Sari la conținut

Coliziune Moto-Bicicleta Pitesti


Vizitator Sir George Mihail Burghy
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Am vazut la RTV stirea; dar nu mi-a fost clar cine este vinovat; fiecare cerea "respect", dar pagubele cine le plateste? de obicei biciclistii merg total aiurea:

 

http://www.rtv.net/accident-de-cascadorii-rasului-un-motociclist-si-un-biciclist-s-au-ciocnit-violent-video_77784.html

 

Poate-l cunoaste cineva pe mobrist, sa dea detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce titluri imbecile au cei de la (i)realitatea: Accident de cascadorii rasului . Ce rahat o fi de cascadorii rasului intr-un accident cu victime nustiu. Cum rahao au ajuns astia jurnalisti?

 

Tu nu gasesti nimic hilar in ciocnirea frontala a unei motociclete cu.... o bicicleta ? Din moment ce n-a murit nimeni, accidentul nu este o tragedie. Jurnalistic vorbind, nu mai trebuie sa precizez ca titlul si lead-ul stirii trebuie sa fie cat mai ofertante, catchy. Anyway, rtv chiar e o mizerie de televiziune dar hai sa fim sinceri: e cam de cascadorii rasului accidentul... hic, parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hilar intr-un accident nu vad nimic. Hilar a fost atunci cand un mos vroia sa treaca strada si a stranutat, s-a dezechilibrat si era sa il acroseze unu cu o masina, sau un betiv care trece leganandu-se printr-o intersectie si nu pateste nimic. Astia de la realitatea sunt jalnici, pe langa faptul ca articolele lor sunt pline de greseli de gramatica sau ca unele dintre ele nu au nici o baza reala ce poate fi verificata. Nu dau nume nu dau surse.

eh, sa zicem ca umorul meu este mai negru, atunci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Nu e deloc de ras, ca ambii au ajuns la spital cu oase rupte...deci nu e vorba de niste julituri, sau numai pagube la "cai"....



Cel putin in Bucuresti, biciclistii se baga cu tupeu, si pe rosu, si pe contrasens, merg calare si pe trecerea de pietoni, etc; nu respecta nicio regula sau lege; si cind le atragi atentia tot ei se revolta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc de ras, ca ambii au ajuns la spital cu oase rupte...deci nu e vorba de niste julituri, sau numai pagube la "cai"....

 

Cel putin in Bucuresti, biciclistii se baga cu tupeu, si pe rosu, si pe contrasens, merg calare si pe trecerea de pietoni, etc; nu respecta nicio regula sau lege; si cind le atragi atentia tot ei se revolta!

 

 

Si eu ieri am evitat trei biciclisti care treceau la 3 secunde dupa ce se pune rosu pt ei si verde pt noi, pe rosu cu mare tupeu..

Nu va pare ca tratati biciclistii cum ne trateraza pe noi (unii) atomobilisti?

Nu vi se pare ciudat sa cereti respect de la masini, ca noi suntem mai vulnerabili, bla-bla-bla, si in acelai timp cand zice asta un bicilist ziceti ca sunt un pericol etc?

E usor penibil, ca din victime ati ajuns calai de indata ce ati gasit pe cineva mai "mic" in trafic, mai vulnerbail si care wow, incalca mai mutle reguli pe zi decat un motociclist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Nu va pare ca tratati biciclistii cum ne trateraza pe noi (unii) atomobilisti?

Nu vi se pare ciudat sa cereti respect de la masini, ca noi suntem mai vulnerabili, bla-bla-bla, si in acelai timp cand zice asta un bicilist ziceti ca sunt un pericol etc?

E usor penibil, ca din victime ati ajuns calai de indata ce ati gasit pe cineva mai "mic" in trafic, mai vulnerbail si care wow, incalca mai mutle reguli pe zi decat un motociclist...

Nu-nu...deloc!...chiar respect biciclistii si ii protejez; mi-s dragi biciclistii! am si eu bicicleta, chiar bunicica, dar am ajuns ca o folosec nu la deplasari utile ci numai la plimbari pe stradute si in parc datorita pericolelor din trafic, cu mare regret pt. partea de sedentarism adusa de folosirea deplasarilor cu vehicole cu motor.

 

Dar cum am mai spus, din pacate multi biciclisti isi lasa viata la mana soferilor, asteptand protectie totala; si eu chiar o acord, ca nu am ce face, sunt f. vulnerabili; totusi ca motorist chiar nu merg pe contrasens sau nu trec pe rosu...ar fi culmea!

 

Pe mine m-a uimit, ca din ce am vazut la TV, amandoi vorbeau de respect dar nimeni despre cine este VINOVAT, ca unul trebuie sa fie, nu? Inainte de RESPECT, este RESPECTAREA LEGII, nu?

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cred ca nu stii ce inseamna o fractura de zici ca e de ras.

 

Nu am ras cu lacrimi, mi s-a parut putin hilar, atat.Tare curios sunt sa aflu dinamica accidentului, cine stie, poate chiar vom rade cu totii.

 

Iar ceea ce ai presupus tu este adevarat: nu am avut niciodata oase rupte/fractuarate. Dupa fotbal, handbal de performanta, mers pe bicicleta en-gros si cateva mii de km pe motoreta ( cu 2 cazaturi ), sunt intreg si in ziua de azi. Asta nu inseamna ca nu imi va veni si mie randul. Daca sunt bou, platesc. Si daca o sa o comit intr-un mod stupid, sa fii tu sigur ca se va rade :)

Editat de biancocelleste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu gasesti nimic hilar in ciocnirea frontala a unei motociclete cu.... o bicicleta ? Din moment ce n-a murit nimeni, accidentul nu este o tragedie. Jurnalistic vorbind, nu mai trebuie sa precizez ca titlul si lead-ul stirii trebuie sa fie cat mai ofertante, catchy. Anyway, rtv chiar e o mizerie de televiziune dar hai sa fim sinceri: e cam de cascadorii rasului accidentul... hic, parerea mea

 

Au fost accidente cand s-au ciocnit frontal doua motociclete, unul pe care il stiu eu s-a lasat cu RIP pentru unul si spital pentru altul.

Daca ai mers vreodata mai "spirited" printr-o zona frecvent circulata de motocilisti mai sandilai ai vazut ca e foarte posibil sa se intample, eu unul am vazut.

 

Asta ti se pare tot de ras, daca doi motociclisti se lovesc unul pe altul frontal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca iar se incepe cu "biciclistii" vs "motociclistii" vs "conservarii"

Da, sunt SI biciclisti idioti. Ii vad zilnic cum traverseaza intersectia pe rosu, cum o "ard" pe contrasens, cum forteaza trecerea prin fata masinilor. Cazul de fata este unul nefericit, nu e nimic hilar intr-o cazatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost accidente cand s-au ciocnit frontal doua motociclete, unul pe care il stiu eu s-a lasat cu RIP pentru unul si spital pentru altul.

Daca ai mers vreodata mai "spirited" printr-o zona frecvent circulata de motocilisti mai sandilai ai vazut ca e foarte posibil sa se intample, eu unul am vazut.

 

Asta ti se pare tot de ras, daca doi motociclisti se lovesc unul pe altul frontal?

 

Evident, nu.

 

Atunci putem sa dezbatem dinamica accidentului si sa incepem sa ii judecam pe protagonisti, doar asta ne place cel mai mult la rubrica accidente, nu ? Hai ca incep eu:

- Probabil motociclistul rula in localitate cu 130km/h, pe banda lui, cand nemernicul de biciclist ( moarte hipsterilor ) s-a gasit sa mearga pe contra-sens. Unde mai pui ca nu acea casca ?????

- Sau biciclistul mic si amarat, mergea linistit pe ulita cand un motociclist satanist si violator de babe rula cu viteza si, incercand sa evite o balega de cal ( doar are diablo corsa ), l-a izbit frontal

- Sau biciblistul era beat, nu mai putea sa tina drumul drept, motociclistul rula cu o viteza decenta de, sa zicem 50-60 km pe ora, neanea de pe trotineta a scapat piciorul in pedala ( cum scapa unii mana in gaz ) si i-a sarit in fata sarmanului motoretist.

 

Sec

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cum nu existau martori, este greu de stabilit vinovatul"

Serios ? pai daca s-au ciocnit frontal este clar cine mergea pe contrasens si cine mergea regulamentar.

Nu vad ce-i asa de greu de stabilit ?

 

Dar la cate prostii se scriu in presa pe nestiute si nevazute nu are rost sa dezbatem aici dupa articolul din ziar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Corect!..eu am postat linkul si nr.inmatriculare ca m-am gandit ca il cunoaste cineva care are cont aici pe mobrist si ofera detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteau sa se ciocneasca ~frontal daca unul mergea inainte si altul facea stanga.

 

Dar n-avem destule date incat sa incercam o analiza a accidentului ca la reflexii rutiere.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.220.ro/faze-tari/Motociclist-Vs-Biciclist/d7FJE6r5nd/

 

Nu-i de glumă, sa lasă cu văicăreli.

am vazut la stirile din sport, chiar asa lipsa de reactie din partea mobristului ?

 

ON: dati-i dracu de biciclisti, mosii si babele sunt o mare problema! era sa fac terci o babaciune care s a trezit ea sa traverseze pe mijlocul soselei si cu potaia in lesa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot am dat cu replay la faza cu incetinitorul , la o viteza destul de mica la care motociclistul cade de pe motor daca priviti impactul cu cimentul strict la casca ma refer cat de puternic este , bine ca nu a purtato pe post de caciula nelegata ca isi culegea ideeile , legati-va casca mereu , chiar daca este si pt 10 m de mers !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...