Jump to content
Sign in to follow this  
P   T   R

MOTOGP JEREZ

Recommended Posts

Perfect de acord cu Trotinel. Iar ca să bănuieşti că Lorenzo va încerca să intre totuşi pe trasa închisă trebuie să ai intuiţie de Campion. Şi ceva killer-instinct...

M-am uitat de 10 ori la filmuletul cu Lorenzo cand era mic, ma distreaza la maxim Olive ala mic cum vine el impingand motocicleta in fuga, apoi cand il prind aia.. da sa lesine cu capul pe spate. Ha ha hahaha ha aha ahahhaaa .. mor de ras. :D Ce suparat era el.. :D

Ce dracu' o fi asa de funny la faza aia , nu stiu.

Iar cei care spuneti ca Rossi nu se mai poate bate pt victorie, nu va grabiti la fel cum ati facut-o cu Pedrosa ;)

Atat Rossi cat si Pedrosa se pot bate inca pentru victorii linistiti, cel putin anu asta. Rossi trebuie doar sa se imprieteneasca cu motocicleta un pic, si va fi acolo, cel putin inca un an doi.

Nu poti face diferenta intre concurenta de atunci, si cea de acum, privind la televizor. E ca si cum ai spune ca a scazut skillul pilotilor cand a luat Stoner campionatul la N puncte distanta si a crescut din nou anul trecut ca s-a batut Lorenzo cu Pedrosa. Poti spune ca unul dintre piloti este intr-o forma mai buna sau mai proasta comparativ cu perioada X, insa piloti foarte rapizi, talentati, geniali, etc, au existat mereu indifferent de cine a luat campionatul. Imi si imaginez cum constati tu de pe canapea ca Biaggi a fost mai slab decat Lorenzo, doar din cauza ca a pierdut in fata lui Rossi.

Nu stiu cum ai constatat tu ca il preaslavesc pe Rossi, insa nu este cazul. Problema cu noul tau amic Sergiu este ca repeta aceleasi idei ca un papagal. Rossi nu mai poate, Rossi nu mai face, Rossi bla bla... Mai taci dreaqu' ca m-am saturat sa-ti citesc aceleasi tampenii. Am inteles toti de prima oara, Rossi e slab si Marquez e maxim. AJUNGE !!!

Mi se pare fascinant faptul ca tu le stii pe toate!

Spune-mi te rog si mie ce mananci si la ce ora te culci noaptea poate ajung si eu la aceelasi nivel!

N-am facut decat sa relatez ceva logic. Nu poti spune care este nivelul concurentei privind la TV, pt ca nu stii forma lu X si W de atunci, nu stii forma lu Y si Z de acum, si nu stii cat de mult mai face un pilot diferenta avand in vedere toata electronica de pe noile modele care ii ajuta enorm. Poate nici ei nu pot raspunde cu certitudine la dilema asta... Voi sunteti cei care vorbiti de parca participati in acelasi campionat cu baietii astia.

P.S. Nu trebuie sa-ti doresti sa fi ca mine sau ca altul. Trebuie sa fi unic si special in felul tau. Fiecare dintre noi are anumite daruri. Succes in gasirea propriei identitati, m-as intrista sa aflu ca cel din postarile anterioare, esti tu ca om.

Edited by Trotinel

Am vazut un rezumat,n-am vazut cursa pt ca m-am dus sa ma dau.

Felicitari lui Pedrosa pt victorie,dar eu tot nu-l vad ca pe un pretendent serios la titlu.

Pretendenti la titlu anul asta eu ii vad pe Marquez si Lorenzo,atat.Desi sunt fan Rossi,sunt de parere ca anul asta va lua maxim 2-3 victorii de etapa,si alea cu bulan.Sper sa ma insel,dar dupa cum merg baietii astia fata de el,deja e problema si nu cred ca aici are vreo legatura echipa tehnica a lui Lorenzo sau ca Yamaha nu ii pune la disp cea mai buna moto,dupa cum speculau unii,astea sunt prostii.Pur si simplu,omul incepe sa ramana fara gaz,asta e,e si normal pana la urma la varsta lui,cat sa mai fie competitiv,cand deja se bate cu baieti cu aproape 12-15 ani mai mici.

Oricum imi place ca s-a mai invigorat putin atmosfera,sper ca si Yamaha sa ajunga la acelasi nivel cu Honda ca si performante.

Cat despre faza litigioasa dintre Lorenzo si Marquez,nu mi se pare nesportiv ce a facut Marquez,a vazut o portita si a speculat,cum era si normal sa o faca un pilot de asemenea nivel la o asemenea competitie.Conceptul de fair-play e inteles gresit.Tot timpul o depasire (mai ales cand cei 2 sunt f apropiati ca performante) trebuie "fortata",ca nu iti deschide nici draq poarta sa treci pe langa el.Nu cred insa ca Lorenzo a vazut trasa pe care a apucat-o Marquez,si de aceea cred ca a intrat in el,a vrut sa ia virajul pe trasa ideala si deodata s-a pomenit ala acolo pe cu totul alta trasa si de aceea a iesit cu carambol.In fine,bine ca nu s-a intamplat nimic nasol,de penalizari in opinia mea nici nu poate fi vorba.

Ca "justificare",urmariti un interviu cu cantec luat lui Ayrton Senna despre o situatie similara,o depasire foarte controversata care a decis soarta unui campionat.In acest interviu Senna explica mentalitatea de campion :"If you no longer go for a gap that exists,you're no longer a racing driver,and the main motivation for all of us is to compete for victory,not to come 3rd,4th or fifth..."

Uitati-va pana la capat,e foarte interesant : http://www.youtube.com/watch?v=pdCWDSpwv9U

Ce dracu' o fi asa de funny la faza aia , nu stiu.

Cum lesina ala micu, am mai scris o data. :crack:

Edited by Belbody

Nu a fost o depasire corecta.

Marcquez a fortat o depasire inposibila deoarece avea in plus cativa metrii care nu l-ar fi ajutat sa prinda interiorul si a incercat sa prelungeasca pe cat posibil zona de accelerare si sa intarzie cu franarea, de aceea s-a si dus drept, cand sa o mai incline daca a fost cu franele aproape maxim cand trebuia de mult sa fie inscris pe trasa catre apex.

Lorenzo stia bine unde este Marc, si a fost o abordare corecta a virajului dar nu s-a asteptat ca adversarul direct sa fie asa kamikaze si sa intre drept in viraj.

Marc pe viitor va trebuii sa invete sa-si gandeasca manevrele cu 2 sau 3 viraje inainte, trebuia sa traga inca de la inceputul ultimului tur, sa fie aproape de Lorenzo, sa nu se mai repeada inutil pe perioada de franare a celei mai lungi linii drepte de pe Jerez si asa ar fi fost in zona stadionului la cativa centimetrii de Lorenzo si ar fi avut acei metrii in plus pentru efectuarea manevrei in conditii CORECTE.

P.S: nu am A-ul asa ca sper ca nu am zis prostii

Nu a fost o depasire corecta.

Marcquez a fortat o depasire inposibila deoarece avea in plus cativa metrii care nu l-ar fi ajutat sa prinda interiorul si a incercat sa prelungeasca pe cat posibil zona de accelerare si sa intarzie cu franarea, de aceea s-a si dus drept, cand sa o mai incline daca a fost cu franele aproape maxim cand trebuia de mult sa fie inscris pe trasa catre apex.

Pai asta e toata ideea fortarii perioadei de franare, pur si simplu ii tai fata adversarului si nu ii mai permiti sa se inscrie pe trasa corecta, pt ca si cel care o face evident va iesi larg. (bineinteles cand cei 2 au un ritm de cursa asemanator). Daca ar merge toti ca pe sine, unde ar mai fi depasirile ?

Lorenzo stia bine unde este Marc, si a fost o abordare corecta a virajului dar nu s-a asteptat ca adversarul direct sa fie asa kamikaze si sa intre drept in viraj.

Din punctul meu de vedere, Lorenzo a gresit. A vrut sa intre larg in viraj si sa stranga apoi, dar a lasat interiorul liber (cum a spus si Marquez)... Bineinteles ca Marc a profitat de sansa, a intarziat franarea si s-a postat in lateralul lu' Lorenzo, continuand virajul in singurul mod in care era fizic posibil -> LARG, nepermitandu-i lu' Lorenzo sa mai stranga in interiorul virajului, asa cum probabil planuise. A facut cam aceeasi greseala care a facut-o si cu Rossi in 2009 la Catalunya, numai ca atunci personal cred ca nu se astepta, si nu a fost atat de evidenta abordarea larga a virajului, cum a fost aici, cand trebuia sa se astepte la miscarea asta. A gresit, pur si simplu... Desi el se scuza spunand ca avea impresia ca Marquez e mai in spate. Aici a si recunoscut ca a gresit nu?

Marc pe viitor va trebuii sa invete sa-si gandeasca manevrele cu 2 sau 3 viraje inainte, trebuia sa traga inca de la inceputul ultimului tur, sa fie aproape de Lorenzo, sa nu se mai repeada inutil pe perioada de franare a celei mai lungi linii drepte de pe Jerez si asa ar fi fost in zona stadionului la cativa centimetrii de Lorenzo si ar fi avut acei metrii in plus pentru efectuarea manevrei in conditii CORECTE.

Daca ar fi fost asa simplu sa se faca depasiri... Marquez a profitat de o portita lasata deschisa. De ce a fost portita aia lasata deschisa, doar Lorenzo stie cu exactitate.

P.S: nu am A-ul asa ca sper ca nu am zis prostii

Nu zic ca e imposibil, dar orice echipa prefera intotdeauna piloti mai tineri. Din pacate locurile sunt limitate in motoGP...

Tu (ipotetic) sa zicem ca ai echipa de motoGP (iti cad bani din cer si-ti faci echipa) ce pilot ai prefera sa angajezi - unul de 20-24 de ani luat dintre cei mai buni de la moto2 sau unul din liderii de 34 de ani de la WSBK? Sincer.

Intr-adevar as cumpara un bun cat mai tanar care nu este atat de uzat fizic si moral, de fapt aceasta este si motivatia de a avea piloti cat mai tineri in echipe, cred ca este mai cautata nebunia pe care o ai la varste fragede decat maturitatea la final de cariera.

In fine... la lemans pe un circuit similar cu jerez,si va fi interesant, pentru ca vremea a jucat un factor important in ultimele dati.Poate castiga dovi :)

apropos, maine sunt teste pe jerez.cine testeaza mai exact?

Dovi si Hayden testeaza motoreta cu care a alergat Pirro in cursa, la cum a mers cel din urma in cursa pare sa fie mai ok decat actualul model si poate ai dreptate in privinta cursei din Franta :D

Cum lesina ala micu, am mai scris o data. :crack:

Si te plangi cand altii rup maimuta-n figuri.

Pentru Marquez, bine de bagat la cap.

exact asta ma pregateam eu sa scriu :10:

ce vb tu aici de curse???astia n-au fost in viata lor pe LANGA un circuit apoi pe circuit.cred ca sunt 2 3 oameni pe topicul asta care au habar

dintosu' s-a dus ca taurul in lorenzo

La ce se scrie pe aici eu cred că niciunul nu are habar de curse, chiar dacă merg pe pistă. Nici chiar dintre cei care "se dau". "Disperatul" cel cu "lăcomia oarbă" la faza în speță este Lorenzo și nu Marquez. Trotinel a zis foarte bine. Ăștia nu așteaptă să-și ceară prietenia pe pistă, Todea.

Dar dacă Lorenzo era cu o fracțiune mai în față se putea termina așa (iar Lorenzo i-a făcut asta lui Dani, Rossi i-a făcut-o lui la Motegi șamd) :

https://www.youtube.com/watch?v=2OT5wMWM_Jk

Eu înclin să-i dau dreptate lui Stoner, copilu ar trebui s-o lase mai moale. Are un stil kamikaze gen Simoncelli, Stoner chiar dacă mergea tare, era elegant și lăsa de la el până la o altă oportunitate.

Bine, asta era o ocazie de nerefuzat dar au fost altele unde Marc chiar a fost cap-sec ( anul trecut - Valencia din calificări și până la câștigarea cursei)

Edited by adrianm

"Stil kamikaze", "depasire imposibila", ifose de raceri de play station, etc. Eu cred ca se pierde esenta discutiei, ori problema se pune in urmatorii termeni: cine in cine a intrat si daca a existat sau nu INTENTIE. Raspunsul se gaseste in inregistrarea video. Restul e Can Can!

Edited by xt600

Evident ca a fost intentie. Orice racer vrea sa castige, asta a facut si Marquez. Lorenzo nu zis nimic la conferita de presa despre Marquez ci faptul ca el a facut doua greseli. Asta nu inseamna ca Marquez a fost foarte interesat de siguranta lui Lorenzo. Data viitoare Lorenzo nu-si va mai lua mobra de pe trasa lui Marquez. Vezi filmul cu Sic & Lor de l-am postat mai sus. Face cat o mie de explicatii. Momentan astrele se aliniaza pentru Marquez.

Am cautat inregistrarea care arata si ce se intampla dupa ce se termina cursa. Jorhe e o mare diva.

Ori poate credea ca Marcel e ca Ben Spies, adica ca il depaseste, ii face semn de flit si o lasa mai moale (cum a fost anul trecut sau acum doi ani, nu mai stiu) ca doar el e in drumul spre top.

P.S. Nu pot sa nu-mi aduc aminte de cursa de moto2 cu Marcel de anul trecut cand, tot pentru "tupeu", a fost obligat sa inceapa cursa de pe ultimul loc si a depasit cate unul sau cate 2-3, ajungand tot pe locul intai la final.

Saracu Pedrosa, a castigat cursa dar toata lumea vorbeste numai despre lupta celor de pe locurile 2si 3. :crack:

Pai dupa Qatar povestea cineva despre castigatorul Laurentiu? :P

Foarte tare clipul de la Cesar, oricum erau chiar copii pe vremea aia, deci nu e aceeasi mamaliga.. Marquez s-a mai maturizat dar tot o mai ia prin ceapa din cand in cand cum facea si idolul sau Rossi, pe care il foloseste acum ca scuza.

Dupa mine limita fair play-ului e acolo unde un rider pune mai presus pozitia in cursa fata de siguranta sa, si mai ales a celorlalti piloti fortand manevre cu sanse mari de contact/accidentare. A fost doar un noroc faptul ca au ramas ambii pe 2 roti...Dupa Catalunya 2009 Rossi a recunoscut ca in timpul depasirii din ultima curba, i-a trecut prin cap ca "OK acum s-ar putea sa cad, dar marcar cadem amandoi (el + Lorenzo)" ... Pana la urma..asa e si in viata: de cele mai multe ori nu castiga cei care joaca corect ;) -iar joaca la limita fairplay-ului se pare ca da roade si in racing, istoria o arata.

Marc a obstructionat, nu avea cum sa faca o depasire curata si era constient de asta, insa cum a spus si un alt coleg pe aici: JLO a gresit ca nu l-a lasat sa treaca glont inainte spre aratura, apoi el sa revina avand avantajul trasei corecte. Dar no..si ala căpos...

Edited by vampiria_t

Asta inseamna cursa si nu calificari :)

Nu poti face diferenta intre concurenta de atunci, si cea de acum, privind la televizor. E ca si cum ai spune ca a scazut skillul pilotilor cand a luat Stoner campionatul la N puncte distanta si a crescut din nou anul trecut ca s-a batut Lorenzo cu Pedrosa. Poti spune ca unul dintre piloti este intr-o forma mai buna sau mai proasta comparativ cu perioada X, insa piloti foarte rapizi, talentati, geniali, etc, au existat mereu indifferent de cine a luat campionatul. Imi si imaginez cum constati tu de pe canapea ca Biaggi a fost mai slab decat Lorenzo, doar din cauza ca a pierdut in fata lui Rossi.

....Ce poliloghie fara noima..

In primul rand, eu nu pot sa apreciez nivelul concurentei din fata televizorului si internetului, dar tu poti aprecia forma lui x si a lui y, din fata televizorului....?

Sunt doua moduri de raportare, daca te opreste TVul in primul caz, te opreste si in al doilea.

Intamplator sau nu prea, tu esti atasat de unul doar datorita credintei intr-un idol. Dar este la fel de fals ca teoria ca soarele se invarte in jurul pamantului.

In al doilea rand, evident ca marile talente sunt rare, deaia se si numesc exceptionale. Nu cresc pe marginea pistei ca papadiile, sa ai o rezerva constanta.

Si efortul scolii spaniole acum da roade. Vedem un val de piloti care au ridicat nivelul concurentei mult mai sus decat ne obisnuisem, decta se obisnuise si Rossi.

E un moment deosebit, apreciaza-l in loca sa il .....depreciezi.

Nu stiu cum ai constatat tu ca il preaslavesc pe Rossi, insa nu este cazul. Problema cu noul tau amic Sergiu este ca repeta aceleasi idei ca un papagal. Rossi nu mai poate, Rossi nu mai face, Rossi bla bla... Mai taci dreaqu' ca m-am saturat sa-ti citesc aceleasi tampenii. Am inteles toti de prima oara, Rossi e slab si Marquez e maxim. AJUNGE !!!

Eu m-am plictisit sa aud asta despre Pedrosa sau Lorenzo, Stoner a "scapat" de gura "voastra" doar pt ca s-a retras. Nu esti in nicio masura sa te plangi acum, dupa cateva mesaje. Mai ales cand incep sa vina si de la suporterii proprii.

Cred ca aici se vede mai bine cine a facut-o intentionat. Marq trecuse de el cu aproape toata motocicleta, deci Lorenzo nu poate invoca ca nu l-a vazut. Se vede clar intentia lui Lorenzo de a inchide trasa cu orice pret. Asadar Lorenzo intrat INTENTIONAT in Marq si nu invers.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=46Y6JcoPxQA#!

A fost postata de cateva ori cursa in care Doohan forteaza o depasire in acelasi viraj, in ultimul tur. Aia a fost o depasire, nu un blocaj.

Doohan lasa loc adversarului sa se incline si inscrie pe viraj, Rossi si Marquez au ramas drepti si s-au asigurat ca isi conduc/imping adversarii in balarii, in afara circuitului. (Norocul lui Lorenzo ca au asfaltat acea fasie). Se vede foarte clar din cateva unghiuri, acel moment este prelungit atat de mult incat nu mai are absolut nicio legatura cu franarea.

Intentia este evidenta si dezgustatoare. Alti piloti au fost penalizati pt astfel de intentii, recent.

Sa zicem ca in cazul lui Rossi este oarecum scuzabil gestul. Stim cu totii ura dintre el si Gibernau, si din cate mi se pare mie, aia a fost singura manevra murdara din lunga lui cariera.

Dar Marquez are deja o imagine negativa si tot mai ranjeste cand cica isi cere scuze. E la debut fara o presiune pt a lua titlul, si mai ales e(ra) in relatii amicale cu Lorenzo. Ce va fi in stare sa faca atunci cand va fi sub presiunea obtinerii sau confirmarii unui titlu, poate si cu un rival care sa-i fie antipatic?

Zero fair-play.

Edited by 9fingers

Cred ca aici se vede mai bine cine a facut-o intentionat. Marq trecuse de el cu aproape toata motocicleta, deci Lorenzo nu poate invoca ca nu l-a vazut. Se vede clar intentia lui Lorenzo de a inchide trasa cu orice pret. Asadar Lorenzo intrat INTENTIONAT in Marq si nu invers.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=46Y6JcoPxQA#!

Si la vederea de sus se vede cat se poate de clar cine era pe trasa si cine nu. (pentru cei mai putin cunoscatori, trasa e aia cu negru, cu urme de la cauciucuri, pe unde au trecut toti de vineri si pana ieri :P )

Edited by Belbody

Si te plangi cand altii rup maimuta-n figuri.

Pentru Marquez, bine de bagat la cap.

Nu vreau sa fiu cobe, dar si pe mine m-a dus gandul tot la Simoncelli faza dintre Marquez si Lorenzo.

Dupa ce l-a "tamponat" Simoncelli, Lorenzo tot asa a inceput sa dea din cap a dezaprobare. N-a mai trecut mult si s-a produs tragedia.