Sari la conținut

Accident Pipera, Strada Petricani 09.05.2013


Thunderlight
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.

Bucura-te ca ai scapat cu viata, si gandeste-te ca oasele se repara, si va veni si vremea cand vei fi pe picioarele tale.

 

Stiu prin ce treci, pt ca am avut si eu un accident frontal in 2007, cu un destept care a intrat, in scurt pe contrasens. Norocul meu a fost ca am apucat sa franez 5 metri, si am fost proiectat peste el in momentul impactului. Genunchii mei erau insa facuti praf, fracturi deschise, segmente de coloana deplasate...suruburi, sarme...mers in cadru, apoi in carje..fi-miu avea pe vremea aia 8 luni, si a trebuit sa stau cu el acasa, sa munceasca sotia pt toti...eu luam 500 ron pe concediul medical, din care 3-400 costau numai injectiile cu anticoagulant...

 

In fine, iti doresc insanatosire grabnica, si sa ai o atitudine pozitiva in pofida situatiei si a durerilor. Dupa ce totul va reveni la normalitate, timpul trecut te va ajuta sa treci peste momentele astea critice.

 

In privinta autorului, daca vezi ca nu te ajuta in nici un fel, asa cum a fost si in cazul meu, ii faci o plangere penala, pe care o atasezi la dosarul care s-a deschis la Udriste pt vatamare corporala in urma producerii accidentului.

Nu semnezi nici o hartie, decat cand te vei vedea pe picioarele tale, si vei face o evaluare medicala, cu privire la diagnostic, si zilele de ingrijiri medicale. Iti faci rost si de un certificat medico-legal de la IML, de pe Soseua Vitan-Barzesti, langa Spitalul Sfantul Ioan.

La urma, poti face o intelegere baneasca cu el, prin care sa-ti acopere atat cheltuielile, traumele suferite, cat si contravaloarea motocicletei, si sa nu cedezi la promisiuni de genul "iti dau asigurarea" si iti iei banii de la ei, pentru ca nu vei vedea nici un ban.

 

Vezi ca sunt avocati specializati in astfel de cazuri.

La mine, autorul a dat spagi peste tot si a incercat sa musamalizeze cazul, pana trecea perioada de 3 ani, in care intra exceptia prescriptiei...Prin plangerea penala redactata de avocat, i-am fortat mana, sa ajungem la un consens.

 

Toate bune, si insanatosire grabnica.

 

 

Multumesc mult Eugen. Deja am facut toate demersurile cu avocati, cu plangere penala si tot asa. Acum astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu Tsunami, de erectie nu-mi mai ardea mie atunci :crack:

 

ce mah tu poti sa te controlezi?

poate la mine vine din copilarie, cand.., eram asa sarac..., ca de nu eram baiat n-aveam cu ce sa ma joc..

acuma-si ia revansa..

:lol:

 

hai, moralu' sus, esti inca in viata asta, si asta e cel mai important. acuma, sa nu uiti sa razi, restul e neimportant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mah tu poti sa te controlezi?

poate la mine vine din copilarie, cand.., eram asa sarac..., ca de nu eram baiat n-aveam cu ce sa ma joc..

acuma-si ia revansa..

:lol:

 

hai, moralu' sus, esti inca in viata asta, si asta e cel mai important. acuma, sa nu uiti sa razi, restul e neimportant

 

Pai eu mai puteam sa ma controlez asa...din cand in cand :crack:

 

Exact, nu uit sa rad, o fac in fiecare zi...ca deh, o viata am :funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e coloana, in Bucale faci asa: cand masinile merg, mergi si tu in coloana si nu depasesti; cand masinile stau, te bagi pe stanga, dreapta, sau printre, cu maxim 10 km/h. Daca nu faci asa, ti-o iei. E simplu, nu trebuie sa pleci in America doar pentru atat. Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e coloana, in Bucale faci asa: cand masinile merg, mergi si tu in coloana si nu depasesti; cand masinile stau, te bagi pe stanga, dreapta, sau printre, cu maxim 10 km/h. Daca nu faci asa, ti-o iei. E simplu, nu trebuie sa pleci in America doar pentru atat. Sanatate.

 

in america n-ai voie sa depasesti coloana chiar daca se opreste. cel putin in statele in care am fost eu. nici in canada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa fac si eu, si n-am avut nici o surpriza pana acum in 6 ani de mers aproape zilnic la munca cu motocicleta.

 

Cand e coloana, in Bucale faci asa: cand masinile merg, mergi si tu in coloana si nu depasesti; cand masinile stau, te bagi pe stanga, dreapta, sau printre, cu maxim 10 km/h. Daca nu faci asa, ti-o iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Revin dupa aproape 3 luni. Mi-am revenit cu durerile de rigoare, am inceput sa merg si sa respir normal. Azi si ieri am mesterit pe la moto, prea multe nu sunt afectate. Acum astept sa-mi iasa certificatul medico-legal si ne punem pe treaba...doar ca m-am plictisit stand acasa , fara bani , fara motor , fara permis...am pierdut o vara...dar sper sa fie bine de acum incolo. Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa fac si eu, si n-am avut nici o surpriza pana acum in 6 ani de mers aproape zilnic la munca cu motocicleta.

 

Mda, am redescoperit si eu placerea mersului "regulamentar" cu stat in coloana la semafor dupa ce mi-am luat-o in freza (nu din cauza asta dar tot din "vitejii")... acum se uita alti motociclisti ciudat la mine cand vad ca nu ma bag in depasirea coloanei. Dar, better safe than sorry...

 

Bine ai revenit printre noi colegu'... ia-o incet. :cheers:

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, am redescoperit si eu placerea mersului "regulamentar" cu stat in coloana la semafor dupa ce mi-am luat-o in freza (nu din cauza asta dar tot din "vitejii")... acum se uita alti motociclisti ciudat la mine cand vad ca nu ma bag in depasirea coloanei. Dar, better safe than sorry...

 

Wow!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Dupa un an + revin cu niste pareri si dezamagiri totale din partea organelor statului roman.

 

Filmul este unul demn de Hollywood. Dupa stat in cadru o buna perioada de timp, mi-am revenit (multumesc celui de sus, de la etajul 3, ca mereu cand imi amintesc imi fac linii). Am contactat un avocat care inca ma tine degeaba cu dosarul de despagubire pe la asiguratori in speranta ca se mai poate face ceva (not, deja nu mai cred nimic).

Politia a dat culpa comuna. Degeaba mi-a mutat ala motorul de la locul accidentului, putea sa ma si omoare...gagiu` a dat bani, era sus pus si ca atare legile nu se aplica si pentru el.

Dupa un an si ceva am reusit si eu sa imi recuperez permisul, macar atat. Am ramas si cu paguba, si cu oasele rupte si fara permis timp de un an. Momentan am inceput sa il fac pe domnul motorescu' de street, dar mai greu cu bugetul (am si alte prioritati)... am de investit tata, nu gluma. Furca, far, lant, una-alta.

Ceea ce ma framanta e ca dupa vechiul cod penal, la 45 de zile i se facea dosar penal iar acum cu noul cod penal daca nu ai minim 90 de zile nici macar nu te mai baga in seama.

Politia Romana (spaima si teroare) + procurorii au intins dosarul precum guma de mestecat asta ca sa nu sa se mai aplice legea veche si sa il scape mai usor pe nea GHEORGHE ala care mi-a rupt oasele. Ce ma deranjeaza e ca nici avocatul meu nu mai raspunde la telefon de cateva saptamani, pe semne ca si el a renuntat la dosar. Asa ca aveti grija cu "baetii" de bani gata. Daca aveti chiar si 0.01% din vina, tot o sa pierdeti. Culpa a fost data in jurul procentului de 80% pentru el si 20% pentru mine, pentru ca politia nici nu a vrut sa stie de ce eram pe contrasens , cu toate ca am incercat sa le explic ca eram acolo tocmai pentru a nu-mi pierde viata si pentru ca motorul meu a fost mutat (tras de-a dreptul) de catre sofer. Aceeasi chestie... 'AI MARTORI?'... daca muream, mai erau martori? In fine, politia romana. Sunt scarbit. Unii n-au nici-o treaba, altii sunt oameni buni dar marea majoritate niste corupti infecti. Si ca deobicei in Romania...mortul e de vina...daca nu a murit, tot vina lui este. Stima, respect si multa grija.



+ ca spitalul unde am fost a dat "pierduta" foaia mea de observatie ca sa poata lungi cat mai mult ancheta ca sa intre in vigoare noul cod si sa nu-i mai faca absolut nimic inculpatului. si alte mii de chestii si manarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fac cei cu bani, incearca sa dea spaguta oriunde e necesar, ca sa scape basma curata.

 

Parerea mea e sa-i faci o plangere penala pentru vatamare corporala pe care o atasezi la dosar si sa vezi atunci ce frumos o sa vina el la intelegerea amiabila. Cautati biletul de internare care ti l-au dat la prima externare de dupa aciident, zilele de concediu medical si tot ce mai ai pe acolo, gen chitante, retete...

Ti-am mai scris si anul trecut, eu asa am procedat si macar am reusit sa scot de la el o suma de bani, care oricum nu acoperea nici valoarea fierului, nu mai zic de suferinta si bani dati la doctori, medicamente, timp stat fara sa muncesti...si nu mai esti omul de dinainte.

 

Sanatate maxima iti doresc.



P.S. Daca de dosarul tau de la Udriste se ocupa dl Olteanu, poti sa fi sigur ca si-a luat "dreptul" de la sofer, dara dupa ce vei depunde plangerea penala la dosar o sa incerce sa va aduca la un consens.

In plangerea penala soliciti o suma exorbitanta ( eu am cerut 5.000 de euro daune, si mi-a sugerat sa ma multumesc cu mai putin de 2.000), dar de la omul dreaqu iei si pielea de pe el.

Intr-un final ne-am inteles, am fost la notar unde am dat o declaratie cu avocatul lui, prin care renuntam la orice pretentie materiala ulterioara, cazand de acord sa accept ca singura plata suma mai sus mentionata.

Dupa ceva timp m-ia venit instiintare acasa ,ca s-a inchis dosarul, pentru ca eu nu mai am pretentii, sunt bine sanatos, dupa 10 zile de ingrijiri medicale, cu toate ca in realitate am avut 109 zile de ingrijiri.

Artroza de la genunchi e o pacoste cu care am ramas toata viata, dar cel putin pot merge pe picioarele mele.

 

Succes!



Uite si pe cineva care cred ca te va putea ajuta in schimbul unui comision, stabilesti cu ei sa le dai parte din sumele obtinute, fara sa le dai tu bani inainte:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100008382392985

 

Intra pe pagina lor, ca au site si nr de contact.

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...toata treaba s-a fumat. s-a clasat dosarul. mi-am luat "la revedere" de la tot. tre sa ma impac cu ideea ca nu mai am ce sa castig si decat sa ma complic cu alte dosare mai bine o las cum a picat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...toata treaba s-a fumat. s-a clasat dosarul. mi-am luat "la revedere" de la tot. tre sa ma impac cu ideea ca nu mai am ce sa castig si decat sa ma complic cu alte dosare mai bine o las cum a picat.

afla unde sta toarna 2 l de benzina pe el si ardel !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...toata treaba s-a fumat. s-a clasat dosarul. mi-am luat "la revedere" de la tot. tre sa ma impac cu ideea ca nu mai am ce sa castig si decat sa ma complic cu alte dosare mai bine o las cum a picat.

 

Imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat (atat accidentul cat si procesul de dupa). Ai dreptate atunci cand zici ca daca xulescu (care a dat peste tine) se cunoaste cu cine trebuie scapa basma curata. In situatiile de genul asta nu ai ce sa-i faci, decat sa te rogi sa te insanatosesti si apoi, cum zicea cineva mai sus "afla unde sta toarna 2l de benzina pe MASINA si arde-l". Bineinteles ca un om cerebral nu ar face asta niciodata; dorinta asta nebuna vine din dorinta de razbunare, care de cele mai multe ori e arma prostului. Dar....era sa-ti ia viata. Daca nici pentru asta un merita o razbunare, atunci de ce mai traim cu totii? Sincer...doar afla unde sta...si da-ne de stire. Nu cred ca la o intalnire de 10-20 de motoare in drumul lui spre "munca" s-ar supara daca l-am "incetini" putin....

 

BR,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

afla unde sta toarna 2 l de benzina pe el si ardel !

+ 1 litru de lichid frana pe masina proaspat vopsita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat (atat accidentul cat si procesul de dupa). Ai dreptate atunci cand zici ca daca xulescu (care a dat peste tine) se cunoaste cu cine trebuie scapa basma curata. In situatiile de genul asta nu ai ce sa-i faci, decat sa te rogi sa te insanatosesti si apoi, cum zicea cineva mai sus "afla unde sta toarna 2l de benzina pe MASINA si arde-l". Bineinteles ca un om cerebral nu ar face asta niciodata; dorinta asta nebuna vine din dorinta de razbunare, care de cele mai multe ori e arma prostului. Dar....era sa-ti ia viata. Daca nici pentru asta un merita o razbunare, atunci de ce mai traim cu totii? Sincer...doar afla unde sta...si da-ne de stire. Nu cred ca la o intalnire de 10-20 de motoare in drumul lui spre "munca" s-ar supara daca l-am "incetini" putin....

 

BR,

Alexandru

 

De insanatosit m-am insanatosit (cat de cat). Imi place motociclismul, enorm (mai putin iarna ca degera ghearele pe ambreiaj) si nu ma gandesc sa renunt prea curand, cel putin o sa fiu unul dintre motociclisti de weekend. Chiar si-asa, scad drastic sansele de a mai da peste astfel de nenorociti. Zilele trecute am fost sa bag benzina si un NEA cu o coaja de masina a bagat in marsalier de era sa ma ia in portbagaj cu tot cu motocicleta. I-am facut un semn de genul "ne mai uitam si noi in oglinzi?" si s-a dat jos si tupeu maxim spunandu-mi "nu ai farul aprins", doamne ce mi-ar fi placut sa ma reped spre el, dar problema erau camerele de la benzinarie. Anyway , in alta ordine de idei pe tipul care a dat peste mine n-am sa-i fac nimic, da..poate ca a vrut sa-mi ia viata dar nu vreau sa ma razbun aiurea. Cel de sus, de la etajul 3 o sa-l aiba in paza. Ceea ce stiu e ca e un director la finante si cam atat. Va vine sa credeti sau nu, abia dupa 30 de zile Politia Romana mi-a comunicat numele lui. O mare batjocoreala. Si am facut toate astea pentru ca incerca sa ma duca cu zaharelul. "mai intai iti retragi plangerea, si apoi discutam de daune". Si am preferat sa-l fac sa plateasca si el prin stanga si prin dreapta. Daca nu mi-a dat mie banii macar sa-i fi dat pe unde a trebuit, cu gandul asta chiar ma impac. Mai multe n-am ce sa zic. Mi-am bagat zilele in sac si incerc sa am grija de ele..fara sa mai dau de astfel de dobitoci. Aveti si voi grija ca nenorociti dastia pentru care nu se aplica legea..sunt cu duiumul. Sa nu cumva sa patiti ca mine (Doamne fereste).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este regretabil ca a dat peste tine. Dar este de neiertat faptul ca nu si-a asumat asta si ca a incercat sa musamalizeze totul

 

Ca idee, poti sa spui cum il cheama? Macar in privat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este regretabil ca a dat peste tine. Dar este de neiertat faptul ca nu si-a asumat asta si ca a incercat sa musamalizeze totul

 

Ca idee, poti sa spui cum il cheama? Macar in privat?

cumperi o masina cu defectiuni serioase sa mai fie buna de cativa km si sa aiba asigurare si acte ok (iti dau eu un a4 2006 pt. o zi)......il urmaresti pe un cedeaza si ii infigi masina in usa stanga !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe naiba John, stau sa urmaresc toti fraierii. Dupa ce ca abia am scapat si am umblat un an sa-mi iau permisul, vrei sa raman iar fara? Initial era parte inculpata si apoi a tras sfori si am iesit la culpa comuna. Ce te face sa crezi ca nu poate face la fel? E plin parchetul de procurori corupti si sectiile de politisti infecti. Data viitoare daca mi se intampla ii fuck casti in dinti pana ii scot toti dintii. Poa' sa fie si mama lu' mama, cine mi-a iesit in fata nu mai stau.. sa stiu ca sunt pe moarte da' mor cu el de gat. Ca vad ca legile astea sunt facute de hoti pentru hoti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...