Sari la conținut

KTM EXC 400, Este o alegere buna pt incepator ?


radunumber1
 Share

Postări Recomandate

As dori sa intreb pe cei ce au experienta si au trecut prin perioada care trec eu.

 

As dori sa imi cumpar un enduro, in prima faza am zis sa aleg un crf 250 x, sau un wr 250f, dar nu prea am gasit ceva sa imi placa.In schimb am gasit un ktm exc 400 2007, problema apare aici, eu sunt incepator, adica am mai mers pe motocicleta jumatate de an prin padure, dar cu o Beta de 200 19cp. Eu sunt cam slabut 65 kg si 1,73. Ma gadesc, ar fi o alegere gresita un ktm exc 400??

 

Mi-e frica sa nu fie prea puternic pentru o persoana incepatoare de 65 kg.

 

Ce sfaturi imi dati? Nu as vrea sa o cumpar si dupa o saptamana sa stau cu ea la vanzare ca ma flutur ca un steag pe ktm.

 

Bugetul meu pt un enduro este intre 2000-2500 euro maxim.

 

Multumesc.Astept cateva sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 2000 - 2500 de euro iti iei un WR 250 F chiar ok, Am un prieten care de-abia si-a dat un astfel de motor cu 2000 si era in stare PERFECTA. Eu de-as avea banii tai mi-as lua japoneza, sunt mai fiabile. Legat de "prea puternic" nu te pune nimeni sa bagi mana in gaz pana la maxim :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La greutatea si 125cc e foarte bun. Basca ca o sa te feliciti ca ai mobra usoara pe coborarile abrupte cu noroi/nisip sau cand vei incepe sa o ridici de pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer , cauta un 250 4t. Poti invata foarte mult pe asa ceva si pana ajungi sa zici ca este prea slab pentru tine mai trece multa vreme :)

la ce teai uitat tu mai sus sunt foarte bune de invatat pe ele

Multumesc pentru sfaturi, in principiu pe 250 4t as apta, dar nu am gasit nimic pana in 2500, ceva care sa imi placa, si gasisem ktm de 400 in stare impecabile si an destul de bun 2007. ....Crf de 250 am gasit ceva frumos dar la 2700.. Si nu dispun mai mult de 2500 euro maxim maxim.

 

Multumesc oricum pentru sfaturi. Daca stie cineva vreun wr 250f sau vreun crf 250x. in stare f buna 2005- 2006 pana in 2500. Va rog trimiteti-mi un link.

 

Multumesc pentru sfaturi. Totusi imi face tare cu ochiul exc de 400.:)

 

La greutatea si 125cc e foarte bun. Basca ca o sa te feliciti ca ai mobra usoara pe coborarile abrupte cu noroi/nisip sau cand vei incepe sa o ridici de pe jos.

Asa e .. insa vreau neaparat 4t... 125 ii 2t.... Si nu as vrea sa iau un 125 si peste jumatate de an sa il schimb.

 

Multumesc.

 

Stie cineva cate kg are un ktm 400 exc 2007? Ar fi cu mult mai greu decat un ktm exc 250 f?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4t te va ajuta destul de mult la inceput. sunt o idee mai grele decat 2t. dar la fel de ok e si un 125 exc la care "plus-ul" ar fi ca are mai mult de 10 kg in minus. iar cand te vei apuca s-o ridici de pe jos de 3-4 ori le vei simti



mai bine, daca vrei 4t, te orientezi catre o yamaha wr 250. de ktm-uri in 4t n-am auzit cuvinte dragute

Editat de cosmin1880
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4t te va ajuta destul de mult la inceput. sunt o idee mai grele decat 2t. dar la fel de ok e si un 125 exc la care "plus-ul" ar fi ca are mai mult de 10 kg in minus. iar cand te vei apuca s-o ridici de pe jos de 3-4 ori le vei simti

 

mai bine, daca vrei 4t, te orientezi catre o yamaha wr 250. de ktm-uri in 4t n-am auzit cuvinte dragute

Multumesc..Am sa imi atrag atenti mai mult si spre un wr, zici ca ar fi mai ok decat un crf?

Nu prea am gasit wr de prin 2005-2006 sa arate bine... si sa fie pana in 1500..

 

Multumesc..Am sa imi atrag atenti mai mult si spre un wr, zici ca ar fi mai ok decat un crf?

Nu prea am gasit wr de prin 2005-2006 sa arate bine... si sa fie pana in 1500..

2500 scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers pe cr 250 in 2t. dar aia nu e clar de enduro. de crf nu stiu ce sa zic. oricum vei primi foarte multe pareri. dar, cand am avut si eu aceeasi problema/nedumerire mi s-a spus: yamaha wr in 4t sau ktm in 2t.



Multumesc..Am sa imi atrag atenti mai mult si spre un wr, zici ca ar fi mai ok decat un crf?

Nu prea am gasit wr de prin 2005-2006 sa arate bine... si sa fie pana in 1500..



2500 scuze

n-o sa gesesti motociclete mai frumoase decat ktm-urile :))))

din ce am vazut eu, pana in 2500 eur, gasesti niste wr-uri decente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers pe cr 250 in 2t. dar aia nu e clar de enduro. de crf nu stiu ce sa zic. oricum vei primi foarte multe pareri. dar, cand am avut si eu aceeasi problema/nedumerire mi s-a spus: yamaha wr in 4t sau ktm in 2t.

Aha... pai.. pana acum din ce am mai auzit si alte pareri... nu am ajuns la o concluzie... care ar fi mai potrivita....parerile sunt inpartite.... dar am auzit mai multe de bn despre yamaha wr. Insa nu am gasit ceva bun pe net.. si care am gasit is 2009 ce depaseste bugetul..... 2005 -- 2006 nimik.

 

CE PARERE AVETI DESPRE ACEST KTM.?.... prea multe info nu da.

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-ktm-exc-din-2007-509022.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha... pai.. pana acum din ce am mai auzit si alte pareri... nu am ajuns la o concluzie... care ar fi mai potrivita....parerile sunt inpartite.... dar am auzit mai multe de bn despre yamaha wr. Insa nu am gasit ceva bun pe net.. si care am gasit is 2009 ce depaseste bugetul..... 2005 -- 2006 nimik.

http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=498223&selpic=3&zoom=1#foto

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-yamaha-wr250-din-2002-508851.html

 

http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=500094&selpic=1&zoom=1#foto

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-yamaha-wr%20250-din-2005-499593.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ktm 400 exc 2007 este o mobra foarte buna, si daca e ala de pe la cluj, arata super.Ktm a schimbat motorul pe. 250 in 2007, are motorul de 2008, care dupa parerea mea nu e prea reusit. Te-ar prinde bine un wr de 250, crf-x 250, dar credema, 400 e minunat, te vei obisnui foarte repede cu ia, si o poti limita putin pana o inveti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bafta in achizitionarea unei mobre bune si sa ne vedem pe dealuri,blanaaa...

Editat de sorinagape
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ktm 400 exc 2007 este o mobra foarte buna, si daca e ala de pe la cluj, arata super.Ktm a schimbat motorul pe. 250 in 2007, are motorul de 2008, care dupa parerea mea nu e prea reusit. Te-ar prinde bine un wr de 250, crf-x 250, dar credema, 400 e minunat, te vei obisnui foarte repede cu ia, si o poti limita putin pana o inveti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bafta in achizitionarea unei mobre bune si sa ne vedem pe dealuri,blanaaa...

Multumesc pentru sfat.... deci spui ca e mai ok o yamaha wr 250, decat exc 250? Totusi. 400 ma gandesc sa nu fie prea greu, si prea puternic pt cei 65 de kg. Nu stiu spre ce sa ma orientez..... mai multi imi spun ca wr 250 ar fi cel mai potrivit, insa nu am gasit ceva ingrijit in banii care ii am. Multumesc de sfat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfat.... deci spui ca e mai ok o yamaha wr 250, decat exc 250? Totusi. 400 ma gandesc sa nu fie prea greu, si prea puternic pt cei 65 de kg. Nu stiu spre ce sa ma orientez..... mai multi imi spun ca wr 250 ar fi cel mai potrivit, insa nu am gasit ceva ingrijit in banii care ii am. Multumesc de sfat..

Am 60 kg, 1,75 si un ktm 400 din 2006. Il am aproape de la inceput si nu m-am plans niciodata de el in ceea ce priveste fiabilitatea. Da, poate ca e mai greu ca un 250, dar in teren nu simti acea diferenta... diferenta se simte cand compari cu un 2T. Nu are de ce sa-ti fie frica de "putere", il limitezi pana te inveti sau iei 2 - 3 cazaturi si gata. Inainte sa il iau am avut un DT 80 din '84 pe care am invatat ce inseamna mers pe motor, insa nu am invatat enduro. Nu mi-a parut rau nici o clipa ca am trecut direct la un 400 4T, cu atat mai mult la modelul asta.

Eu te sfatuiesc sa il iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 60 kg, 1,75 si un ktm 400 din 2006. Il am aproape de la inceput si nu m-am plans niciodata de el in ceea ce priveste fiabilitatea. Da, poate ca e mai greu ca un 250, dar in teren nu simti acea diferenta... diferenta se simte cand compari cu un 2T. Nu are de ce sa-ti fie frica de "putere", il limitezi pana te inveti sau iei 2 - 3 cazaturi si gata. Inainte sa il iau am avut un DT 80 din '84 pe care am invatat ce inseamna mers pe motor, insa nu am invatat enduro. Nu mi-a parut rau nici o clipa ca am trecut direct la un 400 4T, cu atat mai mult la modelul asta.

Eu te sfatuiesc sa il iei.

In sfarsit.... o incurajare.....deci oarecum sa nu imi iau gandul ca e un monstru pentru mine.. Spune-mi ai avut probleme majore cu motocicleta.. este ok? Nu prea ma pricep.... am strans cu greu acesti bani, si nu as vrea sa fac o alegere gresita...deci se poate si cu 60 kg cu exc de 400.

Multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi ai avut probleme majore cu motocicleta.. este ok?deci se poate si cu 60 kg cu exc de 400

Nici o problema majora. Are aprox 950 ORE de functionare, eu am luat-o la 275: i-am schimbat de 2 ori segmentii si supapele de admisie, in rest garnituri si semeringuri. De consumabile nu mai vorbesc, am avut grija de ea aproape ca la carte. De folosit am folosit-o in regim hobby, dar si la cateva concursuri. Nu am ramas niciodata prin padure din cauza motocicletei.

As schimba-o pt un 350 EXC-F, injectia si greutatea mai redusa precum si o bicicleta mai buna... dar nu "e" bani. Cu 2T nu m-am impacat si le-am incercat pe toate 125, 150, 200 si 300, insa ca si greutate inca le invidiez.

Editat de alesckool
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 60 kg, 1,75 si un ktm 400 din 2006. Il am aproape de la inceput si nu m-am plans niciodata de el in ceea ce priveste fiabilitatea. Da, poate ca e mai greu ca un 250, dar in teren nu simti acea diferenta... diferenta se simte cand compari cu un 2T. Nu are de ce sa-ti fie frica de "putere", il limitezi pana te inveti sau iei 2 - 3 cazaturi si gata. Inainte sa il iau am avut un DT 80 din '84 pe care am invatat ce inseamna mers pe motor, insa nu am invatat enduro. Nu mi-a parut rau nici o clipa ca am trecut direct la un 400 4T, cu atat mai mult la modelul asta.

Eu te sfatuiesc sa il iei.

Am avut KTM 400 exc ca incepator. Ca motocicleta este foarte buna daca a fost intretinuta. Dar cand mi-am luat wr 250f am vazut altfel mersul prin padure. Diferenta de greutate pare mult mai mare decat cea de pe hartie si este mai ascultator wr-ul. Il am de 3 ani si inca nu vreau alt motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o problema majora. Are aprox 950 ORE de functionare, eu am luat-o la 275: i-am schimbat de 2 ori segmentii si supapele de admisie, in rest garnituri si semeringuri. De consumabile nu mai vorbesc, am avut grija de ea aproape ca la carte. De folosit am folosit-o in regim hobby, dar si la cateva concursuri. Nu am ramas niciodata prin padure din cauza motocicletei.

Multumesc mult pentru sfaturi.. saptamana asta trebuie sa iau o decizie.

 

Am avut KTM 400 exc ca incepator. Ca motocicleta este foarte buna daca a fost intretinuta. Dar cand mi-am luat wr 250f am vazut altfel mersul prin padure. Diferenta de greutate pare mult mai mare decat cea de pe hartie si este mai ascultator wr-ul. Il am de 3 ani si inca nu vreau alt motor.

Pareri destul de impartite. din ce an este wr tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, la al meu EXC400 n-am schimbat decat manete, handguards, ulei, filtre de ulei, lant, pinioane si simering de pompa de apa (asta o singura data, dupa primele iesiri). Si la ora actuala merge de rupe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa dau un LIKE :goodposting:

Pe de alta parte, la al meu EXC400 n-am schimbat decat manete, handguards, ulei, filtre de ulei, lant, pinioane si simering de pompa de apa (asta o singura data, dupa primele iesiri). Si la ora actuala merge de rupe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...