Jump to content

A1 vs A2 Intrebari

Recommended Posts

Buna! De azi dimineata stau si ma gandesc si citesc codul rutier sa vad daca chiar merita sa mai astept pentru A2 sau imi ajunge A1 pentru ce-mi trebuie mie.

Eu am nevoie de un motor de fuga, prin oras, care cat de cat sa fie comod si la drumuri putin mai lungi <100km.

Ideea este ca o capacitate cilindrica de 125 mie mi-ar fi ultra suficient, cel putin 2 ani pana as putea sa iau A-ul.

Acuma intrebarea de 100 de puncte la care nu am aflat raspunsul:

(4) Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de:
a ) 16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1 si B1;
b ) 18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr;
c ) 20 de ani impliniti, daca persoana are o experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani impliniti, pentru motocicletele din categoria A;

Din cate stiu eu, categoria A1 este inclusa in categoria A2, insa oare daca esti detinator de carnet categoria A1, cu experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A1, ai dreptul de a opta pentru carnet categoria A la 20 ani?

Daca aflu raspunsul o sa scriu aici, daca nu, va rog cei care sunteti la punct cu legea sa ma lamuriti si mie in legatura cu acesta. Mentionez ca mai am 3 luni pana la 18 ani, asta insemnand ca daca as opta pentru varianta A2, as putea sa conduc motocicleta (daca mi-o voi permite) cel mai devreme undeva in septembrie.

Multumesc!

~ Razvan

Edited by Razvee

Poti da de A la 20 de ani doar daca ai 2 ani de experienta pe categoria A2, nu pe A1.

Ok, atunci interpretez mot a mot: Nu data obtinerii este necesara pentru optarea spre permisul categoria A, ci cei 2 ani de experienta pe o motocicleta din categoria A1.

Atunci pentru ca eu sa reusesc sa optez pentru A la 20 ani, trebuie sa am un moto sub 35kw ~45hp. Adica cat. A1 fiind inclusa in A2, eu pot spune ca am experienta de condus motociclete din categoria A2 (sub 35kw ~45hp), deci, teoretic as avea la 20, 21 ani experienta necesara pentru cat. A, chit ca eu am fost conducator moto avizat pentru cat A1.

Mi se pare mie? sau legea nu este concisa?

Nu se leaga nimic de data obtinerii permisului, ci de varsta de experienta pe o motocicleta sub 35kw sau ~45hp

Edited by Razvee

Nu mai exista A la 18 ani in nici o situatie. Ca sa poti avea A-ul la 20 de ani, trebuie sa dai de A2 la majorat. Pana atunci, poti da de A1 pentru <125 cmc.

Nu mai exista A la 18 ani in nici o situatie.

Corect, nici nu am spus asta. Ce am mentionat eu, e ca daca dau de categoria A1, si acumulez o experienta de 2 ani pe o motocicleta de categoria A1 (inclusa in categoria A2), legea, daca e interpretata mot a mot, spune ca eu pot opta pentru categoria A in momentul in care implinesc cei 2 ani de experienta si varsta de 20 ani.. nu?

Ideea in principiu e sa scurtez cele 3 luni pana la varsta de 18 ani, si totusi sa pot opta pentru A la 20 ani, chiar daca conduc motocicleta <125cmc (ceea ce mie mi-e suficient) pana atunci.

Edited by Razvee

Categoria A1 este inclusa in A2, dar nu este echivalenta cu A2, de asta nu se ia in calcul. Cel mai bine astepti pana la 18 ani si dai direct de A2, daca mai ai doar 3 luni pana atunci.

Eu tot raman cu un dubiu. Daca este INCLUSA in categoria A2, si nu este ECHIVALENTA cu categoria A2, de ce NU se mentioneaza 2 ani de la data obtinerii permisului moto? Adica, daca eu am obtinut permis cat A1, am condus teoretic motociclete 125cc care apartin de categoria A2. Oricum o iei, din punctul asta de vedere am dreptate. O sa incerc sa dau de vre-un nenea in uniforma sa il intreb, poate stie.

Daca cineva are alta parere, si/sau stie sigur cum sta legea la capitolul asta, va rog sa impartasiti!

Multumesc!

Edited by Razvee

A1 nu se pune ca experienţă pentru A . Dacă tot mai ai doar 3 luni , asteaptă să dai A2 direct si ai gătat povestea (examenul îi tot ăla si tot atât plăteşti) . Din câte ştiu , guvernanţii nu au introdus noua lege şi nu poţi să dai examen pentru nicio cat. moto .

Dacă am greşit , corectează-mă .

Imi este greu sa inteleg ce vrei tu sa spui pe acolo doar interpretez. Si anume, tu vrei sa spui ca dai de A1 iar dupa 2 ani vechime, sa poti da direct de A. Ei bine, Nu se poate pentru ca trebuie sa treci prin A2 intre A1 si A. in categoria A1 intra motoarele cu o putere mai mica de 12 cp (daca nu ma insel) si MAXIM 125 cc IAR pentru categoria A2 ai o putere maxima de 35kw / 49 cp (dupa cum specificai si tu mai sus) DAR nu se specifica capacitatea cilindrica maxima, doar sa nu depaseasca maximul puterii sale (35 kw) in cazul limitarii...deci, poti avea un motor si de 800 cc (ex. Kawasaki Z800 e version) care are 70 kw.

Vad ca au fost mai multi ce ti-au spus sa mai astetpi cateva luni, ori pana faci 18 ani, ori pana se reglementeaza in totalitate legea ce priveste scoala moto si dai direct de A2. Din momentul ala, poti sa mergi si pe motoare de A1 si pe motoare de A2 .

Si ca un sfat numai incerca sa gasesti interpretari ale legilor ca s-ar putea sa nu-ti iasa cum trebuie si sa fi pus intr-o situatie destul de urata. Bafta !

Penru ca esti interesat de obtinerea permisului pe acest segment, pun si eu o intrebare banuiesc de 100 de puncte pentru majoritatea de aici. Are cineva idee care este situatia in ceea ce priveste normativele de aplicare,adica ati aflat ceva informati oficiale sau neoficiale in care sa se precizeze cand vor fi gata. Intreb acest lucru pentru ca momentan toate scolile sunt in pom,si desi cele mai multe sunt gata de treaba nu pot avea elevi pe nici o categorie de A (subcategorii) din cauza faptului ca inca nu sunt gata aceste norme. Deci,oficial sau neoficial stie cineva cand urmeaza sa fie gata?

Deci tot la vorba mea ai ajuns. As completa ca textul legii este interpretabil, politia decide daca varianta propusa de tine se accepta sau nu. De ce nu-i intrebi pe ei direct? Pe site-ul DRPCIV ai sigur o adresa unde poti trimite un mail cu intrebarea ta. Asa, dupa interpretare nici tu nu zici gresit dar am senzatia ca ce ti-am spus eu si colegii mai sus este varianta aleasa si de politie :)

legea e un pic prost formulata. chestia cu experianta este relativa, pentru ca nu o poti dovedi. trebuia sa spuna clar ca trebuie sa ai 2 ani vechime la categ A2 si nu mai existau dubii.

ca si tema de gandire, urmatoare speta: persoanele cu experianta sub un an trebuie sa poarte lamaia. in practica nu se ia in calcul experienta, pe care nu o poti doedi, ci vechimea permisului chiar daca esti nepracticant de condus auto. asa va fi si cu A-ul. se va lua in calcul vechimea categoriei A2.

dar daca vrei sa te contrezi cu ei pe chestii de semantica nu cred ca vei avea nici un succes. in principiu cred ca toata lumea a inteles destul de bine ce se doreste cu aceste noi categorii

• 8 months later...

Buna.. am si eu niste dubii :)) am revenit recent in tara si vreau sa imi fac cat. A , eu am 21 de ani si posed permis cat. A1 de la 16 ani ( adica de 5 ani) .. am aflat cu stupoare ca s-a schimbat legislatia . Intrebarea de 1000 de puncte e : pot sa-mi fac in primavara cat A avand in vedere varsta (22 ani pe atunc) si faptul ca am A1 de 5 ani , sau trebuie sa astept pana la 24 de ani ?? :))) multumesc anticipat :)

Ce ma amuza intrebarile astea, maxim. Eu vad situatia foarte simpla,e ca si cum te-ai duce la f##ut, A1 e o singura gagica, te descurci de minune, dai la ea 2 ani de zile. Vrei senzatii mai tari, incerci A2 (2 gagici odata), e misto ideea, te descurci cat de cat. Dupa doi ani, deja A-ul(3 femei odata) pare realizabil. Cam asa vad eu lucrurile. Nu poti sari de la dat la buci la una singura, la 3 femei odata :)). scuze daca aberez, e prea dimineata, am baut aseara

• 5 years later...
  • 1 month later...
La 06.04.2019 la 21:47, Valentin98 a spus:

Salut ! 

Posed permis cat. B , B1 , AM de 2 ani , am vârsta de 20 de ani , aș dori să optez pentru categoria A 

Pot da direct pentru cat. A sau trebuie mai întâi să dau de A2 ? 

Ai citit macar de curiozitate comentariile de mai sus ?!

Sau legea. AM se ia automat de la B, nu conteaza absolut deloc la "vechimea" pt A. Poti da de A2 si ulterior dupa 2 ani de A.