Sari la conținut

Totul despre R.A.R


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Cel mai bine suna la RAR si intreaba.Eu stiu ca este verificata seria de la motor si daca nu corespunde te trimit la omologare individuala.

Faci in felul urmator: Te duci la un notar public si spui ca vrei sa faci o ,, declaratie pe propria raspundere" in care sa reiese ca ai achizitionat un bloc motor (aici spui marca,cmc,seria de motor) de pe piata libera. Actul iti este necesar pentru a merge mai departe la RAR. Cum zicea cineva mai sus blocul motor este o piesa de schimb, baza este seria de la caroserie sau in cazul de fata cadrul, sa fie aceiasi ca in talon, CIV. Oricum omologarea individuala se va face la prima inmatriculare in RO. Nu trebuie sa dai explicatii la nimeni de ce ai alt bloc motor pe mobra. Chiar daca te intreaba le spui ca ai luat doar cadrul de la neamt si blocul motor de pe piata libera. Actul asta de la notar e ca un fel de acoperire ptr ei ca nu ai furat vre-o mobra de undeva si ii pui blocul motor pe alta. Deci pe bloc motor nu trebuie act daca il cumperi. Doar pe cadru, neaparat. Oricum mobra, seria de pe cadru si bloc vor fi verificate la politie inainte de inmatriculare. Exista o baza de date internationala cu tot ceea ce e declarat furat, ori pe 4 roti ori pe 2 sau pe cate o fi ele. Serii de sasiu, motor, cadru, tip de vehicol, etc... Iti mai recomand sa mergi la o firma de intermedieri inmatriculari auto. Ptr 100 de lei in plus nu are rost sa umbli pe la toate ghiseele. Iti vor face si programare la RAR. Atentie,verifica tot ceea ce tine de frane, lumini, semnalizari, cauciucuri si mai ales sa fie mobra curata inainte de a intra cu ea la omologare. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 817
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intreaba mai bine inainte la RAR. Eu am avut o problema asemanatoare, in sensul ca motorul nu avea serie de nici o culoare, pe actele de Italia nu era trecuta nici o serie a motorului, iar la RAR mi-au spus ca lor le apare ca orice Huqvarna are serie de motor, asa ca a trebuit sa ma duc la notar sa dau o declaratie ca nu am schimbat eu blocul si apoi la ei la omologare individuala, sa puna ala bifa pe carte ca "nu se poate stanta seria".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci in felul urmator: Te duci la un notar public si spui ca vrei sa faci o ,, declaratie pe propria raspundere" in care sa reiese ca ai achizitionat un bloc motor (aici spui marca,cmc,seria de motor) de pe piata libera. Actul iti este necesar pentru a merge mai departe la RAR. Cum zicea cineva mai sus blocul motor este o piesa de schimb, baza este seria de la caroserie sau in cazul de fata cadrul, sa fie aceiasi ca in talon, CIV. Oricum omologarea individuala se va face la prima inmatriculare in RO. Nu trebuie sa dai explicatii la nimeni de ce ai alt bloc motor pe mobra. Chiar daca te intreaba le spui ca ai luat doar cadrul de la neamt si blocul motor de pe piata libera. Actul asta de la notar e ca un fel de acoperire ptr ei ca nu ai furat vre-o mobra de undeva si ii pui blocul motor pe alta. Deci pe bloc motor nu trebuie act daca il cumperi. Doar pe cadru, neaparat. Oricum mobra, seria de pe cadru si bloc vor fi verificate la politie inainte de inmatriculare. Exista o baza de date internationala cu tot ceea ce e declarat furat, ori pe 4 roti ori pe 2 sau pe cate o fi ele. Serii de sasiu, motor, cadru, tip de vehicol, etc... Iti mai recomand sa mergi la o firma de intermedieri inmatriculari auto. Ptr 100 de lei in plus nu are rost sa umbli pe la toate ghiseele. Iti vor face si programare la RAR. Atentie,verifica tot ceea ce tine de frane, lumini, semnalizari, cauciucuri si mai ales sa fie mobra curata inainte de a intra cu ea la omologare. Bafta!

NU, mai intai suna la RAR, eu am reusit in 2 randuri schimbarea motorului la RAR fara declaratie pe proprie raspundere. Doar dca te trimit ei, altfel bagi banii aiurea in parazitii societatii, notarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU, mai intai suna la RAR, eu am reusit in 2 randuri schimbarea motorului la RAR fara declaratie pe proprie raspundere. Doar dca te trimit ei, altfel bagi banii aiurea in parazitii societatii, notarii.

E si asta o varianta, dar nu e o avere hartia aia. Vre-o 30 lei dupa cate imi aduc aminte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa aiba? Motorul e consumabil, din ce stiu eu... daca aia de pe cadru corespunde , ura si la gara.

 

Pentru ca motorul are un statut special, are seria aia cu un motiv si se tine si cont de ea, daca motorul provine de la vre-o furaciune?

Cum s-a mai spus.. pentru o parere avizata suna la RAR si intreaba care e procedura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facut schimbare serie motor la RAR fara sa fie nevoie de o declaratie sau de factura care sa dovedeasca faptul ca am cumparat motorul. La identificare este posibil sa fie probleme daca motorul nu este inmatriculat in Romania. Daca motorul este inmatriculat doar proprietarul poate merge la RAR sa faca modificarea de serie de motor in cartea de identitate. In cazul tau trebuie neaparat sa obtii informatii direct de la sursa. am fost nevoit sa operez la RAR modificarea in carte pentru ca n-am putut face ITP cu seria de motor diferita de cea de pe carte.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am achizitionat un Kawasaki z440 din 1983,motorul ii neinmatriculat in Romania,problema ii ca seria de pe motor nu corespunde cu seria din Fahrzeugbrief.Vreau sa stiu daca pot sa inmatriculez motoru sau o sa am probleme la rar cu identificarea?

 

Seria nu corespunde in ce sens, lipseste/este gresit un caracter sau este total alta? Fiind la prima inmatriculare in Romania pe langa Autenticitate o sa ti se faca si ITP-ul si o sa ti se elibereze si CIV romanesc unde or sa ti se treaca serie cadru (poz 6), tip si serie motor (poz 10), dimensiuni anvelope (poz 13), etc. Ideea e ca tot ce se va regasi in CIV-ul romanesc trebuie sa se regaseasca pe motocicleta, si in mod normal ar trebui sa se gaseasca si cel nemtesc. Mai mult ca sigur o sa se faca omologare cu seria care o ai pe motor pentru ca altfel n-o sa-ti dea ITP-ul si nu-ti face nici cartea. O sa incerc maine sa intreb de chestia asta cu seria ce implica.

Esti din Bucuresti?

 

Mesaj completat

Seria nu corespunde in ce sens, lipseste/este gresit un caracter sau este total alta? Fiind la prima inmatriculare in Romania pe langa Autenticitate o sa ti se faca si ITP-ul si o sa ti se elibereze si CIV romanesc unde or sa ti se treaca serie cadru (poz 6), tip si serie motor (poz 10), dimensiuni anvelope (poz 13), etc. Ideea e ca tot ce se va regasi in CIV-ul romanesc trebuie sa se regaseasca pe motocicleta, si in mod normal ar trebui sa se gaseasca si cel nemtesc. Mai mult ca sigur o sa se faca omologare cu seria care o ai pe motor pentru ca altfel n-o sa-ti dea ITP-ul si nu-ti face nici cartea. O sa incerc maine sa intreb de chestia asta cu seria ce implica.

Esti din Bucuresti?

 

Deci, daca ai motorul schimbat trebuie sa treci pe la RAR pe la cei de la consultanta care vor certifica ca ca ai acelasi tip de motor cu alte serii, apoi actele ti se vor face cu seriile existente. Dar hai sa te intreb altceva: Unde in Fahrzeugbrief sau Fahrzeugschein ai trecuta seria motorului? :D Eu stiu ca seria motorului nu e trecuta, si ca sa fiu sigur m-am uitat si pe copiile de pe Brief-urile mele. Asa ca eu zic sa stai linistit. Tipul si seria motorului or sa-ti apara pe CIV-ul romanesc cand te vei prezenta la RAR exact cum le ai pe moto. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

astazi am fost la RAR la Targoviste,pentru autentificare. avand insa motorul schimbat,am dat declaratia de la notar,si vreo 350 ron in plus pt Omologarea mamei ei de treaba. vezi Doamne, actualul motor are un cal putere mai putin decat cel original...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
astazi am fost la RAR la Targoviste,pentru autentificare. avand insa motorul schimbat,am dat declaratia de la notar,si vreo 350 ron in plus pt Omologarea mamei ei de treaba. vezi Doamne, actualul motor are un cal putere mai putin decat cel original...

 

ai scapat ieftin. ;) si in afara de declaratia de la notar t s-a cerut si vreo hartie ca a fost scimbat la service autorizat sau acte de provenienta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salutare la toata lumea. am cautat pe net detalii legat de pasii de dupa schimbarea motorulul dar nu am gasit mai nimic.

acum un an jumatate am crapat motorul de pe motocicleta si ca sa nu-l mai repar i-am schimbat motorul.. in acte era unul de 748cc iar acum am motor de 916cc. este vorba de acelasi tip de motor, diferenta e doar la cilindree si putere. L-am cumparat din italia, de la un vanzator privat(Ebay) de la care am primit o factura de provenienta sau ceva de genu. sezonul trecut am mers cu ea asa, pt ca nu am fost verificat, doar ca anul asta imi expira ITP-ul si trebuie sa ajung la RAR din nou. ce trebuie sa fac mai exact? pentru ca am citit pe net tot felul de pareri iar pe site la ei nu gasesc cine stie ce informatii.

 

mi-ar mai fi ramas sa dau motorul jos si sa ii "fac seriile" dar e complicat si nu am timp, pe langa faptul ca o sa ma coste demontatul si refacutul seriilor.

 

are cineva ideie ce trebuie facut? a mai schimbat motorul cineva recent?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

eu am patit in felul urmator pe 14 noiembrie 2012 aveam programare la RAR+ITP iar pe 13 noiembrie 2012 am spart motorul, am sunat la o cunostinta de la inmatriculari i-am explicat situatia si a zis sa merg asa cu el spart iar cand mil voi schimba ma voi duce voi completa o cerere de schimbare de motor si sa platesc o taxa de 110 ron...deci nu iti masoara cilindrea,dar verifica sa nu fie modificari la prindere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut in 2010 si in 2011 operatiunea, pentru 2 maxi-scutere.

pentru fiecare serie de cadru, exista o lista de serii de motor; de aici ai 3 posibilitati:

- serie identica, scapi cu taxa de identificare, practic, iti face identificare si iti trece in CIV noua serie.

- serie care se potriveste, insa care are alte specificatii, atunci trebuie omologare (deci vreo 400 RON, sau cat dai in mod normal cand ii faci prima data CIV-ul). Am avut "bafta" asta in 2010. Aceeasi capacitate cilindrica, aceeasi putere, insa turatia pentru cuplul maxim era diferita :|

- serie care nu se potriveste - naspa. N-ai ce-i face.

 

ce mi-a recomandat tipul de la RAR a fost ca inainte de operatiunea de schimbare a motorului sa faci o cerere la ei pentru a afla daca e "compatibil" motorul cu cadrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms de informatii. motorul se prinde de cadru, pentru ca au fost motociclete cu acelasi cadru, diferenta a fost la cilindree. adica 748, 916 si 996. apoi cu 998 au avut ceva modificari la prinderi la cadru.

 

motoarele 748 si 916 sunt perfect perfect identice, singura diferenta e cum am zis si mai sus, cea de cilindree si putere.

 

vechea serie a motorului era: ZDM748W4*01@@@@*

 

noua serie e: ZDM916W4*01@@@@*

cele 4 @ sunt inca 4 numere

 

la schimbarea lor nu s-a modificat, luat sau pus absolut nimic altceva. doar conectati senzorii si ce trebuie.

 

va fi o problema diferenta de serii? adica acel 916 in loc de 748

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta tot in Ro este, si tot acolo vin sa-l fac.



Noi suntem in RO tu esti in DEN crezi ca RAR este la fel peste tot? Sau ce ai la profil este naspa? :rusinica:

tu crezi ca RAR e si in alte tari? adica Registrul Auto Roman?
aici au alt tip de verificare si bineinteles ca nu intrebam in tara de asta. ce am eu la profil e semi naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pot inmatricula motociclete cu motorul mai mare. am uitat care era diferenta. parca 25% capacitate si 30 putere. dar nu bag mana-n foc nicidecum. oricum, ideea e ca daca se incadreaza in cerintele lor iti trebuie oricum omologare individuala. omologare care nu presupune decat o taxa mai mare, macar daca faceau si ei ceva in plus de banii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms de informatie. nu ma intereseaza taxa in plus. cat dracu va fi? doar nu o platesc zilnic, si nu e de mii de euro. interesul meu e sa ma duc la eu si sa ies cu ea "legal" fie ca ma costa ca la inca o inmatriculare.

 

cred ca am sa sun intro zi la ei sa ii intreb, dar la cat decomunicativi sunt ei.... tare mii ca va trebui sa ma duc acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate daca e alta cilindree nu se poate.

nu legal.

nu vreau sa te dezamagesc dar asa e.

motorul se poate schimba numai cu acelasi tip de motor, nu alta cilindree, model, an, etc., e si logic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate daca e alta cilindree nu se poate.

nu legal.

nu vreau sa te dezamagesc dar asa e.

motorul se poate schimba numai cu acelasi tip de motor, nu alta cilindree, model, an, etc., e si logic.

de ce? nu vad motivatia. de exemplu vrei schimbarea puterii, sau a altor factori si nu vrei sa schimbi vehicolul. pe site la RAR scrie ca daca schimbi motorul cu altul decat modelul cu care vine din fabrica, trebuie doar sa te duci sa iti verifice elementele de prindere sunetul si puterea.

 

pe site la ei am gasit asta:

 

 

Dacă se înlocuieşte motorul unui autovehicul, este necesară prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificării cărţii de identitate. Cel mai simplu este să se monteze un motor identic cu cel anterior, adică unul care are acelaşi cod motor cu cel menţionat în cartea de identitate. În acest caz la R.A.R. se verifică doar aspecte legate de fixarea noului motor, dacă au fost păstrate elementele pentru reducerea poluării (catalizator, sonda lambda etc.) şi se realizează testul de poluare specific unei inspecţii tehnice. Dacă se montează un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar în cazurile în care noul motor are performanţe mult diferite faţă de cel iniţial (putere mai mare, configuraţie diferită care presupune reamplasarea suporţilor motorului etc.) se efectuează probe specifice în cadrul Laboratorului de încercări pentru securitate rutieră al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, în noua configuraţie. Menţionăm că modificările vehiculelor înmatriculate în România ce determina omologarea acestora se pot efectua numai în ateliere specializate, autorizate conform legislaţiei în vigoare.

 

Actele necesare sunt:

- act identitate deţinător vehicul;

-

cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către

solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa

angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);

- carte de identitate vehicul;

- adeverinţa din partea atelierului autorizat care a efectuat înlocuirea motorului.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

cel mai simplu (si fara sa te iau la misto), incearca o spaga.

o spaga bine plasata te va scuti de orice bataie de cap + drumuri inutile + alti bani aruncati inutil.

 

eu nu am acu actele la indemana (talonu si cartea de identitate),dar din cate stiu, in talon nu scrie decat seria SASIULUI. nu apare scrisa/pomenita seria de la motor.

 

eu acum 2 ani cand am fost sa fac identificarea la o motocicleta la RAR,nu s-au uitat dupa nici o serie de motor. motocicleta cumparata din romania, din alt judet, trebuia doar sa o trec pe numele meu.

 

cand m-am dus la RAR pt autentificare , am intrat in hala aia la ei, s-au uitat DOAR la seria de la sasiu, si-atat. avea tobe din carbon, nu i-a interesat de nici o culoare.


daca ii faceai RAR ul pt prima oara sau ceva de genu,poate avea sens sa te stresezi,dar nu stiu , la ITP sta careva sa verifice seria la MOTOR? nu se uita doar la gume,semnalizari,xenoane, tobe,serie sasiu, etc ?

oricum eu sunt intr-o situatie relativ asemanatoare cu a ta si o sa ma informez in curand. cum aflu ceva informatii,o sa-ti dau un PM (sau voi posta si aici,poate vor sa stie si altii).

Editat de Irinel Stiulete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in talon nu scrie, in carte da! ori n-ai fost tu atent ori au fost cei de la rar neatenti pe principiul "a mai trecut o data pe la noi". dar se verifica si seria de motor. altfel nu-si mai batea nimeni capul cu schimbarea de motor, o facea si gata! :)

 

@crazy-devil: motorul tau vechi il mai ai? daca da si te lovesti de ceva bube la astia de la rar ii poti schimba componentele de pe motorul actual pe carterul vechi. si gata problema! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce? nu vad motivatia. de exemplu vrei schimbarea puterii, sau a altor factori si nu vrei sa schimbi vehicolul. pe site la RAR scrie ca daca schimbi motorul cu altul decat modelul cu care vine din fabrica, trebuie doar sa te duci sa iti verifice elementele de prindere sunetul si puterea.

 

pe site la ei am gasit asta:

 

 

Dacă se înlocuieşte motorul unui autovehicul, este necesară prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificării cărţii de identitate. Cel mai simplu este să se monteze un motor identic cu cel anterior, adică unul care are acelaşi cod motor cu cel menţionat în cartea de identitate. În acest caz la R.A.R. se verifică doar aspecte legate de fixarea noului motor, dacă au fost păstrate elementele pentru reducerea poluării (catalizator, sonda lambda etc.) şi se realizează testul de poluare specific unei inspecţii tehnice. Dacă se montează un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar în cazurile în care noul motor are performanţe mult diferite faţă de cel iniţial (putere mai mare, configuraţie diferită care presupune reamplasarea suporţilor motorului etc.) se efectuează probe specifice în cadrul Laboratorului de încercări pentru securitate rutieră al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, în noua configuraţie. Menţionăm că modificările vehiculelor înmatriculate în România ce determina omologarea acestora se pot efectua numai în ateliere specializate, autorizate conform legislaţiei în vigoare.

 

Actele necesare sunt:

- act identitate deţinător vehicul;

-

cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către

solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa

angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);

- carte de identitate vehicul;

- adeverinţa din partea atelierului autorizat care a efectuat înlocuirea motorului.

 

si, ti se pare ca ai toate actele?

nu te mai amagi singur, nu se poate face reomologare fara ca inlocuirea motorului sa se fi facut de catre un service autorizat

 

eu te sfatuiesc sa te duci la itp la piatra neamt pur si simplu, nu-ti vor verifica seria la motor. pe motiv ca n-or s-o gaseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai simplu (si fara sa te iau la misto), incearca o spaga.

 

o spaga bine plasata te va scuti de orice bataie de cap + drumuri inutile + alti bani aruncati inutil.

am pe cineva care a schimbat motorul pe un Vento, si a prins legatura prin cineva. i-a dat actele si masina si restu se stie.

 

@crazy-devil: motorul tau vechi il mai ai? daca da si te lovesti de ceva bube la astia de la rar ii poti schimba componentele de pe motorul actual pe carterul vechi. si gata problema! :)

il am si pe ala,. imi trebuie doar 2 supape daca nu ma insel. ca atat s-a dus la el. ca sa fac schimbul de care zici tu, este de munca. mult prea mult si costisitor. doar ca unu din capacele laterale nu mai tine si cu siguranta ar plange ulei. initial am vrut sa-l fac pe ala, dar mecanicul care a reparat la ea cand era la vechiul proprietar,mi-a zis: cumpara alt motor si nu te mai chinui cu ala, a fost super modificat inauntru si nu-si are rostu.

 

si, ti se pare ca ai toate actele?

nu te mai amagi singur, nu se poate face reomologare fara ca inlocuirea motorului sa se fi facut de catre un service autorizat

 

eu te sfatuiesc sa te duci la itp la piatra neamt pur si simplu, nu-ti vor verifica seria la motor. pe motiv ca n-or s-o gaseasca.

m-am gandit si la asta, sa ma duc asa la risc sa fac ITP, dar vreau sa fie trecut totul in acte, sa fiu legal.

va trebui sa vorbesc cu cei de la service-ul unde am schimbat motorul sa vad ce adeverinta primesc. si apoi ma pot duce. daca nu ma duc si vb la un service sa primesc o adeverinta precum ca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...