Sari la conținut

Sfaturi achizitie Busa vs ZZR


dark_2011
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti!In primul rand scuze daca nu am postat bine topicul.Am deschis acest topic intrucat doresc sa achizitionez una din modelele de hayabusa sau kawasaki zzr1400(zx14r).In primul rand veti fi curiosi de experienta mea pe 2 roti ,avand in vedere puterea oferita de aceste motociclete.Am inceput cu o Aprilia rs de 250 ,apoi am trecut la o Honda CB de 400,ca apoi sa am in posesie o Yamaha R6 de 600.Ca nr de km pe care ii am in spate cu motorul sunt undeva la 60 mii.Acum ca am schimbat prefixul varstei la 3 de 2 ani (32 ani varsta mea) ,ma gandesc ca este perioada cea mai propice pentru o astfel de bijuterie pe 2 roti.Acum ca am capatat o experienta in ale motociclismului,nemaifiind inconstient ca la 20 ani si realizand potentialul,unde si in ce conditii poate fi fructificat acesta,dar nici destul de ,,batranel'' incat sa fiu nevoit sa ma uit doar la choppere,sii de ce nu, avand si puterea financiara pentru o astfel de achizitie.Dupa articole citite pe internet,alegerea ar fi indreptatita spre kawasaki .Amici de-ai mei care sunt si ei pasionati de acest sport si care practica acest sport,spun ca ar inclina spre hayabusa,cu toate ca zzr ar fi mai nou ,cel putin cea mai recenta revizuire a fost la kawa facuta.Daca aveti opinii legat de acest subiect va ascult cu cea mai mare placere,insotite de argumente daca se poate ,Va multumesc si asfalt drept si uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut baieti!In primul rand scuze daca nu am postat bine topicul.Am deschis acest topic intrucat doresc sa achizitionez una din modelele de hayabusa sau kawasaki zzr1400(zx14r).In primul rand veti fi curiosi de experienta mea pe 2 roti ,avand in vedere puterea oferita de aceste motociclete.Am inceput cu o Aprilia rs de 250 ,apoi am trecut la o Honda CB de 400,ca apoi sa am in posesie o Yamaha R6 de 600.Ca nr de km pe care ii am in spate cu motorul sunt undeva la 60 mii.Acum ca am schimbat prefixul varstei la 3 de 2 ani (32 ani varsta mea) ,ma gandesc ca este perioada cea mai propice pentru o astfel de bijuterie pe 2 roti.Acum ca am capatat o experienta in ale motociclismului,nemaifiind inconstient ca la 20 ani si realizand potentialul,unde si in ce conditii poate fi fructificat acesta,dar nici destul de ,,batranel'' incat sa fiu nevoit sa ma uit doar la choppere,sii de ce nu, avand si puterea financiara pentru o astfel de achizitie.Dupa articole citite pe internet,alegerea ar fi indreptatita spre kawasaki .Amici de-ai mei care sunt si ei pasionati de acest sport si care practica acest sport,spun ca ar inclina spre hayabusa,cu toate ca zzr ar fi mai nou ,cel putin cea mai recenta revizuire a fost la kawa facuta.Daca aveti opinii legat de acest subiect va ascult cu cea mai mare placere,insotite de argumente daca se poate ,Va multumesc si asfalt drept sinuos si uscat!

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yo as alege Kawa, insa e subiectiva treaba. Nu stiu cum se comporta, doar ca-mi place rau aspectul overall.

Am mers si pe o busa, ceva mai veche (an 2001) insa a fost o plimbare scurta, de imprietenire, plimbare in urma careia am ramas totusi impresionat.

Mare difierenta fata de ZX6-ele meu...

 

Chiar sunt curios ce-o sa scrie "cunoscatorii".

De ales, eu as alege ZZR-ul, asta 2013, este demential:

 

w970h583_000003408A319662.jpg

 

w970h583_000003408A36ACCE.jpg

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cel putin in privinta aspectului...Kawa zx14 de departe mi se pare mai frumoasa.

Dar stii cum e cu parerile, sunt impartite.

 

Chiar sunt curios despre ce vor spune cei care le-au calarit (eventual pe amandoua sa poata face comparatii).

Oricum...spor la cumparaturi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu am precizat,pe care o voi alege va fi noua.Cat despre achizitie sper ca in urmatoarele zile sa ma decid,astfel incat sa ma pot bucura vara aceasta de ea.Din ce am citit pana acum,kawa in review-uri ar fi peste busa.pozitia la condus ar fi putin mai confortabila,motorul nu mai vibreaza asa de tare ,este mai cultivat mai fin,stabilitatea in viraje mai buna,franele la busa ar fi mai slabe cu toate ca am vazut ca vine echipata cu brembo.Incalzirea la motor nu stiu la care ar avea probleme,citisem undeva ca in oras busa vara iti cam da batai de cap se incinge motorul si te incomodeaza la picioare.Bine cam orice in oras e predispus la incalzire excesiva.Daca o iau ,va fi varianta neagra cu acele nervuri verzi pe lateral.Nu am apucat sa merg cu ele,doar cu strabunicul zzr 1200 care este irelevant.Ideal ar fi un test in aceeasi zi cu fiecare in jur de 50 km pentru a-ti face o parere.Nu stiu pe forum sa fie cineva care sa fi avut sansa sa le conduca poe amandoua ,mai ales kawa 2013.Daca nu reusesc ,fac un drum pana intr-o tara rece si corecta(Germania), si o si cumpar de acolo de la dealer daca aici e termenul de asteptare mai mare.Ca aspect si mie imi place zzr -ul mai mult.

Editat de dark_2011
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MoederNuker

colegule, nu te grabi, nu cumpara nimic inainte sa faci un test de minim 50km

 

e foarte bine ca iei mobra noua , acum busa are in sfarsit ABS ...

 

mai ai 2 optiuni , nu sunt la fel de flashy ca zzr-ul dar poate gasesti ceva sa-ti placa la ele, k1300s si fjr1300

 

daca vezi cum franeaza bmw-u uiti instant de toate legendele japoneze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele 2 modele mentionate de tine sunt cruisere in adevaratul sens al cuvantului,insa prefer acea nota sportiva ,atat la partea estetica,cat si la partea de performante pe care cele 2 modele enumerate de mine le au.Legat de legenda busei,la momentul actual se pare ca zzr este peste busa,ori daca iau ceva ,iau care sa fie cel mai bun ,nu ceva ce a fost cel mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferentele intre cele doua nu sunt notabile in afara pistei drepte si mai ales pe drumurile noastre. Unul din prietenii mei conduce un ZX14R, iar eu o busa. La drum diferenta a facut-o doar motociclistul si evenimentele ce au ajutat pe unul sau pe altul. Insa in drum egal, ambele au fost umar la umar spre frustrarea la amandoi:)

 

Desi este o diferenta de greutate, la drum par identice, in curbe stau la fel de bine plasate. Sunt frumoase amandoua, iar daca as fi facut o alegere tehnica, sincer as fi dat cu banul. La mine insa a fost usor, iubeam/iubesc busa.

 

Orice alegi intre aceste doua modele nu ai ce sa gresesti. Asa incat uita ce consideri ca este mai buna. Alege cea care-ti face inima sa zambeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am vazut titlul topicului..m-a cam busit rasul!!

Dupa ce am citit restul m-am linistit...nu esti un pusti care viseaza postere!!

...

Trecand la cele 2 mobre...si poti sa tii cont de faptul ca sunt subiectiv!!

In primul rand toata lumea compara destul de aiurea cele doua mobre...busa gen 1 poate fi comparata doar cu zx 12 iar gen 2 cu zx 14!

Zx-ul nou 2013( sau zzr 1400 ) e o mobra de alta generatie (nu exista inca..omolog de la suzuki) si are cu 100 cm in plus fata de busa gen 2. In ciuda diferentei mari de cilindree la putere stau tot pe acolo si in afara de cursele de drag...puterea e complet irelevanta.

Ce avea kawa in plus...era abs-ul care intr-adevar e important dar acum a rezolvat si suza treaba asta cu abs cu etrieri brembo radiali....care cica fac super treaba!

Nu te gandi ca sunt mobre super sport..sau hypersport..cum o dau unii....sunt de fapt sport touringuri cu o imensa rezerva de putere...lucru foarte folositor si linistitor in excursiile lungi. Din aceasta cauza au si un consum infim in regim touring ~ 6%!

Ca pozitie sunt foarte aproape...nu asta ar trebui sa fie criteriul dupa care sa alegi!

Acum ca am stabilit oarecum treaba cu generatiile, performantele si hypersportul....ajungem la ce a zis ANdi....trebuie sa alegi cu sufletul....si apoi sa rupi Europa in doua cu orice ai fi ales!

Bafta in orice alegere...numai sa fie busa!!

:cheers:

aaa...daca te grabesti...poti sa vii la intrunirea de buse de pe 24-25 mai la RAsnov!

:crack:

Editat de octavius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti!In primul rand scuze daca nu am postat bine topicul.Am deschis acest topic intrucat doresc sa achizitionez una din modelele de hayabusa sau kawasaki zzr1400(zx14r).In primul rand veti fi curiosi de experienta mea pe 2 roti ,avand in vedere puterea oferita de aceste motociclete.Am inceput cu o Aprilia rs de 250 ,apoi am trecut la o Honda CB de 400,ca apoi sa am in posesie o Yamaha R6 de 600.Ca nr de km pe care ii am in spate cu motorul sunt undeva la 60 mii.Acum ca am schimbat prefixul varstei la 3 de 2 ani (32 ani varsta mea) ,ma gandesc ca este perioada cea mai propice pentru o astfel de bijuterie pe 2 roti.Acum ca am capatat o experienta in ale motociclismului,nemaifiind inconstient ca la 20 ani si realizand potentialul,unde si in ce conditii poate fi fructificat acesta,dar nici destul de ,,batranel'' incat sa fiu nevoit sa ma uit doar la choppere,sii de ce nu, avand si puterea financiara pentru o astfel de achizitie.Dupa articole citite pe internet,alegerea ar fi indreptatita spre kawasaki .Amici de-ai mei care sunt si ei pasionati de acest sport si care practica acest sport,spun ca ar inclina spre hayabusa,cu toate ca zzr ar fi mai nou ,cel putin cea mai recenta revizuire a fost la kawa facuta.Daca aveti opinii legat de acest subiect va ascult cu cea mai mare placere,insotite de argumente daca se poate ,Va multumesc si asfalt drept si uscat!

 

Pai si cu experienta asta tu ii mai intrebi pe altii ce sa iei? Nu ar fi mai bine sa judeci cu capul tau? Ca nu merge altcineva pe motocicleta, tu vei merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andi si octavius,multumesc pentru punctele de vedere edificatoare.

@kosh:inainte de a fi ,,zzr-ist'' sau ,,bushist'' suntem rideri sau motociclisti cum va suna mai bine ,iar daca la o intalnire a unui grup participa un membru cu o motocicleta din celalalt grup,in opinia mea nu e un motiv de fluierat sau ,,luat la goana''.Ca scopul principal al unei astfel de intalniri este adunarea preponderent a detinatorilor de model x,ok ,e ceva organizat,dar cred ca o astfel de intalnire ar deveni mai interesanta daca in componenta apar si o parte din concurenta,astfel subiectele de discutie ar fi mai condimentate.Adica daca as avea un model x,nu as vedea nimic impotriva sa particip la o intalnire a concurentului y,pana la urma mai schimbam impresii despre trasee ,mai legam o prietenie.Cel putin asta e opinia mea ,nu e cazul de radicalism.

@dstar:daca ar fi sa aplic pt tau de vedere,atunci care ar mai fi utilitatea forumurilor,mai ales a celor de masini ca majoritatea soferilor au peste suta de mii km parcursi,si d c sa mai intrebe pe x si y ce masina ar fi mai potrivita ,daca el o conduce.In fond eu nu am deschis acest topic pentru a vedea nr de sustinatori fiecarui model,ca apoi sa trag linie si unde sunt mai multi pe acel model sa il iau.L-am deschis din placerea de a mai asculta un punct de vedere al unui rider proprietar al unuia din modele,un punct de vedere pe care l-am omis probabil pentru ca si la aceasta experienta pe care o am nici eu nu le stiu pe toate.

Cat despre intalnire nu pot participa sub nici o forma intrucat sunt la finala champions league de pe Wembley ,Anglia.Chiar imi pare rau !

Editat de dark_2011
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

octavius triseaza :) facand aluzie ca "ZZR-istii" nu se intalnesc anual ca "busistii" ... :)

se intalnesc chiar mai des....ei fiind doar trei!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MoederNuker

Cele 2 modele mentionate de tine sunt cruisere in adevaratul sens al cuvantului,insa prefer acea nota sportiva ,atat la partea estetica,cat si la partea de performante pe care cele 2 modele enumerate de mine le au.Legat de legenda busei,la momentul actual se pare ca zzr este peste busa,ori daca iau ceva ,iau care sa fie cel mai bun ,nu ceva ce a fost cel mai bun.

k13s iti alearga si busa si zzr-u in ce pozitie doresti tu ... si scoate un consum cu 20-30% mai mic decat zzr in acelasi timp :)

 

daca vrei sportivitate, bmw e mai sportiva decat ambele, iar diferenta de 0x secunde la drag race e facuta numai de pilot

 

dar nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, fa un test ride si o sa vezi si singur

 

@emperor.. ai upgradat busa aia ???...ca era cam lenta ultima data...:)

bagam maine o tura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MoederNuker

La 1300s imi place ca transmisia este pe cardan,si nu pe lant.

asta e doar asa.. cireasa de pe tort.. suspensia e geniala , ESA ,ABS cu servo si cbs.. viseaza busa la asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca iti mai dau si eu o tema de gandire: vfr-ul de 1200 l-ai luat in calcul? nu stiu cum este in comparatie cu k1300s la capitolul confort, dar in comparatie cu busa sau zzr te asigur ca vfr-ul este peste. Dupa parerea mea, un alt mare avantaj in comparatie cu busa sau zzr este ca vfr-ul vine cu cutii laterale si topcase ca si optionale. Am avut hayabusa, am avut ocazia sa stau in saua vfr-ului 1200 si iti zic sincer ca daca as fi avut bugetul necesar, asta ar fi fost urmatoarea mea motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...