Jump to content
Sign in to follow this  
P   T   R

MOTOGP JEREZ

Recommended Posts

Si crezi ca Melandri n-ar putea castiga un campionat in motoGp daca ar avea o echipa pregatita mai multi ani la rand pe dezvoltarea unei motociclete?

Nu zic ca e imposibil, dar orice echipa prefera intotdeauna piloti mai tineri. Din pacate locurile sunt limitate in motoGP...

Tu (ipotetic) sa zicem ca ai echipa de motoGP (iti cad bani din cer si-ti faci echipa) ce pilot ai prefera sa angajezi - unul de 20-24 de ani luat dintre cei mai buni de la moto2 sau unul din liderii de 34 de ani de la WSBK? Sincer.

Nu zic ca e imposibil, dar orice echipa prefera intotdeauna piloti mai tineri. Din pacate locurile sunt limitate in motoGP...

Tu (ipotetic) sa zicem ca ai echipa de motoGP (iti cad bani din cer si-ti faci echipa) ce pilot ai prefera sa angajezi - unul de 20-24 de ani luat dintre cei mai buni de la moto2 sau unul din liderii de 34 de ani de la WSBK? Sincer.

Nu conteaza disciplina, nici varsta (ca doar nu semneaza contracte pe 10 ani).

Conteaza pilotii, si contextul in care s-au afirmat. De exemplu, eu l-as alege p Melandri linistit, in defavoarea lui Bradl. Ai vazut ce chifla a fost si Elias....

Edited by 9fingers

Nici concurenta nu mai e ce a fost .....atunci. Acum sunt cativa piloti care merg fara cea mai mica greseala. Rossi nu o fost obisnuit asa.

Sunt destui care au mizat pe o victorie a lui Pedrosa. Problema e ca sunt unii care in ciuda multor rezultate similare din partea lui, nu invata si nu inteleg mare lucru.

Da, exista un public care se bucura sa vada orice fel de acrosaje si accidente. De-aia il aplaudau pe Simoncelli de fiecare data cand intra ca bolovanul, mai ales la 250cc.

Dar eu m-as lipsi genul asta de incidente fericit, la fel ca de publicul care se uita in primul rand pt astfel de momente.

Marquez a avut o gramada de tururi sa arate ce e in stare, dar nu a fost capabil sa treaca curat de Lorenzo. Daca nu ai ce iti trebuie pt a realiza o depasire fara sa ratezi complet un viraj, tragandu-ti adversarul dupa tine, atunci nu meriti sa avansezi.

foarte buna observatie, cand a avut un ritm mai bun decat lorenzo nu a fost in stare sa treaca de el, a asteptat pana in ultima curba si a intrat ca berbecul...manevra lui nu a avut nici o legatura cu sportivitatea si deja devine antipatic rau...

oricum bv pedrosa si tare as vrea sa il vad pe espargaro il locului lui smith...

Bine, daca nu faci deosebirea dintree o depasire si un viraj ratat + blocaj, te las in pace....

Acum chiar te uiti la desene animate..... biker mice from mars sau ce a fost azi la Jerez?

:laugh:

Si uite asa a inceput razboiul :)

Eu cred ca Marquez a intrat chiar mai urat decat Rossi, in incidentul cu Gibernau. Rossi era totusi pe interiorul pistei, aplecat pe viraj... marquez era pe jumate si se ducea spre exterior, cu motocicleta dreapta. Insa m-a surprins Lorenzo. Putea sa renunte usor si sa termine safe pe locul 3 (sau chiar pe 2, daca frana mai devreme, si se baga pe interior la iesirea din viraj, fiindca oricum Marquez nu avea cum sa ii inchida trasa... se ducea mult spre exterior), dar a preferat sa riste totul, intrand in viraj ca si cum marquez nici nu era acolo. Putea sa cada foarte usor.

Gestul lui de la boxe e foarte explicabil. E normal sa fii deranjat de o astfel de depasire, in ultimul tur, in ultimul viraj. Marquez chiar si inainte de asta, a fost la limita de cateva ori sa il darame pe Lorenzo.

Altfel, pot sa spun ca Yamaha a mers mult mai prost decat ma asteptam. Credeam ca Lorenzo o sa evadeze la secunde bune in fata, si ca Rossi o sa termine la cateva secunde de lider, pe locul 2, in fata Hondelor. M-am inselat.

Bravo Pedrosa! O victorie foarte meritata.

+1

Hai ca ai gasit hiba!

Astia de la Yamaha i-au dat lui Rossi echipa tehnica mai slaba din cele doua numa sa il saboteze de-al dracu!

Doamne ce posturi ai prietene...ma ustura ochii cand le vad!

Conteaza mult ce face echipa de mecanici a unui pilot.

La fel cum conteaza ce face uzina. E clar ca Honda a fost mult mai bine setata pentru acest circuit decat Yamaha. Daca baietii de la Yamaha nu vin cu o cutie de viteze care sa faca treaba, Honda o sa-i bata regulat.

Rossi : "Io speram la podium. Sunt un pic deceptionat. Voiam sa facem o figura frumoasa aici, insa Honda a fost inaintea noastra. Pentru mine locul patru a fost maximul ce puteam obtine. Am avut probleme de tractiune la iesirea din curbe. Am avut un start bun, dar dupa aceea n-am reusit sa tin ritmul celor din fatza. Trebuie sa muncim pentru a fi macar la nivelul lui Lorenzo si trebuie sa munceasca si Yamaha pentru a ajunge la nivelul Hondei."

Lorenzo : "...Pe de alta parte, trebuie sa imbunatatim motocicleta. Cred ca am facut doua erori in cursa - una la plecare si alta in ultimul viraj. Acolo am crezut ca Marquez era mai in spate, asa ca n-am adoptat o trasa defensiva - aceasta a fost cea de-a doua greseala a mea"

Dovizioso :"Marquez nu merita nicio pedeapsa"

Rossi : "...A intrat in viraj si s-au atins, dar in ultimul tur orice pilot face tot posibilul pentru a depasi"

Pedrosa : "Depasirea lui Lorenzo de catre Marquez? No comment!"

Daca n-ar fi Marquez, ar termina toti in aceeasi configuratie in care se afla dupa primul tur.

Am urmarit inregistrarea cu sufletul la gura. Are cojones Marcel.

Conteaza mult ce face echipa de mecanici a unui pilot.

La fel cum conteaza ce face uzina. E clar ca Honda a fost mult mai bine setata pentru acest circuit decat Yamaha. Daca baietii de la Yamaha nu vin cu o cutie de viteze care sa faca treaba, Honda o sa-i bata regulat.

Rossi : "Io speram la podium. Sunt un pic deceptionat. Voiam sa facem o figura frumoasa aici, insa Honda a fost inaintea noastra. Pentru mine locul patru a fost maximul ce puteam obtine. Am avut probleme de tractiune la iesirea din curbe. Am avut un start bun, dar dupa aceea n-am reusit sa tin ritmul celor din fatza. Trebuie sa muncim pentru a fi macar la nivelul lui Lorenzo si trebuie sa munceasca si Yamaha pentru a ajunge la nivelul Hondei."

Lorenzo : "...Pe de alta parte, trebuie sa imbunatatim motocicleta. Cred ca am facut doua erori in cursa - una la plecare si alta in ultimul viraj. Acolo am crezut ca Marquez era mai in spate, asa ca n-am adoptat o trasa defensiva - aceasta a fost cea de-a doua greseala a mea"

Pacat ca ai ignorat intentionat comentariile lui Lorenzo care a spus ca Yamaha poate fi la fel de rapida pe un tur, dar nu prea reuseste sa mentina ritmul o cursa intreaga. E mai mult decat evident ca nu se referea la vreo pierdere de timp datorata cutiei de viteze cand spunea ca Yamaha trebuie sa progreseze, din moment ce dezavantajul ei ar fi la fel de vizibil in calificari ca si in cursa.

Cele mai evidente posibilitati sunt uzura pneurilor, care iese din discutie, si consumul de combustibil care ar putea sa ii penalizeze pe parcursul unei curse intregi.

Oricum, Yamaha a fost clar avantajata in prima cursa, de la Qatar. Toata lumea pare determinata sa uite asta si ca de obicei sa "incrimineze" Honda. Aici la Jerez cred ca a fost o problema de setari o data cu schimbarea de temperatura, nimic mai mult.

Daca n-ar fi Marquez, ar termina toti in aceeasi configuratie in care se afla dupa primul tur.

Am urmarit inregistrarea cu sufletul la gura. Are cojones Marcel.

Adica cu Lorenzo pe 1, Pedrosa pe 2, Bradl pe 6, Bautista pe 7 si alte modificari...?

E adevarat ca Marquez isi asuma riscuri mai mari decat multi alti piloti de top, dar la fel de adevarat e ca a dat dovada de o lipsa acuta de fairplay, si lasitate.

Mai mult de atat, il tot acuza unii pe Lorenzo pt un raspuns care a aparut ca extrem de moderat si intelept. Dar sa spui "sorry" cu un ranjet care se intinde de la o ureche la cealalta (chiar aduce bine cu Joker :D), e un gest destul de stupid care nu ar putea fi luat in serios de nimeni.

Edited by 9fingers

traiasca cojonesul celor tineri, dornici sa rupa gura targului

Cele mai evidente posibilitati sunt uzura pneurilor, care iese din discutie, si consumul de combustibil care ar putea sa ii penalizeze pe parcursul unei curse intregi.

Au avut probleme in conditii de temperatura mai ridicata, toti 3 (Lorenzo, Rossi, Crutchlow). Imi aduc aminte ca prin FP3 (dimineata) facea Rossi o simulare de cursa, si era undeva la 1:40.2 pe fiecare tur (atat cat am putut observa la tv)... iar Lorenzo in simulare facea sub 1:40 . In cursa insa, doar 2 tururi a facut la fel (turul 2 si 3), in rest, a fost pe la 1:40.6, iar Rossi 1:40.9 , iar cateva tururi a scos chiar peste 1:41.

Deci, timpi mai slabi cu cel putin jumatate de secunda pe tur in cursa, comparativ cu simularea din antrenamente, pt ambii piloti Yamaha de uzina.

Si da, sunt de acord ca in Qatar Yamaha a fost superioara fata de Honda.

Iar cei care spuneti ca Rossi nu se mai poate bate pt victorie, nu va grabiti la fel cum ati facut-o cu Pedrosa ;)

Edited by bogdan_gba

9fingers, cum e normal sa se comporte un tanar de 20 ani, debutant, care tocmai a depasit campionul mondial in ultimul viraj ocupand locul 2?

Sa planga? Normal ca era un ranjet de la o ureche la alta, cum altfle? Ce-ai fi vrut, sa planga?

Omule, tu esti din alta lume..

Iar cei care spuneti ca Rossi nu se mai poate bate pt victorie, nu va grabiti la fel cum ati facut-o cu Pedrosa ;)

Pai stai asa, Pedrosa a tot castigat curse vreo 7 ani la rand, dar n-a castigat nici un campionat. Nu ne-am grabit deloc, Pedrosa n-o sa obtina nimic notabil niciodata.

Cand o sa fie Pedrosa campion mondial atunci sa ne zici asta ;)

Edited by Belbody

Pfoai ce de impresii de la chopperisit, transaplisti, tourer-isti si no-name-isti :D

La cati v-a taiat vreunu trasa in cursa sau v-a inchis virajul, cu sau fara buf?

Edited by Cesar

Declaratile celor doi sunt "pasnice" cu scopul clar de a nu creea scandal si o imagine proasta.Evident ca Lorenzo e ofticat si ca marc e extaziat.Asta e firea umana.

Pe circuit toti sunt adversari si se lupta la sange.E o lupta care un e tot timpul in limitele sportivitatii pentru noi ca spectator, dar ca piloti ... ei vad altfel ... ei sunt cu iataganul intre dinti si trag cat pot de tare.Mai ales cei care au temperametul ca a lui marquez.Din cauza asta va fi iubit.Pentru ca joaca ofensiv.Si atacul e tot timpul mai spectaculos decat apararea.

Faza mea preferata din cursa e undeva spre finalul cursei cand marquez a incercat sa il depaseasca pe Lorenzo ,care a iesit larg , iar marquez a gasit o alta linie... asta e cel mai greu.Sa iti iesi din tiparul care il inveti pe un circuit.Genul asta de trase pe care rossi le facea sunt sarea si piperul.Pentru mine asta e real racing,atata vreme cat e sportiva manevra.

In fine... la lemans pe un circuit similar cu jerez,si va fi interesant, pentru ca vremea a jucat un factor important in ultimele dati.Poate castiga dovi :)

apropos, maine sunt teste pe jerez.cine testeaza mai exact?

Edited by gixxxer

Pai stai asa, Pedrosa a tot castigat curse vreo 7 ani la rand, dar n-a castigat nici un campionat. Nu ne-am grabit deloc, Pedrosa n-o sa obtina nimic notabil niciodata.

Cand o sa fie Pedrosa campion mondial atunci sa ne zici asta ;)

Vezi ca eu nu imi doresc sa castige Pedrosa campionatul, deci nu imi doresc nici sa te contrazic :D Am facut o comparatie mai mult fiindca mesajele negative despre Pedrosa au venit dupa cursa din Qatar, unde a facut o cursa slaba. Iar Rossi era laudat (inclusiv de catre mine) pt cursa senzationala pe care a facut-o. Acum e invers... Rossi pare slab, si nu mai e in stare sa castige.

@Cesar - super tare clipul :D

Edited by bogdan_gba

9fingers, cum e normal sa se comporte un tanar de 20 ani, debutant, care tocmai a depasit campionul mondial in ultimul viraj ocupand locul 2?

a fost depasit in virajul cu nr 13, virajul cu numele Jorge Lorenzo... :|

Pfoai ce de impresii de la chopperisit, transaplisti, tourer-isti si no-name-isti :D

La cati v-a taiat vreunu trasa in cursa sau v-a inchis virajul, cu sau fara buf?

asta e lipsa de sportivitate.una e sa intri frumos si sa iti ti trasa si alta e sa te bagi in fata si sa fortezi adversarul sa iasa larg.

genul asta de "depasiri" nu tin de talent ci de lacomie oarba..lipsite de sportivitate.

Edited by gixxxer

exact asta ma pregateam eu sa scriu :10:

ce vb tu aici de curse???astia n-au fost in viata lor pe LANGA un circuit apoi pe circuit.cred ca sunt 2 3 oameni pe topicul asta care au habar

dintosu' s-a dus ca taurul in lorenzo

Videoclipul asta ar trebui sa-l vada Lorenzo azisi sa-si aduca aminte. Super tare!! :D

Yamaha rider Lorenzo conceded he had made a mistake - “I thought Marquez was further behind so I didn't take a defensive line” - but was clearly still angry and refused multiple requests to talk further about the incident.

“I'm 'warm' [angry] after losing second place in the last corner, so it is better not to say anymore.”

Marquez, who became MotoGP youngest winner at the previous Austin round and now leads the world championship by three points over Pedrosa, expressed some sympathy - but insisted it was a typical last-lap racing incident.

“Sure I would be angry,” said Marquez, when asked how he would feel if it happened to him. “I'm younger than Jorge and maybe I would be 'warm' also, if not for the pass then because I lose one place. I think that would make me more angry than the pass.

“I saw he opened the door and I go in. In the past many passes were quite similar. For me it is just a race. I just tried to do my 100 percent. Last lap, last corner. If someone does it to me, sure I would be angry because I lose one position.”

It may not have been for victory, but Marquez's move was the latest in a series of memorable Jerez showdowns at the final turn - most notably the Rossi-Gibernau 2005 clash and Doohan-Criville 1996 incident.

Marquez, renowned for harsh racing in the 125 and Moto2 classes, had studied them all.

“I saw many times on the videos you can overtake at the last corner. I remember Valentino and many riders. I just tried to do the same,” he said.

asta e si mai nasol cu accident, desi intrarea lui doohan a fost mai curate, plus ca pe vremea aia nu era fasia de asfalt extra, care acum e.

Edited by gixxxer

bang!

01_93marquez,99lorenzo_mg_9984_slideshow

Saracu Pedrosa, a castigat cursa dar toata lumea vorbeste numai despre lupta celor de pe locurile 2si 3. :crack:

bang!

Saracu Pedrosa, a castigat cursa dar toata lumea vorbeste numai despre lupta celor de pe locurile 2si 3. :crack:

pai asta e evenimentul cel mai important ... Lorenzo depasit in curba ce ii poarta numele,pe ultimul tur, ultimul viraj.. lovitura incasata acasa.un gust amar...

ati vrut spectacol anul asta?? sa nu va aud..

Edited by gixxxer

Mie îmi pare clar că Lorenzo a fost deplasat în ambele situaţii. Atunci când era copil şi s-a înfipt în ăla, a stat pe trasă, nu i-a păsat, acum a încercat să se ridice punându-l jos pe Marc. Fix faza asta i-a făcut-o lui Pedrosa la Le Mans parcă şi a mers ăla speriat toată cursa. Cu Marquez nu a funcţionat, din fericire.

bang bang!

Bravo Marquez, oricare facea la fel daca putea. Eram sigur ca pe ultimu tur o sa il atace decisiv pe Jorge, daca o facea inainte isi uza prea tare pneurile si trebuia sa intre la boxe.

Mai mult de atat, il tot acuza unii pe Lorenzo pt un raspuns care a aparut ca extrem de moderat si intelept. Dar sa spui "sorry" cu un ranjet care se intinde de la o ureche la cealalta (chiar aduce bine cu Joker :D), e un gest destul de stupid care nu ar putea fi luat in serios de nimeni.

+1

Chiar ma intrebam cand va incepe Marquez magariile. Cei care chiar credeti ca a iesit larg acolo pentru ca nu a putut negocia altfel virajul va recomand sa va culcati, e deja cam tarziu pentru voi. Restu care vreti carnagiu ... mai bine-l experimentati voi direct, pe sosea.

Ah, da, si sa nu uit: Ciao Rossi ! :wave:

Cand ma spus eu ca ar trebui sa va simtiti vizati de meajul lui Graziano Rossi.......chiar m-a pus unul pe ignore pt acel comentariu.

Rossi e un pilot inca tanar, intr-o forma de milioane (la propriu), care mai are multi ani inainte in MotoGP. Nu ii mai cautati scuze acolo unde nu are. Ati ajuns unii sa il incriminati chiar si pe Burgess acum?

Obligat de concurenta actuala, trebuie sa progreseze la cateva capitole.

Rossi e fost mereu slabut in calificari, pt ca bajbaie pana gaseste un setup potrivit. Mai e si ezitant in debutul curselor, de obicei...

Piloti ca Gibernau sau Capirossi ii permiteau sa recupreze, mai ales cand beneficia de un avantaj tehnic. Un Lorenzo sau Pedrosa incep in forta si fac extrem de rar cate o inexactitate. Povestea destul de frumos Stoner, cum au evoluat impreuna in clasele mici, impingandu-se reciproc dincolo de limite. Au crecut si s-au dezvoltat intr-un mediu competitiv pana la extrem.

Nu poti face diferenta intre concurenta de atunci, si cea de acum, privind la televizor. E ca si cum ai spune ca a scazut skillul pilotilor cand a luat Stoner campionatul la N puncte distanta si a crescut din nou anul trecut ca s-a batut Lorenzo cu Pedrosa. Poti spune ca unul dintre piloti este intr-o forma mai buna sau mai proasta comparativ cu perioada X, insa piloti foarte rapizi, talentati, geniali, etc, au existat mereu indifferent de cine a luat campionatul. Imi si imaginez cum constati tu de pe canapea ca Biaggi a fost mai slab decat Lorenzo, doar din cauza ca a pierdut in fata lui Rossi.

Nu stiu cum ai constatat tu ca il preaslavesc pe Rossi, insa nu este cazul. Problema cu noul tau amic Sergiu este ca repeta aceleasi idei ca un papagal. Rossi nu mai poate, Rossi nu mai face, Rossi bla bla... Mai taci dreaqu' ca m-am saturat sa-ti citesc aceleasi tampenii. Am inteles toti de prima oara, Rossi e slab si Marquez e maxim. AJUNGE !!!

+1

Chiar ma intrebam cand va incepe Marquez magariile. Cei care chiar credeti ca a iesit larg acolo pentru ca nu a putut negocia altfel virajul va recomand sa va culcati, e deja cam tarziu pentru voi. Restu care vreti carnagiu ... mai bine-l experimentati voi direct, pe sosea.

-1

Rossi e slab si Marquez e maxim. AJUNGE!

Poate am uitat sa mentionez undeva pe aici pe topic, daca nu, zic acuma: Rossi e mai slab decat ma asteptam si Marquez e mai bun decat ma asteptam. As zice ca e chiar maxim!

:what:

Edited by Belbody

+1

Ah, da, si sa nu uit: Ciao Rossi ! :wave:

Culca-te tu pretenash, poate o sa visezi cum se piloteaza un supersport. Crezi ca poti intarzia o franare si apoi sa o inclini brusc la unghiul necesar, sa pastrezi si trasa pe interior? Daca nu te prinzi mergand cu moto, mai uita-te la filmulete, poate ai sa observi ca orice pilot iese larg atunci cand forteaza o perioada de franare. Cum altfel ar putea duce viteza superioara? Si vorbim de MotoGP, nu de balet. Este evident ca Marquez stia ca Lorenzo o sa incerce o revenire pe interiorul sau, si era normal sa-si protejeze locul nu? Stai linistit ca n-a vrut sa-l darame pe Lorenzo... nu poate nimeni calcula in minte urmarile unei coliziuni astfel incat sa ramana el pe roti. Doar a incercat sa nu-i permita lu' Lorenzo sa ia o anumita trasa, iar cel din urma din frustrare probabil n-a vrut nici in ruptul capului sa admita ca a fost depasit si I-a fost inchisa si portita. Regula e ca ala din fata are prioritate, si depasirea a fost chiar curata pana in momentul in care Lorenzo a fortat o trasa inchisa. El a intrat in Marquez, nu invers.

Poate am uitat sa mentionez undeva pe aici pe topic, daca nu, zic acuma: Rossi e mai slab decat ma asteptam si Marquez e mai bun decat ma asteptam. As zice ca e chiar maxim!

:what:

Nu ma deranjeaza sa spui tu sau altu' ca Rossi e slab. Nu suntem rude si nici nu impartim salariul. Devine stresant cand cineva spune acelasi lucru in diferite forme pe fiecare pagina. Si da, ai dreptate, Marquez chiar e maxim.