale si reactioneaza din instinct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...