Sari la conținut

Motociclist lovit de o masina de teren, in Targoviste


TrekOut
 Share

Postări Recomandate

La puscarie cu astia care fac asa ceva, era sa o patesc si eu la fel, dar bine ca stateam pe loc, ne'am evitat unu pe altu...el dp linia de tramvai stanga, sa faca dreapta...ma atins pe mana, trebuia sa ma dau jos si sa'l iau la bataie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am asigurat cand am vrut sa trec "linia dubla continua" si nu l-am vazut :))) !!! Asta este la ordinea zilei in drumu meu spre casa :)) Acum 2 zile trece unu linia de tranvai dupa sensu opus fara asigurare fara nimica cu un pegeout 406 negru copil in spate, nevasta in dreapta , imi taie fata , (aveam viteza mica , frana usor spre dreapta il evit , ma duc dupa el il prind la prima intersectie ii bat obrazu si se uita la mine in scarba nici macar scuze nimica , in fine poate ajunge si baiatu lui motociclist !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este legea si nu avem ce face. Dosar penal este cea mai "ieftina" pedeapsa.

Eu le-as da si 5-6 luni....daca nu mai mult...cu executate. Mai ales ca era constient ca incalca legea pricitor la linia dubla...nu mai zic de acordare de prioritate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, cu incearca ei s-o de pe dupa visin ...

Va traduc eu ceea ce trebuie sa intelegeti din "articolul" cu pricina:

 

"Soferul a incercat sa intoarca pe line continua, fara sa observe motocicleta care venea cu viteza din sensul opus." Ei stiu ca autovehicolele nu pot veni "stand pe loc", dar stiu si ca numai inserarea cuvantului 'viteza' obliga la tragerea unei concluzii.

 

Daca "spuneau" ... "fara sa observe motocicleta care venea din sensul opus" i-as mai fi crezut ca incearca sa fie ceea ce trebuie sa fie presa: " observatori impartiali a unui eveniment care expun faptele intamplate fara a instiga la o concluzie "

 

Pentru ca mai jos, daca mai aveai niste dubii, sa vina si concluzia clara:

"Motociclistul tocmai plecase de la facultate si se grabea sa ajunga acasa. A fost luat prin surpridere cand masina de teren i-a aparut in fata. N-a reusit sa franeze la timp sau sa o ocoleasca."

Singura "vina" a masinii a fost doar ca i-a aparut in fata motociclistului care, subliniez, se grabea...

cu alte cuvinte, ar trebui sa te gandesti instant ca daca ii aparea motociclistului altceva in fata, si nu masina care nu mai conteaza ca legal, n-avea cum sa apara acolo...

 

Adica, ar trebui sa intelegeti ca motociclistul se grabea sa ajunga acasa si d'asta "venea cu viteza" fiind normal, pentru

1. sa nu mai poata frana / ocoli la timp (tare vreau sa vad si eu pe-un "jurnalist" cum ocoleste el un JEEP care-ti sta perpendicular pe banda doi iar banda unu' este parcare );

2. ca saracu' sofer sa-l mai poata vedea.

 

Nu ma surprinde deloc, avand in vedere ca principala activitate a presei din ro este sa preseze rahat!

 

Bine dreaq ca "omu' nostru" e ok si nu si-a pierdut viata din cauza unui chior care considera ca e ok sa comiti o ilegalitate rutiera daca te asiguri ca nu vine sau, te vede nimeni!

Sunt curios, daca eu ma asigur ca nu vine nimeni sau nu ma vede nimeni, e ok sa-i fOOt o casca in cap adormitului de sofer? Barem sa-l adorm de tot...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

Mah, cu incearca ei s-o de pe dupa visin ...

Va traduc eu ceea ce trebuie sa intelegeti din "articolul" cu pricina:

 

"Soferul a incercat sa intoarca pe line continua, fara sa observe motocicleta care venea cu viteza din sensul opus." Ei stiu ca autovehicolele nu pot veni "stand pe loc", dar stiu si ca numai inserarea cuvantului 'viteza' obliga la tragerea unei concluzii.

 

Daca "spuneau" ... "fara sa observe motocicleta care venea din sensul opus" i-as mai fi crezut ca incearca sa fie ceea ce trebuie sa fie presa: " observatori impartiali a unui eveniment care expun faptele intamplate fara a instiga la o concluzie "

 

Pentru ca mai jos, daca mai aveai niste dubii, sa vina si concluzia clara:

"Motociclistul tocmai plecase de la facultate si se grabea sa ajunga acasa. A fost luat prin surpridere cand masina de teren i-a aparut in fata. N-a reusit sa franeze la timp sau sa o ocoleasca."

Singura "vina" a masinii a fost doar ca i-a aparut in fata motociclistului care, subliniez, se grabea...

cu alte cuvinte, ar trebui sa te gandesti instant ca daca ii aparea motociclistului altceva in fata, si nu masina care nu mai conteaza ca legal, n-avea cum sa apara acolo...

 

Adica, ar trebui sa intelegeti ca motociclistul se grabea sa ajunga acasa si d'asta "venea cu viteza" fiind normal, pentru

1. sa nu mai poata frana / ocoli la timp (tare vreau sa vad si eu pe-un "jurnalist" cum ocoleste el un JEEP care-ti sta perpendicular pe banda doi iar banda unu' este parcare );

2. ca saracu' sofer sa-l mai poata vedea.

 

Nu ma surprinde deloc, avand in vedere ca principala activitate a presei din ro este sa preseze rahat!

 

Bine dreaq ca "omu' nostru" e ok si nu si-a pierdut viata din cauza unui chior care considera ca e ok sa comiti o ilegalitate rutiera daca te asiguri ca nu vine sau, te vede nimeni!

Sunt curios, daca eu ma asigur ca nu vine nimeni sau nu ma vede nimeni, e ok sa-i fOOt o casca in cap adormitului de sofer? Barem sa-l adorm de tot...

 

 

Cred ca-ti sustin fiecare cuvintel....

 

Mi se face scarba de cum e relatata stirea aia (ca toate de-altfel)..

 

Cine plm stabileste ca motociclistul VENEA CU VITEZA? Prin ce metode/calcule s-a stabilit asta?

 

Sunt tampiti (bystanders) care asociaza un motor turat cu viteza... Daca romanu' venea cu a 1-a si avea 50 la ora, automat AVEA VITEZA, ca deh, mintea melteanului atata poate...

In fine...

Editat de Ped O'Phile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata ma, estes, iar s-a umplut de jmecheri p-aici .... aia e, a intors omu pe linie continua... tre sa plateasca...

 

AI DREAQU CORECTI, NOI NU INCALCAM NICIODATA REGULILE DE CIRCULATIE CA SUNEM MOTOCICLISTI.... MA LESI.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

gata ma, estes, iar s-a umplut de jmecheri p-aici .... aia e, a intors omu pe linie continua... tre sa plateasca...

 

AI DREAQU CORECTI, NOI NU INCALCAM NICIODATA REGULILE DE CIRCULATIE CA SUNEM MOTOCICLISTI.... MA LESI.....

 

de acord partial cu tine. problema este ca atunci cand noi incalcam o regula de circulatie nu punem atat de usor viata altcuiva in pericol (parerea mea)... Nu compara cat de expus esti pe motor la greselile unui sofer (fie ele si mici/nevinovate), si cat de expus esti in masina, la aceleasi greseli ale unui motociclist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stulewa, aici nu este vorba despre motociclisti si conducatori de masini.

aici este vorba despre UN motociclist, UN conducator de masina si "profesionalismul" de WC al presei din ro.

 

Anumite "greseli" sunt incompatibile cu statutului de conducator auto.

Asta cu intorsu' pe unde ti se scoala, consider a fi una din aceste greseli.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...