Sari la conținut

Accident Fizicienilor


LucianU
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum am vazut si eu pozele...aiurea. Sper sa se recupereze repede dar nah..nici eu nu sunt de parere k ar trebui sa calareasca R6 daca e incepator...si nu e vorba de calitatile lui de sofat ci vezi bine...te face altu zob daca nu mergi prudent si preventiv. Daca nu esti obisnuit cu traficul din Bucuresti ti-e foarte greu sa te adaptezi pe 2 roti. De curiozitate te intreb Raullyto , ziceai ca il cunosti pe baiat. Statea cumva pe undeva pe langa Stirbei Voda intersectie cu Calea Plevnei? In fiecare zi trec p-acolo si vad un R6 negru ce seamana foarte mult cu cel din poze.

Sta in berceni, intre IRA si Aparatori, si eu zic ca era de evitat situatia din ce am vazut cand am ajuns la fata locului pentru a ridica motorul, acum nu se stie daca pe partea dreapta a motocicletei venea vre-o masina sau nu, atunci chiar nu mai aveai unde sa eviti...

Numarul indoit si absolut tot ce este pe motor este de la vechiul proprietar, el asa la luat si asa a mers cu el pana ajungea la RAR sa il inscrie.

Referitor la politisiti: unul de la fata locului ii spune unui motociclist oprit la fata locului urmatoarele cuvinte: Sa te vad si pe tine asa; asta dupa ce motociclistul nu a vrut sa-i semneze un act(din cate am inteles)

Asta este, data viitoare mai multa atentie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut toti zic asa..lasa ca si voi mergeti cu viteza , lasa ca nici voi nu sunteti sfinti , mie imi spui de voi..voi sunteti mai rau . si tot asa...

Asa si ce ? Nu e deloc adevar aici ? N-o fi tot dar un sambure tot e, chiar si mai mult.

 

Sanatate accidentatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca fiecare are dreptul sa isi aleaga ceea ce vrea sa calareasca... si punct!!! eu ca incepator anul trecut, mi-am luat R1... acum am un 1100XX... si nu m-am facut praf... nu e relevant deloc... gazu' e la tine!!! ;)

 

 

Faptul ca tu ai scapat pina acum nu constituie o garantie pt ceilalti incepatori cu 100de cai in palma. De regula, acestia vor avea un accident, 2-3 vor scapa, asta si datorita norocului.

 

Si uitati, ca indodeauna de altfel, ca voua nu vi se poate intimpla, dati mereu vina pe soferi. Acesti din urma, exista de zeci de ani, se vor inmulti in continuare, si proaspetii visatori pe moto, vor avea o "mica" surpriza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul sta in Berceni. Nu avea viteza... soferul din spatele motociclistului a spus ca avea maxim 60km/h.

Pe vremea mea era o lege care spunea ca incepatorii trebuie sa mearga cu 10 Km/h mai incet decat limita maxima pe segmentul ala de drum. Mai e valabila legea aia?

Daca toti incepatroii ar merge cu 40/h in Bucuresti nu ar mai pati nasoale.

 

Oricum R6 arata bine si culcata pe asfalt.

Sanatate maxima baiatului si daca nu se lasa de mobre sa fie mai atent pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(4) Viteza maxima admisa in afara localitatilor pentru autovehiculele ai caror conducatori au mai putin de un an practica de conducere sau pentru persoanele care efectueaza pregatirea practica in vederea obtinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mica decat viteza maxima admisa pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ai bonurile oricum intervine "uzura morala" (si fizica) a echipamentului. Sigur trebuie sa fie mai incurcata treaba decat un simplu bon (pe care, de altfel, in majoritatea cazurilor, nu mai exista)

 

On a second thought, as prefera oricand sa nu avem ocazia sa ne intereseze lucrurile astea ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Eu mi-am luat "A"-ul anul trecut si am facut aproximativ 3000 km deci nu sunt un motociclist cu experienta. Insa "B"-ul il am din 98 si credeti-ma conteaza foarte mult sa ai o idee despre traficul din Bucuresti. Pana acum nu am avut nici un eveniment si sper sa nici nu am, insa marea majoritatea a accidentelor in care sunt implicati motociclisti se intampla din cauza vitezei excesive a acestora. In multe cazuri sunt scosi vinovati soferii pentru neacordare de prioritate de exemplu (cand au vrut sa intoarca sau sa schimbe banda), dar daca circuli cu 150-200km/h prin oras este foarte clar ca soferul care se asigura inainte de efectuarea unor astfel de manevre nu te va vedea pentru simplu motiv ca nu esti inca in campul lui vizual...

Nu e cazul colegului mentionat in acest topic dar eu zic ca daca era un pic mai atent avea cum sa evite accidentul. Ii doresc multa sanatate!

Legat de varsta legala pentru obtinerea categoriei "A" pot spune ca sunt de acord cu modificarile aduse in lege deoarece sunt foarte multi rideri inconstienti si teribilisti. La 18 ani din ce stiu poti obtine categoria A1 si daca ai aceasta categorie de minim 2 ani poti sa-ti iei "A"-ul la 20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei trebuie sa dovedeasc ca nu ai purtat echipamentul la momentul respectiv. trebuie "sa ceri" asa spune legea rca. adica in lege spune sa depui o cerere de despagubire cu o suma. ei daca nu vor sa plateasca trebuie sa faca dovada ca tu ceri mai mult decat face echipamentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Eu mi-am luat "A"-ul anul trecut si am facut aproximativ 3000 km deci nu sunt un motociclist cu experienta. Insa "B"-ul il am din 98 si credeti-ma conteaza foarte mult sa ai o idee despre traficul din Bucuresti. Pana acum nu am avut nici un eveniment si sper sa nici nu am, insa marea majoritatea a accidentelor in care sunt implicati motociclisti se intampla din cauza vitezei excesive a acestora. In multe cazuri sunt scosi vinovati soferii pentru neacordare de prioritate de exemplu (cand au vrut sa intoarca sau sa schimbe banda), dar daca circuli cu 150-200km/h prin oras este foarte clar ca soferul care se asigura inainte de efectuarea unor astfel de manevre nu te va vedea pentru simplu motiv ca nu esti inca in campul lui vizual...

Nu e cazul colegului mentionat in acest topic dar eu zic ca daca era un pic mai atent avea cum sa evite accidentul. Ii doresc multa sanatate!

Legat de varsta legala pentru obtinerea categoriei "A" pot spune ca sunt de acord cu modificarile aduse in lege deoarece sunt foarte multi rideri inconstienti si teribilisti. La 18 ani din ce stiu poti obtine categoria A1 si daca ai aceasta categorie de minim 2 ani poti sa-ti iei "A"-ul la 20 de ani.

 

m-am blocat putin la circulatu cu 150-200 prin oras.. asta chiar as vrea s-o vad.. iti dai seama ce prostie ai debitat? ai facut tu o statistica si ASTA e motivul pt care sunt accidente? cand merg cu 60 si imi intorc masini in fata la 4-50 de metri ce motiv mai au? ca-s imbracat in gri si nu ma vad de cladiri? ca am faru prea slab?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia de la inmatriculari nu mai dau numere drepte pentru vitezane ? toate sunt indoite de la mijloc?

ce frustrat....nu este destul de vizibil???daca nu iti trimit o poza cu al meu ca doar asta o sa sti ca exista :)) f*** off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smecher esti cand ai motoru intact parcat si stai cu femeia in pat :)) dupa dusu bine meritat dupa transpiratia din echipamentu purtat ! peace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cand l-am intrebat pe politist de ce nu da lege ca toti soferii sa isi ia permisu dupa 24 de ani...ca de , pe noi ne restrictioneaza...a zis ca nu dau ei legile. Iar cand i-am spus ca ne omoara astia pe strada ca pe muste....raspunsul a fost : "lasa ca nici voi nu sunteti sfinti "

No coment....

 

 

:crack: bine ca esti tu sfantul nostru :D))

 

Din dinamica posturilor motociclism.ro, parerea mea e ca baiatul avea viteza legala si a mers extrem de prudent. In realitate toti suntem useri si prostiile scrise trebuie tratate ca atare. :peace:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am blocat putin la circulatu cu 150-200 prin oras.. asta chiar as vrea s-o vad.. iti dai seama ce prostie ai debitat? ai facut tu o statistica si ASTA e motivul pt care sunt accidente? cand merg cu 60 si imi intorc masini in fata la 4-50 de metri ce motiv mai au? ca-s imbracat in gri si nu ma vad de cladiri? ca am faru prea slab?

 

Silencer nu stiu de ce te-ai blocat. Principala cauza a accidentelor rutiere o reprezinta viteza. Daca ai 60 km/h si iti intoarce o masina in fata la 40-50 de metri ai posibilitatea sa o eviti fara probleme...

Sau poate nu crezi ca sunt persoane care merg cu 150-200 km/h in oras si mai fac si slalom printre masini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa cum spuneam, exista motociclisti si cocalari cu motociclete.. chiar i-am zis si eu unui coleg in trafic sa isi indrepte dracului numarul ala..

 

ca ce chestie i-ai spus tu "colegului" motociclist sa isi indrepte numarul ? Il stiai sau te-ai gandit tu ca faci o fapta buna ? Lasa omu' sa fie cocalar sau racer de bulivard. De curiozitate, cum a reactionat individul la indemnul tau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul este in clasa a 12 a deci zero experienta iar cumulata cu experienta putina a riderului....a rezultat accidentul. Sanatate riderului.

Cand l-am intrebat pe politist de ce nu da lege ca toti soferii sa isi ia permisu dupa 24 de ani...ca de , pe noi ne restrictioneaza...a zis ca nu dau ei legile. Iar cand i-am spus ca ne omoara astia pe strada ca pe muste....raspunsul a fost : "lasa ca nici voi nu sunteti sfinti "

No coment....

sanatate raiderului... dar incepator pe r6 si fara experienta nici macar cu masina .... era de asteptat... nu are reflexe... experienta isi spune cuvantul...

 

smecher esti cand ai motoru intact parcat si stai cu femeia in pat :)) dupa dusu bine meritat dupa transpiratia din echipamentu purtat ! peace

o vorba mare ... tot respectul pentru tine :) asta da gandire de motociclist adevarat... mi-a placut .... mare om mare caracter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o vorba mare ... tot respectul pentru tine :) asta da gandire de motociclist adevarat... mi-a placut .... mare om mare caracter

 

Hai sa iti mai zic eu o vorba adevarata, cum numai salam scoate asa ceva, i-auzi ce spune:

 

"Beleste ochii ca sa nu belesti plua!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti mai zic eu o vorba adevarata, cum numai salam scoate asa ceva, i-auzi ce spune:

 

"Beleste ochii ca sa nu belesti plua!"

degeaba belesti ochii daca nu iti tii adrenalina pentru o autostrada sau undeva unde stii ca ai loc sa faci pe nebunul... si nu mai belesti p...a iti spun cu siguranta ca, a avut viteza... si nu a mai putut evita... uitandu-ma la poze ... observ ca nu prea avea vizibilitate.... nici cel cu masina si nici raiderul.... asta este s-a intamplat ... trece...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...