Sari la conținut

Accident Puchenii MoÂşneni - 25.04.2013


PepsiMan
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut tuturor,

Nu am citit toate mesajele voastre.... ideea este ca in acest incident este implicat un bun prieten de-al meu si anume motociclistul. Am fost la el la spital, intradevar este internat la Ploiesti cu fractura la incheietura mainii stangi, umarul drept a fost sarit, si probleme la glezna piciorului drept. Cat despre celalalt pasager de pe motocicleta nu ramane decat sa ne rugam sa se faca bine... A fost dus la spitalul Baltazat din Bucuresti nu Floreasca cum spun toate ziarele in coma profunda de gradul 3, din fericire astazi a dat semne de insamnatosire trecand in coma de gradul 2. A fost lovit foarte puternic la cap si abdomen. Vreau sa precizez ca nu se deplasau cu viteza, circulau cu maxim 65 km/h. Cat despre nenorocitul care le-a taiat calea incercand sa tranverseze drumul peste linie dubla continua, vreau sa va aduc la cunostiinta ca este chiar fiul primarului din Pucheni, un nenorocit care se crede zmeu pe functia 'lu tasu.... Sper sa se faca dreptate si sa ajunga unde ii este locul...., iar pasagerul motocicletei sa treaca peste coma si sa-si revina....

Liniste si maxima prudenta pentru toti cei care circula in acest haos numit "trafic"din Romania!

Daca mai apar noutati va dau de stire...

nu este baiatul primarului din Pucheni, nu informa gresit oamenii ,este baiatul unui viceprimar din alta localitate

sanatate multa baietilor !

Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pleaca si tu in canada

in romania e impetuoasa doar nevoia de stiri de rahat si de mancatori de stiri, "un ou a violat o gaina" si "doua babe au fost salvate de smurd in inghesuiala de a pupa 2-3 moaste!"

 

si pan' la urma stii ce?

nici nu sunt sigur ca evenimentul n-a fost inventat de media. mi s-a parut ciudat faptul ca unu se legitimeaza "director" la ambulanta. la romani da bine functia, nu conteaza ca directorul e un manager administrativ, dar are ecou in timpanele ascultatorilor. daca stau bine sa ma mai gandesc, cu ceva timp in urma parca arafat a ajutat la un accident, asa ca uite plagiatul, uite stirea si mancatorii de senzational

 

 

Nu-mi arde de polemici, dar:

1) Director medical inseamna capetenia medicilor de pe institutia in cauza. Adica e si director si e si medic, si s-ar putea sa fie si bun din moment ce, ca medic, a ajuns director :). Cred ca nici tu nu crezi ca un director administrativ ar fi sarit cu legitimatia la vedere sa traga de raniti in drum.

2) Legea nr. 95 din 14 aprilie 2006 privind reforma în domeniul sănătătii - Personalul medical şi cel paramedical instruit în primul ajutor calificat au obligaţia ca în afara programului, indiferent de loc, să acorde primul ajutor, spontan sau la cerere, persoanelor aflate în pericol vital, până la preluarea acestora de către un echipaj de intervenţie specializat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in charge era politistul.

directorasul putea sa-si ofere serviciile, politistul putea accepta sau nu. era responsabilitatea lui.

 

eu, in locul politistului il invitam pe nea doctorul langa lovit si spuneam ce i-am facut eu si ce am transmis echipajului de urgenta. asta faceam eu.

 

in romania cum nu exista pregatire si instruire a personalului, cum am mai spus, as prefera sa ma atinga DOAR echipajul de urgenta.

 

a fost zilele trecute la stiri cum a fost aruncat unu de pe stalp de socul electric si un om explica ca el si inca vreo 2-3 au facut resuscitare pana la venirea smurdului.

pacientul a murit.

fereasca-ma de asa ceva.

am un prieten care a fost martor la un accident la care satenii scoteau casca unu mobrist, altul venea cu o galeata cu apa si altul ii ridica teasta sa-i dea sa bea apa



sanie cu zurgalai..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami tu generalizezi.

In general spui bine ce spui dar de data asta gresesti.

Acum 10 ani un prieten a dat intr-o groapa cu Ij-ul intr-o comuna din Teleorman. A cazut si a avut fractura deschisa la un picior. Era noapte si nu avea telefon mobil pe vremea aia. Nu pierdea mult sange dar putea fi mai grav.

Dupa un timp a trecut un satean cu bicicleta si a oprit. L-a tarat de pe sosea dar nu a mai apucat sa ia si motocicleta fiindca a venit un alt satean cu un Aro si nu a vazut motocicleta. Daca ala cu bicicleta nu il lua de pe sosea ala cu Aro il calca si pe el.

Ala cu Aro era cam baut dar a oprit l-au urcat cu greu in masina si l-a dus la spital. Prietenul meu i-a multumit celui cu masina chiar daca acesta i-a facut praf motocicleta.

Nici cel cu bicicleta nici cel cu masina nu i-au pus garou. Daca hemoragia era mai mare murea pana la spital. Au facut o ora si ceva pana au ajuns la spital. Daca ala cu bicicleta nu il tara din sosea murea calcat de masina.

----------------------------------------------------------------------

Tu te gandesti la cazuri ideale. Cand accidentele se intampla pe drumuri circulate in apropierea localitatilor unde ai semnal la telefon si ambulanta vine in cateva minute eventual elicoptere si alte minuni.

Sincer eu as prefera daca e sa patesc ceva sa apara un doctor langa mine, cel mai prost doctor dar sa fie langa mine ori macar un satean care sa ma traga de pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as prefera educatie in scoli si religia afara din scoli

iar ceea ce spui tu aici sa invete tot romanul

 

si as mai prefera ca alaturi de examenul medical anual care trebuie sa il faci anual pentru servici, sa existe si o revizuire de 30 minute pentru cazuri d-astea civice critice.

 

dar suntem in romania mate. catedrala mantuirii neamului si o moasca, doua, alaturi de credinta in scoli, au intaietate

asa ca prefer sa ma sting sau sa fiu atins de echipa de la urgente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măi @Tsunami, ce n-ai înțeles tu e că „directorașul” ăla era de la AMBULANȚĂ, nu în orice spital, deci calificat exact în medicina de urgență... Crede-mă că dacă erai tu în situația de a putea alege sau refuza ajutorul lui, și nu polițistul respectiv să aleagă pentru tine, l-ai fi ales pînă la sosirea echipajului! Și mai pun pariu cu tine un lucru: Dacă echipajul chemat era de la Ambulanță și nu de la SMURD, nu l-ar fi oprit nimeni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa zicem,

 

si cum imi oprea el cu mana goala hemoragia interna?

si cum imi siguranta miscarile coloanei, cu mana goala?

si ce putea el face pana la sosirea ambulantei?

care e probabilitatea ca la accidentul meu, dac-o exista sa se afle directorul ambulantei acolo?

 

pan' la urma eu mi-am spus parerea, am spus ce prefer. ce rost are sa incercati sa ma convingeti ca nu gandesc corect?

eu am argumentele mele, voi p-ale voastre. nu ne incomodam in cazul asta, atunci ce atata varsare de energie, demonstratie de proasta crestere etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Ţunami, in continuu aberezi. Dar in continuu.

 

Ce poate sa faca cineva pana vine salvare? Sa-ti elibereze caile respiratorii ca daca iti curge sange din nas sau daca esti inconstient poti sa te sufoci cu propiul sange sau cu propria saliva.

Poate sa-ti aplice un garou in caz ca ai hemoragie mare. Poate sa te ia din drum. Plm.. cat de ignorant poti sa fii!

E regula, daca ai posibilitatea sa acorzi primul ajutor, trebuie sa o faci.

Sunt situatii cand ambulanta poate sa ajunga si in 30 min, in 30 min dragul meu.. mori de 30 de ori daca nu-ti acorda cineva primul ajutor.

Nu toate cazaturile de motocicleta se soldeaza cu ruperea coloanei, iar cei de la ambulanta cand vin, tot asta iti fac: hei rup si te rastoarna intr-o targa...

Ori tu-ti inchipui ca vine cineva cu tomografu mobil sa vada daca ai tu leziuni la coloana sau te intorc aia cu penseta.. vai de capul meu cat de aberant poti sa fii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aberezi tu, noi vorbim vorbe. in caz de accident nu ma intreaba nimeni ce si cum. decizia asupra vietii mele o poate lua si nea pandele care sa ma omoare.

eu am zis ce prefer. nu ca ar conta, nu ca m-ar intreba careva in caz de..

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am aflat ca e ceva mai bine, ii reduc sedativele treptat, aude si ii recunoaste pe cei din jur, vede doar cu un ochi, unul e bandajat.

Deocamdata respira 50% asistat 50% singur si incet incet speram sa respire singur 100% cat mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut (prin august daca tin minte bine), cu cateva sute de metrii mai inainte fata de accidentul acesta, un alt tovaras motociclist + pasagera cu un R1 s-a infipt intr-o dacie. (exsita un topic cu asta.. dar nu-l mai caut)

Acu' vreo 2 ani, era sa ma infig si eu intr-o masina tot acolo (aveam vreo 80km/h (eram cu un virago 535) si a iesit unu cu viteza de pe o satraduta fara nici o treaba sa se asigure sau macar sa incetineasca (urmand sa vireze la stanga, dupa ce taia 2 benzi si lina dubla)... a taiat fata la o masina pe banda 1, si s-a oprit fix pe banda 2, eu evitand pe contrasens).

 

Fara suparare... dar... BAG PU*A IN SOFERII DIN ZONA AIA, PUCHENII MOSNENI

Cit e viteza legala in locul acela? 80/h? Cu 85/h reusesti sa eviti toti localnicii care-ti taie calea. Injuri, o flegma, etc, si mergi mai departe. La 120/h , s-ar putea sa ramii intins nemiscat, si toti sa dea vina pe amaritul de localnic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 85/h reusesti sa eviti toti localnicii care-ti taie calea. Injuri, o flegma, etc, si mergi mai departe.

Bine ar fi sa fie asa, din pacate realitatea e cu totul alta.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit e viteza legala in locul acela? 80/h? Cu 85/h reusesti sa eviti toti localnicii care-ti taie calea. Injuri, o flegma, etc, si mergi mai departe. La 120/h , s-ar putea sa ramii intins nemiscat, si toti sa dea vina pe amaritul de localnic.

 

 

Bai Rosi , dar tu de unde stii ce viteza avea motociclsitul? Nu cumva ai si tu radar in ochi precum au toti pietoni "de la fata locului" Te asigur ca ei nu aveau 120km. Il stiu foarte bine pe cel care conducea si in niciun caz nu mergea cu 120 prin sate, si nici in afara lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...