Jump to content

Cum se procedeaza in gasirea pieselor de motociclete?

Recommended Posts

Salut! Curand voi intra in aceasta "lume", cumparandu-mi o mobra de 125cc si sunt curios in ceea ce priveste intretinerea acesteia..

Atunci cand pica ceva, trebuie inlocuita piesa cu una noua,venita direct de la producatorul specific sau piesele se pot inlocui cu unele universale?

De exemplu: cilindrii,frane,distributie,carburator,etc.. acestea pot fi inlocuite cu oricare altele de aceeasi capacitate sau trebuie sa ma las pe mana a nu stiu ce producator...(Derbi,Beta,Cagiva) cu care am inteles ca e mare bataie de cap.

Nu trebe sa iei neaparat pe original ca sunt scumpe poti sa iei linistit si de la alte firme dar cu conditia ca piesa cumparata sa se potriveasca si pe motorul tau ca piesele nu sunt universale sa se potriveasca de la un motor la altu

Daca te referi la gasirea pieselor in urma unui accident, totul depinde de viteza la care a fost facut accidentul. Eu la masina mi-am gasit farurile la vreo 50 m dupa ce am intrat intr-un taximetrist care mi-a taiat calea sa ia un client.

Daca vrei performante corespunzatoare prescriptiilor, te duci la dealer. Dar se ti se poate inmuia avantul datorita pretului... Astfel te duci la piese aftermarket - daca ti se inmoaie si aici, te duci la dezmembrari. Daca nu se reuseste nici in acest caz, alegi bicicleta... si tot asa... pana ajungi la foarte sanatosul mers pe jos...

Edited by MotoScut

Tot timpul cand cauti piese , este foarte indicat sa mergi cu actele la tine : sa poti oferi date cat mai complete despre motocicleta , furnizorului tau de piese : Model , marca , an fabricatie , serie de cadru ( daca ai cross fara acte tot timpul sa spui seria care o poti lua de pe cadru ) .

Indiferent ca piesele sunt originale , aftermarket sau second hand , pune exact piesele de care ai nevoie , NU IMPROVIZA !

Cat mai multi km fara incidente neplacute !

Tot timpul cand cauti piese , este foarte indicat sa mergi cu actele la tine : sa poti oferi date cat mai complete despre motocicleta , furnizorului tau de piese : Model , marca , an fabricatie , serie de cadru ( daca ai cross fara acte tot timpul sa spui seria care o poti lua de pe cadru ) .

Indiferent ca piesele sunt originale , aftermarket sau second hand , pune exact piesele de care ai nevoie , NU IMPROVIZA !

Cat mai multi km fara incidente neplacute !

:cheers: multumesc si...asfalt uscat!:)

Salut! Curand voi intra in aceasta "lume", cumparandu-mi o mobra de 125cc si sunt curios in ceea ce priveste intretinerea acesteia..

Atunci cand pica ceva, trebuie inlocuita piesa cu una noua,venita direct de la producatorul specific sau piesele se pot inlocui cu unele universale?

De exemplu: cilindrii,frane,distributie,carburator,etc.. acestea pot fi inlocuite cu oricare altele de aceeasi capacitate sau trebuie sa ma las pe mana a nu stiu ce producator...(Derbi,Beta,Cagiva) cu care am inteles ca e mare bataie de cap.

ORICE ar fi NU iti lua honda decat daca vrei o mizerie sinistra de troaca...

nu, nu-s traumatizat, incerc sa-i trezesc pe altii sa nu-si bata cpul cu mizerii...

Da'pe tine te-a calcat vreo honda pe "oo"?

Pe langa faptul ca mi-ai comentat aiurea pe toate topicurile, comentezi fara nicio treaba cu ceea ce se vorbeste acolo..

Edited by alex_tudorache17

adevaru e ca si eu mai vad uneori o ruina de honda langa o ruina de aprilia...niste gunoaie domne' :)))

Nenea solutions s-a saturat de oameni cu honde care o tin pe'a lor cu honda'i honda .. pana ramane fara curent.. fara ambreiaj.. fara ulei.. tzacane aia, trancane cealalta. :))