Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Sincer n-am avut niciodata probleme cu alergiile deci sunt paralel cu subiectul. Ce vroiam eu sa subliniez este faptul ca probabil in proportie de 90% mai toate echipamentele pt. orice fel de sport vrei tu sunt facute din fibre sintetice. Inca nu am vazut echipamente de ciclism, atletism si asa mai departe facute din bumbac sau matase (fibre naturale). Chiar si la moto ..la cei mai mari producatori, interioarele castilor sunt tot din materiale sintetice, interioarele jachetelor ..si ele tot sintetice. Explicatia este aceea ca bumbacul spre exemplu atrage si retine umezeala (transpiratia) pe cand echipamentele din fibre sintetice sunt concepute s-o atraga si sa o elimine cat mai repede.

 

In fine ..ideea mea era ca mie personal, bluzele si pantalonii termo mi s-au parut de calitate. La fel si cagulele si ciorapii. In rest nici nu m-am uitat si nu recomand castile, manusile si ce mai era pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Brandul "Crivit" sub care sunt comercializate produsele este brand-ul celor de la Lidl asa cum si Louis are brand propriu "Probiker".

In general produsele de genul acesta "marca proprie" sunt produse tot de mari fabrici cu experienta si expertiza in domeniu si care detin braduri cunoscute.

De multe ori produsul "marca proprie" si produsul de brand sunt identice, diferenta fiind data doar de brandul sub care se comercializeaza.

Produsele "marca proprie" sunt in general incadrate din punct de vedere calitativ in segmentul mediu, pretul mic fiind dat de lipsa marketingului pe brand.

Cu alte cuvinte pretul final nu include si publicitatea de care un brand cunoscut are nevoie.

Aceasta este o tendinta generala in comertul modern;se practica in foarte multe domenii si toti marii comercianti au marci proprii de cele mai multe ori produse tot de producatori de renume.

La Lidl in multe cazuri produsele lor "marca proprie" au o calitate superioara produselor de brand ale unor companii si care au la raft preturi mult mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce-am vazut post-ul ma gandeam sa-mi iau sosete, ca pareau ok. Cu casti de la Lidl nu m-as incumeta pe strada

Sosetele alea 80% poliester sunt cele mai penale. Te imputi in ele de zici ca ai calcat in rahat. Fie ca-s "de moto" fie ca-s "de pieton". Cele mai de cacao sosete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brandul "Crivit" sub care sunt comercializate produsele este brand-ul celor de la Lidl asa cum si Louis are brand propriu "Probiker".

 

Probiker, Moto Detail, Vanucci, Procycle, Streetfighter, etc. Toate sunt branduri Louis.de. Si bizonii le cred "marci consacrate" desi de multe ori sunt niste mizerii mult sub ce-i la Lidl. Exista casti Probiker pe care nici ca ghiveci de flori nu merita sa le folosesti. Sau manusi Vanucci care iti fac rani dupa 2-3 ore de purtare. Dar pentru bizoni "sunt branduri, nu nonameuri".

 

 

Inca nu am vazut echipamente de ciclism, atletism si asa mai departe facute din bumbac sau matase (fibre naturale).

 

Asta pentru ca romanul e frate cu bumbacul si lâna. Bumbacul retine transpiratia, curentul de aer raceste prin evaporare, face motoristul o contractie musculara si, ca in Romania, da vina pe "curent" nu e echipamentul neadecvat. N-oi fi vazut tu echipament dar am auzit ca la Steaua, Becali le-a facut la toti sosete din lana, ca-s cele mai bune.

 

Sosetele alea 80% poliester sunt cele mai penale. Te imputi in ele de zici ca ai calcat in rahat. Fie ca-s "de moto" fie ca-s "de pieton". Cele mai de cacao sosete.

 

Putoarea e de la o infectie, cauta tratament. Serios. Daca te speli zilnic pe picioare si aerisesti zilnic incalcatimtea (adica o alternezi) n-ar trebui sa ai asemenea probleme. Daca porti o pereche de sosete o saptamana si una de bocanci pana se rupe ... atunci da, sosetele sintetice nu ti se potrivesc.

 

PS: pentru pretul cerut, alea de la Lidl sunt ok. Modeste. Dar se poate si mai bune, evident mai scumpe. Dar si mult mai proaste, uneori mai scumpe.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost și eu azi la Lidl și mi-am luat ”dăcât” o pereche de șosete și două cagule. Pot spune că mi-am luat țeapă deoarece am pus cagula pe față și in 10 secunde deja îmi fierbea fața iar cu ciorapii la fel, cred că-i voi lua la iarnă la schi.

 

Dacă vrea cineva cagule le vând iegzagt cu prețul de achiziție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In definitiv...cumparati ce vreti,fiecare face ce i convine si ce vrea...incepe pe aci sa devina discutia o ...polemica...!Ca porti una sau alta, aia nu i bai e bine ca te simti bine in ceea ce porti si gusturile nu se discuta...acum sa nu mai incercam sa ne convingem unii pe altii, ca faza aia ca exista sau nu un ..Dzeu...Numa bine la toti si grija mare pe sosele!!!

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Probiker, Moto Detail, Vanucci, Procycle, Streetfighter, etc. Toate sunt branduri Louis.de. Si bizonii le cred "marci consacrate" desi de multe ori sunt niste mizerii mult sub ce-i la Lidl. Exista casti Probiker pe care nici ca ghiveci de flori nu merita sa le folosesti. Sau manusi Vanucci care iti fac rani dupa 2-3 ore de purtare. Dar pentru bizoni "sunt branduri, nu nonameuri".

 

 

CORECT...sunt de acord cu tine adam.......multi de aici scrie numai sa se bage in seama,ei vor sa mearga cu 160 km,sa cada si vezi doamne daca ai casca de 1.000 - 2.000 lei el o sa scape,o sa scape dar la popa.....haideti sa fim seriosi mai baieti. multi din voi nu sunteti constienti ca platiti enorm firma si publicitatea produselor.

Editat de Ovidiu4141
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sosetele sunt bune dar pentru anotimpul rece, acum va coaceti rau in ele, asta iarna le foloseam in zilele mai friguroase cand stateam mai mult afara si am si bluza termica, dar are cam mult sintetic in ea si nu zic ca nu tine de cald atunci cand e rece afara, dar prinde repede miros, oricat de des te-ai spala si orice antiperspirant ai folosi. Pe vremea asta nu am incercat-o, dar zilele astea daca e sa fac un drum o sa o iau pe sub costum si revin cu feedback

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit si eu manusile luate anul trecut si pot sa confirm ceea ce a scris colegul forumist mai sus, ca la temperaturi mai mari transpira mana si o scoti cu tot cu captuseala. In schimb au rezistat foarte bine iar la temepraturi joase (4-6 grade) s-au comportat foarte bine . Daca va cumparati, e musai sa le coaseti captuseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu un cort ratacit prin garaj. Practic e nou. L-am folosit de maxim 2-3 ori. Am gasit si ceva poze ratacite prin calculator.

Daca sunt doritori, il desfacem, il montam, vedem daca totul ii ok, cu ocazia asta ii fac si eu mai multe fotografii (asta in caz de nu-l cumpara cel care vine sa-l vada)...

E RCO, de 4 persoane, cu 2 camere, acoperis dublu (sau prelata cum ii ziceti :-??)

Pret: 200 lei

 

Tel: 0758913482 (Lucian)

Bafta!

post-55237-0-09081700-1368262938_thumb.jpg

post-55237-0-36816100-1368263726_thumb.jpg

post-55237-0-23548900-1368263733_thumb.jpg

Editat de petrilacocuz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu bluza si pantaloni termo, 2 cagule si un brau. O sa vad cat de bune vor fi; in Aiud unde am avut placuta surpriza sa le descopar intamplator, de joi pana azi s-au vandut TOATE cagulele: eu am luat-o pe ultima. Sigur sunt mai bune decat cele de la louis de bumbac care se largesc f mult si e enervant cand se deplaseaza in momentul in care iti bagi casca pe cap. Braul nu e din neopren; am descoperit pe pielea mea - la propriu - de se se foloseste la costume de scafandri neoprenul; am transpirat mult sub cea de la louis, care nu lasa sa treaca apa. Astea par mult mai ok si pretul e decent. Casca nu m-a interesat deloc, fiind flip-up.. eu port integrale si oricum in curand intru in posesia castii nr 3. Manusile nu par prea grozave; pt ceva putini bani in + gasiti mult mai bune. Bluza si pantalonii i-am luat in ideea de a sprijini magazinele care aduc produse moto nu pt ca neaparat cred ca sunt grozave; poate voi fi placut surprins, cine stie..

Editat de Cooler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Eu am cumparat doar sosetele,bluza si pantalonii nu mi-au placut.Casca si manusi,cateroric nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am testat cagula la un drum de aprox. 250km, e mai ok decat cele mai ieftine de pe louis. nu transpiri atata ca in cele de bumbac, e confortabila, deocamdata nu s-a largit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat toate produsele moto in afara de casti, din pacate n-am apucat sa le testez. Oricum unele din ele sint pt vreme mai rece. Imi trebuiau manusi mai lungi ca la alea de vara imi intra frigul pe sub geaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Lidl am cumparat eu prin martie o bluza termo de schi si sotia bluza si pantaloni termo tot de schi si vreau sa va spun ca sunt minunate . Pentru 30 lei bucata ( erau la reduceri din iarna) chiar merita .. de transpirat transpiri in ele dar nu miros si nici nu "curge "transpiratia,, cand te izolezi impotriva vantului nu ai nevoie de geaca prea groasa pentru ca bluzele chiar isi fac treaba iar atunci cand lasi sa ajunga ceva vant la bluza te racoresti dar fara a-ti fi prea frig . Per total isi merita banii si chiar imi pare rau ca nu mi-am mai luat cel putin inca una atunci cand au fost la reduceri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brau mi-am achizitionat si eu, pretul e imbatabil si este foarte bun l-am probat. Manusile sunt lungi si destul de groase, nu stiu cat de bune sunt dar am o pereche pentru sezonul rece asa ca nu am fost atras de acest produs. Casca, eu folosesc doar casca integrala, asa ca ma abtin sa comentez.. Echipamente termo, aici parerile pot fi impartite dar eu nu am vazut echipamente termo din bumbac, par destul de ok daca folositi, eu nu folosesc, cagula eu nu folosesc decat de bumbac, pe care o folosesc fara exceptie si vara si iarna, altfel ma irit,.

Ca si sfat:

Ori ce casca noua e mai buna decat una cazuta care a avut agresata protectia, orice manusa noua e mai buna decat una la mana a doua care nu sti de cine a fost purtata si ce boli de piele poate sa aiba. Nu cunosc cat de bune, sau la ce fabrica, sunt facute produsele pentru Lidl dar nu par de calitate proasta, ci mai de graba de calitate medie.

Oricum arata mult mai bine decat multe produse de la Louis, cu pretentie de brand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putoarea e de la o infectie, cauta tratament. Serios. Daca te speli zilnic pe picioare si aerisesti zilnic incalcatimtea (adica o alternezi) n-ar trebui sa ai asemenea probleme. Daca porti o pereche de sosete o saptamana si una de bocanci pana se rupe ... atunci da, sosetele sintetice nu ti se potrivesc.

 

 

Multumesc de sfat, dar imi controlez piciorutele (si de altfel si alte parti ale corpului) trimestrial, si sunt infectie free. Pe langa asta, cu sosete de bumbac nu am nici o problema gen incins pana nu le mai suport sau stinky feet la 4 ore dupa ce am facut dus. Cu astea de plastic insa, e vai si amar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yoyomoto echipamentel termo moderne nu se fac din bumbac, sau cel putin nu predominant bumbac . Nici macar cei care fac expeditii la Poli nu folosesc echipamente de bumbac intrucat retin umezeala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat azi echipamentele cumparate de la Lidl la un drum de 200 km. Cagula e ok, pacat ca n-am mai gasit si L/XL; astea S/M (eu port M la casca) sunt o idee cam stramte, dar poate se mai largesc putin in timp. Echipamentul termo e ok, dar nu stiu daca chiar merita banii pe care i-am dat pe bluza si pantaloni. Braul e mai ok decat cel de neopren de la Louis dar n-as zice ca e chiar fantastic. Per ansamblu e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yoyomoto echipamentel termo moderne nu se fac din bumbac, sau cel putin nu predominant bumbac . Nici macar cei care fac expeditii la Poli nu folosesc echipamente de bumbac intrucat retin umezeala.

asta spuneam si eu ca nu se fac din bumbac, era retoric spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...