Sari la conținut

Grupul posesorilor de Honda Silverwing


autosos
 Share

Postări Recomandate

Aicea vom posta poze cu Hondele noastre , discutii tehnice , intamplari si altele .. de fapt ...ce mai incoace incolo ... tot ce tine de experienta noastra , dar si auzita de la altii referitoare la Honda Silver Wing. Comparatii cu alte maxiscutere , etc, etc.

nah, de fapt tot ce tine de acest model de la producatorul nipon Honda.

incep eu cu o poza gasita pe un forum dedicat acestei marci si care mia mi-a placut foarte mult . Urmatorul meu Silverwing o sa icnerc sa-l fac asa :love: :

 

post-37467-0-75894300-1366305731_thumb.jpg

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baietii :D ..am avut si eu maxi scuter piaggio x9 180cc .. 20cp 18Nm.. si consuma ft putin mergeam 400km cu 12 L. Am fost foarte multumit de el si am ramas cu un gust placut de la maxi scuter.. Acum am o Honda CBR 600 F2 .. dar ma tot bate gandu sa o vand sa trec iar pe maxi scuter.. am doar 2 scutere in vedere Piaggio X9 500 cc si Honda silverwing 600 !

 

De piaggio mai stiu una alta.. dar de silverwing nu stiu mai nimic.. asa vrea sa stiu daca se poate cateva detalii gen.. Cam cat consuma la un drum lung, de cat are rezervoru' si daca are forta.. cati cp si Nm.. ! :) si alte detalii daca aveti.. ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti raspund eu,sunt fan silverwing 600,am avut unul pe mana de la un prieten,am facut cu el odata cca 700km intr-o zi.la drum lung consuma minim 5,asta pe la 100km/ora,cam asa mi-a iesit mie.rezervorul parca 16litrii,cam mic cei drept, are cca 50cp,acceleratie super,pana la 170.



parerea mea strict personala e sa te feresti de italience :tomato: ,daca mai vrei sa stii ceva intreaba si o sa-ti raspund

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut inainte de sw 600 un aprilia scarabeo de 500 . m-am indragostit de forma lui boema de moda veche cu farul acela mare ( model 2005 ). e acelasi motor ca si cel de pe piagio x9 ( si acelasi e si pe aprilia atlantic de 500 ) , dar difera transmisia din ce am inteles. sw 600 e altceva . nu le poti compara . sw 600 e .......THE KING !! dar si cu scarabeo se pot face plimbari lungi si nu mi sa intamplat sa ma lase pe drum. i-mi aduc aminte o intamplare de acu un an . eram prin cehia aproape de praga cand am ajuns la semafor un turer bmw . am oprit frumos langa el , am pus un picior jos si am dat din cap in semn de salut. respectivul m-a salutat tot din cap si apoi a icneput sa-mi graiasca . cum habar n-am de ceha , am incercat variante alternative de comunicatie ( engleza, germana ) pt a-l face sa inteleaga ca-si raceste gura de pomana ca nu pricep o iota din ce zice . se pare ca tipu si-a dat seama ca nu suntem conationali si vazand un pic nedumerirea lui , am dat scuteru o juma de metru mai in fata ca sa poata sa-mi vada placuta de inmatriculare , apoi am revenit in dreptul lui soptindu-i elegant ....Romania !!! ... se uita tipu la mine , se uita la scuter , se uita la mine , iara se uita la scuter .... cam nedumerit cum mama saraciei am ajuns io cu scuterica la mama dracului in tara lui . in fine sa facut verde si am zbughit-o de langa el lasandul cu gura cascata..

deci concluzia e ca si cu o italiana sa poate merge , nu e musai sa fie japoneza (desigur sa fie in parametri tehnici optimi de functionare ) , dar sti si tu vorba aia : HONDA E HONDA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este perfect adevarat ce ai scris,numai ca eu,si nici nu stiu de ce :nono: ,am ceva cu motoare facute de italieni,inclusiv cele de pe masini.totul la ei e frumos,cool,dar daca ai putin ghinion....ti-ai luat belea pe cap. acum se poate sa ma insel,dar tot la parerea mea raman. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consuma cam mult silverwing :( si rezervor prea mic parerea mea.. dar macar are spatiu mare de depozitare si confort super bun. sunt curios ce fel de transmisie are pe spate jos la roata.. e curea sau altcva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Dintre Piaggio si Honda SW si eu votez sincer cu SW....dar ai dreptate cu consumul...dar in loc de SW600 poate gasesti SW400...



Iar aici, MassimoWest ai ceva specificatii la SW600:

-de prin 2002 gasesti pe la preturi intre 1300 si 2000 euro:
http://www.bikez.com/motorcycles/honda_silver_wing_2002.php

-de prin 2012 gasesti preturile la dealeri:
http://www.bikez.com/motorcycles/honda_silver_wing_abs_2012.php
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum tu stii daca este mult un consum de minim 7 intr-un oras ca bucuresti,iar afara mie mi-a iesit 5 mers asa lejer,la 120-130 o sa ia cam 6,confortul e ok numai daca nu ai mai mult de 1,85,tinuta de drum exemplara, spatiu de depozitare sub sa este de 2 casti



transmisia este pe curea,se schimba la 24mii km



un maxiscuter de exceptie,care de nou este destul de scump,iar intretinerea este pe masura.



posibil si un sw 400,tinand cont ca este singurul bicilindric din clasa sa,sa consume mai mult decat un burgman400,majesty 400,monocilindrice de aceiasi capacitate in general



eu recunosc sunt subiectiv acum,imi place enorm silverwing,dar mai exista si burgman650 care cred eu la confort le bate pe toate,si t-max 500 de la yamaha(mai mult motocicleta decat maxiscuter).toate 3 sunt mai mult pentru mers in afara.,merg si in oras dar.......



mai este un aspect de remarcat.sw 600 este foarte grea sa stii,eu dupa ce m-am dat cu el cam o luna de zile si dupa aia m-am urcat pe un gsx-r 1000 din 2008,,heheh,gsx-r mi sa parut o jucarie

Editat de majesty 41
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Honda tine pasul cu progresul; scoate motoare de tip nou pt.honda Integra, SHi si PCX....asa ca in curand SW vechi de peste 10 ani vor fi din ce in ce mai ieftine, si multe vor lua drumul Romaniei; la noi sunt fiabile si merg f. bine. Vedeti noile sisteme de propulsie:

 

http://www.moto-net.com/breve.php?RefBreve=4183

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

idee de retapitat sheaua la silverwing de 600 . :love:

ideea mi-a venit din prima poza ce am puso aicea pe forum , dar am adaptat-o un pic dupa preferinta mea.

 

post-37467-0-94052900-1366650359_thumb.jpg

post-37467-0-54047400-1366650396_thumb.jpg

 

motocicleta e la vopsit si o sa fie alb-perlat cu negru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte misto seaua ;)

 

Honda tine pasul cu progresul; scoate motoare de tip nou pt.honda Integra, SHi si PCX....asa ca in curand SW vechi de peste 10 ani vor fi din ce in ce mai ieftine, si multe vor lua drumul Romaniei; la noi sunt fiabile si merg f. bine. Vedeti noile sisteme de propulsie:

 

http://www.moto-net.com/breve.php?RefBreve=4183

Vrabia malai viseaza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru domnul syr=noul model de silverwing,adica sw t600, am impresia ca are acelasi motor de pe vechea editie,ideea a fost ca vechiul motor fiind atat de fiabil,nu au vrut sa il schimbe,doar au mai umblat la el ,pe ici pe colo,in rest e vechiul si totodata noul motor





ceva dragutz





http://www.subito.it/moto-e-scooter/honda-wing-400-como-59315080.htm cineva care doarme pe scuter(in caz ca anuntul este real)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

http://www.subito.it/moto-e-scooter/honda-wing-400-como-59315080.htm cineva care doarme pe scuter(in caz ca anuntul este real)

 

anuntul e cat se poate de real.

de altfel motoarele honda sunt renumite pt fiabilitate. e vorba si de 2 cilindri care duc greul in loc de unu singur ( comparat sw400 cu burg de 400 sau orice alt monocilindru din gama maxiscuterelor. la o honda incepi sa te uiti la motor in general dupa 200-220 de mii de km.

HONDA E HONDA !

trebuie sa-mi pun asta in semnatura neaparat :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majesty ..... ia de te uita la aripa mea de argint :

post-37467-0-23384600-1367960389_thumb.jpgpost-37467-0-54018700-1367960403_thumb.jpgpost-37467-0-77467100-1367960419_thumb.jpgpost-37467-0-28056100-1367960456_thumb.jpg

ps: HONDA-I HONDA ( promit ca pun expresia asta in semnatura :hug:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da da

e albul acela perlat cu sidef de la nisan ( din catalogul standox )

ideea mi-a dat-o colegul viorel caruia-i sunt dator cu o bere. :peace:

dar m-am inspirat cu unele elemente si de aici :

post-37467-0-26862800-1367961090_thumb.jpg

chiar ma gandeam zilele astea sa pun pozele pe bikepics sa vada si americanii ce inventivi suntem noi romanii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de urari .

l-am pus la mercato ca mi-a venit o noua idee de pictat pentru urmoatorul motor.

care o sa fie desigur .......... tot o honda sw. :mexicanwave:

..................................

idei de pictat in link-ul de mai jos :

http://www.bikepics.com/honda/fsc600/

Editat de autosos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salve !

din 2008 ma dau cu silverwing-ul meu . am cam 20000 km din care mai mult de jumatate pe afara Italia , Grecia , Slovenia si Bulgarica cand si cand. Nu am avut decat o problema cu blocul de lumini anul trecut cand m-a lasat faza mica taman in varful Alpilor italieni . in rest ok ,doar consumul sa zic ca il simt ... nu-mi scade sub 4,6 la 80-90 la ora ceea ce nu pot sa tin viteza 5,3 pew la suta si aproape 6 la 130 -140 pe autostrada .

 

sistemul de franare mi se pare super si nu m-a bagat in rahat pana acum la nici-o franare de urgenta .

 

zilele aceste am vb cu unul din voi cred pe DN1 .cand mai faceti excursii dati veste .dan pica 0722314110

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve !

din 2008 ma dau cu silverwing-ul meu . am cam 20000 km din care mai mult de jumatate pe afara Italia , Grecia , Slovenia si Bulgarica cand si cand. Nu am avut decat o problema cu blocul de lumini anul trecut cand m-a lasat faza mica taman in varful Alpilor italieni . in rest ok ,doar consumul sa zic ca il simt ... nu-mi scade sub 4,6 la 80-90 la ora ceea ce nu pot sa tin viteza 5,3 pew la suta si aproape 6 la 130 -140 pe autostrada .

 

sistemul de franare mi se pare super si nu m-a bagat in rahat pana acum la nici-o franare de urgenta .

 

zilele aceste am vb cu unul din voi cred pe DN1 .cand mai faceti excursii dati veste .dan pica 0722314110

Excursii ...le gasesti pe burgman.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salve !

din 2008 ma dau cu silverwing-ul meu . am cam 20000 km din care mai mult de jumatate pe afara Italia , Grecia , Slovenia si Bulgarica cand si cand. Nu am avut decat o problema cu blocul de lumini anul trecut cand m-a lasat faza mica taman in varful Alpilor italieni . in rest ok ,doar consumul sa zic ca il simt ... nu-mi scade sub 4,6 la 80-90 la ora ceea ce nu pot sa tin viteza 5,3 pew la suta si aproape 6 la 130 -140 pe autostrada .

 

sistemul de franare mi se pare super si nu m-a bagat in rahat pana acum la nici-o franare de urgenta .

 

zilele aceste am vb cu unul din voi cred pe DN1 .cand mai faceti excursii dati veste .dan pica 0722314110

 

Salutare, salutare, Io's fecioru de pe DN 1 :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...