Sari la conținut

Totul despre R.A.R


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Acum 9 ore, turbistef a spus:

OK. Am facut aseara o proiectie pe usa garajului. Mie mi se pare ca bate absolut simetric. Va las mai jos si vreo doua poze, una facuta de la 1,5-2 m si cealalta de la 3,5 m aproximativ. Mai atasez si o poza cu farul, pe care se poate citi o inscriptie E3 intr-un cerc. De altfel, chiar configuratia oglinzii farului mi se pare simetrica. Cativa colegi s-au aprins degeaba. Nu am de gand sa fentez legea. Vreau doar sa fiu convins ca sunt ok din punct de vedere tehnic. Iar daca farul e ok, nu vreau sa-mi gaseasca tot felul de motive cei de la RAR si sa-mi dea revenire. Multumesc.

120114995_621508361813105_8016407991446962902_n.jpg

120039269_802822657187894_2534098986343030821_n.jpg

120234610_250801959575874_2959085611214712222_n.jpg

Farul nu e facut sa-ti dea lumina la 2 m in fata rotii.

 

Plus ce zice colegu’ Tetea.

Acum 12 ore, taong_mapagbiro a spus:

Inca nu se stie daca e ilegal ...so.... sa asteptam oleaza zic pana sa afirmam ceva cu tarie  🙃

Daca e model pentru ciculatie pe stanga e ilegal. Unde e indoiala?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 829
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
La 24.09.2020 la 11:09, turbistef a spus:

OK. Am facut aseara o proiectie pe usa garajului. Mie mi se pare ca bate absolut simetric. Va las mai jos si vreo doua poze, una facuta de la 1,5-2 m si cealalta de la 3,5 m aproximativ. Mai atasez si o poza cu farul, pe care se poate citi o inscriptie E3 intr-un cerc. De altfel, chiar configuratia oglinzii farului mi se pare simetrica. Cativa colegi s-au aprins degeaba. Nu am de gand sa fentez legea. Vreau doar sa fiu convins ca sunt ok din punct de vedere tehnic. Iar daca farul e ok, nu vreau sa-mi gaseasca tot felul de motive cei de la RAR si sa-mi dea revenire. Multumesc.

120114995_621508361813105_8016407991446962902_n.jpg

120039269_802822657187894_2534098986343030821_n.jpg

120234610_250801959575874_2959085611214712222_n.jpg

 

Vreo veste? S-a rezolvat in vreun fel?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.09.2020 la 12:44, turbistef a spus:

Am intrebat ce solutii ar fi, ca de cele pe care le-am expus am auzit si nu sunt neaparat dispus sa le insusesc. Cred ca nu ai inteles nuanta. 

 

@john17 N-are cum! N-auzi ca nu si le insuseste?! 

Ideal ar fi dupa orice problema de pe sectiunea service, legislatie, etc. sa se revina cu rezolvarea, poate mai ajuta si pe altii. La noi insa e vorba aia: "Te-ai vazut cu sacii in car, futu-lăn'gât de morar!

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.10.2020 la 8:49, TETEA. a spus:

 

Vreo veste? S-a rezolvat in vreun fel?

 

 

Am scris un raspuns acu vreo 3 zile, credeam ca s-a publicat. Se pare ca nu. In sfarsit.

 Povestea e cam asa:

 M-am prezentat la RAR cu motorul, s-au adunat mai multi ingineri sa se uite la proiectia farului in aparatul respectiv, au strambat din nas. M-au pus sa fac o priectie pe usa garajului de la hala RAR-ului. Tot au strambat din nas. Nu au stiut sa-mi spuna de ce, dar nu le-a convenit. Ba ca e prea vaga proiectia, ba ca nu bate concentrat. Dupa lungi discutii, mi-au dat revenire. Ca trebuie sa schimb farul. Am schimbat farul cu unul de Europa si m-am prezentat in termen. Iarasi s-au adunat, iarasi nu le-a convenit ca nu e reglat si trebuie sa-l mai cobor putin, moment in care am luat foc si le-am explicat ca in functie de setarea de ESA, motocicleta se poate lasa sau ridica, ceea ce are un puternic efect asupra nivelului proiectiei dungii de lumina. Mai mult, nivelul proiectiei tine si de incarcatura motocicletei. Daca esti singur e una, daca iti pui bagaje e alta, iar daca iei si un pasager deja e cu totul altceva. Si le-am explicat ca nu exista niciun motociclist nicaieri in lume care sa isi modifice reglajul nivelului farului in functie de cine si ce ia pe motor la drumul respectiv. Se pare ca nu le-a convenit aceasta explicatie care i-a pus intr-o postura de destul de delicata si ca urmare, am primit o noua revenire, pe motiv ca acolo nu e service auto sa fac reglajul la far pe loc.   M-am prezentat a treia oara cu farul reglat pe standul unei reprezentante auto de marca. Am setat farul fara pasager, cei de la RAR au zis iar ca vor mai jos. Am reglat farul in pozitia cu pasager pe loc. Tot nu le-a convenit. Am vazut din rautatea cu care se uitau la mine ca nu au obtinut nimic, si ar fi vrut sa imi mai dea o revenire probabil, dar nu mai aveau ce face. 

  Morala? Probabil daca taci si faci pe prostul e mai bine. Profesionalism zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, turbistef a spus:

Profesionalism zero.

 

Prefer sa cred ca ai avut tu ghinion. Am auzit destule povesti contradictorii legate de inginerii RAR, poate nu sunt toti asa cum ai avut tu parte... 

Deci farul era de Anglia pana la urma. De retinut ca se uita si la motociclete cu treaba asta cu farul. Multumim de feedback!

Drumuri bune si sa te bucuri de bembeu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, TETEA. a spus:

 

Prefer sa cred ca ai avut tu ghinion. Am auzit destule povesti contradictorii legate de inginerii RAR, poate nu sunt toti asa cum ai avut tu parte... 

Deci farul era de Anglia pana la urma. De retinut ca se uita si la motociclete cu treaba asta cu farul. Multumim de feedback!

Drumuri bune si sa te bucuri de bembeu!

Nu sunt convins ca era sau nu de Anglia. Cum nici ei nu erau convinsi. Insa am luat unul cu striatiile exact invers fata de ale mele. De asta am si spus ca sunt lipsiti total de profesionalism. Si nu era unul. Erau 3 si chiar 4 la un moment dat. Ba chiar unul, motociclist, imi spunea ca Bmw-urile sunt foarte stricacioase. Ca el are Africa Twin din aia veche si e foarte buna.  I-am explicat elegant ca problema ABS-ului e de domeniul trecutului inca din 2008, cand s-a remediat deficienta. A plecat negru de langa mine. E posibil sa fi cantarit si supararea lui in "obtinerea" atator reveniri.

 Clar este faptul ca se uita la farurile de pe Anglia. Nu sunt convins ca stiu la ce se uita, dar daca nu le place ceva, iti iei revenire.

 Ca sa adancesc si mai mult dilema, un prieten tot cu un GSA (din 2005 parca), tot de pe Anglia, a trecut fara sa-l intrebe nimeni nimic de far. Unde mai pui ca avea si xenon after market in far.

 Cred ca tine si de bafta fiecaruia.

Editat de turbistef
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, turbistef a spus:

 Am vazut din rautatea cu care se uitau la mine ca nu au obtinut nimic, si ar fi vrut sa imi mai dea o revenire probabil, dar nu mai aveau ce face. 

  Morala? Probabil daca taci si faci pe prostul e mai bine. Profesionalism zero.

Sunt surprins de interctiunea ta cu RAR-ul.

Am avut de multe ori treaba cu ei, si in Bucuresti si in provincie.

Acuma, treaba este ca noi am aflat doar povestea ta. Ar fi fost evident interesant de aflat si ceea ce au avut ei de spus.

Depinde si cum ai vorbit cu ei, adica pe ce ton. De ex: ''Si le-am explicat ca nu exista nici un motociclist nicaieri in lume care sa isi modifice reglajul nivelului farului in functie de cine si ce ia pe motor la drumul respectiv''. Asta este explicatia tipica a romanului care isi justifica incalcarile de reguli: ''toti face la fel'' si atunci normal ca fac si eu.

Eu sunt unul dintre cei care isi verifica farul inainte de plecare.  Mi se pare de bun simt sa nu scoti ochii celorlalti participanti la trafic.

 

Poate ca ai avut ghinion si ai dat peste niste imbecili, niste frustrati etc. Se mai intampla.

 

Bine ca ai terminat si poti sa te bucuri de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Silver Arrow a spus:

Sunt surprins de interctiunea ta cu RAR-ul.

Am avut de multe ori treaba cu ei, si in Bucuresti si in provincie.

Acuma, treaba este ca noi am aflat doar povestea ta. Ar fi fost evident interesant de aflat si ceea ce au avut ei de spus.

Depinde si cum ai vorbit cu ei, adica pe ce ton. De ex: ''Si le-am explicat ca nu exista nici un motociclist nicaieri in lume care sa isi modifice reglajul nivelului farului in functie de cine si ce ia pe motor la drumul respectiv''. Asta este explicatia tipica a romanului care isi justifica incalcarile de reguli: ''toti face la fel'' si atunci normal ca fac si eu.

Eu sunt unul dintre cei care isi verifica farul inainte de plecare.  Mi se pare de bun simt sa nu scoti ochii celorlalti participanti la trafic.

 

Poate ca ai avut ghinion si ai dat peste niste imbecili, niste frustrati etc. Se mai intampla.

 

Bine ca ai terminat si poti sa te bucuri de motor.

M-au intrebat colegii care e finalitatea. Am povestit ce am patit. Nimic mai mult. Celor de la RAR le-am vorbit in termeni dioplomatici, daca asta vrei sa insinuezi, desi nu meritau. Iar despre reglajul farului, ma indoiesc ca mergi de fiecare data la un service autorizat sa ti-l reglezi in functie de cate kg pui pe motor. Asta e deja o poveste.  End of story.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, turbistef a spus:

M-au intrebat colegii care e finalitatea. Am povestit ce am patit. Nimic mai mult. Celor de la RAR le-am vorbit in termeni dioplomatici, daca asta vrei sa insinuezi, desi nu meritau. Iar despre reglajul farului, ma indoiesc ca mergi de fiecare data la un service autorizat sa ti-l reglezi in functie de cate kg pui pe motor. Asta e deja o poveste.  End of story.

Deja te-ai inflamat si nu e bine.

Nu merg la service pentru fiecare reglaj de far. Dar la fiecare inceput de sezon ma duc cu farul la service. Restul reglajului il fac la un perete.

Uneori fara sa ne dam seama putem avea o exprimare sau un ton care deranjeaza. Mie mi se intampla.

Povestea este ca de ex la Goldwing farurile se regleaza dintr-un buton de pe bord, ca la masina. Si il folosesc de cate ori este nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La RAR e plin de urechişti. Am fost acum o lună cu o remorcă nouă de 500kg cumpărată de la firma unde lucrez, din 4 ingineri unul singur ştia că în Franţa la astea nu se face certificat. 

Ar trebui să facem o petiţie pt desfiinţarea atît a RAR cît şi a SRPCIV-urilor de judeţ, toate astea de judeţ sînt nişte cuiburi de nepoţei urechişti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Buna ziua. Am adus un motor din Italia. Este vorba despre un Honda CBR 600 RR 2008.

Urmeaza sa ii fac rar-ul in zilele ce urmeaza, deoarece expira numerele rosii. Problema este ca motorul a avut evacuarea schimbata complet, cap-coada, si lipseste catalizatorul. 
Toba este un LeoVince One cu DB killer si omologare.

Motorul are si un Power Commander 5 montat.

Este posibil sa trec RAR-ul fara catalizator? Se mai primesc atentii la RAR? Am auzit ca se feresc acum de « atentii ».

Sau daca stie cineva alte solutii prin care sa nu am probleme cu noxele (sa schimb evacuarea complet cred ca m-ar costa cam mult).

Si daca este cineva care a mai facut RAR-ul de curand, care mai este pretul?

Mentionez ca este prima data cand fac RAR-ul la un vehicul si nu ma

pricep asa bine.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Serknt said:

Toba este un LeoVince One cu DB killer si omologare.

 

Dacă ai DB-killer și ceva hârtie de omologare europeană (plus etichetă/ștanță pe burlan) ar trebui să treci de verificare. Fă-ți programare la RAR Grivița, sunt mai ok ca la Voluntari.

 

Și verifică să ai totul în regulă (gume, frâne, semnale, bec la număr, etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, PzKpfW said:

 

Dacă ai DB-killer și ceva hârtie de omologare europeană (plus etichetă/ștanță pe burlan) ar trebui să treci de verificare. Fă-ți programare la RAR Grivița, sunt mai ok ca la Voluntari.

 

Și verifică să ai totul în regulă (gume, frâne, semnale, bec la număr, etc.).

Are omologare cu acte si cu stanta pe ea. Mersi mult de sfat. o sa ma duc la Grivita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 3 ore, Serknt a spus:

Se mai primesc atentii la RAR? Am auzit ca se feresc acum de « atentii ».

Sau daca stie cineva alte solutii prin care sa nu am probleme cu noxele (sa schimb evacuarea complet cred ca m-ar costa cam mult).

Tu chiar aștepți răspuns la tâmpenia de mai sus pe un forum public?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, l.u.v a spus:

Tu chiar aștepți răspuns la tâmpenia de mai sus pe un forum public?

S-a rezolvat, RAR Grivita abia asteapta o Honda CBR 2008 cu tobe Leo Vince. Ca sa o pice, ca acum stiu ca nu are catalizator si o sa verifice fix asta. Cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca trebuie sa ne civilizam si sa ii protejam pe cei din jurul nostru de noxe si zgomot.

 

In cazul tau eu as verifica cat de conforma din punct de vedere al reglementarilor este linia de esapament.

As verifica componentele, as cauta certificarile, poate as da chiar un mail la Leo VINCE... si as intreba cum sta treaba cu produsele in cauza...

In cazul in care descoperi ca nu este OK... as cauta o linie de esapament originala SH in stare ff buna, pe ebay, la boonstraparts... etc... as face motocicleta corecta si m-as duce la RAR...

Sau cazul ideal... as comanda linia noua la reprezentanta... dar slabe sanse sa doresti asta...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, Papa_Bear said:

Parerea mea este ca trebuie sa ne civilizam si sa ii protejam pe cei din jurul nostru de noxe si zgomot.

 

In cazul tau eu as verifica cat de conforma din punct de vedere al reglementarilor este linia de esapament.

As verifica componentele, as cauta certificarile, poate as da chiar un mail la Leo VINCE... si as intreba cum sta treaba cu produsele in cauza...

In cazul in care descoperi ca nu este OK... as cauta o linie de esapament originala SH in stare ff buna, pe ebay, la boonstraparts... etc... as face motocicleta corecta si m-as duce la RAR...

Sau cazul ideal... as comanda linia noua la reprezentanta... dar slabe sanse sa doresti asta...

 

Am dat mail la LeoVince si mi-au cerut codul de pe evacuare pentru eliberarea unei carti de omologare noua. Dupa verificare mi-au dat mail inapoi cu documentul si au spus ca este totul in regula din partea lor. Asa am cumparat motorul, am aflat dupa ca ii lipseste catalizatorul. Nu l-am scos eu de dragul de a-l scoate. In rest nu are nimic, si DB killerul este montat, nu e asa zgomotoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...