Sari la conținut

DN7 Râmnicu Vâlcea - PiteÂşti, la kilometrul 162


noro
 Share

Postări Recomandate

Sa stii ca exista drumuri de "scos piciorul". si exista si oameni capabili sa faca asta. si sa ajunga ok acasa.

Sincer admir mai mult un baiat care se da mai tare si stie ce face decat unul care merge incet si taie benzile ca "era liber" - mai ales daca erai pe viraj, asta doar asa ca idee.

 

Cat despre faptul ca toti vedeti lumea prin ochii vostrii cu o privire distorsionata de motocicleta pe care o conduceti , asta deja e alta poveste.

 

Si da, sunt de acord ca lumea sa invete ceva din accidentele altora, dar hai sa privim totusi obiectiv lucrurile.

ai chef de ironii, de cearta, de arogante? sau .....ca fiind un spatiu public ma pot "exprima" si eu ca sa intelegi !

sa-mi spui da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 162
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ai chef de ironii, de cearta, de arogante? sau .....ca fiind un spatiu public ma pot "exprima" si eu ca sa intelegi !

sa-mi spui da?

 

Nu, chiar nu sunt genul care cauta scandal.

Am incercat sa scot in evidenta un lucru care se intampla frecvent in aceasta comunitate online, si nu cred ca am vorbit prostii. trebuie sa acceptam ca exista oameni si oameni, stiluri si stiluri, s.a.m.d. (si eu ma incadrez in cei care privesc intr-un fel anume motociclismul prin prisma a ceea ce conduc, dar incerc sa vad lucrurile cat se poate de obiectiv).

Iar despre faza cu virajul taiat, indiferent pe ce esti, nu e ok sa il faci pentru ca toti ne facem o transa imaginara pe banda pe care suntem si daca intrii tare intr-un viraj iar cel din fata ta iti taie fata e posibil sa iasa urat pentru amandoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact despre asta e vorba.

 

Accidente am avut vreo patru. Niciunu' din vina mea, niciunu la mai mult de 40 la ora, niciunu' afara din localitate. (Busiturile pe coclauri banuiesc ca nu se pun)

Ti-am raspuns. Acum lumineaza-ma in ce fel e relevant raspunsul in legatura cu discutia.

Banuiesc ca sunt doua variante si in ambele cad de prost:

1. Am avut, deci ciocu' mic ca si io am comis-o. Fals! N-am comis-o.

2. N-am avut, deci ciocu' mic ca nu stiu despre ce e vorba. Fals! Tocmai d-aia n-am avut niciunu' serios, pentru ca stiu despre ce e vorba.

 

Cat esti de inteligent si amuzant, dragu tatii! Fii capitanu' nostru!

 

Vezi variantele de mai sus.

Problema era ca, intr-unul din accidente puteai sa mori la fel cum a avut ghinionul nefericitul asta de baiat. Ma deranjat, eu nu-i dau mai mult decat si baietisme deastea, eu o controlez, eu pot sa o fac pe o roata, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, chiar nu sunt genul care cauta scandal.

Am incercat sa scot in evidenta un lucru care se intampla frecvent in aceasta comunitate online, si nu cred ca am vorbit prostii. trebuie sa acceptam ca exista oameni si oameni, stiluri si stiluri, s.a.m.d. (si eu ma incadrez in cei care privesc intr-un fel anume motociclismul prin prisma a ceea ce conduc, dar incerc sa vad lucrurile cat se poate de obiectiv).

Iar despre faza cu virajul taiat, indiferent pe ce esti, nu e ok sa il faci pentru ca toti ne facem o transa imaginara pe banda pe care suntem si daca intrii tare intr-un viraj iar cel din fata ta iti taie fata e posibil sa iasa urat pentru amandoi.

Imi cer scuze, ma gandeam ca ai citit tot si esti arogant, dar se pare ca nu ai citit tot...am relatat ca "ma asigur si cand sa "tai" si eu a doua banda ca "era" liber" ...adica M-AM asigurat fiind pe banda 1, sa trec pe banda 2.evident cu semnalizare...acum eu aveam 80-90 pe limita de 70 in zona.... dupa cum spui tu trebuia ori sa nu merg pe banda 2 fiind destinata "reisarilor" ori sa-mi bag p.l ia de motocicleta si sa iau autobuzul ca tre' sa mergi cu 120 si sa nu schimbi benzile din 1-2 si invers,( a nu se interpreta bande de pa contrasens). Am permis de conducere cat B de mai multi ani(de 16 ani) decat am A, si cateva sute de mii de KM condusi pe multe drumuri, cu diverse tipuri de masini, vanzand multe si multi .....dar referitor la ultima fraza cu " nu e ok sa il faci pentru ca toti ne facem o transa imaginara pe banda pe care suntem" domnul meu vreau sa-ti spun ca nu am cum sa ghicesc ca vine un motor cu 130km/h pe langa mine, eu avand 80. Ca atare sa-i dea "raisarul" cu cat vrea el, dar o face pe pielea lui. Daca faci un calcul matematic v=d/t or sa vada in cat timp parcug ei 100m la 130km/h si daca ii poate vedea cineva venind dintr-o curba din spate! AIci se aplica si depasirile, te uiti in oglinda, vezi un far aprins....faci un calcul estimativ evident vitezei tale de deplasare( drum national, european, autostrada) si te bagi daca consideri ca ai timp, ca zici si tu ca toti "participantii" merg aprope de limita admisa pe drumul respectiv....ca doar nu te opresti sa treaca "raiserul" ca sa vezi cat de tare vine...ca de e pe miar si se grabeste.....!

si ca sa inchei amical...ii salut si ii respest pe toti indiferent cum merg si pe ce merg,dar toate au o limita.

Bafta

 

"Cat despre faptul ca toti vedeti lumea prin ochii vostrii cu o privire distorsionata de motocicleta pe care o conduceti , asta deja e alta poveste."

corect este cu totul alta poveste despre cum vede fiecare motociclismul, dar cat timp este in spatiu "drum" trebuiesc respectati toti participantii la trafic de la bicicleta la TIR, indiferent de MOTOR calaresti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e atat de relevant. Si GS500 te poate ucide destul de usor daca faci o greseala mare

Aoleu, iti spun pe litere: ideea era daca era obisnuit sau nu cu racheta, nu ca CB-ul e mama sigurantei moto.

 

Problema era ca, intr-unul din accidente puteai sa mori la fel cum a avut ghinionul nefericitul asta de baiat. Ma deranjat, eu nu-i dau mai mult decat si baietisme deastea, eu o controlez, eu pot sa o fac pe o roata, etc.

Pai tocmai ca nu puteam s-o patesc asa in niciunu din accidentele alea. Era imposibil sa intru frontal intr-o masina cu 100+ la ora.

Ultima fraza n-am inteles-o...

 

Iar despre faza cu virajul taiat, indiferent pe ce esti, nu e ok sa il faci pentru ca toti ne facem o transa imaginara pe banda pe care suntem si daca intrii tare intr-un viraj iar cel din fata ta iti taie fata e posibil sa iasa urat pentru amandoi.

Depinde de curba. Daca ai vizbilitate pana la Paris prin curba aia poti s-o tai linistit. Ceea ce nu e cazul in accidentul de fata, totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, iti spun pe litere: ideea era daca era obisnuit sau nu cu racheta, nu ca CB-ul e mama sigurantei moto.

 

Pai tocmai ca nu puteam s-o patesc asa in niciunu din accidentele alea. Era imposibil sa intru frontal intr-o masina cu 100+ la ora.

Ultima fraza n-am inteles-o...

 

da bre, am inteles. Eu initial am vrut sa imi iau un gsxr de 7 juma dar m-am gandit ca 130 cp sunt cam mult pentru mine si sunt convins ca am facut alegerea corecta. Asta e, uneori ne credeam mai buni/tari decat suntem, prindem incredere si ne hazardam in alegerile pe care le facem. Nu stim noi insa cat skill avea baiatu', Domnu sa il odihneasca.. Asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da bre, am inteles. Eu initial am vrut sa imi iau un gsxr de 7 juma dar m-am gandit ca 130 cp sunt cam mult pentru mine si sunt convins ca am facut alegerea corecta. Asta e, uneori ne credeam mai buni/tari decat suntem, prindem incredere si ne hazardam in alegerile pe care le facem. Nu stim noi insa cat skill avea baiatu', Domnu sa il odihneasca.. Asta e.

Skilul, oricat ar fi foast, n-a fost suficient.

Si io era sa-mi iau Fazer si cand am vazut 100 de cai am renuntat, ca ma stiu diliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost colegi de liceu, era genul mai teribilist el ii placeau senzatiile pe vremea aia, poate ca se mai schimbase intre timp, sau poate ca nu. imi pare foarte rau ca s.a intamplat, nici macar nu stiam ca are motor, am ramas putin socat cand am aflat dat fiind faptul ca si eu am mobra de cateva luni doar. Dumnezeu sa il odihneasca in pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un singur adevar... Mai multi observatori...

Daca gasiti voi doua identice... le cumpar!

Duca-se-n pace iar voi cu Dumnezeu sau cu cine avetz pofta!

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kolar.
like, ca sa zic asa. ne racim gurile degeaba p-aci. saptm si mortu. ghinion, nesansa, nisip, curbe... nu se vrea a se intelege ca tu esti la ghidon, tu iei decizile, nimeni altul... restul e can can. numai bine de morti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si io era sa-mi iau Fazer si cand am vazut 100 de cai am renuntat, ca ma stiu diliu.

 

diliu si faci accident la 40, :lol:

te-a lovit o caruta din spate mergand la limita dar nu peste?

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca

Oare cati dintre noi nu a gresit o data in trafic insa ingerul pazitor ne-a protejat.cati?

Exact asa am luat-o si eu anul trecut, de am ajuns din cauza unei baligi pe acostamentul de peste drum.. pacat ca el nu a avut NOROCUL meu sa nu vina nimic din sens opus.. Mare pacat! Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diliu si faci accident la 40, :lol:

te-a lovit o caruta din spate mergand la limita dar nu peste?

:lol:

Nu coa', Bucale, torentiala, 10 cm de apa pe jos, straduta, eu 40 la ora, vita proasta iese de la bordura direct in fata mea fara sa se asigure, fandez, derapez cu spatele, poc jos. Daune zero. Sau asta nu e accident?

Mai am unu: ies de pe straduta in bulevard, fac dreapta, 20 la ora ca ma oprisem la "STOP", fandez sa ocolesc o masina care dubla parcarea, inclinat fiind roata fata intra intr-o gaura de 10 cm adancime in asfalt facuta de Strabag si nesemnalizata. Poc pe jos. Genunchi umflat.

 

Iti ajunge? Sau vrei niste desene?

 

.... n-ai inteles ca toate au fost in localitate, mai exact Bucale?

 

Exact asa am luat-o si eu anul trecut, de am ajuns din cauza unei baligi pe acostamentul de peste drum.. pacat ca el nu a avut NOROCUL meu sa nu vina nimic din sens opus.. Mare pacat! Odihneasca-se in pace!

A se retine ca nu era nicio balega pe Dealu Negru luni...

Editat de Niko
jigniri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este decat o parerea personala.....decat sa tot stam si sa discutam atat...ma gandesc ca macar toti cei care au scris aici(si cei care citesc fara sa mai comenteze) sa punem macar cate 10-20lei(fiecare) simbolic si sa le trimitem prietenilor, ei sa ii stranga si sa ii dea familiei prietenului lor, stiu ca banii nu mai conteza acum dar este un gest simbolic si un mic ajutor pentru inmormantare (eu sunt din valcea...motorul il am din arges....inca cu nr de arges...in ziua respectiva eram cu masina in zona facand dreapta cu mult pana in accident catre o comuna in zona, era o coloana foarte mare...dupa 10-15 minute a venit cumnatul meu de la locul accidentului, trecuse pe acolo si nu mi-a venit sa cred ca se intamplase asa ceva)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este decat o parerea personala.....decat sa tot stam si sa discutam atat...ma gandesc ca macar toti cei care au scris aici(si cei care citesc fara sa mai comenteze) sa punem macar cate 10-20lei(fiecare) simbolic si sa le trimitem prietenilor, ei sa ii stranga si sa ii dea familiei prietenului lor, stiu ca banii nu mai conteza acum dar este un gest simbolic si un mic ajutor pentru inmormantare (eu sunt din valcea...motorul il am din arges....inca cu nr de arges...in ziua respectiva eram cu masina in zona facand dreapta cu mult pana in accident catre o comuna in zona, era o coloana foarte mare...dupa 10-15 minute a venit cumnatul meu de la locul accidentului, trecuse pe acolo si nu mi-a venit sa cred ca se intamplase asa ceva)

Asa, si?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

outlet6177: banii s-au strans ieri, insa daca mai vrei si poti sa ajuti cu ceva si ai drum prin Pitesti sau poti veni la inmormantare, te asteptam. Ai mai multe detalii la topicul din subforumul Arges.

oh ok, m-am gandit putin cam tarziu...de ajuns nu cred ca pot ajunge, imi pare rau, dumnezeu sa il odihneasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indrept cu tupeu spre titlul de veteran absolut (vezi Nastase).

De fapt voriam sa reamintesc intrebarea.

D-le Super Membru,sper sa apreciezi faptul ca mi-am reprimat dorinta de a ma adresa intr-un mod nu tocmai placut si am facuto in modul atat de drag tie ''SUPER MEMBRU''. Din cate reiese din profilul tau,esti membru pe forum din iulie 2009,adica de aproape trei ani.Inseamna ca tu postezi in fiecare zi cel putin un comentariu asta presupunand ca intri zi de zi pe forum. Sfatul meu este sa renunti a mai posta doar de dragul de a posta ,sa renunti sa mai jignesti oameni pe care nu-i cunosti prin comentariile pe care le faci si sa incerci sa vezi barna din fata ta inainte de a vedea paiul din ochiul altuia. Continua sa fii un mare rider,un Super Membru atotstiutor insa exprima-ti parerile pe un alt forum pt. ca aici nu ai ce cauta.Stai linistit nu esti singurul exemplar....mai sunt si altii. Invata ce inseamna omenia,compasiunea si cauta sa descoperi ce inseamna sa fii motociclist pt. ca asta sigur nu stii

Editat de ritz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ştie cineva cine este cu adevărat Kollar?Noi am vrea să-i multumim personal pentru grija si respectul pe care îl poartă colegilor motociclisti.Multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ştie cineva cine este cu adevărat Kollar?Noi am vrea să-i multumim personal pentru grija si respectul pe care îl poartă colegilor motociclisti.Multumim.

https://www.facebook.com/alexandru.kollar?ref=tn_tnmn

Asta sunt. Tu?

 

Daca veniti la MAN puteti sa-mi multumiti acolo.

 

D-le Super Membru,sper sa apreciezi faptul ca mi-am reprimat dorinta de a ma adresa intr-un mod nu tocmai placut si am facuto in modul atat de drag tie ''SUPER MEMBRU''. Din cate reiese din profilul tau,esti membru pe forum din iulie 2009,adica de aproape trei ani.Inseamna ca tu postezi in fiecare zi cel putin un comentariu asta presupunand ca intri zi de zi pe forum. Sfatul meu este sa renunti a mai posta doar de dragul de a posta ,sa renunti sa mai jignesti oameni pe care nu-i cunosti prin comentariile pe care le faci si sa incerci sa vezi barna din fata ta inainte de a vedea paiul din ochiul altuia. Continua sa fii un mare rider,un Super Membru atotstiutor insa exprima-ti parerile pe un alt forum pt. ca aici nu ai ce cauta.Stai linistit nu esti singurul exemplar....mai sunt si altii. Invata ce inseamna omenia,compasiunea si cauta sa descoperi ce inseamna sa fii motociclist pt. ca asta sigur nu stii

Sfaturile sunt binevenite. Dar prefer sa le dau ascultare numai celor care vin de la oameni pe care-i cunosc si in a caror ratiune am incredere ca e OK. Altfel nu au nicio valoare.

PS Super-shit mi-a zis "forumu'" in functie de numaru' de postari, irelevant, dealtfel dupa mine. Deci n-are nicio legatura cu discutia. Cat despre autoironia vis-a-vis de stilul Zeului Nastase, n-ai prins-o...

 

Oricum, acu' ca m-au lamurit baietii pe topicul celalalt despre cum s-a intamplat accidentul, a devenit neinteresant pentru mine. Cine are de invatat sa invete!

 

Am uitat sa va spun: nu sunt "prieten" pe feisbuc decat cu cine sunt prieten si-n realitate. Deci intai ne cunoastem for real si dupa aia "ne imprietenim" pe feisbuc... Sorry!

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ştie cineva cine este cu adevărat Kollar?Noi am vrea să-i multumim personal pentru grija si respectul pe care îl poartă colegilor motociclisti.Multumim.

bine punctat,ne-a dat profilul de fb mai jos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.facebook.com/alexandru.kollar?ref=tn_tnmn

Asta sunt. Tu?

 

Daca veniti la MAN puteti sa-mi multumiti acolo.

 

Sfaturile sunt binevenite. Dar prefer sa le dau ascultare numai celor care vin de la oameni pe care-i cunosc si in a caror ratiune am incredere ca e OK. Altfel nu au nicio valoare.

PS Super-shit mi-a zis "forumu'" in functie de numaru' de postari, irelevant, dealtfel dupa mine. Deci n-are nicio legatura cu discutia. Cat despre autoironia vis-a-vis de stilul Zeului Nastase, n-ai prins-o...

 

Oricum, acu' ca m-au lamurit baietii pe topicul celalalt despre cum s-a intamplat accidentul, a devenit neinteresant pentru mine. Cine are de invatat sa invete!

 

Am uitat sa va spun: nu sunt "prieten" pe feisbuc decat cu cine sunt prieten si-n realitate. Deci intai ne cunoastem for real si dupa aia "ne imprietenim" pe feisbuc... Sorry!

"Amice" din una din afirmatiile de mai sus reiese clar ca ai ceva placeri morbide ...Tu esti interesat doar de modul in care a decedat o persoana si desi anterior ai adus o gramada de jigniri memoriei celui ce a fost unul din prietenii mei,acum ca ai aflat cum s-a petrecut accidentul totul a devenit neinteresant. Ti-am mai spus si ti-au zis si altii...locul tau nu este pe acest forum ci pe http://cocalari.com/

Editat de ritz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Amice" din una din afirmatiile de mai sus reiese clar ca ai ceva placeri morbide ...Tu esti interesat doar de modul in care a decedat o persoana si desi anterior ai adus o gramada de jigniri memoriei celui ce a fost unul din prietenii mei,acum ca ai aflat cum s-a petrecut accidentul totul a devenit neinteresant. Ti-am mai spus si ti-au zis si altii...locul tau nu este pe acest forum ci pe http://cocalari.com/

Pai nu, "amice", topicul a devenit neinteresant pentru ca, dupa parerea mea, e inutil sa discuti la nesfarsit despre un accident, indiferent de cum s-a petrecut el. Si asta se intampla pe majoritatea topicurilor de la "accidente".

Sectiunea asta s-a inventat cu scopul de a invata noi si voi si oricine altcineva citeste din pataniile celor care au avut, din nefericire pentru ei, parte de accidente. Si ca sa inveti, tre' sa stii ce s-a intamplat. Am intrebat, mi s-a raspuns intr-un final, am mai invatat ceva (cu toate ca deja stiam deja din pataniile altora). Deci nu vad ce ar mai putea fi interesant mai departe...

Asta era ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...