Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut!

As vrea in viitorul apropiat sa fac ceva strobe photography cu tema moto.

Ma intrebam daca ar fi cineva interesat sa piarda niste timp pentru asa ceva.

Eu am cat de cat tehnica in sensul de DSLR, blituri, softbox... am nevoie de personaje.

In principiu eu castig experienta fiind primele sesiuni pe tema asta... si personajul castiga niste poze moca.

Ar mai fi probleme cu locatiile pentru ca in general unde sunt locatii pretabile gen parcari subterane sau de clariri etc etc vine un gigel de la paza&seminte ca nu e voie ca etc etc.

Ca si exemple ma gandesc la ceva de genul pozelor de mai jos si cred ca as putea sa fac sa-mi iasa ceva de genul. Pozele sunt de pe net nu sunt facute de mine dar cum am spus... spre asa ceva vreau sa merg.

De inceput ma gandeam la zona Baneasa, sub poduri pe DN1 vis-a-vis de Brico/Metro/Baneasa Shopping. Grinzi de beton, beton, intunecos, fara paznici... Daca v-ar interesa o incercare sau aveti vr'o poza vazuta pe net si ati vrea in genul ala...

post-37279-0-63540400-1367342507_thumb.jpg

post-37279-0-92849500-1367342520_thumb.jpg

post-37279-0-67994200-1367342536_thumb.jpg

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 10 lei si o bere la pandar poti face ce vrei tu in FAUR.

daca mergi si vorbesti cu cineva din conducere poti face asta moca .... sunt acolo o gramada de hale dezafectate, unele demolate sau in curs de demolare, altele in curs de reabilitare.

iti dau un link pe privat sa iti faci o idee despre ce gasesti acolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul m-as baga. Nu sunt fotogenic dar micuta merita niste poze profi. Am un CBR 600 RR din 2003 rosu/negru (codita neagra) si burta argintie. Are cateva julituri pe carena dar sunt minore si ies repede pa Photoshop. De la distanta nu se vad. Daca se tine in weekend (nu acesta) anunta-ma. Daca sunt in Buc cu cea mai mare placere imbin placutul cu utilul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu Faurul, stau langa ;)

 

Ok, atunci cand planific ceva anunt. In principiu va fi pe seara dupa munca (~ 9 pm) , lucrez in televiziune in zona. Si o sa anunt mai multe zile cand as putea si ne organizam. Ma pricep si la Photoshop in limita pastrarii "realitatii". Un exemplu de foto+ajustari Photoshop facut de mine.

post-37279-0-34835100-1367344166_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e platou de filmare prin Politehnica, mai exact unde are sediu FanCurier-ul. E o strada facuta doar pentru asta. Eu am fost de mai multe ori acolo si m-am ales cu pene la bicicleta, asa ca atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, bun asa vad ca sunt doritori sa pierdem o juma de ora p'acolo.

In pricipiu ca locatie Baneasa, sub podurile DN1 cred ca al 2-lea, cel de la birouri d'acolo si seara (nu stiu daca week-end neaparat). Seara pentru ca nu-i aglomeratie, nu-s masini parcate pe acolo, nu e lume, nu sunt gura-casca sa se stranga p'acolo ca la urs sa ma irite, e intuneric afara si e ok pentru strobe. Anunt cand ma hotarasc, postez aici ;)

 

Si tin sa subliniez ca acum ma apuc de tema asta nu sunt vr'un profi pe segment. Eu capat experienta, lumea poze :D



Sub pod acolo am incercat o singura data tehnica asta cu masina (murdara) a unui prieten. Cam asa ceva....

post-37279-0-36789200-1367348989_thumb.jpg

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca mai e si in spatele mallului o retea de stradute bine asfaltate si merge un photo shoot acolo ca nu trece nimeni prin zona :) mai ales daca se insereaza putin e ok. ai padure, camp, niste blocuri, baneasa shopping city, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe-acolo, da. vroiau aia sa faca un cartier rezidential pe acolo si nu le-au iesit decat 3-4 blocuri, insa reteaua de drumuri e facuta calumea :) pe acolo se antreneaza si motopolitistii pe la inceputul sezonului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marti, 7th mai, in jur de 9 p.m. ar fi cineva interesat? Sub podul nr.2 de la Baneasa (zona DN.1 - Citroen/Harley/Metro/Bricostore)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi in locul tau, as folosi lumini mai mici si mai multe. Asa poate eviti nuantele asemanatoare intre negrul de la moto & echipament & par si atmosfera intunecata sau eventual o supraexpunere pentru acelasi motiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a incheiat prima sesiune cu ajutorul lui sorin128 si a sa Honda VFR 750F RC 36 II 95. Multumesc!

Behind The Scene (sper sa nu se supere Sorin pentru postarea fotografiei).

post-37279-0-19836500-1367958472_thumb.jpg

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

sper ca poza asta e ceva gen "making of", si o sa ne arati si rezultatul final. Pt ca refuz sa cred ca asta e rezultatul: o poza in care se vad stativele surselor de lumina (sau poate nu inteleg eu mesajul).

 

apreciez efortul tau si faptul ca vrei sa faci ceva si sper sa nu interpretezi gresit interventia mea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceea era o fotografie "behind the scene"... Stativele se vedeau in mod intentionat :)

Honda VFR 750F RC 36 II '95 @sorin128

post-37279-0-64954400-1368000924_thumb.jpg

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ped O'Phile

A descoperit adrian topicul asta, s-a terminat smecheria. :D

 

Initiatorule, zilele de fotograf iti sunt numarate!

 

 

ahahah ce vaca esti :*

 

Aceea era o fotografie "behind the scene"... Stativele se vedeau in mod intentionat

 

Honda VFR 750F RC 36 II '95 @sorin128

ma gandeam eu :))

 

asta ai incadrat-o putin cam stramt,nu? ai taiat putin din roata fata.

 

mai baga (doar n-ai tras doar o poza,nu ? :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e de dat cu parerea, eu zic ca n-au ce cauta coburile si top case-ul ala pe motor la o sesiune foto. Ar fi aratat mult mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac fotografii din proprie initiativa pentru mine si pentru posesori. Eu capat experienta si incerc sa invat genul asta de fotografie, ei capata "amintiri". Nu fac fotografii de showroom, de marca, de prezentare. Daca omu are topcase pe motocicleta lui asta e, c'est la vie.

O sa mai pun poze. Cui ii plac si ar vrea ceva in genul asta ..cu mare placere :D . Pe Sorin l-am plictisit cam o ora la poze. Daca vi se pare ca puteti rupe o ora sa ma lasati sa ma invart pe langa mobra voastra ..i'll do it. :D

 

Incadratura este ok, probabil urmaresti topicul pe mobil si nu iti afiseaza toata imaginea, uneori patesc si eu asa cu imaginile de pe motociclism.

Desi am spus ca vreau sa capat experienta, vreau sa capat experienta in domeniul asta, strobist moto. In rest am niste calificari de "fotograf" si niste 8 ani (and counting) de imagine TV din care 3 de auto. Macar incadraturile sa le stiu....

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...