Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 34 minute, Georgica_Popescu a spus:

Voi cumparati ca srakii din Lidl ? 😂😂😂

N-auzi că adidașii lu' nea Lidl se vând cu 6000€? Ăia colorați de 49.99 lei. Deci opulență! Dacă mai pui și niște anvelope cehe/slovace/sârbe la mobră ești fitză. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, DiarM a spus:

aveti idee daca costumul ala de la lidl e mai bun ca asta sau e cam acelasi lucru?

https://www.decathlon.ro/colanti-trek-100-barbati--id_8228616.html

 

Cel de la Decathlon va fi probabil mai calduros dar mai incomod si cu siguranta nu va rezista in timp, se va largi cand il folosesti si se va micsora in timp la spalat. Cel de la Lidl e construit ca un echipament de compresie, material subtire si mult mai confortabil. Eu am o bluza luata din Lidl de vreo 6 ani pe care inca o folosesc la ski iarna si sub combinezon de piele vara, elimina repede transpiratia cand o porti sub costum de piele si in plus poti sa dai jos un combinezon dupa o zi la 30+ grade fara sa chemi descarcerarea.

 

Ca marime, eu am 1.80m si 84kg si am luat M dar nu as lua mai sus de L, sunt facute sa fie purtate mulat pe corp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, VyXxer a spus:

Comparativ cu 6 ani ai tai, pare mai fain ala de la Lidl

Am Wedze de la Decathlon cumparate acum 8 ani. Au fost cam 30 lei bucata (bluza si izmene). Bluza purtata de multe ori la ski si ocazional moto. Inca rezista, desi s-a scamosat de la spalat, contact cu „ariciul“ de la geaca sau frecat de bretelele panatalonilor de ski. Ulterior am mai luat 2 bluze, le am pe toate 3 si le alternez. Cum zicea si Vlad mai sus, foarte bune pe sub costum piele vara la 30+ grade.

Izmenele purtate foarte putin pentru ca nu am avut nevoie de ele, insa le am mai mereu cu mine in rucsac. Foarte bune pe sub blugi moto la temperaturi scazute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vorbim de frig, ce inseamna mai exact? Eu port pantalonii aia de la decathlon pe sub blugi in oras si pana acum nu mi-a fost deloc frig pe 5 grade, dar cum vremea pare ca se raceste din ce in ce mai mult nu ar strica o protectie mai buna. Nu imi place sa umblu cu 10 perechi pe sub mine ca asa ma gandeam ca pot sa port lidl + aia de la dechalon si blugi :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, DiarM a spus:

Cand vorbim de frig, ce inseamna mai exact? Eu port pantalonii aia de la decathlon pe sub blugi in oras si pana acum nu mi-a fost deloc frig pe 5 grade, dar cum vremea pare ca se raceste din ce in ce mai mult nu ar strica o protectie mai buna. Nu imi place sa umblu cu 10 perechi pe sub mine ca asa ma gandeam ca pot sa port lidl + aia de la dechalon si blugi :))

Poti sa pui cate izmene termice vrei, tot iti va fi frig. Echipamentul termic functioneaza ideal cu un strat exterior windproof, care nu lasa curentul de aer sa ajunga la izmana. Vezi mesadele de la geci/pantaloni moto, care au si strat cauciucat. Nu e doar pt ploaie, ci si pt vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 7 ore, DiarM a spus:

Cand vorbim de frig, ce inseamna mai exact? Eu port pantalonii aia de la decathlon pe sub blugi in oras si pana acum nu mi-a fost deloc frig pe 5 grade,

La fâțâială prin oraș între stopuri nu înseamnă că te expui la frig. 

Eu am plecat duminica Buc-Ploiești-Sinaia și retur prin Ploiești - Târgoviște, majoritar au fost 1-2 grade. Mers 100-170 unde s-a putut. 

Până la layere, contează enorm protecția oferită de motor, costumul pe care îl ai, mănușile, cizmele, cagulele.

Frigul începe la terminații, mâini, picioare gât. 

În picioare port șosete moto windstopper căptușite cu polar, în mâini mănuși groase Held de iarnă, pe cap port fie cagulă windstopper, fie cagula subțire + gâtieră windstopper băgată pe sub cască. 

Plus brâu gros, de iarnă. 

Pe piele îmbrac termicul lidl, peste o jachetă subțire din puf de la decathlon (180 ron). Costumul are 2 layere (GoreTex ploaie + mesadă iarnă). 

Astea merg toată ziua la 2-3 grade, în regimul de viteză de mai sus. Când sunt temperaturi cu minus, port 2 perechi ciorapi + o pereche mănuși subțiri termice pe sub alea de iarnă. 

 

PS: ți-am scris detaliat nu ca să fac paradă de echipamentul meu, ci ca să se înțeleagă exact ce înseamnă la mine mers în frig, distanțe și viteză. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te duci la munca, cam greu cu pantaloni moto/de ski. Si eu umblam cu blugi, da' trageam si genunchierele peste, protejau si alea cat de cat (de frig). Plus izmana de la lidl. Asta pe mini-cruiser, ca pe vacadero nu aveam treaba, tineau carenele alea f bine.

Ziua nu era problema, dar dupa ora 20-21, cand ma intorceam acasa... mai frig, umezeala, se simtea cam nasol.

 

edit: dupa ceva luni si folosiri prin casa si la masina, ma declar f multumit de bormasina cu acumulatori de la Lidl. bateria tine f bine (avand 2, nu e problema cand ramane una pe 0), are si ceva putere de gaurire, mandrina buna...

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, l.u.v a spus:

Astea merg toată ziua la 2-3 grade, în regimul de viteză de mai sus. Când sunt temperaturi cu minus, port 2 perechi ciorapi + o pereche mănuși subțiri termice pe sub alea de iarnă. 

 

Gasesti pe Ali talpici incalziti ca sa nu ai nevoie de doua perechi de sosete. In 20 minute te ard talpile :). Eu pe frig nasol mai folosesc si manusi incalzite, am luat TCS Garibaldi si sunt peste mansoanele incalzite din punctul meu de vedere, avantajul mare e ca se incalzesc pe exteriorul pumnului dar dezavantajul e ca bateriile tin cam 2-3 ore.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.11.2020 la 18:31, l.u.v a spus:

să se înțeleagă exact ce înseamnă la mine mers în frig, distanțe și viteză. 

Cu ceva de genul asta merg si eu la temperaturi joase si distante mai mari. In schimb in oras pana la serviciu si inapoi iarna am mers cu pantaloni normali peste care am tras overpants de ploaie pe post de windstopper si am bagat genunchiere intre ei ca sa faca un strat izolator. Cu cizme si pantaloni suficient de lungi nu bate vantul printre cizme si pantaloni si pentru 30 min/15 km prin oras e suficient. Daca chiar e prea frig, in loc de overpants de ploaie pun Klim Latitude, Goretex si genunchiere integrate si mai grosi si chiar imi intra peste pantaloni normali de birou.

 

Asta ca solutie pentru cine vrea neaparat blugi si nu are unde sa se schimbe ca sa dea jos straturile de dedesubt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...