Sari la conținut

Accident scooter live


Kosh
 Share

Postări Recomandate

Nu am gasit alta zona mai potrivita pentru a posta asta:

 

 

e foarte calda, de ieri pare a fi uploadata si/sau filmata.

 

Rog un admin sa mute in locul cel mai potrivit, n-am gasit o zona de accidente la scutere...

 

PS:

(4) Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora sau nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poartă întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zona aia e belea. Trec mereu pe acolo si se flutura pietonii care cum il taie capu. Sos Pantelimon intre Stadion si Obor. Si diversi Gigei care ies de pe laterale... banda unu mereu ocupata... un fel de o banda si jumatate din cap in cap mai putin la semafor spre Baicului... e de vis.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai de (cuvant urat) mi s-a parut ca ala cu duba in fata caruia s-a produs accidentul a plecat mai departe fara nici o treaba!

tanti aia nu avea ce sa caute acolo iar scuteristul probabil ca s-a lecuit de crosetat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum reusesc multi cu mopedele astea sa iese in evidenta tot timpu,

Vad ca io si taiat calea lu ala cu duba.Tupeu si nesimtire.Drept urmare ...o dat dracu de pamant cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu e vorba de scuter sau moto mare, Aici este vorba ca acea femeie nu avea ce cauta sa treaca pe acolo. Putea scuteristul sa taie 10 cai nu una , ca femeia respectiva tot nu avea ce cauta acolo. Si eu am scuter , si era sa patesc un lucru asemanator , adica mergeam pe prima banda si dintr-o-data mi-a sarit un individ in fata , noroc ca am putut sa il evit si nu era nici o masina pe banda a-2-a , ca altfel intram in el in plin. Asta este , singura vina din acest clip o are pietonul (femeia) care vroia sa treaca pe acolo. Numai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic de zis! NU AVEA CE CAUTA FEMEIA ACOLO! Dar...exista un mare dar! Asa crosetezi printre masini cu scuterul\motorul? Daca acolo era pus un bou cu masina si aveai 70 cu motoru? Aaa? Ce ziceti de asta? Sau daca era mare groapa intre linii? Lucrurile astea marute pe care noi le aratam cu degetul cum ca "nu avea ce cauta acolo", astea ne ingreuneaza viata de zi cu zi. Ok! Nu avea ce cauta acolo, dar se putea termina mult mai prost daca in loc de scuterul ala, era un motor de 220+ kg si 70 la ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic de zis! NU AVEA CE CAUTA FEMEIA ACOLO! Dar...exista un mare dar! Asa crosetezi printre masini cu scuterul\motorul? Daca acolo era pus un bou cu masina si aveai 70 cu motoru? Aaa? Ce ziceti de asta? Sau daca era mare groapa intre linii? Lucrurile astea marute pe care noi le aratam cu degetul cum ca "nu avea ce cauta acolo", astea ne ingreuneaza viata de zi cu zi. Ok! Nu avea ce cauta acolo, dar se putea termina mult mai prost daca in loc de scuterul ala, era un motor de 220+ kg si 70 la ora.

Mai lasa ma cu aceste daruri ca sunt satul de ele, trebuie de fiecare data sa ne gasim vina pe motiv de crosetare, viteza sau cine stie ce franare facuta incorect. De ce nu l-ai vazut vinovat pe cel ce stationa pe banda 1 de acesta accident??? Pietonul n-avea ce sa caute acolo, nu a traversat legal si acum plateste.

Si DA asa crosetezi cu scooterul/motoreta/masina.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla cand vrei in cativa metri sa schimbi doua benzi. Scuteristul a vrut nu sa intre pe banda din fata dubei, el a vrut ca in cativa metri sa intre pe linia tramvaiului. El era cu ochii pe cel cu duba din spate si banuiesc ca se uita in spate pe linia tramvaiului sa nu vina ceva pe acolo. Dar totul petecandu-se prea rapid doar cativa metri ( insist pe acest aspect!) i-a scapat si laterala fatza, adica tocmai victima, e drept vinovata si ea. Ambii au procedat gresit. Trebuia dupa ce intra in fata dubei, sa mai mearga ceva... legea spune 50 m, sa se asigure linistit si sa intre apoi pe linie. Si de aici rezultatul...P.S.Daca acolo sunt trei benzi de circulatie pe sens, scuteristul nu avea dreptul legal sa intre pe linia tramvaiului. @ZaiRSi DA asa crosetezi cu scooterul/motoreta/masina.

- Ulciorul nu merge de multe ori la apa ! Ca si in cazul de fata. Trebuie sa fii previzibil, sa nu surprinzi partenerii de trafic prin gestul tau spontan. Pe linie putea sa vina un motociclist grabit si el si crosetand...

Oare ce se putea intampla, daca se multumea scuteristul doar sa intre in fata dubei pe banda si atat ?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din data filmarii accidentul pare sa fie din ianuarie 2012. Vina este a ambilor participanţi la trafic: a pietonului ca a traversat prin loc nepermis şi a scuteristului ca nu s-a asigurat la schimbarea direcţiei de mers. Nu e bine să aruncam cu noroi in nimeni. Accidente se intampla mai ales pe fondul neatentiei unuia dintre participanţii la trafic, iar in cazul de fata cred ca se poate retine ca neatentia apartine ambilor participanţi. Şi pietonul trebuia sa se asigure si sa fie mai prevazator avand in vedere locul prin care traversa. Mai ales in Bucuresti accidentele in care erau implicate scutere erau foarte dese datorita lipsei de pregatire a conducatorilor acestora. Sper sa constientizam cu totii ca nu suntem singuri pe drum si ca si ceilalti participanti la trafic au dreptul in egala masura cu noi sa se afle in trafic. Asfalt uscat tuturor şi un sezon fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din data filmarii accidentul pare sa fie din ianuarie 2012.

Daca-mi serveste memoria corect, in ianuarie 2012 era zapada cat gardul. Mai plauzibil este sa fie de "zilele astea".

Din punctul meu de vedere vina este a pietonului. Ca scuteristul croseta, aia e... asta e traficul. N-avea cum sa vada pietonul, daca era o masina sau altceva s-ar fi vazut dar asa... a dus la intamplarea asta nefericita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Croseta, croseta,dar sa croseteze legal cu semnal, cu asigurare,cu schimbarea benzii in lung cu finete... etc

De pieton ce sa mai zic !

Cum se zice : A tunat si i-a adunat... doi grabiti !

Fiecare a primit ce merita, in plus au capatat experienta...Bine ca nu a fost mai rau, in loc de pieton sau scuter vreo masina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai... sa zica merci!

putea sa o omoare pe loc sau sa o dea cu teasta de linii...

au avut noroc intr-un fel...

 

urat, nu avea tanti ce cauta pe linii clar...

cat despre scuterist... aia este slujba lui. cati dintre voi nu ati injurat ca intarzie pizza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla cand vrei in cativa metri sa schimbi doua benzi. Scuteristul a vrut nu sa intre pe banda din fata dubei, el a vrut ca in cativa metri sa intre pe linia tramvaiului. El era cu ochii pe cel cu duba din spate si banuiesc ca se uita in spate pe linia tramvaiului sa nu vina ceva pe acolo. Dar totul petecandu-se prea rapid doar cativa metri ( insist pe acest aspect!) i-a scapat si laterala fatza, adica tocmai victima, e drept vinovata si ea. Ambii au procedat gresit. Trebuia dupa ce intra in fata dubei, sa mai mearga ceva... legea spune 50 m, sa se asigure linistit si sa intre apoi pe linie. Si de aici rezultatul...P.S.Daca acolo sunt trei benzi de circulatie pe sens, scuteristul nu avea dreptul legal sa intre pe linia tramvaiului. @ZaiRSi DA asa crosetezi cu scooterul/motoreta/masina.

- Ulciorul nu merge de multe ori la apa ! Ca si in cazul de fata. Trebuie sa fii previzibil, sa nu surprinzi partenerii de trafic prin gestul tau spontan. Pe linie putea sa vina un motociclist grabit si el si crosetand...

Oare ce se putea intampla, daca se multumea scuteristul doar sa intre in fata dubei pe banda si atat ?

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...