Sari la conținut

De unde se ridica permisul suspendat (procedura)


Crazy-devil
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Am cautat cateva pagini si n-am gasit nimic.

 

situatia este asa: anu trecut in August, venind de la Suceava spre Targu Neamt, inainte de intrarea in Falticeni sunt o serie de curbe, pe care nu am reusit niciodata sa merg legal. :D

la intrare in Falticeni,un echipaj de politie statea ascuns dupa o dubita, urmarind pe cei ce depasesc linia continua, printre care m-am aflat si eu. M-au oprit, s-a prezentat, mi-a cerut actele, iar dupa ce le-am dat si le verifica, imi spune ca permisul se retine pe o perioada de 30zile pentru depasirea pe linia continua. nu am zis nimic, mi-am recunoscut vina si am asteptat, desi se putea negocia. am primit dovada pt 14zile cu amenda vreo 400lei daca nu ma insel.

culmea, e ca la o saptamana, venind de la Botosani, la iesire din oras depasesc 2 masini care tipic romanesc, mergeau in paralel, fiecare pe o banda. Eh, in timp ce depasesc, vad in fata loganul cum da drumu la girofar iar garcea sare din masina facandu-mi semn sa opresc.

trag pe dreapta, vine la mine imi cere actele iar eu ii dau dovada care mai era valabila o saptamana,iar el imi spune ca-mi mai da inca 30zile, dar de data asta imi da amenda si pt viteza, vreo 700lei in total.

 

la cateva zile eu ma intorc din concediu, dar fara permis.

 

acum intrebarea mea este: ce trebuie sa fac si de unde trebuie sa ridic permisul. eu domiciliul il am pe Neamt. permisul mi-a fost suspendat pe raza judetului Suceava, de politia din Falticeni. ce trebuie sa fac mai exact pt a-l ridica. am cautat si intrebat, dar toti s-au uitat ca la comete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il iei din neamt. scurt si la obiect.

 

totusi nu inteleg de ce dracu' ai oprit...

era intrarea in oras, mai era un echipaj mai incolo. iar intrarea in oras e ca de dupa razboi. nu poti sa tragi incat sa poti fugi de ei. poate cu un enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. thanks for all.



L.E. are ideie cineva daca de 1 Mai se lucreaza? adica as vrea sa ma duc sa-l ridic de 1 Mai.

 

acolo trebuie facut ceva? gen dosar cu cerere sau doar te duci, te legitimezi si il ceri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum a mai zis cineva mai sus, il iei de la cei care ti l-au emis.

ex. La mine e emis de Iasi, am domicicliul pe Neamt, a fost suspendat si l-am luat din Iasi.

Din cate tin minte m-am dus pur si simplu la ei la 31 de zile dupa ce a expirat dovada de circulatie (aia de 14 zile) si am semnat intr-o condica ca mi-a fost inapoiat plasticul rozaliu :peace:



Sigur nu faci nimic de 1 mai.

Si din cate am auzit si de la alti bugetari, nici 2 sau 3 mai, 4 e sambata, 5,6 mai Pastele, deci cam pe la un 7 mai ar fi prima zi lucratoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buletin + dovada care ti-a fost inmanata cand ti-a fost suspendat permisul. Daca nu o mai ai, trebuie sa dai o declaratie la notar in care este specificat ca ai pierdut dovada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

postul de mai sus e 100% corect! de ce tot aberati cu domiciliu si alte alea, n-am sa inteleg niciodata. cineva cere o informatie tocmai ca nu stie / nu e sigur.

 

recapitulare:

- buletin (logic)

- dovada (fara aia nu se poate, decat cu declaratie cum se zice mai sus)

- te duci la inspectoratul politiei care ti-a eliberat permisul (unde s-a tiparit ultima oara permisul)

 

:peace:

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
  • 1 year later...

De unde se ridica permisele retinute, de la Udriste sau Pipera? Permisul e de Bucuresti iar buletinul de Neamt. In afara de amenda pentru lipsa actelor, ce riscuri mai sunt daca circuli cu "permisul ne ridicat" de la Politie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...