Jump to content

Putin Ajutor

Recommended Posts

Buna!

In primul rand sa ma prezint. Ma numesc Razvan, si sunt din Cluj.

Fiind aproape major, am inceput sa ma gandesc la scoala de soferi, in principiu A2 si B.

Experienta mea pe motor este 0. Mersul pe bicicleta mi-a adus ceva experienta, insa nu se compara.

Am pus deoparte in jur de 300e pentru echipament. Inca nu am absolut nici un ban pentru motocicleta, insa consider ca principalul e sa ma vad cu carnetul in mana si echipamentul pe mine, apoi ma pot gandi la ce motocicleta vreau, cum fac rost de banii pentru ea, e.t.c.

M-am hotarat macar casca, geaca si manusile sa le cumpar undeva in vara aceasta, apoi sa pot sa-mi caut o motocicleta si in imeidiata apropiere sa caut si pantalonii si ghetele.

Cum aleg un echipament, ce trebuie urmarit, se pot achizitiona geaca si manusile 2nd hand? orice sfat este apreciat.

Acum legat de motocicleta. Eu am nevoie de ceva ce sa-mi fie accesibil in oras, si sa aibe cilindree mica... din mai multe motive, consum, siguranta, incepator, e.t.c. Un alt factor principal ar fi intretinerea. As prefera ceva usor de intretinut, e.g. piese mai ieftine si mai usor de gasit. Daca puteti sa-mi recomandati diverse modele, categoria Enduro/Naked ar fi minunat.

Multumesc anticipat!

~Razvan

Edited by Razvee

buna Razvane!toata lumea iti va spune sa iti iei echipamente de bani pe care nu ii ai...sute si sute de euro...http://shop4moto.ro/index.php?route=product/category&path=63_90_141 asta e pt casca,iar in rest manusi ai o sumedenie(te rog nu iti lua fake-uri la 150 ron)de oferte prin magazine,iar geaca vaneaza una sh...dar ai grija sa iti iei geaca pemarime...cam astea sunt sfaturile mele...ai grija de tine!doamne ajuta!

buna Razvane!toata lumea iti va spune sa iti iei echipamente de bani pe care nu ii ai...sute si sute de euro...http://shop4moto.ro/index.php?route=product/category&path=63_90_141 asta e pt casca,iar in rest manusi ai o sumedenie(te rog nu iti lua fake-uri la 150 ron)de oferte prin magazine,iar geaca vaneaza una sh...dar ai grija sa iti iei geaca pemarime...cam astea sunt sfaturile mele...ai grija de tine!doamne ajuta!

aaa...cat despre moto...iti recomand o honda cbr 125...e mai sportiva dar merita zic eu...

Ideea e ca multi tineri ca mine sunt "pe banii parintilor" insa nimeni nu tine cu mine cand vine vorba de acest sport. Is legat numai de bani munciti, si atunci trebuie sa-mi fac calculele bine. Voi sigur v-ati lovit cu capul de mult mai multe decat mine, si cu siguranta stiti cam cu ce se mananca, ce merita, ce nu, ce e fiabil, ce nu, si de aceea apelez la voi. Sunt o gramada de pareri pro/contra cand vine vorba de o marca, dar nu prea vad unde ar exista dezbateri cand e vorba de raport calitate-pret. Prefer sa mai dau 100e pe echipament si sa mai astept motorul, decat Doamne fereste. Astept in continuare recomandari

Multumesc!

~Razvan

Edited by Razvee

Salut, bine ai venit.

Eu iti sugerez sa incepi cu B-ul, prinde niste experienta cu traficul, pana atunci poti exersa si cu motorul in off-road. Daca ai experienta cu bicicleta e foarte bine

Motorul se ia pe incercate, in functie de inaltime, mergi in showroom-uri, cere voie frumos sa le incaleci, vezi ce ti se potriveste. Daca te iei dupa sfaturile altora s-ar putea sa stai ca pe veceu cu genunchii la gura, sau sa nu ajungi cu ambele talpi complet pe asfalt. Ce pot sa-ti recomand pentru inceput, o motocicleta usoara, pana in 100 kg, e mai usor de manevrat si stapanit in situatii limita. Un enduro/supermoto entry-level e o optiune buna.

Si te-ai gandit bine, intai se incepe cu echipamentul, complet, apoi motor. Nu iesi nici macar pana in colt sa iei o paine fara sa fii complet echipat.

In rest, iti recomand sa citesti topicurile pentru incepatori, trebuie rabdare, acolo gasesti resurse si pentru alegerea echipamentului, a mobrei, condus preventiv etc.

Succes.

Salut, bine ai venit.

Eu iti sugerez sa incepi cu B-ul, prinde niste experienta cu traficul, pana atunci poti exersa si cu motorul in off-road. Daca ai experienta cu bicicleta e foarte bine

Motorul se ia pe incercate, in functie de inaltime, mergi in showroom-uri, cere voie frumos sa le incaleci, vezi ce ti se potriveste. Daca te iei dupa sfaturile altora s-ar putea sa stai ca pe veceu cu genunchii la gura, sau sa nu ajungi cu ambele talpi complet pe asfalt. Ce pot sa-ti recomand pentru inceput, o motocicleta usoara, pana in 100 kg, e mai usor de manevrat si stapanit in situatii limita. Un enduro/supermoto entry-level e o optiune buna.

Si te-ai gandit bine, intai se incepe cu echipamentul, complet, apoi motor. Nu iesi nici macar pana in colt sa iei o paine fara sa fii complet echipat.

In rest, iti recomand sa citesti topicurile pentru incepatori, trebuie rabdare, acolo gasesti resurse si pentru alegerea echipamentului, a mobrei, condus preventiv etc.

Succes.

Multumesc de sfaturi!

Cam toate topicurile sticky de la incepatori le-am citit. Bine, nu am citit toate comentariile, dar cu siguranta ce a scris OP-ul.

Sunt de acord cu tine. Cu siguranta nu voi iesi in trafic imeidiat dupa ce cumpar motorul. Asa cum multi recomanda, cel mai bine e sa stai pe strazi laturalnice, sa inveti motorul, cum franeaza, e.t.c. Problema cu echipamentul e ca daca mergi intr-un showroom, nimeni nu-ti spune ce ar fi bun raport CALITATE-PRET, ei incearca sa-ti toarne pe gat cat mai scump posibil, desigur, fiecare trebuie sa-si vanda painea.

Eventual... eu stiu, sa-mi spuneti la ce ar trebui sa ma uit, gen protectiile de la geaca sa nu poata fi deplasate... si cam atat imi vine in minte.

Multumesc!

~Razvan

Edited by Razvee

Eu am gasit aici http://motomarket.buy-talk.com/ echipament destul de ok: unele noi, unele SH, tipul e ok, te ajuta, iar preturile rezonabile zic eu. Norbert parca are nick pe forum.

Motoreta: 2 variante:

1) Strangi un banut de ceva mai ok, gen 1500eu, te duci o iei cu un mecanic, si speri ca nu pica nimic. Daca iti iei o japaneza SH tot schimbi o bujie, un filtru, un ulei, o placuta, un cauciuc, mai sari cu cel putin 150-200 euro daca o duci la service. E posibil sa fie o varianta castigatoare sau nu :)

2) iei o chinezarie noua. ~7-900 eu. Ai garantie vreo 3000km, care ii faci in 2 luni. Mai strangi un surub, mai te plangi ca nu trage prea bine, mai ca arata enervant, mai ca face unul misto de tine, dar 1-2 ani nu ar trebui sa ai probleme tehnice cu ele (daca le ingrijesti), dupa 1-2 ani astia o dai, iesi pe minus cu ceva bani - ca deh - romanul nu stie decat de 'ninjea' de 600cc si dupa daca iti permiti iti iei ceva mai calumea.

Eu personal as alege varianta a 2-a daca as fi iar incepator.

Motoreta usoara s-o poti tine cand pleaca intr-o parte, echipament din piele pentru bust si coate. Bocanci si genunchiere pentru picioare. Incaltari care sa adere pe asfalt umed sau cu nisip/pietris. Daca ai masina la dispozitie calareste-o cateva mii de km in oras ca sa te inveti cu traficul. Iesi cu masina sa-ti iei si-o paine.

Pe motoreta te comporti ca cel mai prost din curtea scolii in trafic. Nu forta, nu te baga si ai rabdare. E cel mai greu lucru, sa stai locului chiar si atunci cand vezi ca e loc.

Ia-ti o motoreta des intalnita, sanse mai mari de piese sau alternative. Nu e o rusine sa ai permis dar sa conduci un scuter sau ceva mai mic de 125 daca nu reusesti sa strangi bani pentru ce-ti doresti. Gandeste-te ca vei castiga experienta in loc sa astepti dupa motorul visat.

Multumesc de raspunsuri. Ideea e ca eu cu banii stau cam prost, dupa cum am spus, ii muncesc eu, si nu stiu ce pot munci 4 ore pe zi, sa-mi aduca si niste bani sanatosi, ca pana la urma scoala ar fi pe primul loc, si mai am si alta activitate. De aia ma orientam sa-mi iau echipamentul si scoala, si sa-mi gasesc ceva ieftin tare (pana in 1000 lei) chit ca isi da duhul, pana fac niste bani, sa am si eu sa ma plimb si sa-mi vad de treaba. Daca nu, cu bicicleta si echipament de piele sa fac senzatie prin oras. :blush: :D

In orice caz, daca ati putea sa-mi recomandati ceva MODEL care ar putea fi gasit ieftin tare, si sa fie si comun, ar fi minunat. De asemenea, daca stiti magazine ONLINE de echipamente, de incredere.

Mersi!

Edited by Razvee