Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

... masca automata de sudura... Poate cineva sa ofere o recenzie dupa utilizarea ei?...

Pai...repet, pentru mine care sunt un amator in ale mecanicii si nu am pretentii mari de la scule, masca asta mi s-a parut avion cu reactie fata de masca antica de-o aveam (carton presat cu maner din coada de lopata, plus un gemulet fumuriu opac, fabricata inaintea erei noastre)! Mainile libere si faptul ca nu mai inghiti fumul rezultat din arderea electrozilor, plus faptul ca poti vedea unde pui electrodul inaintea arcului electric, mi se pare cel mai mare avantaj al mastii. Nu am incercat altceva dedicat fiindca sudez rar, putin, fara pretentii de calitate sau rezistenta (o balama la o poarta, o teava sau o bara metalica...de-ale bataturii, stiti voi!)...iar garantia acordata de magazin m-a facut sa iau decizia de a mi-o cumpara. Repet, sunt sigur ca exista si mai bun, poate si mult mai ieftin, dar asta am putut s-o probez in magazin si s-o vad, sa o analizez si...in cazul in care ma va dezamagi, o pot returna fara problemele pe care alte magazine (fizice sau online) le ridica. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma oftic ca am scapat masca automata de sudura... Poate cineva sa ofere o recenzie dupa utilizarea ei? Poate zice ca e naspa si nu imi mai bag unghia in gat :D

 

la cat costa o masca de sudura automata, nu ai de ce sa iti faci griji - eu am luat una chinezeasca ultraieftina si de vreo 10 ani refuza sa moara....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va aparea curand cel de la setu cu acumulatori interschimbabili, asa a fost si cu masina cu impact, am luat-o in graba sa o prind si dupa 1-2 luni a aparut cea cu acumulatorii mari

Care sunt aia, de 18V sau 20V? Nu stiu care-i treaba cu acumulatorii interschimbabili.

 

Eu am masina combi 14.4V cu acumulator PKGA 14.4 A1. Cel mai mult am folosit capul de bormasina si cel de fierastrau sabie. Nevasta-mea a folosit foarte mult slefuitorul, chiar exagerat de mult la reconditionarea unor piese de lemn.

 

Sunt foarte multumit de ea si o am de aproape trei ani si am folosit-o peste tot, desigur, in regim de hobby. Cred ca trebuie totusi sa ii schimb carbunii.

 

Desi se incarca destul de repede i-as mai lua un acumulator de rezerva.

 

post-43386-0-50923800-1526538872_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

X 20 V sunt acumulatorii.

Au fost de cumparat si separat cu tot cu incarcator. Din acel desen, am sau au fost dupa cum urmeaza.

 

- masina de gaurit cu percutie, o am, da gauri in beton, dar am reusit sa indoi un burghiu de 8 cand am prins un fier beton si m-am lasat cam cu toata greutatea mea in masina, fierul nu a cedat, nu e vina masinii aici

- circularul, a venit fara acumulatori in pachet, avea un pret decent, dar nu am ce face cu el asa ca nu l-am luat

- masina de gaurit rosie, e destul de maricica, e mai mult pt gaurit decat pt insurubat, caci are rotatii multe si e destul de grea

- fierastraul si slefuitorul, neavand ce face cu ele nici nu m-am uitat la ele

- masina de gaurit gri, e mai mica ca cea rosie, respectiv mai usoara si se preteaza foarte bine ca si filetanta, are cam 1 nm la fiecare 4 gradatii, adica pui pe 12 si infiletezi un surub cam cu 3 nm cam cu cat ar trebui strans un surub de 5mm. Dezavantajul fata de filetanta veche cu acumulator mic de 12V e ca e mai grea, dar pare mai robusta.

- masina cu impact, din poza am crezut ca e varianta mica dar defapt a fost dita mai animala, as fi vrut sa o am, dar am facut greseala sa o cumpar cu 2 luni inainte sa apara seria x20V varianta veche de 12V, fata de cea veche are vreo 50-100 nm in plus la impact pe desfacere, clar isi merita banii.

- fierastrul pendular, am pe fir si parca mi-as lua pe cel cu acumulator, nu i o necesitate e un moft :), oricum cel cu fir este mult peste orice exista gama de hobby prin alte magazine, pana una alta am debitat aproape perfect niste scanduri, l-eam facut mai mici pe latime (adica pe toata lungimea lor, nu vb deloc de grosime). Daca lemnul ar fi fost pal ar fi iesit perfecte, dar asa o cam lua lama pe urma nervurilor, aveam nevoie de circular pt aceasta operatiune, deci nu am de ce ma plange.

- flexul, il astept cu nerabdare :) anu asta sper sa apara :)

 

post-69607-0-11128700-1526544446_thumb.jpg

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au bagat power tape 3M, 10 lei rola.

lol ce va jefuiesc astia , la mine e 1 euro

Ce-i mai nasol ca Lidl Romania nu mai aduce nimic moto in ultima vreme. Am fost in februarie in Debretin, era saptamana moto la Lidl si m-am facut cu o casca faina flip si o pereche de manusi groase de moto. Deci in Ungaria se poate, la noi nu.

cu f800r as fi crezut ca poate iti permiti o casca moto nu de mers prin supermarket..

 

Iar io am terminat burghiele cele mari (doua cele mai mari, cred ca sunt de 10 sau 12 mm), incercand sa gauresc si sa largesc gaurile in doua bucati de platbanda din fier (otel) de 2.5mm grosime, ce-i drept...material vechi, sanatos, de pe vremea comunistilor...

S-au topit de parca au fost din branza, dupa ce s-au albastrit in primele secunde! Unse, racite, luate cu frumosu'...au cedat fizic mai repede decat ma asteptam! Am rezolvat gaurile cu un ciot de burghiu la fel de vechi precum platbanda, ascutit si folosit in aceleasi conditii. Asadar, restul burghielor le voi folosi doar la gaurit aluminiu! :crack:

slab pregatit si echipat ...

 

Testat ieri burghiul mic in aluminiu de 2 mm. Intra ca-n branza. Si setul a costat sub 30 lei, parca.

pai aluminiu e o branza argintie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai superbec, ce i-ai pus pe toți la punct.

Pentru știință ta, eu folosesc zi de zi o casca Nolan N91.

Nu știu ce ai tu cu casca de la Lidl; are toate aprobările germane și e foarte bine făcută. Măcar ai vazut-o cum arata în realitate, înainte de a comenta?

Casca am luat-o pentru un ipotetic pasager; nu-mi place sa merg cu pasager doar in situatii exceptionale si pe distsnte scurte.

Pe viitor las-o mai ușor cu mistourile ieftine. Pastreaza-Le pentru tine.

Hai, asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe viitor las-o mai ușor cu mistourile ieftine. Pastreaza-Le pentru tine.

Hai, asfalt uscat.

bine tovarasha ,da' niste spanking nu merit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L sa-mi vina si mie in caz de urgenta.

Asta e casca.

Am mai primit in cutie si bureti de iarna, sac de transport si o folie anti ceata pin-lock.

 


» Post actualizat in 26 May 2018 17:59


Casca de la lidl.flexa pe laterale.adica o poți deforma cu mâinile. E buna,ce aa zic. și shark s500 se deforma putin.macar arata bine :-D

Am apasat-o pe laterale si nimic. E tapana.

post-86096-0-04772000-1527357440_thumb.jpg

post-86096-0-67012700-1527357462_thumb.jpg

post-86096-0-58513400-1527357477_thumb.jpg

Editat de xenna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce casti sa vadă spălătorul asta de bude?

Mai superbec, ce i-ai pus pe toți la punct.

Pentru știință ta, eu folosesc zi de zi o casca Nolan N91.

Nu știu ce ai tu cu casca de la Lidl; are toate aprobările germane și e foarte bine făcută. Măcar ai vazut-o cum arata în realitate, înainte de a comenta?

Casca am luat-o pentru un ipotetic pasager; nu-mi place sa merg cu pasager doar in situatii exceptionale si pe distsnte scurte.

Pe viitor las-o mai ușor cu mistourile ieftine. Pastreaza-Le pentru tine.

Hai, asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. In afara de mancare si bautura nu prea gasesti anumite produse mereu. Trebuie sa prinzi saptamana cu oferta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puneți mâna pe ele până nu se termină!

 

unealta asta are adaptor de la bormasina la surubelnita , in general produsele hibride au probleme la adaptoare care se strica relativ rapid

un alt minus este acumulatorul de 12V si cuplul de strangere mic ( nu cred ca scrie pe cutie ce cuplu are , dar nu cred sa fie mai mare de 15-20Nm )

dar functie de ciocan are ( percutie ) ? cu adaptorul ala nu cred !

 

exista la acelasi nivel de pret scule tot no name ca si parkside cu cuplu de 50NM , acumulator Li-Ion de 18V si care poti sa dai gauri in beton cu percutie , si care sa fie si fiabile

Editat de angus_young
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ceva simplut, de dat vreo gaură în material moale sau pentru infiletat. Garanția mă încântă, peste 2 ani și 11 luni îi pot face retur, primesc banii înapoi. Bine, dacă e întreagă, nu să o scap de pe casă. Mai am o bormașină cu doi acumulatori, nu plănuiesc să o rup pe asta mică în beton.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. In afara de mancare si bautura nu prea gasesti anumite produse mereu. Trebuie sa prinzi saptamana cu oferta.

O inceput sa aiba mere romanesti.Bune de tat...jur. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garanția mă încântă, peste 2 ani și 11 luni îi pot face retur, primesc banii înapoi.

Unde scrie treaba asta? Imi vine foarte greu sa cred asta. Una e garantia si alta e perioada de retur.

 

O inceput sa aiba mere romanesti.Bune de tat...jur. :peace:

Bune de tat la uns lantul? Nu raman coji pe zale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50 de Nm :))))))))))

25 de Nm la asta mica :)))))))))))))

Vreau sa vad si eu filetanta aia cu care ii setez un prag (chestia aia de care invarti si are niste cifre pe ea, care ajuns la cuplu potrivit decupleaza) de 40 de Nm. De fapt si un 20 ar fi bun. Nu vorbesc de cele cu impact ca alea sunt alta mancare de peste, a da, vreau sa-l vad si eu pe ala care tine fara probleme in mana si infileteaza la 50 de Nm :)

 

Pe bune, cumparati-va si folositi corect niste dinamometrice si consulati manualele de service de la utilaje, Cam la tot ce poti folosi o filetanta la un utilaj se infileteaza intre 6 si 14 Nm, ca doar nu strangi chiuloasa cu filetanta.

PS: sprayul de curatat lantu e destul de decent, dar ala de frane e o adevarata mizerie. Are un jet fin parca te-ai spreia cu el, i-am pus totusi alt capac si curge mai mult, dar nu are presiune deloc, zeama inmoaie, dar nu are forta sa si curete. La sprayurile bune jetul pe langa ca inmoaie jegu il si curata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am crezut ca am nimerit eu un spray de frane defect :D Luasem unul de proba, oricum pretul nu a fost sub ce utilizez curent.

Ref la garantie + perioada de retur: nu scrie nimic nicaieri! Pt ca e pe baza bonului. Ceea ce nu e in concordanta cu legislatia. Inteleg ca totusi sunt ok si restituie banii sau inlocuiesc produsul, eu am dat inapoi mai demult un powerbank solar care nu se incarca la soare, drept ca a 2-a zi dupa ca illuasem, nu mai aveau in galantar si mi-au restituit banii.

Filetanta in mana se simte fortoasa, nu e insa chilipir. Adevarata problema la astea ieftine e cat tine acumulatorul, atat in utilizare cat si ca durata de viata pe termen lung. Eu mi-am montat tot rigipsul impreuna structura metalica intr-o mansarda de ~90mp, 3 camere + baie, cu un Einhell de 14V cu 2 acumulatori. Lucram dupa job, cam de la 18 la 22 si terminam un acumulator pe la 2/3. Unul a fost mai slab de la inceput, au decedat ambii dupa un timp, drept ca nici nu i-am intrtinut cine stie ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit banii înapoi pe o freză pe aer comprimat. Au desfăcut, verificat să fie toate piesele înăuntru, primit banii înapoi. Vreo 4 luni trecuseră.

Garanția e in baza bonului, se face ramburs, nu se înlocuiește nimic la chestii mici.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Bune de tat la uns lantul? Nu raman coji pe zale?

Nu,ca au zeama multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...