Sari la conținut

Accident (cred ca mortal) Branesti - Intrarea Pantelimon


crazy_mouse_87
 Share

Postări Recomandate

Faptul ca porti echipament te face mai responsabil,nu te salveaza neaparat de la moarte. Cei ce se urca pe motor doar cu casca si in pantaloni scurti si tricou si pe langa asta mai iau pasager in aceleasi conditii , e clar ca le lipseste simtul responsabilitatii.

 

Pacat ca mor atatia tineri :( El s-a dus, familia a ramas cu durerea.

 

 

Pana la urma cum s-a petrecut accidentul? A intrat motociclistul in depasire si nu s-a asigurat? s-a lovit frontal de vreo masina? Din pozele alea de pe FB motorul pare destul de departe aruncat in padure.

 

Ma eu zic strict in cazul asta, nu extrapola. Ala care nu s-a suit in pantaloni scurti si tricou pe mobra ori n-a avut mobra de prea mult timp, ori minte. Am fost si eu pe acelasi drum, fara echipament si in echipament complet, doar viteza a fost mai mica, atat.

 

Discutia este alta insa, multi risca depasirile, si aiurea inca, in tot pantelimonul si in branesti se depaseste printre masini si viteza este mult prea mare. Oriunde este cineva sau ceva care poate fi un obstacol, diferenta insa o face viteza de deplasare, daca mergi aproape de regulamentar poti sa eviti sa nu se termine pentru tine acolo toata aventura asta care o numim noi motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Echipamentul te fereste in general de ceva oase rupte, julituri si contuzii minore. Nici un echipament din lume nu te scapa cu viata la un impact direct cu un obiect dur.

Daca viteza e prea mare si ai ghinion iti rupi usor coloana.

Zona toracica si abdominala nu este protejata de nici un echipament.

E bine sa porti echipamentul dar sa nu te bazazi pe el prea mult. Nu te face invulnerabil.

------------------------------------------

In alte tari mai ales in cele cu clima calda absolut toti merg in tricouri pe motociclete. In orase foarte multi merg in camasi. Majoritatea poarta casca dar nu toti.

Diferenta este ca merg destul de incet. Putin mai repede decat masinile dar nu in forja pe care o vezi pe la noi.

Asta e diferenta. Forjarea agregatului brusc si fara discernamant.

Si acolo se fac depasiri dar se fac lent. Nu abuzeaza de forta motorului de sub ei cum fac frustratii nostrii.

Au si ei nebunii lor. Dar pot trece si cateva zile pana intalnesti unul. La noi e invers. Forjatorii sunt mai multi decat cei care merg normal.

-------------------------------------------

Cineva spunea ca baiatul era super de treaba. E adevarat ca nu merita sa moara. Dar a murit pe mana lui si probabil a murit fericit.

Eu il inteleg. Acum cateva zile am fost rugat de o fata sa o plimb. Nici nu o cunosteam. A venit de pe strada sa imi spuna ca ii plac motocicletele si ca nu a mers niciodata pe motor. Nu era o pustoaica era cam la 30 de ani. Nu aveam decat o casca asa ca am ales sa nu imi pun nici eu casca. Asa am crezut ca e corect. Rugamintea ei a fost sa o dau tare.

Am atentionat-o ca e periculos si mi-a raspuns citez: - Mor, mor. Macar mor fericita.

Am plmbat fata, am mers tare unde se putea.

Toti facem arogante. Nu era un loc prea circulat. Eram undeva pe la tara. Nu am intalnit decat o masina. Dar sansele sa patim ceva erau mari.

-----------------------------------------

Asta chiar a fost un accident stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un dobitoc. Ieri m-am plimbat de la ora 1 pana seara, la 9. Am luat doar casca cu mine, geaca am lasat-o acasa ca "era prea cald". Mai pe scurt, eram la fel de echipat ca si decedatul, sa i fie tarana usoara. Gata, nicio tura fara echipament, am zis!

 

totul este cat de atent mergi si cat intinzi coarda

maine merg la chisnau in pantaloni scurti/adidasi

 

Eu il inteleg. Acum cateva zile am fost rugat de o fata sa o plimb. Nici nu o cunosteam. A venit de pe strada sa imi spuna ca ii plac motocicletele si ca nu a mers niciodata pe motor. Nu era o pustoaica era cam la 30 de ani. Nu aveam decat o casca asa ca am ales sa nu imi pun nici eu casca. Asa am crezut ca e corect. Rugamintea ei a fost sa o dau tare.

Am atentionat-o ca e periculos si mi-a raspuns citez: - Mor, mor. Macar mor fericita.

Am plmbat fata, am mers tare unde se putea.

.

 

tu esti asta pe care l-am filmat sambata?

minutul 1:20

 

30 de ani ziceai?

mmmmmm.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.tare.ro/personasama/5697850-franare-de-urgena-de-la-240-kmh-cu-o-motocicleta?utm_source=Facebook&utm_medium=Cross&utm_campaign=Promotor






cam asta e o franare de urgenta, reflexe, sange rece si multa practica. eu la pariu ca multi habar n-au sa piloteze ce au sub fund. R1, R6, si alte supersonice si la prima curba o dau in balbaiala..
multi isi inchipuie ca fac un traseu la scoala isi iau plasticul in buzunar si gata se califica raceri, gresit. eu cand iau pasager in spate, chiar si dupa atatia ani de motor tot merg de parca am oua in poponeata, ca eu is raspunzator de viata lui, hai in masina te mai apara tabla da pe motor?? nimic. da mie ca vb degeaba, ca vine unu si-mi explica el ce mare pilot este. traiti voi la maxim si rupeti copaci cu sira spinari ca eu vreau sa merg pe motor si la 70 de ani ca barbatul ala de 65 de ani...vad ca sa inceput in forta si anu asta, saptamana si mortul.
....si ii dau si eu in goarna ca d-aia imi placu motociclismul da ii dau cand is singur si am drum gol in fata, si da crosetez si da depasesc si pe dreapta la semafor fac cam ce facem multi pe aci, da o fac cu cap, ca d-aia ii zice condus preventiv. cat despre morti numai de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pana la urma care a fost cauza accidentului? Depasirea?Viteza?Ambele? Vina soferului de masina? S-a lovit frontal/lateral de vreo masina?

Ai intrebat de 2 ori , dar se tace regulamentar . Toti se vaita dar nu se recunoaste nimic pe fata . Si asa la majoritatea accidentelor , cu mare greutate se admite cate ceva .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

 

cam asta e o franare de urgenta, reflexe, sange rece si multa practica. eu la pariu ca multi habar n-au sa piloteze ce au sub fund. R1, R6, si alte supersonice si la prima curba o dau in balbaiala..

multi isi inchipuie ca fac un traseu la scoala isi iau plasticul in buzunar si gata se califica raceri, gresit. eu cand iau pasager in spate, chiar si dupa atatia ani de motor tot merg de parca am oua in poponeata, ca eu is raspunzator de viata lui, hai in masina te mai apara tabla da pe motor?? nimic. da mie ca vb degeaba, ca vine unu si-mi explica el ce mare pilot este. traiti voi la maxim si rupeti copaci cu sira spinari ca eu vreau sa merg pe motor si la 70 de ani ca barbatul ala de 65 de ani...vad ca sa inceput in forta si anu asta, saptamana si mortul.

....si ii dau si eu in goarna ca d-aia imi placu motociclismul da ii dau cand is singur si am drum gol in fata, si da crosetez si da depasesc si pe dreapta la semafor fac cam ce facem multi pe aci, da o fac cu cap, ca d-aia ii zice condus preventiv. cat despre morti numai de bine...

 

Ne dai sfaturi cum să prindem șaptej-de-ani călare dar zeul tău rămâne idiotul cu frânarea de urgență din clip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai intrebat de 2 ori , dar se tace regulamentar . Toti se vaita dar nu se recunoaste nimic pe fata . Si asa la majoritatea accidentelor , cu mare greutate se admite cate ceva .

pai scrie cineva mai pe la inceput.raceru ii dadea gornet cu o pisi in spate, a facut o depasire si la revenire a acrosat pe unul cu lamaia in geam. el a murit, fata e la spital si ala cu dacia probabil o sa cam mearga la psiholog ca sa-si revina dupa toata grozavia.

in motociclism e simplu. orice greseala minora se poate termina destul de grav. si inca nu a venit vara. sa vezi atunci gornet prin oras. bine ca multi nu au bani de benzina si nu ies din oras ca altfel aveam ziua si slaparu intins pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totul este cat de atent mergi si cat intinzi coarda

maine merg la chisnau in pantaloni scurti/adidasi

 

 

tu esti asta pe care l-am filmat sambata?

minutul 1:20

 

30 de ani ziceai?

mmmmmm.....

 

Nu sunt eu. A mea era bruneta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata si duminica sunt cele mai nasoale zile in care poti pati ceva in zona aia si cam in tot jurul Bucurestiului cred. Scenariul il vad unu simplu, clasic si destul de usor de evitat. Primele zile de "gretare" in care tot omul muncii iese la iarba verde si ca un bonus celor mai noi soferi din familie li se incredinteaza volanul. Presupunerea mea este ca motoristu' a depasit si la intrarea in coloana s-a bazat ca franeaza solenta, multi am facut asta nu e nimic neobisnuit, numai ca in cazul asta incepatorul de la volan nu a anticipat miscarea si a iesit acrosajul. Mai nasol este la intors, seara si nu o singura data mi s-a intamplat sa nu te lase sa depsesti, aceleasi familii care meg conduse de copii de 18 ani la volan care sunt incurajati sa-si masoare fortele loganului 1.4 cu motoreta ta si sa te sicaneze.

 

Toate problemele astea sunt doar pana la Pustnicu,aici este zona de atentie, dupa, nu mai ai treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prostia e in floare pe forumul asta daca va descurcati la mers pe motor ca la balacarit inseamna ca suntetii zei .... Pentru petardele macanitoare poate vreti sa imi aratati si mie cat de buni sunteti la mers pe motor va rog , ca vad ca le stiti pe toate .

 

Baiatul a murit nevinovat daca vreti sa stiti neaparat a fost lovit de un dobitoc cu lateralul masini . Hai sa nu intram in detalii macaniti in continuare si cand va iese o masina in fata cautati pe forum ce sa faceti ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne dai sfaturi cum să prindem șaptej-de-ani călare dar zeul tău rămâne idiotul cu frânarea de urgență din clip.

n-ai inteles nimic. nu e zeul meu. mie nu-mi plac sportivele, eu l-am ales exemplu pt sangele rece pe care l-a avut si reflexul bun. in rest normal ca e un idiot. dupa ce trece prin urechile acului o urca din nou in 200.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut pe baiat acum vreo saptamana si am dat si o turica prin oras. Nu mi-a lasat deloc impresia de palalila vitezoman care trage de gaz fara rost, ba din contra, un tip foarte ok si responsabil...

Pacat, atat de tanar... :( RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul a murit nevinovat daca vreti sa stiti neaparat a fost lovit de un dobitoc cu lateralul masini . Hai sa nu intram in detalii macaniti in continuare si cand va iese o masina in fata cautati pe forum ce sa faceti ..

 

asa a zis politia ?

macane tot ca sa intelegem si noi ce s-a intamplat de fapt ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipamentul te fereste in general de ceva oase rupte, julituri si contuzii minore. Nici un echipament din lume nu te scapa cu viata la un impact direct cu un obiect dur.

Daca viteza e prea mare si ai ghinion iti rupi usor coloana.

Zona toracica si abdominala nu este protejata de nici un echipament.

E bine sa porti echipamentul dar sa nu te bazazi pe el prea mult. Nu te face invulnerabil.

------------------------------------------

In alte tari mai ales in cele cu clima calda absolut toti merg in tricouri pe motociclete. In orase foarte multi merg in camasi. Majoritatea poarta casca dar nu toti.

Diferenta este ca merg destul de incet. Putin mai repede decat masinile dar nu in forja pe care o vezi pe la noi.

Asta e diferenta. Forjarea agregatului brusc si fara discernamant.

Si acolo se fac depasiri dar se fac lent. Nu abuzeaza de forta motorului de sub ei cum fac frustratii nostrii.

Au si ei nebunii lor. Dar pot trece si cateva zile pana intalnesti unul. La noi e invers. Forjatorii sunt mai multi decat cei care merg normal.

-------------------------------------------

Cineva spunea ca baiatul era super de treaba. E adevarat ca nu merita sa moara. Dar a murit pe mana lui si probabil a murit fericit.

Eu il inteleg. Acum cateva zile am fost rugat de o fata sa o plimb. Nici nu o cunosteam. A venit de pe strada sa imi spuna ca ii plac motocicletele si ca nu a mers niciodata pe motor. Nu era o pustoaica era cam la 30 de ani. Nu aveam decat o casca asa ca am ales sa nu imi pun nici eu casca. Asa am crezut ca e corect. Rugamintea ei a fost sa o dau tare.

Am atentionat-o ca e periculos si mi-a raspuns citez: - Mor, mor. Macar mor fericita.

Am plmbat fata, am mers tare unde se putea.

Toti facem arogante. Nu era un loc prea circulat. Eram undeva pe la tara. Nu am intalnit decat o masina. Dar sansele sa patim ceva erau mari.

-----------------------------------------

Asta chiar a fost un accident stupid.

Vorbesti de motociclisti fara discernamant, despre oameni care impart aceiasi pasiune cu tine ca ar fi frustrati, ba mai mult iti permiti sa spui ca baiatul asta a murit pe mana lui fara sa cunosti detaliile accidentului si tu mergi fara casca?..... si pasagerul la fel? ....Ce zici tu ai discernamant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Woa#Buck

..Corina este bine...la inceput a fost dificil.. acum asteptam sa se vindece ranile iar saptamana viitoare va putea sa mearga acasa. "da,TRAIESC :X:X... atat pot sa zic VA IUBESC si va multumesc din suflet pentru tot..."


Update: Azi a ajuns acasa.

Editat de Woa#Buck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...