Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

La 25.11.2020 la 9:21, vladf a spus:

 

Cel de la Decathlon va fi probabil mai calduros dar mai incomod si cu siguranta nu va rezista in timp, se va largi cand il folosesti si se va micsora in timp la spalat. Cel de la Lidl e construit ca un echipament de compresie, material subtire si mult mai confortabil. Eu am o bluza luata din Lidl de vreo 6 ani pe care inca o folosesc la ski iarna si sub combinezon de piele vara, elimina repede transpiratia cand o porti sub costum de piele si in plus poti sa dai jos un combinezon dupa o zi la 30+ grade fara sa chemi descarcerarea.

 

Ca marime, eu am 1.80m si 84kg si am luat M dar nu as lua mai sus de L, sunt facute sa fie purtate mulat pe corp.

Alea de la Lidl nu tin de cald decat daca faci efort. Cel putin mers pe jos. Stand in curr pe mobra sunt degeaba. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nimic sintetic si subtire nu tine de cald stand pe loc si nfacand nimic , cum e cazul mobrei. Astea sunt gandit pentru sport, unde te incalzesti facand efort. Sunt bune pe munte, la schi, ciclism, alergare, etc.

Pentru mobreala pe vreme rece e nevoie de ceva "pufos", care sa retina aerul ca sa izolez. Lana e cea mai buna varianta. A doua ar fi materiale termice sintetice, dar alea cu tesaturavfirelor pufoasa, grosuta. Cum e polartecul, dar variantele subtiri, ca sa se poata lua pe dedesubt fara sa deranjeze grosimea.

Problema tuturor materialelor subtiri si eficiente in a mentine caldura la stat pe loc este pretul. Dar odata facut efortul financiar n-o sa vreti sa le mai dati jos. Am un costum Icebraker din merinos de 200 g/m2 de vreo 5 ani si e impecabil desi l-am purtat si pe munte si pe mobra si la schi si in parc si peste tot. Marea smecherie la lana e ca tine cald si daca faci efort si transpiri si daca nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pe Louis sunt o grămadă de termice în genul ăstora de la lidl. Materialele și specificațiile sunt tot pe acolo, dar prețul și de 6 ori mai mare.

Crezi ca alea sunt chiar așa diferite? 

https://m.louis.eu/produkte/motorcycle-first-layers/890?sort=price_desc&page=1&article_view=grid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de mult. E ca diferenta intre o geaca de schi de 80 de lei Crivit si una de 500 de euro. 50% brandil, dar restul diferentei e calitatea.

Gasesti si la Decathlon bocanci de munte Quechua la 150 de lei si bocanci de munte Merrel la 500 de lei. Par la fel dar n-au nicio legarura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Speedy.K a spus:

Alea de la Lidl nu tin de cald decat daca faci efort. Cel putin mers pe jos. Stand in curr pe mobra sunt degeaba. 

Confirm ce zici.

In astea de la lidl am cam facut frigul.

In schimb cu produsele de la decathlon m-am simtit confortabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand vad cata lista aveti pentru mers pe vremea asta...scot bateria din moto, trag husa, si gata:)))

Urasc straturi straturi, infofolit. Am un base layer de asta mulat, dar nu l suport nici 2 minute pe mine.. 

Clar, ce spune speedy mai sus este fix asa. Cel mai misto material este lana, MERINO e tata lor. Dar si preturile pe masura.

https://merino-shop.ro/ro/barbati/184-bluza-barbateasca-merinito-553.html

hmm, vad ca exista si made in ro la pret acceptabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 26.11.2020 la 19:02, Lucian_M a spus:

Luat, probat acasă, par în regulă. Poze îmbrăcat cu nădragii și bluza nu pot pune în public, să nu paralizeze cineva (LUV știe).

IMG_20201126_190240.jpg

 

Personal, nu mai folosesc layere mulate pe corp de f muti ani (de cand am experimentat ierni serioase; nu in Romania, bineinteles).

La first layere lipite pe corp transpiram excesiv si asta nu din cauza ca eram prea gros imbracat ci din cauza ca nu imi respira pielea. 

Am observat ca straturile largi, ce retin aer intre ele sunt cele mai bune pt mine. 

Se gasesc pentru toate buzunarele bluze de corp/termice mai largi by default sau se poate merge pe marimi mai mari. 

 

Singurul material care, pentru mine, este din alta lume si care da rezultate de nota 100 la toate capitolele (o senzatie de caldura naturala, lipsa transpiratie, confort, igiena, etc, etc) este merinosul. 

 

Eu port poliester la lucru si la alergat. Adica in domenii de batjocoreala maxima, intervale scurte, unde nu ma intereseaza ce se intampla cu ele odata atins scopul. 

Pe motor si la ski (unde ma relaxez si vreau confort maxim) - merinos fara discutie.

Recomand dincolo de cuvinte.

 

 

La 26.11.2020 la 19:57, Speedy.K a spus:

Nimic sintetic si subtire nu tine de cald stand pe loc si nfacand nimic , cum e cazul mobrei. Astea sunt gandit pentru sport, unde te incalzesti facand efort. Sunt bune pe munte, la schi, ciclism, alergare, etc.

Pentru mobreala pe vreme rece e nevoie de ceva "pufos", care sa retina aerul ca sa izolez. Lana e cea mai buna varianta. A doua ar fi materiale termice sintetice, dar alea cu tesaturavfirelor pufoasa, grosuta. Cum e polartecul, dar variantele subtiri, ca sa se poata lua pe dedesubt fara sa deranjeze grosimea.

Problema tuturor materialelor subtiri si eficiente in a mentine caldura la stat pe loc este pretul. Dar odata facut efortul financiar n-o sa vreti sa le mai dati jos. Am un costum Icebraker din merinos de 200 g/m2 de vreo 5 ani si e impecabil desi l-am purtat si pe munte si pe mobra si la schi si in parc si peste tot. Marea smecherie la lana e ca tine cald si daca faci efort si transpiri si daca nu.

 

F corect. 

Din experienta proprie cel mai bun la frig pe moto este goretexul. Cu cat mai multe straturi, cu atat mai bine. 

 

Am un coleg ce baga pescuit la copca (literalment, nu figurat :) ). La el cea mai importanta achizite au fost sosetele din neopren. 

Dar chiar acolo eu nu am ajuns cand vine vorba de dat cu motocicleta in sezonul rece :). 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit azi in Buc pe 0 si 1 grad, am mers 50km. Am avut doar blugii si pantalonii din linkul de la decathlon si sus am avut bluza baselayer de la lidl, 2 hanorace si geaca de moto si am fost foarte ok. Nu mi a fost frig deloc. Tocmai ce am vazut video pe fb cu gheata in coborare pe podul nou de la ciurel din timpul zilei, deci nu mai conteaza cate haine avem pe noi

https://www.facebook.com/groups/InfoTraficBucuresti/permalink/3676868069036156/

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...