Jump to content
Sign in to follow this  
P   T   R

MOTOGP JEREZ

Recommended Posts

Eu zic ca nu a intrat deloc urat....pur si simplu a intrat foarte tare in curba pe o traiectorie gresita si cu siguranta daca nu se lovea de lorenzo se ducea foarte larg la fel cum facuse cu cateva ture in urma, a riscat foarte mult , iar horhe a intrat in viraj foarte larg pentru a i inchide traiectoria fara sa isi dea seama ca marquez era deja acolo....oricum pacat pentru el merita locul 2 ...

Fenomenal Pedrosa , a mers ceas !!!

26pedrosa_s1d0252_slideshow.jpg

Pentru cei care aveti dubii despre ce-a facut Marquez uitati-va la video-ul cu reluarea cadru cu cadru si vedeti ce se intampla acolo.

Lorenzo a intrat larg pentru a iesi strans - Marquez a intrat strans pentru a iesi larg - era singura lui sansa de depasire. Nu avea dreptul sa incerce??

Incepe sa se confirme ceea ce incepusem sa cred inca de anul trecut: Rossi nu mai poate sa fie campion mondial. Batranetile.. of of.

Nici Ducati nu-i cine stie ce.. dar nici el nu mai poate.

Nici concurenta nu mai e ce a fost .....atunci. Acum sunt cativa piloti care merg fara cea mai mica greseala. Rossi nu o fost obisnuit asa.

Sincer, ma asteptam sa castige Lorenzo la cum a mers in calificari... dar se pare ca azi nu a mai fost in stare sa tina ritmul de ieri.

Surpriza... a castigat mititelul, bravo lui. Tocmai asta e frumusetea sportului -- ca nu stii dinainte rezultatul.

Sunt destui care au mizat pe o victorie a lui Pedrosa. Problema e ca sunt unii care in ciuda multor rezultate similare din partea lui, nu invata si nu inteleg mare lucru.

trebuie sa recunoasteti ca faza respectiva a fost sarea si piperul cursei si pentru care a meritat vazuta pana la sfarsit. In afara de faza asta nu au fost alte chestiuni notabile in afara de depasirea lui Pedrosa si depasirile de la inceput intre Rossi si Marquez.

Da, exista un public care se bucura sa vada orice fel de acrosaje si accidente. De-aia il aplaudau pe Simoncelli de fiecare data cand intra ca bolovanul, mai ales la 250cc.

Dar eu m-as lipsi genul asta de incidente fericit, la fel ca de publicul care se uita in primul rand pt astfel de momente.

Marquez a avut o gramada de tururi sa arate ce e in stare, dar nu a fost capabil sa treaca curat de Lorenzo. Daca nu ai ce iti trebuie pt a realiza o depasire fara sa ratezi complet un viraj, tragandu-ti adversarul dupa tine, atunci nu meriti sa avansezi.

Mie mi-a placut cursa...cat despre incidentul dintre Marq si Lor se vede destul de clar ca trasa "ideala"/usuala era intre trasele celor 2...Lor a gresit putin dar si daca nu gresea Marq ar fi intrat la intimidare.Daca nu era blocat Lor parcurgea mai repede virajul decat ar fi facut-o Marq...dar asa trebuie sa fie in curse sa se joace totul pana la finish. Mi-a placut maturitatea de care a dat dovada Lor in interviurile care le-am vizionat eu...pacat ca nu a putut sa se abtina sa dea cu pumnul in mobra si ca nu a dat mana cu Marq.(in mod sigur i-o va coace data viitoare..)

Mi-a incantat retina felul cum si-a folosit mobra Marq,cam peste limita as zice...sper sa scape mai ieftin decat la moto2 cand o sa-l faca zmeu.

Desi sunt admirator al lui Rossi tind sa cred ca asta este locul lui pana la jumatatea sezonului ,si inca cursa asta a avut putin noroc(Cru a fost accidentat azi si nu i-a dat batai de cap)

Ped a mers f bine chiar nu ma asteptam sa-l mai depaseasca Lor la ce start a avut.

Marquez a avut o gramada de tururi sa arate ce e in stare, dar nu a fost capabil sa treaca curat de Lorenzo. Daca nu ai ce iti trebuie pt a realiza o depasire fara sa ratezi complet un viraj, tragandu-ti adversarul dupa tine, atunci nu meriti sa avansezi.

Marquez a aratat de ce e in stare in toate turele din cursa, dupa ce a fost depasit de Rossi ai fi zis ca gata, ramane pe locul 4, Rossi se duce in fata si se termina cursa Lorenzo, Ped, Rossi si gata. Nu, Marquez s-a batut, a reusit sa-l depaseasca pe Rossi si s-a dus in fata lui destul. In partea cealalata, Pedrosa a trecut de Lorenzo si au mers in fata o vreme amandoi cu Marquez pierdut la 2-3 secunde in spate, apoi Marquez s-a apropiat incet, incet de Lorenzo, a mers o vreme in fundul lui, a vazut ca nu merge a lasat-o un pic mai moale. Atunci toti ar fi zis.. gata, asa se termina, Marquez avea deja 2 secunde in spate. Un oricare alt pilot ar fi ramas acolo in spate.. (vezi Rossi, vezi Crutchlow care au ramas in spate si n-au mai putut reveni) dar nu, Marquez a bagat iar gaz si l-a ajuns pe Lorenzo in ultimele 3 tururi, in penultimul tur a incercat o depasire si i-a iesit dar in virajul urmator Lorenzo iar l-a luat, apoi a venit ultimul tur unde a incercat iar si-a reusit.

Ce nu-i frumos in asta, ca un pilot se bate pentru un loc si nu se plafoneaza pe pozitia pe care o are cum fac ceilalti? Gizaz!

Pun pariu ca daca (ipotetic) ar mai fi avut 4-5 ture si gume sa-l tina, il ajungea si pe Pedrosa si-l articula si pe ala. :D

Edited by Belbody

Marquez a aratat de ce e in stare in toate turele din cursa, dupa ce a fost depasit de Rossi ai fi zis ca gata, ramane pe locul 4, Rossi se duce in fata si se termina cursa Lorenzo, Ped, Rossi si gata. Nu, Marquez s-a batut, a reusit sa-l depaseasca pe Rossi si s-a dus in fata lui destul. In partea cealalata, Pedrosa a trecut de Lorenzo si au mers in fata o vreme amandoi cu Marquez pierdut la 2-3 secunde in spate, apoi Marquez s-a apropiat incet, incet de Lorenzo, a mers o vreme in fundul lui, a vazut ca nu merge a lasat-o un pic mai moale. Atunci toti ar fi zis.. gata, asa se termina, Marquez avea deja 2 secunde in spate. Un oricare alt pilot ar fi ramas acolo in spate.. (vezi Rossi, vezi Crutchlow care au ramas in spate si n-au mai putut reveni) dar nu, Marquez a bagat iar gaz si l-a ajuns pe Lorenzo in ultimele 3 tururi, in penultimul tur a incercat o depasire si i-a iesit dar in virajul urmator Lorenzo iar l-a luat, apoi a venit ultimul tur unde a incercat iar si-a reusit.

Ce nu-i frumos in asta, ca un pilot se bate pentru un loc si nu se plafoneaza pe pozitia pe care o are cum fac ceilalti? Gizaz!

Bine, daca nu faci deosebirea dintree o depasire si un viraj ratat + blocaj, te las in pace....

Pun pariu ca daca (ipotetic) ar mai fi avut 4-5 ture si gume sa-l tina, il ajungea si pe Pedrosa si-l articula si pe ala. :D

Acum chiar te uiti la desene animate..... biker mice from mars sau ce a fost azi la Jerez?

He he he - fiecare cu ale lui, eu prefer genul asta de desene animate. Sunt mai de la tara, ce vrei.

Mie imi place sa ma dau in roller-coaster, tie in calusei.

Si da, Marquez are toate sansele sa fie campion mondial inca de anul asta. Asa cum am mai zis, batalia la titlu o sa fie intre el si Lorenzo.

302908_604107539599700_1413309466_n.jpg

Marquez de azi a facut o depasire tipica Marquez-ului din Moto2 2012. Daca revizuiti multe din depasirile lui au fost la limita sportivitatii, multe din ele in duelul cu Luthi, la Moto 2 ma refer.

Adevarul ca daca era putin mai cerebral Lorenzo , l-ar fi lasat sa iasa larg, pt ca avea o trasa mult mai rapida decat a lui Marquez in momentul respectiv si putea sa recastige pozitia la iesirea din viraj... (my point).

Si uite asa a inceput razboiul :)

Eu cred ca Marquez a intrat chiar mai urat decat Rossi, in incidentul cu Gibernau. Rossi era totusi pe interiorul pistei, aplecat pe viraj... marquez era pe jumate si se ducea spre exterior, cu motocicleta dreapta. Insa m-a surprins Lorenzo. Putea sa renunte usor si sa termine safe pe locul 3 (sau chiar pe 2, daca frana mai devreme, si se baga pe interior la iesirea din viraj, fiindca oricum Marquez nu avea cum sa ii inchida trasa... se ducea mult spre exterior), dar a preferat sa riste totul, intrand in viraj ca si cum marquez nici nu era acolo. Putea sa cada foarte usor.

Gestul lui de la boxe e foarte explicabil. E normal sa fii deranjat de o astfel de depasire, in ultimul tur, in ultimul viraj. Marquez chiar si inainte de asta, a fost la limita de cateva ori sa il darame pe Lorenzo.

Altfel, pot sa spun ca Yamaha a mers mult mai prost decat ma asteptam. Credeam ca Lorenzo o sa evadeze la secunde bune in fata, si ca Rossi o sa termine la cateva secunde de lider, pe locul 2, in fata Hondelor. M-am inselat.

Bravo Pedrosa! O victorie foarte meritata.

Esti subiectiv in aprecierea incidentului. Intr-un punct ai dreptate.. Marquez a franat foarte tarziu si ar fi iesit spre exterior, insa se vede clar cum pusese roata in fata lui Lorenzo, iar acesta a incercat sa stranga si l-a lovit pe Marq. Nu se pune problema ca nu l-ar fi vazut, pentru ca era deja cu o roata in fata, pur si simplu nu a vrut sa cedeze. Daca ai sa vezi o inregistrare facuta de sus, ai sa vezi cum Lorenzo intentioneaza sa taie oblic, spre apexul virajului, desi se afla mult spre exterior. Marq nu putea sa nu incerce sa se bage, cand avea atata spatiu la dispozitie... Marquez are bubele lui.. (a se vedea incidentele de anul trecut, asupra lui Espargaro si Luthi, unde intentia a fost foarte clara), insa azi nu a avut nici o vina. In schimb, Lorica mi-a reamintit de ce nu pot sa il simpatizez si nu il voi simpatiza vreodata. Pe langa infatuarea lui din momentele cand se simte pe val si stilul de pilotaj extrem de plictisitor, fitzele astea de primadona care se autovictimizeaza, deranjeaza cel mai mult. Poate juca teatru de ochii suporterilor, dar in astfel de momente ale adevarului, caracterul ii iese la iveala. Daca accepta scuzele lui Marquez, imi scoteam palaria, dar asa... Dincolo de incidentul in sine, este clar ca incepe duelul nervilor intre cei doi... Fiecare vrea sa aiba un ascendent asupr celuilalt. Deocamdata Marquez a iesit castigator...

Din pacate, cursa de azi confirma un adevar destul de dur.. Rossi nu mai poate. Nu a facut o cursa rea, dar e clar ca nu se mai poate bate la victorie, asa cum o facea altadata. Le roi est mort. Vive le roi!

Edited by xt600

Da, de vazut cine va fi le roy.

Marquez nu e deloc prevazator. Entuziasm specific varstei si debutului. Mi-e teama ca nu va termina toate cursele anul asta. Insa cine stie, poate o face p-aia mare :D. Io zic ca daca arbitrul nu a fluierat , se joaca. Daca nu primeste fo penalizare atunci e ok.

Declaratia lui Marquez:

“On the last lap I was closer. I tried to pass him, but ran wide. However I had seen many videos of the last corner - of Valentino (Rossi), Pedrosa and others - and knew that it was possible to pass there. I learned from those. I’m sorry for Jorge, because you never want that (a collision), but I think the most important thing is that both of us finished the race and for the fans it was a very nice last lap.

“At first, I said to myself that I would finish third. I thought he would close the corner off a little bit more than he did, but I noticed that he had opened the door so I tried to pass him. When I saw in those last metres that I might touch him, I released the brakes a bit to make sure the touch was going to be a bit softer. The most important thing is that we both finished and I just hope that our relationship will get a bit better after a few days.

“If somebody did that to me…for sure, I would be angry - not because of the moment but because I would have lost a place on the podium. I can understand that but, anyway, I have said sorry.”

Si pentru cei care nu habla inglese:

"In ultimul tur eram si mai aproape (n.t. - de Lorenzo). Am incercat sa-l depasesc dar m-am dus larg. Cu toate astea, am vazut multe video-uri cu depasiri in ultima curba de-ale lui Valentino, Pedrosa si altii - si stiam ca e posibil sa depasesti acolo. Am invata din astea. Imi pare rau de Jorje, pentru ca nu vrei niciodata un contact fizic, dar cred ca cel mai important lucru este ca amandoi am terminat cursa si pentru fani a fost un ultim tur foarte frumos.

La inceput mi-am zis ca o sa termin pe 3. Am crezut ca o sa inchida curba un pic mai strans decat a facut-o, dar cand am observat ca a "deschis usa" am incercat sa-l depasesc. Cand am vazut ca pe ultimii metri ca e posibil sa ne lovim am eliberat usor frana ca sa ma asigur ca "atingerea" o sa fie cat mai usoara. Cel mai important e ca am terminat amandoi cursa si doar sper ca "relatia" noastra se va imbunatati in urmatoarele zile.

"Daca cineva mi-ar face asta mie... normal, as fi furios - nu din cauza evenimentului in sine ci doar din cauza pierderii unei pozitii pe podium. Asta inteleg, dar ce mai pot face.. mi-am cerut iertare..."

:D cool baiatu'

He he he - fiecare cu ale lui, eu prefer genul asta de desene animate. Sunt mai de la tara, ce vrei.

Mie imi place sa ma dau in roller-coaster, tie in calusei.

Si da, Marquez are toate sansele sa fie campion mondial inca de anul asta. Asa cum am mai zis, batalia la titlu o sa fie intre el si Lorenzo.

302908_604107539599700_1413309466_n.jpg

Si eu zic ca are toate sansele la titlu, dupa ce a aratat pana acum. Totusi sa nu il subestimam pe Pedrosa. Eu zic ca titlul se va disputa in 3.

9Fingers a spus-o cel mai bine "Nici concurenta nu mai e ce era...Rossi nu e obisnuit cu rideri care merg fara greseala"!

Si eu cred ca Rossi va fi cel mult arbitru anul acesta nicidecum pretendent!

Am sperat ca macar la Jerez un circuit pe care il cunoaste sa se descurce mai bine dar....varsta nu iarta...si mai ales CONCURENTA!

9Fingers a spus-o cel mai bine "Nici concurenta nu mai e ce era...Rossi nu e obisnuit cu rideri care merg fara greseala"!

Si eu cred ca Rossi va fi cel mult arbitru anul acesta nicidecum pretendent!

Am sperat ca macar la Jerez un circuit pe care il cunoaste sa se descurce mai bine dar....varsta nu iarta...si mai ales CONCURENTA!

Pai bine mah ninja.. de varsta celor din WSBK ce zici, sau nici aia nu sunt buni?

Sunt multe lucruri ce tin intr-un sezon foarte mult de echipa de tehnicieni. Daca echipa lui Lor e mai pregatita decat a lui Rossi, poti spune care e mai bun?!

Mai vedem cu numarul campionatelor.. sunt disputate doar 3 curse, sau oi fi MotoMafalda? :D

Edited by ZaiR

Este varsta, nu concurenta. Daca l-ai fi vazut cum mergea la 20 de ani, nu mai vorbeai de concurenta. Era de-a dreptul stralucitor... avea niste trase si niste depasiri, pe care nu le-am mai vazut la nici unul din cei care formeaza "concurenta" de azi. Cei de acum sunt robotei. Atat!!!

Pai bine mah ninja.. de varsta celor din WSBK ce zici, sau nici aia nu sunt buni?

Sunt multe lucruri ce tin intr-un sezon foarte mult de echipa de tehnicieni. Daca echipa lui Lor e mai pregatita decat a lui Rossi, poti spune care e mai bun?!

Mai vedem cu numarul campionatelor.. sunt disputate doar 3 curse, sau oi fi MotoMafalda? :D

Pai toti se muta in WSBK cand nu mai fac fata la GP. WSBK e un campionat al retrasilor din GP. Sau n-ai observat asta pana acum?

Pai toti se muta in WSBK cand nu mai fac fata la GP. WSBK e un campionat al retrasilor din GP. Sau n-ai observat asta pana acum?

Si crezi ca Melandri n-ar putea castiga un campionat in motoGp daca ar avea o echipa pregatita mai multi ani la rand pe dezvoltarea unei motociclete?

Cand ma spus eu ca ar trebui sa va simtiti vizati de meajul lui Graziano Rossi.......chiar m-a pus unul pe ignore pt acel comentariu.

Rossi e un pilot inca tanar, intr-o forma de milioane (la propriu), care mai are multi ani inainte in MotoGP. Nu ii mai cautati scuze acolo unde nu are. Ati ajuns unii sa il incriminati chiar si pe Burgess acum?

Obligat de concurenta actuala, trebuie sa progreseze la cateva capitole.

Rossi e fost mereu slabut in calificari, pt ca bajbaie pana gaseste un setup potrivit. Mai e si ezitant in debutul curselor, de obicei...

Piloti ca Gibernau sau Capirossi ii permiteau sa recupreze, mai ales cand beneficia de un avantaj tehnic. Un Lorenzo sau Pedrosa incep in forta si fac extrem de rar cate o inexactitate. Povestea destul de frumos Stoner, cum au evoluat impreuna in clasele mici, impingandu-se reciproc dincolo de limite. Au crecut si s-au dezvoltat intr-un mediu competitiv pana la extrem.

Esti subiectiv in aprecierea incidentului. Intr-un punct ai dreptate.. Marquez a franat foarte tarziu si ar fi iesit spre exterior, insa se vede clar cum pusese roata in fata lui Lorenzo, iar acesta a incercat sa stranga si l-a lovit pe Marq. Nu se pune problema ca nu l-ar fi vazut, pentru ca era deja cu o roata in fata, pur si simplu nu a vrut sa cedeze. Daca ai sa vezi o inregistrare facuta de sus, ai sa vezi cum Lorenzo intentioneaza sa taie oblic, spre apexul virajului, desi se afla mult spre exterior. Marq nu putea sa nu incerce sa se bage, cand avea atata spatiu la dispozitie... Marquez are bubele lui.. (a se vedea incidentele de anul trecut, asupra lui Espargaro si Luthi, unde intentia a fost foarte clara), insa azi nu a avut nici o vina. In schimb, Lorica mi-a reamintit de ce nu pot sa il simpatizez si nu il voi simpatiza vreodata. Pe langa infatuarea lui din momentele cand se simte pe val si stilul de pilotaj extrem de plictisitor, fitzele astea de primadona care se autovictimizeaza, deranjeaza cel mai mult. Poate juca teatru de ochii suporterilor, dar in astfel de momente ale adevarului, caracterul ii iese la iveala. Daca accepta scuzele lui Marquez, imi scoteam palaria, dar asa... Dincolo de incidentul in sine, este clar ca incepe duelul nervilor intre cei doi... Fiecare vrea sa aiba un ascendent asupr celuilalt. Deocamdata Marquez a iesit castigator...

Pai si care e punctul cu care nu esti de acord? Ca ce spui tu mai sus, acelasi lucru l-am spus si eu. Nu am zis ca Lorenzo nu l-a vazut pe Marquez, ci am spus ca a riscat sa iasa el primul din viraj, ca si cum Marquez nici n-ar fi fost acolo. Adica cum spui si tu, nu a vrut sa cedeze.

In rest, ceea ce zici tu despre Lorenzo, este parerea ta si nu vreau sa incerc sa ti-o schimb. Eu zic ca a fost destul de fairplay. E normal sa fii suparat dupa un astfel de incident, chiar Marquez a zis ca si el ar fi fost la fel daca era in locul lui Lorenzo. Si eu daca as fi fost, la fel as fi facut. Si spun ca a fost fairplay, fiindca nu s-a plans absolut deloc. Eu as fi avut o parere proasta despre el, daca ar fi inceput sa se planga ca a fost scos de pe circuit, sa dea vina in totalitate pe Marquez, etc. Dar el nu a facut-o. Si-a vazut de treaba lui.

OFF-TOPIC: @Belbody, tu esti cel care le-a dat mesaj celor de la Digi, si le-a spus despre o pozitie buna ca spectator la Brno? :D

Edited by bogdan_gba

Hai ca ai gasit hiba!

Astia de la Yamaha i-au dat lui Rossi echipa tehnica mai slaba din cele doua numa sa il saboteze de-al dracu!

Doamne ce posturi ai prietene...ma ustura ochii cand le vad!

Esti limitat..

Pai si care e punctul cu care nu esti de acord?

Cu afirmatia ta: "Eu cred ca Marquez a intrat chiar mai urat decat Rossi, in incidentul cu Gibernau."

Cand fomulezi astfel, este clar ca il incriminezi pe Marquez.

Cu totii suntem limitati caci nu avem cunoastere absoluta.

Diferenta dintre noi doi e ca limitatorul meu e setat mai sus ca la un 4L pe cand al tau e jos ca la un V2!

astazi am avut ocazia sa vedem inca odata adevarata fata a lui JLO :) sper sa-l bata Marquez cat de mult poate anul asta.