Sari la conținut

ENDUROSTORE
 Share

Postări Recomandate

mai este si problema financiara, am discutat cu mai multi hobiti ca mine. preturile pentru cele oficiale sunt destul de mari(cursa+licenta+asigurare) plus cele de cazare, drum, mentenanta motor, dar astea oricum le dai. si asta pentru ce?ca oricum sunt sanse putine sa termin cursa. asa ca te dai la o prieteneasca, simti ceva din spiritul competitional, e toata lumea ok, mai tragi si la final un chef strasnic ca nu esti sportiv de performanta sa iti afecteze alcoolul si noaptea pierduta urmatoarele antrenamente. si la 35-40 de ani ce Jarvis sa mai ajungi?

draga Stefi, sti de ce apar aceste curse prietenesti??? sa iti spun eu daca cumva nu v-ati prins: iexista niste bajeti inteligenti care nu viseaza decat jarvisi, knightsi si alti campioni. fac curse de hard enduro pe care le termina 25-30% dintre cei inscrisi in timp ce grosul comunitatii enduro, pasionatii care merg doar de placere pentru a se plimba oleaca prin padure si a evada din cotidianul urban sunt lasati deoparte. nu interesa pe nimeni parerea si doleantele lor dar ei au devenit tot mai multi pentru ca fenomenul a explodat cum bine stiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alooou,facem si noi campionat de forestiere atunci si gata treaba,fratilor,nu am muncit de ne-am rupt ani de zile sa facem hard enduro,daca vreti prietenesti hai sa facem prietenesti,dar vreti cronometru atunci se schimba prieteneasca in cursa ..

 

ma nenea stefi ce ai cu uoameniii?

mie mi se pare muult mai interesant genul acesta de curse, din cauza traeului lejer, socializarii de dupa, nu sunt vreun campion si nici nu vreau sa devin, vreau in schimb sa ma dau cu motorul o zi intreaga, sa am satisfactia k am terminat un traseu, sa beau o bere. daca lumea are chef da inventia asta a voastra cu hard enduro unde din cate am inteles k sunt ff putini care temina, iar ceilalti trag de mobre , le strica, ii iuta oragnizatorii prin padure, pot exista tot felu de prietenesti. uite la teo la monteoru, 138 de motoare , pe un traseu de 40 de km, din punctul meu de vedere perfect. a venit lumea dim , la 10 start la 3-4 finish, bere si la revedere.

 

 

sustin cu interese acest gen de curse, prezent valerica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma abtin din alte comentarii,ca vad ca iar m-am umplut de fani. :angry2:

 

Prieteneasca din punctul meu de vedere este intalnire fara cronometru,ai pus cronometru si ai clasament oficial sau nu,este cursa.

Federatia considera aceasta activitate ilegala.

Cat am facut prietenesti,ne-au vanat ca pe animale.

Acum cand suntem legali nu mai vin concurenti din varii motive:bani,pregatire,etc etc.

 

Ziceti si voi acum pe unde sa mai scoatem camasa???

 

Voi cum ati proceda in locul nostru,in coditiile in care Valcea e singura cursa care are peste 90% sportivi romani(restul au 95 % straini asa ca nu ii intereseaza cei 20 de romani care iau startul prea mult)



mai este si problema financiara, am discutat cu mai multi hobiti ca mine. preturile pentru cele oficiale sunt destul de mari(cursa+licenta+asigurare) plus cele de cazare, drum, mentenanta motor, dar astea oricum le dai. si asta pentru ce?ca oricum sunt sanse putine sa termin cursa. asa ca te dai la o prieteneasca, simti ceva din spiritul competitional, e toata lumea ok, mai tragi si la final un chef strasnic ca nu esti sportiv de performanta sa iti afecteze alcoolul si noaptea pierduta urmatoarele antrenamente. si la 35-40 de ani ce Jarvis sa mai ajungi?

pai daca e prieteneasca ce spirit competitional simti,la prieteneasca nu se folosesc cronometre?

 

enduro este un sport scump,asta e foarte clar pentru toti,hai sa facem o socoteala:in traseu primesti benzina de 150 lei+un tricou oficial de 30 de lei+mancare si bautura de 30 lei.(total 210 lei) din 350 cat avem noi taxa mai primesti (salvamont si salvare pe care le platim cu sute de euro pe zi),diplome,numere pe motor,ecusoane,legitimatii + premii de cateva mii de euro..asa ca profitul clubului se duce spre minus.

in afara de asta,actuala clasa C permite oricarui hobby sa termine un traseu si sa simta spirit de competitie in adevaratul sens al cuvantului..

mai mult de atat nu putem nici noi sa facem..



draga Stefi, sti de ce apar aceste curse prietenesti??? sa iti spun eu daca cumva nu v-ati prins: iexista niste bajeti inteligenti care nu viseaza decat jarvisi, knightsi si alti campioni. fac curse de hard enduro pe care le termina 25-30% dintre cei inscrisi in timp ce grosul comunitatii enduro, pasionatii care merg doar de placere pentru a se plimba oleaca prin padure si a evada din cotidianul urban sunt lasati deoparte. nu interesa pe nimeni parerea si doleantele lor dar ei au devenit tot mai multi pentru ca fenomenul a explodat cum bine stiti.

 

Acum problema e simpla, lumea fuge de hardenduro, pentru ca ani la rand am dat cu mucii-n fasole, mai ales anul trecut si nu am organizat trasee pentru cei mai putin experimentati, modalitati prin care hobbiti sa poata ajunge in locuri din care sa ii urmareasca pe cei buni la lucru. Multi hobiti renunta sa vina la cursa pt ca nu sunt pregatiti fizic si tehnic sa sara un bustean sau sa traverseze un paraias... bine bine, o sa zice-ti du-te frate si te antreneaza.... mda, dar ei sunt multi si singura modalitate prin care se antreneaza este anturajul prietenestilor pt ca in restul saptamanii nu au timp, chef, gasca etc.

 

parerea mea ;)

pentru situatia asta exista nou creata clasa C

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

enduro este un sport scump,asta e foarte clar pentru toti,hai sa facem o socoteala:in traseu primesti benzina de 150 lei+un tricou oficial de 30 de lei+mancare si bautura de 30 lei.(total 210 lei) din 350 cat avem noi taxa mai primesti (salvamont si salvare pe care le platim cu sute de euro pe zi),diplome,numere pe motor,ecusoane,legitimatii + premii de cateva mii de euro..asa ca profitul clubului se duce spre minus.

in afara de asta,actuala clasa C permite oricarui hobby sa termine un traseu si sa simta spirit de competitie in adevaratul sens al cuvantului..

mai mult de atat nu putem nici noi sa facem..

 

pentru situatia asta exista nou creata clasa C

 

nu cred ca ma zis ca faceti afacere dintr-o cursa, ca iesiti pe profit . daca stai sa le calculezi asa este, pretul reflecta exact ceea ce ti se ofera in 2-3 zile de concurs.

sunt si curse mai ieftine sau cele prietenesti, dar nu ofera nici ceea ce spui tu, nu tricou, benzina ti-o pui tu, fara salvare, tot la banii aia iesi daca le-ai pune pe toate. nu mai platesti licenta si asigrare.

acum fiecare alege.

o idee foarte buna este clasa C, ne da si noua o sansa sa vedem ceva, o sa vezi cati o sa se inscrie la Valcea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma abtin din alte comentarii,ca vad ca iar m-am umplut de fani. :angry2:

 

Prieteneasca din punctul meu de vedere este intalnire fara cronometru,ai pus cronometru si ai clasament oficial sau nu,este cursa.

Federatia considera aceasta activitate ilegala.

Cat am facut prietenesti,ne-au vanat ca pe animale.

Acum cand suntem legali nu mai vin concurenti din varii motive:bani,pregatire,etc etc.

 

Ziceti si voi acum pe unde sa mai scoatem camasa???

 

Voi cum ati proceda in locul nostru,in coditiile in care Valcea e singura cursa care are peste 90% sportivi romani(restul au 95 % straini asa ca nu ii intereseaza cei 20 de romani care iau startul prea mult)

 

pai daca e prieteneasca ce spirit competitional simti,la prieteneasca nu se folosesc cronometre?

 

enduro este un sport scump,asta e foarte clar pentru toti,hai sa facem o socoteala:in traseu primesti benzina de 150 lei+un tricou oficial de 30 de lei+mancare si bautura de 30 lei.(total 210 lei) din 350 cat avem noi taxa mai primesti (salvamont si salvare pe care le platim cu sute de euro pe zi),diplome,numere pe motor,ecusoane,legitimatii + premii de cateva mii de euro..asa ca profitul clubului se duce spre minus.

in afara de asta,actuala clasa C permite oricarui hobby sa termine un traseu si sa simta spirit de competitie in adevaratul sens al cuvantului..

mai mult de atat nu putem nici noi sa facem..

 

pentru situatia asta exista nou creata clasa C

va multumim pentru nou-creata clasa. Mai ramane sa ne facem curaj, noi amatorii, si sa si venim la un astfel de eveniment

Editat de Suzuki_RM_125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,eu si cativa prieteni suntem interesati sa participam si am avea cateva intrebari:

 

Ne putem caza la casute la tine si care ar fi pretul si daca e nevoie de rezervare,

Cat de greu e traseul? se poate veni si cu motoare mai grele, dar echipate cu crampoane?BMW F800, Kawa KLR...

 

Multumesc anticipat si daca ne incadram poate ne vedem pe 18...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumim pentru nou-creata clasa. Mai ramane sa ne facem curaj, noi amatorii, si sa si venim la un astfel de eveniment

ultimul comentariu vis-a-vis de clasa C fiindca este cursa lui Vali si nu vreau sa incarcam topicul cu lucruri ce nu au legatura cu evenimentul,(dar valeo nu se supara ca ne cunoastem de 1000 de ani)am pregatit la valcea un transeu de C pe care toti hobby trebuie sa-l termine.peisaje ca la Valcea nu o sa gasiti la nici o cursa din Romania..

hai va las si spor Vali la organizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citind comentariile voastre,trag concluzia ca toata lumea are dreptate !!!!!!

trebuie sa existe si prietenesti pt mega-hobby, hard-enduro pt toate clasele si hard enduro extrem , pt cunoscatori.....eu sunt de acord cu toate si este bine sa avem toata paleta, mai ales ca Romania ne permite asa ceva....

 

daca se-mpute treaba ca in europa o sa faceti enduro in gradina lu' bunicu, la tara....

 

asa ca mergeti la cate evenimente puteti si distrati-va cat mai mult....

 

va astept pe 18...

 

seara dupa traseu se lasa cu gratare si beri/spritz-uri....asa ca luati-va cazare...

aveti detalii cazare mai sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am fost azi la Curtea de Arges.

De vis, un traseu foarte frumos, pentru mine destul de spectaculos, marcat excelent.

Aseara a si plouat, ceea ce nu a facut traseul usor. Insa acum cand stau sa ma gandesc in nici un caz nu a fost crunt. Am reusit sa termin, pentru mine e o realizare :)

Organizatori / gazde de nota 10. Am sa revin curand in campingul vostru.

Multumesc Jumba pentru ajutor, + celorlalti baieti care m-au mai recuperat de pe traseu.

Editat de Vlad_xev
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

Am participat si pot sa spun ca a fost un traseu excelent , m-am incurcat putin la orientare dar am reusit sa o scot la capat . Astept cu nerabdare piscu negru clasa hobby . Regret ca nu am mai putut sta la socializare dupa cursa ca tare bine arata ciaunul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult tuturor participantilor. Sper ca toata lumea s-a simtit bine. Stiu ca si cei buni s-au simtit bine pe traseu si l-au facut de 2-3 ori. Cine a facut poze il rog sa posteze.

 

Salutari si felicitari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bere rece, spritzul rece, fasolea fiarta bine, foc de tabara mare, traseu lejer, super frumos mai ales cu ploaia de vineri noapte. bravo valericaaaaa ne vedem cat mai curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bere rece, spritzul rece, fasolea fiarta bine, foc de tabara mare, traseu lejer, super frumos mai ales cu ploaia de vineri noapte. bravo valericaaaaa ne vedem cat mai curand

multumesc de apreciere masivule !!!

ne vedem !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost , m-am dat, mi-a placut. Ploaie cazuta cu o seara in urma a fost de vis. Despre atmosfera nu spun nimic deoarece cei care au mai trecut pragul campingului de la Curtea De Arges macar odata cunosc faptul ca Vali este o gazda cum rar intalnesti. Cei care nu au trecut inca pe acolo au de ce sa regrete. Inca o data felicitari pentru efort si munca depusa . Singurul meu regret este ca a trebuit sa plec Sambata si am ratat spritul de seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cine vrea sa refaca traseul, puteti veni in gasca la camping si puteti merge cu ghid.

este cam aceeasi distractie numai ca toata lumea iese pe podium....

 

si mai sunt multe alte trasee de facut...si de nivel mai tare.... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...