Sari la conținut

despre spray cu tefon


csman
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor, mi-am luat de curand un spray de lant cu teflon procycle PTFE am zis sa incerc ca tot aud ca astea cu teflon ar fi cele mai bune. Spal lantu si aplic generos un sfert de spray cam asa sa fiu sigur ca e uns bine. Dupa 10km lantu incepe sa zornaie si cand ma uit zalele erau lucioase si curate . Ca sa nu o mai lungesc, e normal sa fie asa ? Am incercat si ulei de transmisie T90 e intradevar mizerabil dar lantu e foarte silentios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cu ce ai spalat lantul inainte sa il ungi cu spray-ul. Daca l-ai spalat cu motorina si nu ai curatat-o e normal sa zboare. Oricum e o prostie sa pui un sfert de spray pe lant. Tot ce e in exces doar strange murdaria, nu unge. Ce e in exces zboara. Lasa lantul dupa ce il ungi cateva ore ca sa se prinda si nu mai da asa mult.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spui cred ca tu ai folosit spray uscat cu teflon .

Daca da ,este normal,el se comporta altfel de cat cel cu grasime,si cel mai frustrant pentru necunoscatori este ca nu se vede.

Inca o remarca:

Lantul se greseaza dupa ce vii de la drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e ca cele cu teflon pot sa fie mai bune dar asa din proprie experienta cel de la Motorex a fost cel mai ok,apoi Permatex si Motul restul cu dumnezeu.Ori zboara imediat ,ori nu ung deloc ex.(Agip)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand foloseste un sprai de calitate, Motul, Repsol, Motorex.

Apoi dupa ce ai spalat bine lantul stergel.

Aplica un strat subtire si sterge ce e in plus, Atentie!!!! Unsoarea trebuie sa ajunga la oring, zring etc. adica in interior.

Acum spraiul cu Teflon se foloseste daca mergi pe circuit pentru ca se incarca foarte tare si dauneaza lantului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai scris si pe topicul dedicat lantului ,incercati spray-ul de la WEICON. chiar nu ii fac reclama (eu gratis le primesc ),da sant foarte ,foarte multumit ,sta pe lant e transparent...........

chiar este ceva de calitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte l-am spalat cu spray de frane (curata la fel de bine ca si unu de curatat lantu) apoi am dat deci nu lam dat asa mizerabil. Stiu ca nu se da cu mult ca aduna mizerie da asta nu se vede si nu imi dau seama daca e uns sau nu. Cum am mai zis ma ingrijoreaza ca se aude lantu ceea ce cu alte metode uns nu se intampla asa repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte l-am spalat cu spray de frane (curata la fel de bine ca si unu de curatat lantu) apoi am dat deci nu lam dat asa mizerabil. Stiu ca nu se da cu mult ca aduna mizerie da asta nu se vede si nu imi dau seama daca e uns sau nu. Cum am mai zis ma ingrijoreaza ca se aude lantu ceea ce cu alte metode uns nu se intampla asa repede.

poate nu e intins calumea sau poate e prea mult .. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, mi-am luat de curand un spray de lant cu teflon procycle PTFE am zis sa incerc ca tot aud ca astea cu teflon ar fi cele mai bune. Spal lantu si aplic generos un sfert de spray cam asa sa fiu sigur ca e uns bine. Dupa 10km lantu incepe sa zornaie si cand ma uit zalele erau lucioase si curate . Ca sa nu o mai lungesc, e normal sa fie asa ? Am incercat si ulei de transmisie T90 e intradevar mizerabil dar lantu e foarte silentios.

 

Dai prea mult spray pe lant. Lantul nu se unge in exces. Degeaba dai mult pt ca sare si il vei aduna de pe roata, capacul de protectie al pinionului si bascula.

Dupa ce ai uns asteapta sa se evapoere solventul care face vaselina aia lichida.

N-am testat toate sprayurile de lant de pe planeta dar am testat multe. Cel mai bun pe care l-am folosit pana acum e Bel Ray Super Clean. Ce ai folosit tu e un spray foarte slab calitativ.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dai prea mult spray pe lant. Lantul nu se unge in exces. Degeaba dai mult pt ca sare si il vei aduna de pe roata, capacul de protectie al pinionului si bascula.

Dupa ce ai uns asteapta sa se evapoere solventul care face vaselina aia lichida.

N-am testat toate sprayurile de lant de pe planeta dar am testat multe. Cel mai bun pe care l-am folosit pana acum e Bel Ray Super Clean. Ce ai folosit tu e un spray foarte slab calitativ.

 

ai folosit cumva si de la valvoline sintetic chain lube ??e tot transparent si cam la jumatate de pret fata de motul ,calitatea sa fie tot la jumatate oare ?ms mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit un singur tip de spray de lant valvoline. Era un tub alb de vreo 400CC. L-am gasit pe piata in 2006, de atunci nu l-am mai vazut.

Era OK, nu sarea de pe lant, am fost multumit de el. Aproape transparent, trebuia sa fii destul de atent cand ungeai lantul ca sa ajunga vaselina peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de departe cel mai bun spray folosit si de mine este Bel Ray Super Clean...si am impresia ca acel spray pentru curatat franele impiedica oarecum uleiul ,sau orice fel de substanta de genul acesta, sa adere la acea suprafata pe care a fost folosit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste cineva spray-ul.de la valvoline,sintetic chain lube white?? Daca da ce parere aveti despre el,ca nu am prea auzit multe despre el....ms mult

 

Da, am folosit eu vreo doua spray-uri. E foarte bun ca raport calitate/pret. Isi face treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...