Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

daca ai probleme la conectarea prin dintele albastru, incearca sa tii tel prin geaca pe undeva, sa fie mai aproape. si eu am o problema similara la niste casti cu dinte albastru de la plantronics, si le-am rezolvat tinand tel in buzunarul din stanga(in st e reciverul de la casti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. bacteriile in urechi isi dubleaza numarul o data la fiecare 20 si ceva de minute de purtat casti in ear.

La fel o fi si la dopuri de urechi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu le schimbi des ... da. Unul din multele motive din cauza caruia nu port nimic in urechi, primordial fiind auzul mult diminuat .... prefer sa-mi tiue urechile un timp decit sa n-aud o frina brusca a altuia, clar nu-s un exemplu dar asta face parte din confortul si siguranta mea. :)


» Post actualizat in 21 Sep 2015 17:12

Foarte important cred eu in lumea moto si nu numai, este faptul ca ce este confortabil (aici intra mai ales siguranta) pentru unii - nu este pentru altii, de aceea sintem diferiti, unul are sportiva - altul are enduro. Tot ce conteaza este sa te simti in siguranta cu orice accesoriu, mobra, colegi de drumetii ....... daca simti ca oricare din aceste lucruri te influenteaza negativ - renunta la el, ca altfel lasi un lucru care te va afecta negativ tot timpul si nu meriti asta - retine ca ai dat o caruta de bani si timp sa te simti bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma interesa sa schimb castile cu care vine cu unele in-ear. Practic sa nu le mai montez pe acelea in casca ci sa mi le bag eu pe ale mele in urechi si apoi sa le bag jack-ul in intercom.

nu merge pentru rider. Sina pe care se prinde unitatea propiu-zisa nu are jack mama, ies direct firele castii

 

 

 

Pe castile pasagerului, convorbirile telefonice nu se aud. Din probele facute de mine merg ori pe telefon ori pe intercom cu pasagerul.

Firul castilor pasagerului are usb in unitate si jack tata la un capat. Merge sa folosesti in ear dar iti trebuie un adaptor jack mama-mama. Eu am folosit un spliter audio si am cuplat niste casti de telefon si pot confirma ca pentru pasager merge.

 

 

Ca si calitate le am montate pe o casca pe care nu prea o mai folosesc si nu ma pronunt. E vorba de un scorpion exo 500 care are sub bureti niste locasuri in care se integreaza perfect.

 

 

Singurul avantaj e ca poti vorbi cu pasagerul, altfel merg folosite niste casti bluetooth - cele care seamana cu un mp3player, la care bagi casti in ear. Au suficienta autonomie si daca mai ai si un powerbank nu ai probleme.

 

@

Falkenberg

La fel o fi si la dopuri de urechi?

 

 

Eu folosesc dopuri de la Hornbach, pentru muncitori, sunt foarte ieftine, pana intr-un leu bucata. Imi iau mai multe si le folosesc doar o data. Sunt la fel de bune ca cele de la farmacie sau ce am mai folosit in trecut profi din cauciuc, dar nu mi se pare igienic sa le refolosesti, le mai scapi pe jos etc.

Editat de Kalashnikov545
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. bacteriile in urechi isi dubleaza numarul o data la fiecare 20 si ceva de minute de purtat casti in ear.

2. cum iti pui inapoi castile in ureche atunci cand ele aluneca din urechi, datorita drumurilor bune?

3. nici o masina sau casca moto nu este camera de audietie HiFi

4. daca tot ai casti in ureche, nu le poti conecta direct la telefon/mp3 player, ce rost mai are intercomu

 

Avand in vedere cele expuse mai sus, pt ce sa iti bati capu

 

1. Aia e, tre sa traiasca si ele. Si prefer sa le dau sa pape sau sa-mi curat urechile si castle mai des decat folosesc foarte des interjectia "ăăăă" pe la 50 de ani ? :)

2. Nu am patit niciodata sa imi iasa casca din ureche in mers. Nici macar in offroad :) Fffff rar (gen 1 din 30-40) patesc, cum zicea luv mai sus, sa imi trag casca din ureche atunci cand pun pe cap casca moto.

3. Pai tocmai de aia prefer incinta direct in ureche, in loc sa aud la peste 100 kmph 80% vant si restul nitica melodie.

4. Pt ca gps, fire, baterie, microfon.

 

Prefer in ear pt calitatea auditiei muzicii si pt ca reduce f mult vajaiala, lasandu-ma sa aud in acelasi timp si ce se intampla prin jurul meu (nu dau muzica la maxim). Folosesc deja o solutie de casti BT in-ear, dar imi lipseste la ele doar partea cu microfonul (au microfon, dar nu se poate vorbi decat sub ~70 kmph).

 

 

Multam Kalashnikov pt poza care lamureste pe deplin ! Deci nu se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc dopuri la drumuri mai lungi. De fapt casti intraauriculare. Au dublu rol. E linsite, nu mai exista windnoise, si mai pun si o muzica in fundal. Dar, volumul este pe undeva pe la o treime, ca dupa aia nu mai aud nimic si nu e chiar bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai probleme la conectarea prin dintele albastru, incearca sa tii tel prin geaca pe undeva, sa fie mai aproape. si eu am o problema similara la niste casti cu dinte albastru de la plantronics, si le-am rezolvat tinand tel in buzunarul din stanga(in st e reciverul de la casti)

 

O sa fac asta. Tineam telefonu in buzunar in pantaloni. De ex azi muzica nu prea a mai avut intreruperi.

 

Desi ziceam ca nu prea ascult in oras muzica in casca, ma declar corupt. E placut sa mergi la munca pe acorduri de The Black Keys :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ascult muzica in casca cand merg pe motor. Incepator fiind (chiar daca am A de 2 ani, abea in iulie mi-am luat motor), prefer sa las distractiile de-o parte si sa fiu atent la sunetele din jur si ale motorului.

Castile le folosesc cand merg pe bicicleta...acolo e viteza mult mai mica si e mult mai usor de oprit in caz de urgenta, si nici nu imi rup gatul daca blochez rotile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fac asta. Tineam telefonu in buzunar in pantaloni. De ex azi muzica nu prea a mai avut intreruperi.

 

Desi ziceam ca nu prea ascult in oras muzica in casca, ma declar corupt. E placut sa mergi la munca pe acorduri de The Black Keys :)

Ar trebui sa-mi fie :rusinica:. Ca de vreo 2 ani si prin oras merg cu muzica in hurechi ... si pe langa asta am mai corup si inca vreo 3-4 amici sa faca se dea cu castile in urechi ... :crack:

» Post actualizat in 22 Sep 2015 12:46

LE: da am scris de m-am rupt ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

pe mine ma bate gandul sa cumpar ceva de genul asta. http://midland.ro/casti-moto-midland-shs300-cod-c852-pentru-ipod-mp3-player.html

si cred ca rezolv problema vorbitului la telefon cat timp sunt calare.

dar ar trebui sa gasesc ceva cu microfon.

problema e ca nu gasesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se gasesc la prietenii orezari, direct cu microfon ori pe tija flexibla(pentru open face) ori pe fir si cu arici(pentru full face sau flip-up) si nici nu costa cine stie ce...

bonus: au direct jack cu 4 poli si se pupa cu mai toate telefoanele moderne.

minus: jack-ul e direct pe fir, care e destul de lung, si e cam problematic cand dai casca jos de pe cap.

 

 

PS. Scuze de offtopic

Editat de Blackbeardbob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc....atunci cand folosesc, astea

http://www.emag.ro/casti-cu-microfon-sony-sbh20-bluetooth-white-sbh20-white/pd/DGXPJBBBM/

 

"patratica" cu microfonul o agat cu clipsul de cagula in zona gurii, si totul bine si frumos, am scapat de fire prea multe...se conecteaza cu dintosul la telefon...cand suna telefonul se opreste muzica..mi se pare destul de ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

testat muzica azi - se aude ok la viteze civilizate - pana in 70 sau cam asa. daca te transformi intr-o mica racheta sol - sol devine inutil (casca open face nexo)

 

 

Zidule, nici tu nu ai ce face de mergi cu open face :)

 

 

In alta ordine de idei am testat Waze de pe telefon prin bluetooth.

E bizar.

Headset-ul tine un soi de liniste daca nu vine semnal audio (ok, I get this) si cum vine, creste volumul gradual cu o anumita latenta. Ceea ce inseamna ca de cand incepe sa rosteasca pana ajunge la volumul setat auzi cam doar o treime (ultima) de ce iti zice navigatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat bluza de alergare, care cred ca va fi numa buna de luat pe sub geaca in sezonul mai rece, si vesta (tot de alergare) care are pe fata si pe spate material reflectorizant, si e si softshel. Ca si vizibilitate cred ca e mai buna decat vestele clasice verzi/portocalii.

Atat bluza cat si vesta sunt mai lungi si tin si la spate jos. Revin cu mai multe informatii dupa ce o sa am ocazia sa le testez in conditii prielnice.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumparat in we pantaloni de alergare (pt. fotbal mai mult) din Brasov ...au o parte groasa in partea din fata care protejeaza la vant cu flece pe interior . Luati pe sub blugii de motor , Predeal 12 grade , tin foarte bine la frig ..pret 45 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Si eu, si pasagera ne-am dotat cu astfel de tinuta. Iti spun eu cum se comporta. Am obsevat ca mentin temperatura corpului, elimina transpiratia si mentine interiorul bluzei uscat, la fel si corpul. Pe exterior se scurge apa din transpiratie, poti sa o tragi jos cu racleta. La temperaturile din tura de Sambata-Duminica, totul a fost ok. Nu stiu la -(minus) grade cum mentine temperatura. Cert este ca se elimina apa din transpiratie, pastrand interiorul uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...