Sari la conținut

Accident mortal Zarnesti!


ionutz_bv
 Share

Postări Recomandate

Ultima data cand am fost eu pe acolo (cam cu 3 ani in urma) cu greu puteai atinge 80 de km/h din cauza asfaltului din zona. S-a reparat intre timp ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_

Cam praf.

Unde anume s-a intimplat nenorocirea? (cunosc destul de bine Zarnestiul si nu imi dau seama unde s-ar putea atinge vitezele astronomice de care se vorbeste aici).

Se banuieste vreo cauza anume?

Ce motocicleta a fost aia?

Cum era baiatul de fel?

Tu ai motocicleta? Sau te consideri macar pasionat de fenomen? Serios te intreb. Pozele sunt mai mult decat relevante ca sa iti dai seama ca este un RSV Mille.

Restul intrebarilor ce rost au? Mai ales ultima :nono: . Cred ca numai cei care se dau pe internet vor sa afle din topicurile acestea cauzele accidentelor si alte ipocrizii.

Cine se da stie ce inseamna revizii la timp, consumabile bune, modul de comportare al motocicletei in anumite situatii, i-au murit o groaza de cunoscuti in accidente, si-a invatat lectia de mult si nu pune asemenea intrebari pe topicuri pe care sunt sanse foarte mari sa intre rudele sau prietenii persoanei. Sa nu mai vorbim de hienele din presa care, mai nou, au ajuns sa citeze forumul in articolele lor. Sau esti si tu una dintre ele si agiti apele aici, doar doar vei scrie ceva astazi si vei mai prinde un salariu si luna asta?

La ora la care scriu aceste randuri suntem 11 useri inregistrati si 25 de vizitatori.

Aveti un minim de decenta.

D-zeu sa il odihneasca in pace! Condoleante familiei indurerate!

:rose: :rose:

 

P.s. _ Acum m-am uitat pe profilul tau @Flex si vad ca esti postator frecvent pe topicurile de accidente. Tu sa fii sanatos.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios te intreb. Pozele sunt mai mult decat relevante ca sa iti dai seama ca este un RSV Mille.

 

:mellow: :mellow: Tu chiar vorbesti serios despre "relevanta" pozei (singular) vis-a-vis de modelul moto? Singura relevanta pe care ar avea-o e ca o motocicleta nu ajunge un morman de fiare la 50km/h!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe baiat il chema Danut Blaga. Avea 25 de ani. A luat moto de la un prieten. I l-a cerut si a spus ca nu i-l da si ca se duce pana in casa sa ia manusi si casca si il face el o tura, insa cheile le-a lasat in motor. Cand s-a intors Danut era deja plecat. El mergea pe sensul lui , o alta masina din sens opus. Masina a vrut sa ii taie banda sa intre in curtea casei insa soferul nu a apreciat viteza motociclistului si a considerat ca este timp sa taie banda, insa Danut avea undeva peste 150 km/h, apropae de 200.A lovit masina in partea din fata si a fost aruncat pe sosea circa 30 de metri. In urma impactului a suferit o hemoragie interna insa moartea nu a survenit pe loc. La sosirea echipajelor ale ambulantei acesta mai avea o palpaire in el, insa dupa circa 25 30 de min de resuscitare, manevrele au fost oprite si declarat decesul.Casca a fost gasita undeva la peste 150 de metri de locul accidentului si nu purta nici un fel de costum de protectie si nici permis categoria A nu avea, insa avea permis de profesionist, ironie...acesta este profilul de facebook https://www.facebook...danut.7?fref=ts

Sper ca acest lucru sa fie o invatatura. Terminati cu teribilismul si impresionatul tuturor tampelor! Aici este vorba despre vieti omenesti.Dumnezeu sa-l ierte!

 

de aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. Sunt din Zarnesti si va pot da cateva detali exacte.

Pe drumul acela ajungi linistit cu un harb de moto la 140kmh, eu am ajuns la 120km cu 125cc 4t, asa ca nui de mirare, impactul a avut loc pe la mijlocul sosele drepte,pentru ce care nu stiu, drumurile din zarnesti sau asfaltat in proportie de 80%, de cand sa asfaltat strada asta, politia a dat zeci de amenzi.

Accidentul sa intampla asa:

Proprietarul masini venea din fata motociclistului, el a vrut sa faca stanga ca sa intre in curte la el, motociclistul venea din fata cu viteza mare (cica acul de pe bord indica 204km/h, nu garantez, ce am auzit), cand soferul a vrut sa faca stanga crezand ca are timp sa treaca, i sa oprit motorul pe banda motociclistului, si de aici a venit si nenorocirea, la o viteza destul de mare nu mai apuci sa eviti, chiar daca ai avea 5 secunde la dispozitie. El a intrat in partea fata dreapta, facut praf jumate din botul masini, aripa, roata, far...dreapta....etc. El a zburat in curtea de langa casa proprietarului, si persoanele care au sarit in ajutor , lau intors cu fata in sus si au vazut ca era taiat in jurul burti. El nu a decedat la fata locului, a ajuns la spital la Zarnesti si "cica" nu stiau ce sa ii faca (nu stiu cu detali asta) si lau trimis la Brasov, iar cei de acolo au presupus ca a pierdut mult sange si ca trebuie transfuzie, dar defapt ii plesnise CARODITA in el, si nu au mai putut face nimic.

Asta este cea ce am auzit de la vecini de pe scara care locuia el.

Alt amanunt, Motocicleta era a unui prieten de al lui, care locuieste cu un bloc mai jos ca mine, si au facut schimb cu el (cel decedat find in masina lui personala) , prietenul lui sa suit in masina si el pe moto, dupa cateva secunde sa petrecut nenorocirea.

Nu stiu daca avea permis sau nu, dar stiu ca detinea categoriile B,C+E, si ma gandesc ca posibil sa fi avut si A.

Cam asta este tot si sincer sunt infiorat de ce sa petrecut, si eu am trecut prin ceva asemanator , doar ca eu aveam 40-50km si apucasem sa franez, scapand cu viata, dar moto nu prea.

Condoleante familiei si Dumnezeu sa il ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"i s-a oprit motorul pe banda motociclistului"

Ăsta e nivelul de pregătire al şoferilor în ţara asta? Păi atunci nu-i de mirare că suntem muşte pe parbriz.

 

in cazul asta se pare ca musca e tot un sofer,din pacate la mijloc a fost si o motocicleta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. Sunt din Zarnesti si va pot da cateva detali exacte.

Pe drumul acela ajungi linistit cu un harb de moto la 140kmh, eu am ajuns la 120km cu 125cc 4t, asa ca nui de mirare, impactul a avut loc pe la mijlocul sosele drepte,pentru ce care nu stiu, drumurile din zarnesti sau asfaltat in proportie de 80%, de cand sa asfaltat strada asta, politia a dat zeci de amenzi.

Accidentul sa intampla asa:

Proprietarul masini venea din fata motociclistului, el a vrut sa faca stanga ca sa intre in curte la el, motociclistul venea din fata cu viteza mare (cica acul de pe bord indica 204km/h, nu garantez, ce am auzit), cand soferul a vrut sa faca stanga crezand ca are timp sa treaca, i sa oprit motorul pe banda motociclistului, si de aici a venit si nenorocirea, la o viteza destul de mare nu mai apuci sa eviti, chiar daca ai avea 5 secunde la dispozitie. El a intrat in partea fata dreapta, facut praf jumate din botul masini, aripa, roata, far...dreapta....etc. El a zburat in curtea de langa casa proprietarului, si persoanele care au sarit in ajutor , lau intors cu fata in sus si au vazut ca era taiat in jurul burti. El nu a decedat la fata locului, a ajuns la spital la Zarnesti si "cica" nu stiau ce sa ii faca (nu stiu cu detali asta) si lau trimis la Brasov, iar cei de acolo au presupus ca a pierdut mult sange si ca trebuie transfuzie, dar defapt ii plesnise CARODITA in el, si nu au mai putut face nimic.

Asta este cea ce am auzit de la vecini de pe scara care locuia el.

Alt amanunt, Motocicleta era a unui prieten de al lui, care locuieste cu un bloc mai jos ca mine, si au facut schimb cu el (cel decedat find in masina lui personala) , prietenul lui sa suit in masina si el pe moto, dupa cateva secunde sa petrecut nenorocirea.

Nu stiu daca avea permis sau nu, dar stiu ca detinea categoriile B,C+E, si ma gandesc ca posibil sa fi avut si A.

Cam asta este tot si sincer sunt infiorat de ce sa petrecut, si eu am trecut prin ceva asemanator , doar ca eu aveam 40-50km si apucasem sa franez, scapand cu viata, dar moto nu prea.

Condoleante familiei si Dumnezeu sa il ierte.

 

(.... .... .... ....)

Le plangeam de mila celor 2 care au murit in Otopeni izbindu-se de stalpii aia cand le-a trecut un pieton prin fata,dar astuia...

E scenariul clasic al celor care te roaga : da sa dau si eu o tura.Prin tura ei inteleg blana in linie dreapta (pt ca altceva oricum nu stiu,vor sa ii dea capat bineinteles,ca apoi cand se dau jos de pe motocicleta prietenului care a fost destul de prost/credul sa le-o dea,sa zica la toti : i-am dat capat,etc.Acest lucru se intampla bineinteles in localitati....

Deci,daca e dupa cum spune cel care a detaliat accidentul,eu la cel cu masina nu vad vina.Moral macar.Pai vii si opresti in fata casei,te asiguri,vezi un far hat departe.Nu auzi nimic care sa te sperie,ca nu mai esti cu dacia sa ai toate geamurile deschise vara.Si iei viraj sa intri pe poarta.Si vezi racheta.Si te calci pe tine de frica si te intimidezi si ai scapat ambreiajul.Si vine tartanul in slapi cu 200 si se face tzandari in tine.Si vinovat tot tu esti?Hmmm...

Omu probabil vroia sa intre si el ca un om,asa,la el pe poarta,nu se astepta sa se desfasore o etapa de Isle of Man la el in fata.E si normal pana la urma cum a reactionat.

Iar dpdv legal,sa ma corecteze cei care cunosc legea in aceasta situatie mai bine (ca mi-e lene sa ma uit),dar cine e de vina atunci cand se intampla un accident si unul din conducatori n-are permis ???Oare e la fel ca la bautura?

Nu,cand ai 150-200,etc in localitati adormite de provincie si te miri cand iti taie fata unul de mere cu 20-30kmh la ora,inseamna ca esti prostovan rau de tot.Si nu ai nici tzidula.Si mai ai si permis de profesionist (deci din soferie traiesti si ai vazut o gramada se presupune pe strazile patriei).Si meri cu 200 in orasele mici de provincie.Si vai,surprize,surprize,vrea unul sa-ti taie calea ca sa intre la el in curte.Si nu-si da seama ca tu tocmai iti faci numarul de cocosh si ii dai forja sa te vada audienta in fustitze de pe marginea drumului,ca apoi pe seara sa le agati cu replica "-eu eram ala cu motoru de azi din oras -vai dar ce tare mergeai -ee,asa-si-asa,un 200 lejer ".

Si te miri de ce zaci mort prin curtzile oamenilor.Ca tu nu erai de vina,ca ala ti-a taiat fata,ce daca aveai 200?Tu trebuia sa ai banda libera conform legii,nu?Ee,si nici macar 200 nu erau,ultima oara cand te-ai uitat era parca la 185...

Ziceau bine cei de pe forum,astia,conservarii sunt tot timpul de vina,si mai ales ca avea si gip.Se poate sa fi fost si X5/ML,etc.Sigur era tigan.Sau macar mamaia lui era tigan :lol:

Oricum,tu nu erai de vina,chiar daca nu ai permis si mereai putin mai tare,nu asta conteaza.Vina lui clara,daaa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad aici vina celui care i-a dat motorul. Din cate citesc omul nu i l-a luat fara voie la o tura ci schimbasera autovehiculele intre ei si proprietarul motocicletei venea cu masina dupa el.

Pai de cate ori bea ceva cumnatamiu ma dispera sa-i dau motorul sa dea o tura si de fiecare data il trimit la plimbare. Nu am nici un motiv sa-l las sa se curete singur si sa-mi mai si distruga motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multi care vorbesc aiurea si care isi dau cu parerea despre ce sa intamplat.

Ca sa vezi de fapt ca martorii zic o chestie iar dupa nu mai mult de 24 ore de la incident apare o filmare (de la o camera de supraveghere din zona) care ii contrazice pe toti iar vinovat se face soferul autoturismului care a venit de pe contrasense aproape perpendicular cu motocicleta.

 

 

 

As vrea sa rog un administrator sa stearga acest topic neadevarat.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Sunt multi care vorbesc aiurea si care isi dau cu parerea despre ce sa intamplat.

Ca sa vezi de fapt ca martorii zic o chestie iar dupa nu mai mult de 24 ore de la incident apare o filmare (de la o camera de supraveghere din zona) care ii contrazice pe toti iar vinovat se face soferul autoturismului care a venit de pe contrasense aproape perpendicular cu motocicleta.

 

 

As vrea sa rog un administrator sa stearga acest topic neadevarat.

Multumesc!

De ce sa-l stearga?...pune tu adevarul aici, daca "acest topic este neadevarat!...Accidentele se dezbat ca ceilalti sa invete ceva din experienta altora.

Pune tu parerea ta si fimarea de care zici, ai acelasi drept ca toti ceilalti sa-ti exprimi opinia. Iar ceilalti membrii ai forumului o vor citi.

Si eu cred ca soferul trebuia sa se asigure, inainte sa vireze, ORICAT de departe era motociclistul, si sa apecieze corect distanta si viteza ca sa nu ii ia prioritatea. Dar cauza favorizanta a accidentul este si viteza excesiva a moto.

 

Ramane intrebarea daca cel de pe motocicleta avea sau nu permis A...da sau nu?...ca asta schimba totul.(daca nu avea, dintr-o victima nevinovata se transforma intr-un criminal periculos, precum ala de a omorat si violat turista japoneza si cateva babe, si care in final s-a sinucis in puscarie acum cateva zile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multi care vorbesc aiurea si care isi dau cu parerea despre ce sa intamplat.

Ca sa vezi de fapt ca martorii zic o chestie iar dupa nu mai mult de 24 ore de la incident apare o filmare (de la o camera de supraveghere din zona) care ii contrazice pe toti iar vinovat se face soferul autoturismului care a venit de pe contrasense aproape perpendicular cu motocicleta.

 

@ Powersony09 esti pamant de flori mai bine nu postai.

 

As vrea sa rog un administrator sa stearga acest topic neadevarat.

Multumesc!

Ce pot spune despre reactia ta, este ca daca sti ceva, compara ce ce sti cu cea ce am scris scriu.

Eu spun asta de la persoanele care am auzit, persoanele sunt, 2 vecini de pe scara lucreaza cu mine, 1 prieten bun cu mine , este foarte bun prieten cu victiam, si alt coleg de munca , amic de pahar cu victima, asa ca nu prea vad de ce sa nu fie adevarat.

Masina este berlina, nu GIP, cred ca vreun reno ceva, nu am vazut sigla, dar masina avariata am vazuto de 2 ori pana acum, si cea ce am zis pare lizibil, soferul nu a venit pe contra sens , deoarece daca venea roata din dreapta nu era aplatizata spre stanga in acest caz, asta se intampla doar la o intrare semilaterala.

O sa ma uit si de marca masini , ca vad ca tot se face referiri la asta, doar fac durmul respectiv de cel putin 2 ori pe zi, si chiar si de 5-10 ori cand ies cu moto.

Numi place sa min, nu pot zice cu mana pe inima ca tot ce am scris pana acum este ADEVARAT 100%, dar dupa ce am tot auzit de la apropiati si prieteni, cam asta a reiesit, iar dupa cea ce stiu de strada, ca este dreapta, are 1km proximativ, si poti sa incepi sa intri pe strada asta cu cel puin 80-100km, deci pe la jumate unde sa intamplat accidentul cu o moto tzapana prinzi chiar si 300km.

Eu actual nu dau vina pe nimeni, nici pe moto , nici pe sofer, decizia este a fiecaruia in parte, dar pe mine ma infioara cand aud sau vad stiri sau noutati de accidente moto care sa lasat cu deces. Si eu sunt motociclist si de multe ori cand ies, ma tot gandesc la ce e mai rau, dar placerea nu ma lasa sa vand moto.

 

L.E in zona nu este nici o camera de vedere, nu are nimeni acolo, se poate ca cei din fata casei soferului "REMAT" sa aibe camere de supraveghere, dar nu cred ca ar fi filmat "peste gard" ca totusi.......

Ramane de vazut, chiar as vrea sa vad si eu filmarea, pana acum doar o poza am vazut pe acest topic.

Editat de Powersony09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca exista acea filmare si se pare ca defapt cam tot ce am auzit ar fi fost gresit, sau pe langa adevar.

Nu am vrut sa zic lucruri care nu sunt adevarate, dar cu toate ca am incredere in acele persoane , am zis lucruri neadevarate.

Spre sa nu fiu luat in nume de rau dar cam asta sa intamplat.

O zi buna tuturor.

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Pai da detalii....filmare de unde?...cumva din spate din masina?...deci "telefonul fara fir" in RO le infloreste destul de mult, ca sa intoarca adevarul...

Speram ca nu te-a "rugat" nimeni dintre consateni sa "dezminti"....



Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti pune o poza, doua, cu zona sa ne dam si noi seama...!? Asa poate am intelege un pic despre ce e vorba...

1. Cat de lata si lunga e strada.

2. Cum e asfaltul.

3. Daca e vreun fel de marcaj pe sosea( linie continua sau nu, avea voie sa intre acolo in curte trecand peste ax sau trebuia sa intoarca in alta parte!?)

4.La ce unghi ar fi trebuit sa intre omul in curte( daca intrarea e mai larga sau e vreun podet si e locul ingust, virajul fiind la 90 de grade

5.La fata locului au fost ceva urma de franare?

6.Importanta este ora producerii accidentului si pozitia soarelui in raport cu cei doi implicati. Daca soarele e la rasarit sau asfintit aproape razant cu soseaua te poate orbi uneori, nu vezi prea bine in departare, uneori foarte putin chiar si la distanta mica.

O necunoscuta ar fi viteza motocicletei. Avea toba galagioasa sau nu ? Avand asemenea date, se pot trage anume concluzii...

Interesant ar fi, daca cel de pe motocicleta caci nu am date inca (avea A-ul ,nu avea) sa il numesc motociclist, a fost echipat .Daca da, cum si in ce culori ( casca, echipament )

M-ar mai interesa ce varsta avea soferul, daca avea permis cel cu motocicleta de cand il avea.

In zona respectiva au mai fost acidente ? Daca da, care sunt diferentele sau asemanarile ?

Poate se pot lua unele masuri gen limitatoare de viteza cum sunt cele prinse pe sosea sau alt fel de masuri ca pe viitor sa se poata evita alte accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...